Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 20 April 1912. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. INGEZONDEN, ALLERLEI. De Emmabloem op Maandag 22 Afbil 1912. Het tuberculosebloempje, geen vreemde meer in het land, zal op Maandag 22 April wederom te koop worden aange boden. Koopt bet, en volgt in offervaardigheid het voorbeeld van Haar, wier naam het als Emmabloem voortaan zal mogen dra gen, de Beschermvrouw der Nederlandsche Centraio vereeniging tot bestrijding der tuberculose in ons land. Waarom gij dit bloempje moetkoopen? Omdat ook hier de macht van het kleine in staat stelt tot grootc dingen. Teel leed kan voorkomen worden, veel ljjden verzacht, indien allen een stbentje aandragen. Ziet om U, naar hetgeen thans wordt gedaan door vereenigingen en sanatoria, die zich hebben aangegord om de ziekte te bestrijden, maar bedenkt daarbij tevens, dat zij nog meer zouden kunnen en willen doen, indien hun finantien het toelieten. Koopt daarom het Emmabloempje en zorgt zooveel gij kunt, dat ieder het drage. Koopt ook voor hen in uwe omgeving, die zelf daartoe niet bij machte zijn. Verheugt er U over en stelt er een eer in om te bewerken dat op den 22slen April het geheele Nederlandsche volk ge tooid zij met het symbool van medelijden en menschenlietde! Hoe grooter de opbrengst, des te meer menschen zullen geholpen worden in den strijd om hun leven! Velen wachten op uw hulp. Zooals uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt, zal de heer B. Kramer hedenavond in het perceel Lange- straat t>5 zijn Kantoor- Boek en Kunst handel openen. Het modern iogerichto magazijn, voldoende aan alle eiscben, die de huidige tijd aan een dergelijke zaak stelt, is wi der een aanwinst voor onze winkelstraat. En bovendien toont het, dat de heer Kramer op de hoogte van zijn tijd is, en weet aan te bieden al hetgeeD zijn clientèle kan vragen. Do zendingsvereeniging van do classis Amersfoort der Ned. Herv. Kerk heeft be sloten voor een eigen zendingsterrein te gaan werken. Dit terrein zal zijn de Oost- Kust van Halmaheira, waar hoogstwaar schijnlijk de heer C. Prins uit Amersfoort, kweekeling der Utrechtsche Zendingsver eeniging zal goplaatst worden. In 1913 hoopt do heer Prins zijn studie voltooid te hebben. „Het Amsterdam8ch Tooneel", dat gisterenavond iD Amicitia, met Louis Bouw meester als gast, een opvoering gaf van „Groote Stadslucht", mocht zich niet in een bijster groote belangstelling verheugen, Een heel klein publiek heeft zich vermaakt met dit leuke Duitsche blijspel, zoo vol grap pige gezegden en tooneeltjes. Niet in het minst is dit natuurlijk te dankeo aan het heel goede spel van de verschillende mede werkenden, waardoor de leuke zetten goed uitkwamen en de lachwekkende scènes ten volle effect sorteerden. Zij, die er geweest zijn, zullen dan ook gewi6 hun avond niet beklaagd hebben. Dat bleek duidelijk uit het herhaald gelach en de vrooüjkheid, die er na elk bedrijf hcerschte. Louis Bouwmeester was als Martin Schreuter natuurlijk uitmuntend. Maar niet minder mogen geroemd worden de heeren Cor Smits, Mas Weber en Maurits de Vries, die als dr. Crusins, Bernard Gemke en Frits Flemming uitstekend spel te zien gaven. En de dames mej. F. de la Mar, mevr. de Vriesvan Berckel en mevr. SmitsGrader droegen zeker als Sabine, Mevr. Crusins en Antonia Lenz niet weinig tot het succes bij. Gisterenmiddag 2 uur had do voort zetting plaats van den schermwedstrijd op geweer voor onderofficieren van het 5e Reg. inf. welke des morgens op sabel en floret onder zooveel belangstelling aange vangen was. Na loting der 32 deelnemers werden de eerste partijen geschermd, welker geheel een goed en vlug verloop had. Ook nu was de zaal weder gevuld met belangstellenden, ook van officieren met name kapt. Boeth, luit. Plesman en luit. Klaassen. De uitslag voor geweer was als volgt: Steonstra (le prijs), Castein Jr (2), Koopman (3), Roza (4), Stolwerk (5) en van Es (6e) Na dezen wedstrgd kwamen de korpo raals en manschappen aan de beurt, voor wie drie prijzen beschikbaar waren gesteld. De prjjzen werden als volgt toegekend: Vao de Veer soldt. (le prijs) De Goede korp. (2e) en Hoorn korp. (3e) Daarmede was de wedstrijd, geëin digd. Alvorens tot de prijsdeeling over te gaan werden eerst de prgswinners en daarna alle deelnemers gekiekt. De prijsuitdeeling had plaats onder een hartelijke toespraaak van den president der vereeniging „E.M.M.A." den sergt. majr. Kalerberg. De steeds in het belang der schemsport werkende voorzitter,bedankteH.H.Officieren voor hunne welwillende bijdragen voor de prijzen en sprak een woord van lof tot de technische commissie welke bestond uit de heeren Botesz, Tuning, Ham en Grootheest. Dat de hoer Katerberg, bijgestaan door ziju ijverigen secretaris den heer Ham, nog lang het roer in handen moge hebben is zeker de wensch van alle loden der scherm- j vereeniging „E. M. M. A." Op 1 Mei zal ten raadhuize worden j aaubesteea het bouwen van een school met bewaarderswoning op een terrein tegenover de Iefanteiiekazernes aan don Lensderweg. Binnenkort volgt de aanbesteding van het verbreeden der Arnhemschepoortbrug, en van het verbeteren van den Heiligenberger- weg en de Dorresteinsche steeg. De eskadrons van het 1ste reg hu zaren uit Amersfoort vertrekken 9 Sopt. onder majoor J. M. H. van Lelyveld van daar naar Ede, om met do aldaar ie gar nizoen liggende eskadrons van het korps gedurende 8 dagen oefeningen te houden onder leiding van den kolonel J. T. H. Mingels. U.D.I. behaalde op het internatio naal kegclcoucours te Amsterdam iD den korpswed8trijd den 13den prijs. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. 19 April. Bonwmeester in Amicitia. 21 April. Concert Zangvereeniging ..De Blauwe Vaan" in Amicitia. 2t> April. Concert Hrubv gezelschap, Amicitia. 29 April. Tooukunst. 30 April. Toonkunst. 4 Mei, Cabaret-avond in Amicitia. BAARN. Gisteren zou de timmerman Dop, ter gelegenheid van 'b Prinsen ver jaardag, do vlag uitsteken op de Gerefor meerde kerk. De vlag verscheen echter niet, en toen men ging kijkeD, werd de ruim 60-jarige man, waarschijnlijk door een beroerte getroffen, dood in den toren ge vonden. 1Buiten verantwoordelijkheid der redactie2 L. S. Overtuigd zijnde van Uw belangstelling in alles, wat tot het welzgn vaD Uw kinderen kan bijdragen, komen wij tot U, met een mededeling en een verzoek. Wij trachten een vereniging testichteD, onder de jongeren van 12-16 jaar; een vereniging, waarin de jongens en meisjes zélf, met eigen kracht, kunnen arbeiden, zoodat ze iets hebben, waaraan ze zich met toewijding kunnen geven; iels, dat hun heilig is, en waarvan ze kunnen voelen en zeggen: „Dat is 4nze arbeid; zie wat wij kunnen." Is ook niet steeds voor ons ouderen, dat gene het mooiste geweest, waaraan wij ons met toewijding konden geven; en heeft het arbeiden daaraan, op ons niet altgd de verheffendste invloed gehad? Welnu, laten wij onze jongeren, reeds vroeg doen beseffen en ondervinden, dat het arbeiden met toewijding de mens in alle opzichten verheft en veredelt. En daartoe is nodig, dat w(j onze kinderen een veld geven, om te arbeiden. Dat arbeids veld zal zijn: de vereniging, die wjj tans willen stichten. Reeds in vele andere landen zijn soort gelijke organisaties; en het is heerlik om to zien hoe zich daar de kinderen weren, en bun hele wezen aan do zaak, hun zaak, geven. Sommige leden van zo'n vereniging hebben zich aangesloten, tot een gymnastiek- klub; anderen tot een toneel- of muziekklub; weer anderen trekken er op uit als pad vinders; sommigen zullen zich aaneenslui ten tot een klub van timmerlieden, en bou wen dan roei- of zeilboten, of timmeron voor de vereniging een kast of bankeujeuz. Iu zulke verenigingen leren ze, met el kander om te gaan en elkaar te helpen, ietB wat ze zelden ergens anders kunnen leren (en biervan leveren vele oudoren het dieptreurige bewijs, door do grote mate van onverdraagzaamheid, die ze zo dikwjjls tonen, en nooit hebben leren onderdrukken). De jongens en meisjes, die lid worden van deze organisatie, zullen zich ook moe ten voornemen, om, zoolang ze lid zijn, nooit alkoholiese druok te gebiuikeo. Im mers, dit is één van de grootste maatschap pclike vergiften, die steeds het mooie be derven, en het kwade aauteleo. Ouders en voogden, wij roepen lans Uw hulp in bij ons werk, waarvan we hopen, dat het Uw waardering heeft. Geeft Uw kinderen verlof, toe te treden tol deze organisatie, door bijgaand inteken- biljet in te vullen en te bezorgen bg één van de leiders, van de op te richten ver- eoiging; of, zo Ge nog nadere inlichtingen wilt hebben omtrent ods plaD, richt U dan porsoonlik tot ons. Wg willen U gaarne van alles op de hoogte stellen. De Leiders P. KORTLA.ND, Onderwijzer, Voor de afd. A'fooit A.N.G.O.B. H. J. v.d. HENGEL, Voorz. R. BAARSMA, Secr. Nicasiusstr. 20 Ds. E w o 1 d t. Bij beschikking van do rechtbank te Heerenveen is Ds. Ewoldt ontslagen van rechtsvervolging. Door de Officier van Justitie is tegen deze beschikking verzet aaugeteekend. DemoordteBeek. Naar men verneemt is H. Hartjes, te Beek, nu zjjn onschuld is gebleken in zake den moord op zijn 7-jarig dochtertje, weder in de ouder lijke macht hersteld eo zijn hem zijn kin deren teruggegeven. Do verdachte, Herman Bosch, bevindt zich nog steeds in voorarrest en zal Dins dag 30 April voor de Arnheinsche recht bank terecht slaan wegens onzedelijke han delingen, den Zondag van den moord ge pleegd. Onnoodig bezorgd. Op de botermarkt te Middelburg bewoog zich Donderdagmiddag als altijd een talrijke menigte koopsters en koopers. Onder hen bevond zich ook een eerzaam burger, dio zich verheugen mocht in het gelukkig be zit van een zakje met f 16 er in, hetwelk hij in zijn linkerjaszak geboren had. Plot seling vermiste hij zijn schat; en in zenuw achtige haast loopen naar den dienstdoen- den agent van politie, het in noggrootere overspanning op diens aanraden naar het politiebureau ijlen was het werk van een oogenblikje. De goede man was niet in staat een goed verhaal van het gebeurde te doen; maar zooveel begrepen de inspec teurs wel, dat zijn gold hem ontrold moest zijn. Of hij het dan niet in een anderen zak gestoken had, dat was niet mogelijk. Toe kijk je zakken dan eens na, dringt een der politiemannen aan. Met een onge- loovig gezicht wordt aan dit verzoek vol daan en het geldzakje met inhoud komt te 70orschtjn uit 's mans rechterbin- nenjaszak. Tableau, groote hilariteit. Met een „Nu ik word nog lievar uitgelachen, dan dat ik mijn geld kwijt ben", verlaat de thans gekalmeerde man het bureau. Een anecdote van Morgan. Op zekeren dag kwam iemand bij dezen Amerikaanschen millionair aankloppen om een gift voor den aanleg van een groot openbaar park. Morgan vroeg hoeveel men daarvoor noodig had. Het bedrag werd hem genoemd, waarop hij zeide: Ga eerst eens naar Rockefeller en Stillmann en eenige andere multi-millionnairs. Kom dan terug en ik zal zieu wat ik doen kan. .Maar mgnheer Morgan", waagde ziju be zoeker te zeggen, „ik had juist gehoopt, dat u het eerst uw handtockeeiDg op do lgst zou zetteu dan zou ik gemakkelij ker met de andere heoren klaar komon en op die manier het bcnoodigdc bedrag bg elkaar krijgen." „Zeer goed", zeide Mor gan, „zet mij dan maar op de lijst voor het hoele bedrag." A r m 1 a u d. lu 50 Europccsch- Russischc gouvernementen sleuven jaarlijks mei minder dan twee millioen kinderen en iu het goevernemeut Samaia is het sterfte cijfer, naar Routers bureau meldt, hoogcr dan 5S. Op 413 imlliocn kinderen sterven meer dan 3 milloen voor dat zij 5 jaar oud zgu. Een groot aantal van deze wordt bij afwezigheid van de hoeders gedood en opgevreten dood de zwijnen. Knagendemuizen. De beken de dierkundige dr. Weber vertolt in „Kos mos" een merkwaardig staaltje van 't knaagvermogen der muizen. Iu het soustorrain van zijn huis ontstond onlangs een overstrooming. De loodgieter, die er bij geroepen werd, verklaarde, dat deze overstrooming te wijten was aan een beschadiging van de waterleiding, die door muizen veroorzaakt was. Op de plaats, waar de pijp door de zoldering van den kelder naar boven gaat, hadden de muizen beproefd door den balk ie komen. Dit ging hen echter te langzaam, zoodat zij met hun scherpe tandjes de 5 m.M. dikke wand van do looden buis doorknaagden, tot het te voorschijn komende water hen verdreef. Watde Javaan over Zon en Maancclipsen denkt. In den derden jaargang (1840) van het Tijdschrift voor Ned.-Iudië komt de volgondo curieuze mededoeling voor tan J. Lipjes: „Batoio (de Godheid) Gooioe,wenschende dat de Wereld (het eiland Java) door een berg wierd vastgespijkerd, opdat ze niet door de zoo kon worden bewogen, verkreeg dien berg op zijn gebied in het Westen. Deze borg, Djamoordipo genaamd, door haar grootte de wereld naar het Westen doende hellen, gaf Batoro Goeroe den goden in last om denzel'den naar het Oosten te vervoeren. Deze hieraan bezig zgnde, werden door de sterke hitte dorstig, dronken van een water, hetwelk zich aan de afhelling van deo berg Djamoordipo bevond, en stierven allen. Batoro Goeroe die niet van dit water had gedronken, vond op den top van dieDzelfden berg een levenswater, Marto- kamandatou genaamd; en hiermede de goden bedruppelende, bracht hg hen allen weer in het leven, waarop zij hun werk voortzetten. Genoemde berg van welke afgevallen brokken de bergen Tempooro, gelegen te Tjaringi, Banten; Olo-Ooloe, gelegen in Padjadjaran; Tjarebah Goenoong- Agoong, gelegen in Fagal; Pragoote,Ken- deög, Soembing, Sendoro, Merapi, Merba- boe, Lawoe en Kediri zijn ontstaaD, naar het oosten vervoerd zgnde, word daar ter neder geworpen en doed de bergen Moojo, Pandan, Bantzak, Lookorini, Doelaogan, Keloet en Smieroe ontstaan. De goden bekwamen, na afloop van dit werk, van Batoro Goeroe het levenswater Mertokamandaloe genoemd, te drinken. Een reus, Remboetjoeloonggeheeten, uit uit den hemel beziende, daalde neder en dronk ook van het levenswater. Een der goden, met name Wisnoe, die dit opmerkte en bevreesd was hem, tenge volge uit de uitwerking van dit levenswa ter, niet te zullen kunnen bestrijden, spande oogcnblikkelgk zijn boog, schoot en trof hem in den hals. Het levenswater, zich be reids in het hoofd van den reus bevindende, scheidde hetzelfde van den romp en voor opwaarts; alwaar het, volgens overleveringen der Boedo's (Boedhi3ten) de Maan en Zon eet; wordende mitsdien bg een grah-one (eclips) ter hulpe van de Maan of de Zon op het rgstblok geslagen. BURGERLIJKE STAND. 20 April 1912. GEBOREN: Jndith d. v. Jacob Hovens Greve en Petronolla Catharina Peck. OVERLEDEN: Geen.

De Eemlander | 1912 | | pagina 5