Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Sportnieuws. STADSNIEUWS. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 11.5 uur. De Bilt, 17 April 1912. Hoogste barometerstand 774.4 m.M. te Hemel, laagste 754.7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 18 April 1912. Zwakke tot matige Oostolijke tot Zuid-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 770 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteronF. 56 Laagste hedennachtF. 40 Hedenmiddag 12 uurF. 54 Dk Koningin naar Parijs. De dagen van 1 tot 3 Juni zijn thans definitief vastgesteld voor het bezoek van de Koningin en den Prins aan president Falliéres te Parijs. Nieuwe Munten. In het Wetsontwerp tot wijziging van de Muntwet van 1901 wordt de aanmun ting voorgesteld van gouden vijfgulden stukken en vierkante stuivers. De Kindertoelage bij Post en Tel. In een Kon. besluit is thans nader uit gewerkt de wijze waarop do kindertoelage voor de post- en telegraafbeambten zal worden toegekend. Vastgesteld is nu: Telken jare wordt aan de maonelijke amb tenaren die, op 1 Januari ten minste 3 jaren in vasten dienst zijnde, meer dan twee wet tige of wettelijk erkende kinderen hebben, wier onderhoud te hunnen laste komt en wier leeftjjd, wat betreft do categoriën a, b en c beneden 16 jaren en wat betreft de categorieën d en e beneden 18 jaren is, voor elk zoodanig kind boven het genoom- de aantal eeu toelage verstrekt. De Rijksmiddelen. Overzicht van de opbrengst der rijks middelen: Maart 1912. Maart 1911. Grondbelasting f 1.025.798. f 1.097.885. Personeele bel. f 42.153. f 56.227. Bedrijfsbelasting f 612.754. f 581 433. Vermogensbel. f 1.149.532. f 1.107 853. Totaal der directe belastingen f 2.830.236 (tegen f2,843.398 in Maart 1911). Totaal opbrengst over de eerste 3 maanden van 1912 f6.026.920 tegen f 5 4S0.633 in 1911. Opbrengst invoerrechten: Maart 1912 f 1.467.540 (1911 f 1.363.943) le kwart.191. f 4.01'5.249 (1911 f 3.676.686) Opbrengst accijnzen Maart 1912 f 5.425.327 (1911 f 5.303.511) le kwart.1912f 15410965(1911f 15310508) Opbrengst indirecte belastingen: Maart 1912 f 2 636.409 (1911 f 2.651.821) le kwart.1912 f 6.669.406 (1911 f 6.659.827) Opbrengst domeinen, posterijen, rijks- telegrafie, Staatsloterij, jacht en visschcrij en loodsgelden. Maart 1912 f 14576734(1911 f14355605) le kwart.1912 f38857330 (1911 f37 371168) Klerikale malaise. De „Maasbode" meldt dat het ledental der katholieke kiesvereeniging in Rotter dam I in het afgeloopen jaar sterk ge daald is. Vermoedelijk heeft men in dit winke- liersdistrikt hierin een weerklank van de tariefwei te zien. Winkelsluiting. Door enkele raadsleden van Arnhem, is bjj den gemeenteraad ingediend een voor stel tot wettelijke winkelsluiting. Algemeen kiesrecht. In het (R. K.) Centrum leest men: „Ook bij de Italiaausche katholieken openbaart zich een krachtig streven naar uitbreiding van kiesrecht eu uit een dezer dagen gepubliceerd rondschrijven van de vijf groote katholieke vereenigingen in Italië bljjkt, dat zij het algemeen kiesrecht niet schuwen. Dit rondschrijven heeft te meer beteeke- nis, daar het schijnt gepubliceerd te zijn met goedkeuring van den kardinaal-staats secretaris. Natuurlijk gaan de katholieken, in Italië zoowel als overal, van een ander beginsel uit, dan zij, die de leer der zoogenaamde volkssouvereiniteit prediken. Maar dit is allerminst een beletsel, om zich voor kiesrechtuitbreiding en voor A. K. te verklaren. Het is te hopen, dat men dit ten onzent nu eens algemeen zal inzien en de zonder linge meening, als zou men in het A. K. een rovolutionnaire en anti-katholieke her vorming hebben te duchten, voor goed op zij zetten. De verwarring op dit punt is reeds groot genoeg geweest, om maar niet te spreken van de miskenning en misduiding, welke meermalen het deel was dergeneD, die hot beginsel juist en zuiver stelden. De nevel, door sommiger quasi-princi- pieele bestrijding noch dikker gemaakt, moge du eindelijk optrekken. En dan geve men het woord aan de practische politiek!" NederlandBelgie Wedstrijd 1912. De Secretaris-Penningmeester van den N. V. B. verzoekt ons, mede te deelen, dat de verkoop van kaarten voor dezen op 28 April te Dordrecht te spelen interna tionalen wedstrijd tot 22 April te bekomen zijn in bureaux te Amsterdam, Haarlem, Leiden, den Haag, Schiedam, Dordrecht, Breda, den Bosch, Utrecht, Hilversum, Bussum, Arnhem, Nijmegen, Gorinchem, Vlissingen en Goes. Daar door de vereenigingen voor hare leden reeds zeer veel eutree-kaarten ge kocht zijn, i9 het aantal, dat in de bureaux gegeven kon worden beperkt, zoodat ieder, die nog geen biljet heeft, en den wedstrijd wil bijwonen, wordt aangeraden zich zoo spoedig mogelijk bij de op de reclame biljetten genoemde plaatskaarten-bureaux te vervoegen, daar vorwacht wordt, dat de nog overgebleven kaarton spoedig zullen zijn uitverkocht. De belangstelling voor dezen wedstrijd blijkt die van verleden jaar verre te over treffen. Door het D. F. C.-bestuur worden uit gebreide maatregelen getroffen, om de re geling tot in bijzonderheden in orde te doen zijn. Voorts hebben de Spoorweg-Maatschap pijen gezorgd voor het laten looper. van extra- en goedkoope treinen van verschil lende staliona naar en van Dordrecht, zoo dat een groote toeloop naar de Merwestad te verwachten is. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Aanmoediging van groote gezinnen. Men kent de eigenaardige Fransche ge woonte om in de begrootingswetten allerlei wijzigingen op te nemen van verschillende wetten. Zoo bevat la loi des finauces van 28 Febr. jl. verschillende nieuwe voorschrif ten met betrekking tot de wet van 5 April 1910 sur les retraites ouvrières Een van deze voorschriften houdt in, dat aau de verzekerde vrouw ter berekening van de rente één jaar meer zal wórden in rekening gebracht voor elke geboorte van een kind, bewezen door de verklaring bij den ambte naar van den burgerlgkon stand. "Voorts zal de uitkeering van 100 francs met een tiende worden verhoogd voor eiken verze kerde van de eene of andere sexe, die'ten minste drie kinderen tot aan hun 16e jaar zal hebbén opgevoed. De Zonsverduistering. Ouder de gunstigste omstandighedeu heeft men hedenmorgen de zonsverduistc ring kunnen waarnemen, en duizenden oogcu zullen zich dan ook naar den wol- keloozen hemel gericht hebben om dit zeld zame en voor het tegenwoordige geslacht nimmer terugkeerende natuurverschijnsel te volgen. Van het Westen naar het Oosten schoof de maan voor de zon laDgs; om 11 uui 20 ongeveer werd in den westelijken rand van de zon 'n kleine deuk zichtbaar, de eclips begon. Die deuk werd alleDgs groo- ter, de maan schoof langzaam naar links en had even na 12 uur ongeveer de helft der zon bedekt. Sleede kleiner begon toen de zonnesikkel te worden en tegelijkertijd verbreidde zich 'n schemering over de aarde; in de huizen werd het donker even als wanneer bij dreigende onweorbuicn donkere wolken zich samenpakken aan den hemel. Om 12.35 had de eclips haar maximum bereikt; dit was wel het meest indrukwek kende oogpnblik, van de zon was aan den bovenkant nog slechts 'n zeer smalle rand te zien; sterren waren met het bloote oog niet te ontdokken maar de vliegende scha duwen over den grond waren duidelijk waarneembaar. Indien de wetenschappelijke expeditie in Limburg het verschijnsel onder even gunstige omstandigheden heeft kun nen volgen, zal men daar op dit oogenblik de eclips ringvormig gezien hebben, d.w.z. er zal slechts 'n uiterst smalle zonnering zichtbaar geweest zjjn. Na 12 uur 40 nam het verschijnsel ge stadig af, de duisternis begon te wijken, de maan schoof vorder en de zonnesikkel, thans aan den rechterkant van de zon, werd allengs grooter, totdat tegen 2 uur nog slechts 'n zeer kleine insnijding te ontdekken was in den linkerrand van de zon, die zioh na eenige minuten weer iD ongerepte glorie aan de oogen vertoonde. 'tAmersfoortsch Toonecl- en Operette Ensemble gaf gisterenavond in de concert zaal „do Arend" ter gelegenheid van 't 3 jarig bestaan der fietsclub „Juliana" een soirée dansante en amusante. Tal van voordrachten en duetten wissel den de verschillende dansnummers af en tot laat in den avoud hield deze gezellige, zoowel als goed geslaagde avond de ledeu bij elkaar. Door bet breken van de 'ietsvork deed onze stadgenoot, de heer H. v. d. P., hedenmorgen tor hoogte van de broodfa briek een leelijke val, waarbij hij zijn ge laat leelijk bezeerde. In de broodfabriek binnengedragen, werd hij door den meester knecht verbonden. De commies der posterijen en te legrafie 4o klasse, A. J. Salomé wordt met ingang vat 16 Mei a.s. van Amersfoort overgeplaatst naar Utrecht. Te Hengelo (O.) is gistermiddag aan besteed, het bouwen van een landhuis aan de Grundellaan, voor den heer A. Hulshoff Pol. Laagste inschrijver was G. Blanken, te Amersfoort, voor f16.975. De 2e luit. C. Sisselaar, 5e tegt inf., wordt voor de zomermaanden gedetacheerd in de Harskamp eu ingedeeld bij het vaste detachement van hot schietkamp. De kapitein-kwartierm. N. Feis, van het le reg. huzaren te Amersfoort, wordt 1 Mei overgeplaatst bij het 8e reg. inf. te Arnhem. De kapitein-kwartierm. H. Wijs, van hot reg. genietroepen te Utrecht, overge plaatst by het het 5de reg. inf. te Ameis- foort, is bevorderd tot majoor-kwartierm. Als detacheeringsgarnizoeu voor de cadetten der Kon. Mil. Academie geduren de den a.s. zomer is Amersfoort aange wezen voor: Infanterie le en 2e studiejaar; Cavalerie le en 2e studiejaar; Artillerie 2do studiejaar. Aan den door Bgarn's Mannenkoor te Baaru uitgeschreven kwartet-wedstrijd, welke gehouden wordt op 15, 16 en 27 Mei a.s., nemen 52 vereenigingen deel. Bij loting is da volgorde van optreden vast gesteld en komt „Zang en Vriendschap" te Amersfoort in de afd. C. dubbel man- nenkwartetten 2de afd. AGENDA, Dagelijks: Bioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag- en Diu9dag- Bi oscoop de Arend. 19 April. Bouwmeester in Amicitia. 21 April. Coucert Zangvereeniging ..De Blauwe Vaan" in Amicitia. 26 April. Concert Hruby gezelschap, Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. 4 Mei, Cabaret-avond in Amicitia. De schipbreuk van de Titanic. Na de aanvankelijk zoo gerust stellende berichten bulletineerdon wij gisterochtend met eenige aarzeling, dat de schipbreuk van de Titanic aau 1500 menscben het leven gekost had. Helaas, latere telegram men bevestigden deze droevige tijdiDgom trent den ontzettenden zeeramp, zooals or in de wereld geschiedenis misschien geen tweede is aan te wjjzen. Onder de laatste berichten konden wij gisteren nog mededeelen, dat de Titanic gezonken was, voordat een der te hulp gesnelde schepen het bedreigde schip bereikt had. Toen de Carpathia op de plaats van de schipbreuk aankwam, vond zij slechtB de reddingsbootenhet onzichtbaar genoem de schip, het grootste zeekasteel ter wereld, was reeds in de diepte verdwenen: naar het schijDt eenige reddingsbooten met zich mede zuigend. Er waren 2358 personen aan boord, 1455 passagiers en 903 koppen van de beman ning; daarvan zijn slechts 675 passagiers, meest vrouweD, en 200 schepelingen gered, mogelijk dat er nog enkele booten of vlot ten opgepikt worden, maar het meerendcel der opvarenden zal wel met de Titanic in de golven verdwenen zijn. Tot dusver echter is het slechts van de Carpathia be kend, dat zjj schipbreukelingen aan boord heeft. Een kabelgram uit New-York zegt: De „Titanic" voer met een snelheid van 20 Eng. zeemijlen per uur naar New-York. De zee was tamelijk rustig. Plotseling zag men op een afstand van ongeveer 300 M. een ijsmassa opduiken. Het was echter te laat om 't schip van koers te doen ver anderen. De commandant liet nog met alle kracht achteruit stoomen en bijdraaien, doch de vaart was te groot om deze ma noeuvre goed uit voeren. Het reusachtige schip liep met volle vaart met bakboordzijde tegen de geweldige ijsmassa. Een ontzettend gekraak volgde en op drie plaatsen tegeljjk ontstond een lek. Het water drong met groot geweld io bet schip, dat reeds na drie minuten begon te hellen. De passagiers, die reeds naar kooi wa- ïen gegaan, werden plotseling uit hun eerste slaap gewekt. Er onstond een af grijselijke paniek in de half verlichte cor ridors. Mannen vrouwen en kinderen storm den half ontkleed naar het dek, waar onmiddelijk een groote verwarring ont stond. Het geroep en geschreeuw der ont stelde men8chen gilden door de naoht. De bemanniög trachtte de passagiers gerust te stellen, wat hun dan ook na eeuigen tijd gelukte.De reddigbooten wer den snel in orde gebracht. De matrozen stonden met do hand aan de takels, om de booten, die vol vrouwen en schreiende kinderen waren, neer te laten. De gezagvoerder van de Titanic was Smith, die als kapitein op dat andere reuzen- schip van do "White Star-ljjn, de Olympia, de aanvaring met het oorlogsschip Hawke, ook al weer ten gevolge van de enorme zuiging van de Olympia, heeft meegemaakt. Ook thans wordt vermoed, dat de botsing met den drijvenden ijsberg veroorzaakt is door de zuiging van de Titanic, al spreken anderen het vermoeden nit, dat 'n onder water drijvend ijsveld den ramp veroor zaakt heeft. De Engeleche bladen herinnerden gisteren nog eens, hoe prachtig de Titanic ingericht was en wat men er niet al aan boord vond. Een uur voor het schip van Southampton wegvoer, was de zaal voor sport en spel, die onder leiding van een beroepsathleet stond, in vollen gang. Een dame reed er op een kameel; iö een ander gedeelte was er een wielerwedstrijd; een paar hanteerden de riemen in een roeitoestel, TweeAmeri-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2