DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 93. ZATERDAG 20 APRIL 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. ALLERLEI, dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Vrijzinnig-Democraten in Amersfoort, DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. 15,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummerB f 0.05. Bureau: KI.HINE HtAHTi. Telet. Interc. 183. Prijs der Ad verten tiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam (Ingezonden.) In het nummer van 17 April van dit blad komt een hoofdartikel voor „'n Zwak Stokje," dat zulke eigenaardige beschouwin gen bevat omtrent de rechten en plichten van een politieke organisatie dat wij ons genoodzaakt zien hiertegen op te komen. Jaren geleden bestond in Amersfoort een afdeeling van den Vrijz.-Dem. Bond, die langzamerhand minder activiteit aan den dag legde en eindelijk .insliep." Het mag overbodig worden geacht op deze plaats de oorzaken hiervan toe te lichten, volstaan kan worden met de feitelijke mededeeling, dat thans pogingen worden aangenwend om de nog altijd bestaande organisatie tot nieuw, krachtig leven op te wekken. Po gingen, die zeker tot een goed resultaat zullen leiden als ieder, die werkelijk vrij zinnig demoeraat is de afdeeling steunt naar zijn beste knunen. En dat is een zedelijke plicht, waarvan ontkenning noch verwaar- loozing ook maar te denken is. Als de schrijver vau ,,'n Zwak Stekje" het dan ook onwaarschijnlijk acht, dat zij, „die in Amersfoort als de moest iuvloedrjjke aan hangers van de vrijz.-dem. richting be schouwd kunnen worden hun zorgen aan het jonge plantje wijden zullen," dan moot öt hij zich heel erg vergissen óf de be doelde „aanhangers van invloed" moeten zich nog erger vergissen. Zoo erg zelfs, dat het voor hon tijd wordt na te gaan, of zij nog wel vrijz.-dem. zijn, zoo zij het al ooit waren, 't Komt meer voor, dat iemand zich tooit met een rusting, die de zijne niet is! 't Is werkelijk niterst vriendelijk van de redactie, dat zij de oprichting van een v. d. studieclub welwillend zou be groeten, maar de V. D. B. is nu eenmaal geen debaters-organisatie, doch een bond van menschen, die hun democratische en vrijzinnige beginselen willen doen door werken in het bestuur van land, provincie en gemeente en daartoe is natuurlijk noo- dig doolnamo en zeer krachtige deelname aan verkiezingen. Gelukkig hebben wij daarbij genoeg vortrouwen in ods ideaal om den strijd aan te biuden ook daar waar met kan verwacht worden, dat binnen zeer korten tijd de overwinning zal worden be haald. Niet uit klein-stadschen kliekgeest, niet om verdeeldheid te zaaien onder de vooruitstrevend-vrijzinnigen, doch uit liefde voor de democratie en in het welbegrepen belang van gewest en stad willen onge twijfeld de vrijz.-democraten iu Amersfoort zich hecht aaneensluiten teneinde een frissche propaganda te kunnen voeren voor onze mooie beginselen, en propaganda die klaarheid moet brengen, die voeien zal tot de eindelijko zegepraal. Nimmer kan daar door 'n conservatief-clericale raadsmeerder- heid worden gebracht. Integendeel 1 Laten alle geestverwanten zich aansluiten, oude veeten vergetend, en laten zij, die zonder vrijz. democraat te zijn, de vooruit- strevend-liberale beginselen willen bevorde ren, beter werk doen dan te trachten twee dracht te zaaien en lage motieven te on derstellen. Zoo mogelyk met belangstellen de welwillendheid begroeten en anders maar rustig afwachten! „Get zwakke stek je" zal dan wol blijken evenveel groei kracht te hebben als elders W. O. A. KOSTER, Alg. Seer. V. D. B. Onderschrift van de Redactie. De afgemeene secretarie van den Vrijz. Dem. Bond, die met de plaatselijke toe standen te Amersfoort allicht niet bekend is en z'n inlichtingen waarschijnlijk slechts van één zijde ontvangen heeft, zal ons ten goede houden, zoo wij krachtig opkomen tegen den Seitenhieb in de laatste alinea. Wel verre van ons schuldig te maken aan „tweedracht zaaien", waarschuwden wij juist tegen de onderneming, waarvoor geen ongunstiger oogenblik gekozen kon wordeD, dan thans geschiedt. Deze wenk iu het belang der vrijzinnig-democratie zelve. Maar al waren do omstandiggeden gun stiger, zouden wij de oprichting van 'n vrijz. dem. afdeeling, welke ook met plaat selijke verkiezingen zich inlaat, hier on- noodig en uit tactisch oogpunt zelfs ge vaarlijk achten. Ounoodig, omdat de kies- vereeniging Gemeentebelang steeds zorg gedragen heeft en zal blijven dragen voor krachtige vertegenwoordiging dor vooruit strevende vrijzinnige beginselen in den ge- mccuteraad. Gevaarlijk, omdat aan de thans invloedrijke vrijzinnige organisatie door af brokkeling en afscheiding der uiterste vleu gels slechts atbreuk gedaan kan worden. Waar do vrijzinnige raadsmeerderheid zoo gering is, dat niet één zetel verloren mag gaag, eischt goede taktiek o.i. de meest nauwe aaneensluiting van allen, die het gevaar van 'n clericale meerderheid willen afwenden. Is de vrijzinnige meerderheid sterk genoeg om eenige zotels te kunnen verliezen, dan kan Amersfoort zich de weelde van verschillende vrijzinnige kies verenigingen eerder veroorloven. Maar eerder niet. Zoo schijnen ook de meest invloedrijke vrijz.-democraten te dezer stede er over te denken en daarom was onze voorspelling niet gewaagd, dat het nieuwe plantje slechts 'n zwak stekje zou blijvon. De Oorlog. Omtrent een nader zeegevecht bij het begin der Dardanellen weet het Berliner Tageblatt het volgende te melden: „Gisterenavond kwamen er nog belichten van de fort-commandanten in de Dardauel- len, dat de Italiaansche vloot zich terug getrokken had. Spoedig echter volgde een bericht te 8 uur 10 min. 's avonds, dat tegen half zeven vijf pantserschepen en 7 torpedo's het bombardement aan den ingaDg der Dardanellen hervat hadden. Het fort is iets beschadigd. Aan Turk- sche zijde waren 3 dooden en 14 gewon den. Het door het fort getroffen vijaude- Iijko schip koos de volla zee. By het eerste bombardement is de kazerne van het fort Bahir tamelijk zwaar beschadigd. Het aantal docden bedraagt daar 7, het aantal gewonden 23. Hedenmiddag werd met beslistheid gezegd, dat Engeland krach tig zal optreden, wanneer de Italianen hun actie uitbreiden. Uit Suloniki werd gister middag gemeld, dat twee Oostonrijksche schepon in de buurt van Saloniki kruisen. Verder werden drie Engelsche kruisers en twee torpedo's in de richting naar Samos gezien. Dat Engeland op zijn handel bedacht is, blijkt ook uit het antwoord, dat minister Aclaud in het Eogelscbe Lagerhuis heeft gegeven op een vraag betreffende de Dar danellen. De minister bevestigde de be richten omtrent de sluiting. De ernstige gevolgen welke de sluiting der Dardanellen voor den Eogolschen handel medebrengt, zullen, voegde hij er aan toe, ten volle worden ingezien. De Italianen ontkennen natuurlijk weer, dat één hunner groote schepen bij de „vlootmanileBtatie" zoo noemen zij het gebeurde buiten gevecht zou zijn gesteld, doch ook van andere dan Turksche zijde wordt het bericht bevestigd. Intusschen is een gevolg van de handel wijze van Italië gewoest, dat de Grootvizier aan den Turkschen minister van Bir.nen- lacdsche zaken last heeft gegeven de te Kunstnntinopel woonachtige Italianen bin nen 48 uur het land te doen verlaten. De opstand in Marokko. Datgene, wat men eerst als een opstootjo van eenige ontevreden soldaten beschouwde schijnt tot een omvangrijke muiterij te zijn uitgebreid, waarbij een deel der muzel- mansche bevolking te Fez zich aansloot. Al moge de onmiddellijke aanleiding tot den opstand een soldy quaestie geweest zijn, zooals do Fransche Regeerigscommis- saris seinde, de diepere oorzaak is onge twijfeld golegen in de opwinding, welke de tijding der instelling van het Fransche pro tectoraat onder de bevolking van Fez heeft gewekt. Daarom vraagt men zich te Parijs thans ernstig af, of het oproer tot do Btad Fez zal bepaald blijven, dan wel of het ook op de naburige Berberstammen zal overslaan. Volgens sommige te Parijs ont vangen berichten, zou het oproer zyn be gonnen met het vermoorden van een aan tal Fransche officieren. De laatste te Parijs ontvangen berichten uil Fez melden, dat de toestand eenigszins is verbeterd. Maar tegelijkertijd wordt ei bijgevoegd, dat het schieten nog voortduurt. De Sultan heet bevrijd te zijn. De Fran sche troepeu hebben echter, om de stad binnen te kunnen dringen, een gevecht moeten leveren, waarbij zij 10 man aan dooden verloren. Een der omwonende stammen trachtte de stad van de Zuidzijde aan te vallen, doch werd teruggedreven. Duitschland en Engeland. Een der unionistische leden van hel En gelsche Lagerhuis heeft in de zitting van gisteren gevraagd, ot Duitsohland te ver staan had gegeven, dat het bereid was een of en defensief verbond met Engeland te sluiten, als eenig middel om aan den wed strijd in de bewapening een einde te ma ken. Minister Grey antwoordde hierop ont kennend. William Stead f. Het vreeselijke gebeurde men de Titanic heeft een einde gemaakt aan het bestaan van een man van naam, William Stead. Hij was in de eerste plaats journalist. Hij had de aandacht op zich gevestigd door het zedebcderf, ook in hoogBte kringen, aan 't licht te brengen. Hierbij was zij zoo ver gegaan, dat hij was aangeklaagd en tot gevangenisstraf veroordeeld. Maar hjj vond warme verde digers en ging voort. Hij stichtte het be kende tijdschrift, de „Review of reviews", predikte voor den vrede, had den moed in Engeland tijdeus den Boerenoolog op te komen voor de Zuid-Afiikaanscho republi keinen en ten slotte maakte hy de nieuws gierigheid der wereld gaande door zyn spiritistische proefnemingen. Het Pantsebschip Het weekblad De Fakkel meldt, dat het lid van de Tweede Kamer jhr. A. P. C. van Karnebeek het stellige voornemen heeft bij do behandeling van het pantser- schip-Wentholt een lans te breken voor den aanbouw vaü een schip van 15.000 ton, in de overtuiging dat het door mini- terWentholt voorgestelde schip niet aan het dool beantwoordend is, maar ook eenmaal, gebouwd, een blijvende hindernis voor latere vlootplannen en de verdere verbe tering van onze marine zal vormen. De heer Van Karnebeek acht het mogelijk, een regeling te maken, waardoor de aan bouw van schepen dezer grootte niet boven onze financieele diaagkracht gaat. De schipbreuk van de Titanic. Opgewacht door een ontzaglijke menigte, door de Senaats commissie en een groot aantal dokters is de Carpathia met 710 overlevenden van de Titanic bevolking te New-York aangekomen. Do geredden deden aangrijpende verhalen van den ramp. Uit alle verhalen blijkt, dat er aan boord van de Titanic geen algemeene pa niek geweest is. Wel speelden zich hartver scheurende tafereelen af, menschen voch ten om een plaats in de reddingsbooten, anderen weigerden zich van echtgenoot of nabestaande te laten scheiden. Men had den ramp niet zien aankomen. Zondagavond werden er twee zachte tril lingen gevoeld waarvan slechts door wei nigen notitie genomen werd, men meende, dat een ijsberg langs het schip geschuurd had. Eerst toen het bevel gegeven werd „alle passagiers aan dek met den reddings gordel om,'' besefte men het gevaar. Een commissie uit de geredden der Titanic heeft dadelijk na het binnenko men der Carpathia een verklaring aan de bladen algegeveD, waarin in hootdzaak het De afdeeling „Broodfabriek'* levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin eerden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1