WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Rechtszaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN YAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.39 uar. De Bilt, 23 April 1912. Hoogste barometerstand 779.0 m.M. te Skudeanaes en Christiansund. laagste 7.63.8 te Biaritz. Vorwachting tot den avond van 24 April 1912. Matige tydelyk iets toenemende N.-Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Helder tot lichtbewolkt, droog weer. Temperatuur: Zelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 773 m M. Vorige stand te 12 uur 772 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 57 Hedenmiddag 12 uurF. 61 De Vereenigde Staten en Mexico. De Vereenigde Staten hebben, met het oog op de moeilijkheid, dat de omstandig heden een eventueel ingrijpen in Mexico noodig maken, twee groote oorlogschepen de „New Hampshire' en de „Nebraska" naar de Golf vau Mexico gezonden. Daar moeten zij zich gereed houden om, als de toestand hot mocht vereischen, op te tre den ter bescherming yan leven en eigen dom dor in Mexico vertoevende Ameri kanen. Kamerverkiezing Hoorn. Bij de gisteren in het district Hoorn ge houden stemming voor een lid van de Tweede Kamer (vacature-Ferf) worden uit gebracht 6399 geldige stemmen. (Aantal kiezers 8145). Hiervan verkregen de heeren: Mr. D. Fock (Unie-Lib., teruggen 14; L. Hoe- jenbos (Soc.-dem.) 1218; W de Jong (Unie-Lib.) 2756; Fr. Netscher (Vrij-Dem. teruggetr.) 25; P. Teunissen (Landb.-bond) 277; Ch. Vertel (A.R.) 2109. Zoodat herstemming moot plaats hebbeo tusschen de heeren: De Jong (Unie-Lib.) en Ch. Yegtel (Auti-rev.) Ziektewet. Het bestuur van de NederlaDdsche Yer- eeniging voor Psychiatrie en Neurologie heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het verklaart zich uit een medisch en sociaal-hygiënisch oogpunt te kunnen vereenigen met de strekking van het verzoekschrift, dat de Artsen-Geheel- onthouders-Yereeniging voor Nederland en zijne Koloniën terzake hetontwerp-Ziekte- wet bij de Kamer heeft ingediend. De Tarikfwet. De commissie van voorbereiding van de Tariefwet heeft bare verledon week her vatte vergadering geschorst tot a.s. Woens dag, wanneer het overleg met den minis ter van financieen zal worden voortgezet. Behalve deze zyn ook de ministers van buitenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel tot een bespreking met de commissie op a.s. Vrijdag uitge- noodigd. Timor. Wij vernemen, dat bij de bevotgde autoriteiten hier te lande geen berichten yap de Indische regeering zijn ontvangen omtrent op Nederlaudaob Timor uitgebro ken onlusten. Uit bet feit dat in geruimec tijd geen officieele berichten omtrent het gedeelte van Timor, dat onder Nederlandsche sou- vereiniteit staat en waar een militaire be zetting ligt. gezonden zyn wordt afgeleid dat daar orde en rust hcerschen. Kunst Gemeentebelang. Iu Duitschland verheugen zich de thea ters in een belangstelling van de zijde der gemeentebesturen, om Hollandsche di recteuren jaloersch te maken. Een statis tiek der subsidies toont aan, dat in niet minder dan 7 groote steden van het Duit- sche rijk de Opera-instellingen een jaar- lijkscho toelage boven 300 000 mark van de gemeente, waar zij gevestigd zijn ont vangen. Mauheim geeft zelf? 541.000 mark per jaar. Dusseldorf 464,000 mark enz. En kleine plaatsen blijven niet achtor; Bar men en Halle b.v.'spendeeren resp. 125.000 en 108.000 mark aan hunne Opera's. Tooneel en Kinematograaf. Het oordeel over de vraag of de kine matograaf als een gevaar moet worden be schouwd, is niet eensgezind. Albert Bas- serman zogt: „eeu goede voorstelling van een kinodrauia is natuurlijk een kunst werk". Björn Björuson verzekert, dat goede „filmstukken" op hem werkten als goede eenvoudige kucst. Sigmund Lautenburg ziet in de kiuematograaf een vernietigendocon current voor het Tooneel. Eigenaardig is wat Karl Hagemann, de directeur van het Deutsche-Schauspielbaus, zegt. Hij is over- tuigd, dat een kinemotografische voorstel ling artistieke bevrediging en genot geven kan. Hij verklaart het zelf te hebben er varen Rudolf Lothar is van nieening, dat de kinematograaf nimmer het tooneel zal kunnen vervangen en acht hem een groote schade voor de schouwburgen. Het scherpst spreekt zich uit Rudulf Klein Khoden, die den kinematograaf een bacillendrager noemt, waardoor het tooneel schade gedaan, de jeugd bodreigd en de smaak van een tot de grenzen van critiekloosheid geraakt pu bliek totaal verknoeid wordt. De schrijvers Otto Ernst en Fritz Engel stellen zich op het standpunt, dat dn kinematograaf-ver- tooningen niets met kunst gemeen hebben. Anderen daarentegen kennen weer een hooge waarde aan den kinematograaf toe. Zomer-uitvoering te Naarden. De Zomer-uitvoering in de Groote Kerk te Naarden zal dit jaar plaats hebben op Zaterdag 15 Juni. Uitgevoerd wordt het oratorium Les Béatitudos van Gésar Franck- voor soli, koor en orkest. De generale repe titie vindt plaats op 14 Juni. Tot de solisten behoort de hier te lande welbekende zangeres mevrouw Etta Madier de Montjau te Parijs. Voorts verleent het orkest van het Con certgebouw zijne medewerking. Maatschappelijke en Hygiënische vraagstukken. Gedwongen winkelnering voor huurders. Een aantal huiseigenaren m München heb ben aan huu huurders een gedrukte mede- deeling doen toekomen, waarin geschreven staat: De ondergeteekende maakt zijn huurders er opmerkzaam op, dat bij hot inkoopen voor de behoeften der huishou ding op de in het huis komonde neringen gelet moet worden. Wordt aan dit verzoek niet voldaan, dan ziet zich de ondergetee kende genoodzaakt den huurprijs te verlioo- gen. Geteekend door den eigenaar-verhuur ders. De huurders dus gebruikt om door be tere klandisie der verhuurde winkels van de huurders betere huurprijzen te bedingen. Gedwongen winkelnering op een nieuw gebied, schrijft mr. Tasman is zijn „Sociale Kroniek". Is gaslicht of electrisch licht het meest hygiënisch? Voor onkele maanden werden de resul taten van proven van prof. Lewes gepu bliceerd, welke er op schenen te wijzen dat in stryd met alle theorie, gaslicht uit oen hygiënisch oogpunt te verkiezen zou zijn boven electrisch licht. Gaslicht zou de atmosfeer van een kamer verbeteren, elec trisch licht ze slechter maken. De heete gas vlam zou nl. een ventilatie te voorschijn roepen, waardoor niet alleen de verbran dingsproducten van het gas zelf, maar ook de door den mcnsch geproduceerde schade lijke stoffen uit de kamer verwijderd wor den, zoo zo niet te voren reeds verbrand waren. Bij gebruik van gaslicht bleekn.l. op adem hoogte in de kamer minder kool zuur acwezig te zijn dan bij branden van electrisch licht. Tegen de conclusies, door Lewes uit zyn proeven getrokken, komt thans deBerliju- sche ingenieur K. Schlesinger, in een zeer uitvoerig artikel iu het „Elektrotechnische Zeitschrift' op. Allereerst zet hij uiteen, dat de maatstaf waarmee gemeten werd: het koolzuurgehal- te, ondeugdelijk geacht moeten worden. De hoeveelheid koolzuur iu de kamer, zegt hy, is nog geen maatstaf voor 't al of niet be dorven zijn der lucht. In zuivere lucht is zelfs 5 16 pCt. koolzuur niet schadelijk, en in de meest bedorven atmosfeer vindt men zelden meer dau 0.3 pCt. koolzuur. Het onaangename van eon bedorven atmosfeer wordt veroorzakt door uitdampiug der klie ren der menschelijke huid, welke uitdam pingen bij hooge temperatuur veel belang rijker zijn dan hy lage. Nu produceert do gasvlam veel meer warmte dan electrisch licht, en uit dieu hoofde reeds is tot de in hygiënisch opzicht minderwaardigheid van 't gas te besluiten, al zou het koolzuurge- halte in een kamer bij gebruik van de eene lichtbron hetzelfde zijn als bij 't gebruik der andere bron. De tweede factor, die be dorven atmosfeer veroorzaakt, is vochtig heid, en deze neemt bij gaslicht belangrijk toe, terwijl ze bij electrisch licht juist daalt. Bij deze hygiënische nadeelen van gas licht voegt zich nog een derde: productie van schadelijke verbrandingsgassen. Trots alle reinigingsprocessen bevat lichtgas n.l. steeds deels vergiftige, deels bijtende cyaan- en zwavelverbindingeti (als zwavcl- koolptof, ammoniak en zwaveldioxyde), waardoor zwavelvuur zich vormt, welker werking soms zeer intensief kan worden. Zoo moet de bibliotheek van de Athenaeum- club te Londen half vernietigd zijn door het zwavelzuur, dat zich gevormd heeft uit wa ter en het bij gebruik van gaslicht vrijge komen zwaveldioxyde. Tevens komen sal peterzuur, salpeterigznur en onder-salpete- rigzuur bij gasgebruik vrij. Dat zich bij gas- gebruik zuren vormen, kan ieder nagaan: de tegen de vesterruiten neergeslagen wa terdamp reageert b.v. sterk zuur. Tevens moet men bij gas altyd verdacht zijn op nog een ander gevaaar: gasvergif tiging. Er komt eeu chronische gasvergif tiging voor, doordien de leidingbuizen door de wanden gas laten diffundeeron. Circa 10 t\ 20 pCt. van 't geheele jaarlyksche ver bruik aan gas in een gezin gaat door 't niet absoluut gasdicht zijn der buizen verloren. Dat gas dringt de kamers biunen, vooral in den winter, omdat dan de aspiratie kracht der buizen het grootst is. Volgens Gruber wordt deze bijmenging van gas scha delijk vooi de gezondheid, zoodra ze 0,05 pCt. van de aanwezige lucht bedraagt. Wel zou men volgens Bunte O 01 a 0.02 pCt. gas reeds kunnon ruiken, maar do buiten at mosfeer absorbeert heel gauw de reukstof- feo, en de reuk waarschuwt dus al spoedig niet meer voor 't gevaar, temeer, daar gas de reukzenuwen snel afstompt. Iemand, die in eigen huis geen gas brandt, zal vaak by een ander gaslucht waarnemen, terwyl deze laatste er niets meer van merkt. Tevens is er nog een andere oorzaak, waaidoor men van de gaslucht niets meer merkt. De meeste gasfabrieken leveren te genwoordig een gas dat dubbel zoo zwaar is als vroeger, en dat pas bij een menging van 1 tot 2500 a 5000 doelen lucht geroken kan worden. Naar Kobert aaugeeft, is door 't gebruik van dit gas het aantal gasver giftigingen vertienvoudigd, en Thomsom schat voor New-York het aantal gasvergifti gingen per jaar zolfs op 2000. Deze chronische gasvergiftigingen worden niet altijd door den medicus herkend, om dat de symptonen van zuiver nerveuzen aard zijn. Het is dus niet uitgesloten, oor deelt Schlesinger, dat do nervositeit van onze dagen voor een deel ook op het conto is to zetten vao het lichtgas, welks vergif tigende werking als nervositeit is opgevat. In allo gevalleu heeft men hier met een bron van gevaren te doen, waarop bij de beoordeeling van de hygiënische eigen schappen van gas zeer zeker moet gelet worden, en welke te sterker de hygiënisch meerderwaardigheid vau electrisch licht doet uitkomen. De Leidsche groenen-quaestie. Het O. M. bij de rechtbank heeft gister tegen ieder van de vijf beklaagden in de zaak betreffende do ontgroening ODder de LeidBche studenten veroordeeling tot drie honderd gulden boete, subsidiair tien da gen hechtenis geëischt. Naar wij vernemen behoort onder de waarden, die met de Titanic verloren ge gaan zijn, ook een zending coupons van de firma Lamaison en Bouwer alhier. Finan- tieel nadeel levert dit echter Diet op, daar de zendiDg verzekerd was. In de te Groningen gehouden jaar lyksche algemeene vergadering van de Na- tionole Yereeuiging voor Vrouwenarbeid is besloten de volgende algemeene vergade ring te Amersfoort te houden. Dinsdag a. s. geeft do zangvereeni- ging van Toonkunst haar tweede uitvoe ring in dit seizoen. Ten gehoore zal worden gebracht Roquiem van Sgambati, ter wijl de Arnhemscho orkestvoreeniging, on der leiding van Peter van Anrooy de 5de Symphonic van Beethoven zal uitvoeren. Gisteren viel een prijs van f 1500 op No. 3343 van Lotisico, onder de ad ministratie van den heer J. van de Lyke, alhier, die heden den gelukkigen winner uitbetaalde. De heer W. H. A. van Os, arts te Utrecht, is voor het looponde studiejaar, te rekenen met ingang van 16 April jl. be noemd tot klinisch adsistent van den hoog leeraar dr. K. Pel, aan diens afdeeling in het Binnen Gasthuis te Amsterdam. Ontvangstbewijzen van telegrammen Naar het Hbld. verneemt, is een wyzi- giDg gebracht in het reglement voor den dienst der Rijkstelegraaf. Daarom zal van 1 Mei a. s. af, de verplichting zijn opge heven om de afgifte van telegrammen to doen geschieden tegen onderieekening van een ontvangstbewijs door of namens den geadresseerde. Slechts in enkele gevallen zullen die ontvangstbewijzen worden ge vorderd. De ritmeester M. Grondhout, in structeur bij de rij- en hoefsmidschool te Amersfoort, wordt binnenkort bevorderd lot majoor. Bij Kon. besluit van 20 dezer, is met ingang van 1 Mei, benoemd: bij het dienstvak der militaire administratie, bij het personeel der kwartiermeesters, tot majoor-kwartiermeester bij hot 5de regiment infaoterie, do kapitein-kwartiermeester H. Wijs, van het regiment genietroepen. De vereeniging „Handelsschool" houdt Maandag a.s. in de Zwaan een algemeene vergadering. De agenda vermeldt de vol gende punten: Jaarverslag en Mededee- lingen. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag; Bi oscoop de Arend. 26 April. Concert Hruby gezelschap, Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. 4 Mei, Cabaret-avond in Amicitia. De schipbreuk van de Titanic. Yan de mededeolingen door geredde reizigers, niet aan de Senaatscommissie ge daan, doch aan persvertegenwoordigers, geven wij nog enkele verkort weer. Leden der bemanning vertellen, dat er kort na het Tertrnk uit Southampton brand in de kolenhokken uitbrak, die eerst Zon dagmiddag gobluscht was kunnen worden. Daartoe waren de kolen van de tweede en derde afdeeling aan stuurboordzijde verwij derd. Bij de botsing nu hadden de schot ten, die den tegendruk der kolen misten, aau den draug van het water geen weer stand kunnen bieden. Dit zou dan verkla ren hoe bet schip, in weerwil van zijn waterdichte schotten zoo spoedig zonk. Lightholder, do tweede officier van de Titanic, verklaarde, dat niettegenstaande de waarschuwingen voor ysbergen de

De Eemlander | 1912 | | pagina 2