DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 90. WOENSDAG 17 APRIL 1912. 9e JAARGANG, BUITENLAND. DE EEMLAHDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. ran Nrbanrdeuhurg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. 15.60. Per 3 maanden id. i 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE Ha AG 1,6. Telef. Interc. 16». Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buitan het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75.78 Amsterdam BE „TITANIC" TE SOUTHAMPTON, op het oogenblik, toen het bij hot verlaten van de haven, door de enorme waterver plaatsing het aan de kade gemeerd liggende stoomsohip de New-York naar zich toe zoog en ternauwernood 'n botsing voorkomen werd. 'n ZWAK STEKJE. BM; Er liepen geruchten het vrijz. dem. weekblad „de Wereld" deelde het reeds als feit mede dat er hier weder 'a af- deeling van den Yiijzinnig-democralischcn Bond zou worden opgericht. Van hen, die hel weten konden, ver namen wij, dat die geruchten voorbarig waren. Niet onwaar, niet uit de lucht ge grepen, maar „voorbarig." Plannon schijnen er dus inderdaad te bestaan. Voor den groei van het zwakke stekje hebben wij weinig verwachting en 'n krach tige ontwikkeling kunnen wij het niet voor spellen. Niet alleen omdat het ons onwaarschijn lijk voorkomt, dat zij, die in Amersfoort als de meest invloedrijke aanhangers van de vryz. dem. richting beschouwd kunnen worden, hun zorgen aan het jonge plantje wijden zullen. Maar vooral, omdat de be hoefte aan 'n vrijz. dem. afdeelitg aller minst 70or de hand ligt. Was het de bedoeling 'n kring van geest verwanten te vormen, 'u vrijz.-dem. studie club te stichten, wij zouden de oprichting begroeten als 'n uiting van opgewekte be langstelling aan den linkervleugel van het vrijzinnigo kamp. Nu het bericht in de Wereld echter doet vermoeden, dat de afdeeling zich ook by verkiezingen zal willen doen gelden, achteu wij de onder neming geheel ongemotiveerd. Want niet aaunemelijk is, dat de oprich ters verwachten, dat bij de verkiezingen voor Kamer en Staten in het district Amers foort hun candidatcn ooit eenige kans zouden hebben; en wat don gemeenteraad betreft, hierin ontbreekt het vooruitstrevend-demo- cratiBche element waarlijk niet en zoo men van vr. dem. zydc 'n kiesvereenigmg noodig acht, om dit element nog te veraterken en meerdere zetels voor zich wil op eisohen, komt men toch beslist in strijd met het beginsel van evenredige vertegenwoordiging. Overigens heeft de kiesvereeniging „Ge meentebelang", die alle richtingen omvat en allen gelijk recht laat wedervaren, steeds bewezen ook met de vrijz.-dem. beginselen voldoende rekening te houden; dezen winter immers nog zijn 3 sprekers van onderscheidene richting uitgenoodigd en dat de vrijz -democraat door allerlei omstandigheden tot dusver nog geen datum voor de 3e lezing heeft kunnen vaststellen, is toch zeker niet aan Gemeentebelang te wijten. Toen nu eenige maanden geleden enkele vrye liberalen met het plan rond liepen hier 'n vrij lib. kiesvereeniging op te richten werd hun dit én door het Hoofdbestuur en door de treffelijkste en meest helderziende der aangesloten leden te dezer stede ontraden en aldus verhin derd, dat de vrij-liberalc vlag zou dienst doen om 'n misschien niet onverdachte lading te dekken. Dat ook het jongste bedrijf buiten onzen linkervleugel omgaat, is voor ons niet aan twijfel onderhevig. Wij hebben hier gewoon te doen met een treurig staaltje van klein- stadschen kliekgeest en het kost ons moeite te gelooven, dat hieraan medegedaan zou worden door mannen, die in onze gemeente de dragers van het intellect zjjn. Terwijl van alle kanten de kreet om vrijzinnige concentratie weerklinkt, zouden in Amel stoort pogingen om hopelooze ver snippering in de hand te werken „veel steun bij geestverwanten" ondervindeD. Uit beginsel? Och neen, hoogstens om per soonlijke veeten bot te vieren. En daaraan worden de vrijzinnige belan gen ten offer gebracht. Is dat vrijzinnig En wordt de democratie gebaat, als door onderlinge verdeeldheid der vooruitstreven- den de volgende verkiezingen er be hoeft slechts één vrijzinnige zetel verloren te gaan 'n conservatieve-clericale raads- meerderheid brengen Maar hoor! Wie roept daar kss, kss'? Dk \redhsonderhandblingen. Do gezanten der groote mogendheden te Constantinopol hebben gisteren 'n bezoek gobracht bij den Turkschen Minister Assim bey. om te informeeren op welke grond slagen Turkye de bemiddeling dor mogend heden zou aanvaarden. De Turksche minis ter antwoordde, dat hij zeer gevoelig was voor de vriendschap, die bleek uit deze poging der mogendheden en de vraag aan de regeering zou voorleggen. Ontevredenheid in Tripoli. Sedert begin April zijn do reservisten in het Italiaanscbe leger ontstemd, omdat het koninklijk besluit, waai bij zij met begin April zouden worden ontslagen, slechts zeer langzaam wordt ten uitvoer gebracht, Vooral was de ontevredenheid groot in het 40ste regiment, dat sedert het begin van den oorlog den inspannenden dienst in de loopgraven van Boemeliana heeft gehad, zonder ooit in blijvend kwartier in Tripoli te komen. Den 5den April tegen den avond verbreidde zich onder hen het ge rucht, dat zij ioplaats vaD te worden ODt- slageD, naar Zanzoer zouden moeten op rukken. De manschappen van de 7de com pagnie begonnen leven te maken en schreeuwden „Wij willen naar huis! We hebben er recht op naar huis te gaan." Kapitein Bosio, die dit hoorde, stortte zich te midden der levenmakers, en be gon hen toe te spreken. Wat de soldaten toen gedaan hebben, is Dog niet uitge maakt. Een soldaat moet zijn kameraden hebben aangespoord hun kapitein te lijf te gaan en een andere schijnt het voor nemen te kennen te hebben gegeven om dien raad op te volgen. Zestien manschappen van de 7de com pagnie, waaronder 3 onderofficieren, zijn wegens poging tot muiterij govangen ge zet, eerst in een huis in de oase, daarna in de militaire gevangenis te Tripoli. Negersoldatek in het Turksche Leger. Eon particulier telegram uit Milaao meldt, dat in het Turksche legerkamp voor Tripoli 1500 Soedan-negers uit de oase Gliat bij Fezzar zijn aangekomen. De Duitsche Militaire Wetsontwerpen. De leger- en vlootvoorstellen ondervin den in de pers weinig sympathie; de tegen stand keert zich niet zoozeer tegen de uit breiding van leger en vloot, als wel tegen het opbrongen van do jaarlijkschp uitgaven van 165 millioen mark. Slechts de conservatieve bladen verkla ren zich mot de ontwerpen zeei ingeno men, al hebben zij bezwaar tegen de op heffing der Liebesgabe. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung maakt nog de volgende berekening: Door de verhoogiog van de vredessterkte van het leger van 515,321 op 544,211 man wordt het Pruisische contingent van 399,026 op 420,939, het Beierscbe van 57,133 op 60,351het Saksische van 38,911 op 41,625, het Wurtembergsche van 20,251 op 21,296 man gebracht. De Jezuïeten-wet in Duitschland. Aan de Kölnische Ztg. wordt uit München gemeld, dat de in de officieuze Korrespon- denz Hoffmann openbaar gemaakte kal- nieeringaverklaring vaL het ministerie Hert- ling, volgens welke zeer zeker de Pruisi sche opvatting over de uitvoering van de Jezuïeton-wet niet met de Bciersche over eenstemt, de meening verkondigt, dat van een verschil van rechtsopvatting tusschen Berlijn en München geen sprake kan zyn, omdat het rijksbestuur voordien zjjn opvat ting aangaande de werkzaamheid der orde niet te kennen had gegeven. Deze ver klaring wordt als oogenschijnlyk in verlegen heid geboren en als leeg woordenspel on gunstig beoordeeld. Leger en Vloot in Oostenrijk-Hongarije. De legerbegrooting voor Oostenrijk- Hongarije is 28.800.000, die van marine 3.500.000 kronen hooger dan in het vorige jaar. Bovendien worden buitengewone kre dieten van 19 millioen voor het leger en 67 millioen voor de marine gevraagd. Het Hongaarsche Ministerie treedt weer af. Wegens opnieuw gerezen moeilijkheden zal Graaf Khuen Hedervary ten tweede male namens het geheele ministerie een verzoek om ontslag indieneD. Home Rule voor Ierland. Het Home Rule ontwerp in in eerste lezing door het Eogelsche Parlement aan- gCDomen mot 360 tegen 266 stemmen. De Toestand in China. Yoean-Sji-Kai streeft naar verzoening tusschen bet Noorden en het Zuiden der Chineesche republiek. In oen Zondag jl. uitgevaardigd manifest, zoo meldt een Reuter-bericht, is aan Hoeang Hsing, den bevelhebber van de troepen te Nanking en aangewezen chef van den staf van het geheele Chineesche leger, opge dragen om zich, onder de leiding van Yoean Sji Kai, te belasten met het hand haven der orde in Zuid-Chica, in het bij zonder onder de troepen aldaar, en het treffen van maatregelen, die door de om standigheden zouden mogen worden gebo den. WanDoer de rust onder de troepen van het Zuider-leger zal zijn hersteld, zal de post van opperbevelhebber te Nanking worden opgeheven. Te Nanking is het thans rustig, hot krijgsrecht heerscht er echter onbeperkt, verleden week werden er nog 'n paar hon derd personen onthoofd. De ovefsteoominq van de Mississippi. President Taft heeft het Congres bij bij zondere boodschap verzocht om onmiddel lijk een som van 788,000 dollar te bewil ligen voor heratellingswerkzaamheden in bet Missis8ippt-gebied en tot schadeloos stelling van do menschen, die door de overstrooming getroffen zjjn. Werkstaking in Peru. Onder de arbeiders in de dalen van de Chicana, Cartavis en Barado is een alge- meene werkstaking uitgebroken. Do sui kerplantages werden in brand gestoken; het aantal dooden en gewonden iB groot. De regeering zendt troepen, om de orde te handhaven.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1