WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. Rechtszaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN YAH HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.55 uur. De Bilt, 24 April 1912. Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te Stornoway en Tborshaven, laagste 761.4. te Biaritz. Verwachting tot den avond van 25 April 1912. Matige tgdeljjk krachtige N.-Ooste- lijke tot Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Toenemende bewolking weinig of geen regen. Temperatuur: Koeler. Barometerstand le AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 770 m.M. Vorige stand te 12 uur 773 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 58 Hedenmiddag 12 uurF. 62 De gearresteerde grenscommissaris. Men herinnert zich dat eenige dagen geleden de Duitsche grenscommissaris Dressier te Eydtkuhnen, toen hg zich op Russisch gebied begaf, door de Kozakken daar gearresteerd werd, onder verdenking van spionnage. Duitsche bladen beweren nu dat die spionnage-quaestie niets dan ogd voorwendsel is en dat het geval een daad van geweld is en meer niet. De heer Dressier zit nog steeds gevangen in de vesting Kofno. Hij had zich over de grenzen begeven, om dat gravin Dohna, die uit Rusland terug kwam, hem uitdrukkelijk verzocht had, haar te komen helpen bij de lastige en omslachtige douane-formaliteiten. Overigens schijot Dressier vermoed te hebben, dat. er iets hangende was, want hij was in weken niet do grens overgegaan, hetgeen hij vroe ger dagelgks deed. 't Schijnt dat de Duitsche regeering den gevangen ambtenaar voorloo- pig nog niet zal kunnen loskrggen. De Toestand in Marokko. Zooals reeds gemeld is, heeft het ge peupel te Fez zijn woede over de instelling van het protectoraat het eerst gekoeld door de jodenwijk (de „Mellahte plunderen. Daarbij heeft een vreeselijke slachting onder de ongelukkige joden plaats gehad. Duizend hunner ziju naar een Havas telegram tbaus meldt vermoord. Het aantal gewonde Joden moet eveneens zeer gioot zgn en de ellende onder deze laats- ten en onder de dakloozen is zeer groot. De toestand der Joden in Marokko is van oudsher zeer treurig. Het is hun slechts vergund in oon bepaalde wijk te wonen, en zij mogen zich alleen bezig houden met handel en handarbeid. Daar zij niet, als de Christenen, onder de bescherming van de een of andere Europeesche mogendheid staan, richt zich de roof- en moordzucht der bevolking in de Moorsche steden het eerst op hen. Overigens schijnt men in Frankrijk nog al wantrouwend ten opzichte der laatste geruststellende berichten. Het blijkt thans, dat er te Fez een zeer strenge censuur heeft geheerscht, waarover de Fransche bladen zich ten zeerste ontevreden toonen. Spoorwegstaking in de Vereen. Staten. Na ontvangst van het, blijkbaar ongun stige, antwoord van do spoorwegdirecties, verklaarde de leider der machinisten, dat de staking aan vgftig spoorwegen, ten Oosten van Chicago, benoorden de Potomac, zal beginnen op 24 dezer. Hij verzekerde, dat 34.000 man daarbij betrokken zgQ en dat de slaking zich zal uitstrekken over een net van 50.000 mijlen, vertegenwoordigend 52 procent van het verkeer van het land. Het federale verzoeningscomité heeft zich aangeboden als scheidsrechter in zake de eischen der machinisten. Dit aanbod is aan de arboiders medege deeld. Do directies van de oostelijke spoorwegen hebben het aanbod van de federalen ver- zoeningsraad omtrent een scheidsrechterlijke beslissing aangenomen. Een Luchtvloot. De koning van Italië heeft 100.000 lire gegeven voor het lucht-vlootfonds. Er is thans reeds over 't millioen bijeen. Een weigering tot Benoeming. Eenigen tijd geleden weigerde de Ge meenteraad van Etten-Leur een benoeming to doen uit de haar aangeboden voordracht van hoofd eener openbare school onder die gemeente. Iu de jongste vergadering kwam nu deze benoeming weer aan de orde; tbaus kwamen uit de bus, twaalf blanco briefjes. De Raad zal nu aan Ged. Staten de roden van deze handelwijze uit voerig uiteenzetten. Verbond van Vakvereenigingen. Op 10, 11 en 12 Juni wordt te Am sterdam gehouden de jaarvergadering van het N(ederlandsch V(erbond) van V(akver- eenigiDgen). De Grondwetscommissie. De Grondwetscommissie is, na vaststel ling van haar rapport, uiteengegaan en zal niet meer bijeenkomen tenzij afzonderlijko nota's van leden der Staatscommissie, die binnen den daarvoor bepaalden termijn van hunne bevoegdheid tot het doen blijken van een afwgkendc meeniog gebruik ma ken, tot een nadere samenroeping dei- Commissie aanleiding mochten geven. Het verslag is van grooten omvang. Nationaal Comité voor den 8-urigen arbeidsdag. De beweging ter verkrijging van den 8-urigen arbeidsdag zal thans weer met kracht worden aangepakt; geschriften zul len worden verspreid, meetings gehouden en allerlei propaganda-middelon aangewend. Van het comité, dat samengesteld is uit de afgevaardigdeu van den Nederlandschen Federatieven Bond van Gemeentewerklie den, den iniatief-nemer, het Nationaal Ar beids-Secretariaat, den Socialistenbond in Nederland, eenige Vrije socialistische groe pen, de vereeniging Gemeenschappelijk Grondbezit, de Federatie van Kleeraiakers- vereenigiugen, samen ruim 12,000 leden tollende, wordt het dagelijksch bestuur thans gevormd door G- J. A. Wesseliug, voorzitter, C. J. B. van do Wijngaart, pen ningmeester en Joh. J. Lodewijk, secretaris, Dussartstraat 23, Amsterdam. Het lokken van Ned. werklieden NAAR DuiTSCHLAND. Naar aanleiding van het lokken van Ne- derlandsche werklieden naar Duitschland hebben de Commissarissen der Koningin op verzoek van den Minister van Binnen- landsche Zaken de burgemeesters uitgenoo- digd, bij het plaatsen van waarschuwingen als bedoeld in eene vroegere circulaire, be langhebbenden aan te raden zich, alvorens werk aan te nemen in Duitschland, te wen den tot de Arbeidersbetirs in de plaats hunner inwoning of bij gebreke van dien tot de Ncderlaud8cke arbeidersbeurs te Oberhau8en (Duitschland) Arndtstrasse 56. De Zonsverduistering. Prof A. A. Nijland, te Utrecht, schrijft aan de N. R. Ct. Gaarne voldoe ik aan het verzoek dor redactie om iets van de bereikte resultaten mede te deelen; ik zal mg hierbg uit den aard der zaak tot de Utrochtsche afdeeling beporken. In tegenspraak met verschillende berichten waaruit de lezer zou kunnen opmaken dat, de opnamen van don zonsrand in de Pris ma Camera niet of maar half gelukt zou zijn, kan ik berichten, dat tot mijn leven dige voldoening het verkregen resultaat do verwachting verre overtreft. Er zoudeu vijf opnamen op één plaat genomen worden. De eerste drie zijn twee minuten te vroeg geëxponeerd en dus geheel waardeloos; maar de beide andere zijn zeer mooi. No. 4 werd geëxponeerd, onmiddellijk nadat de heer v. d. Bilt den zonsrand met het bloote oog aan alle kanten de maan zag omringen. De beide spectravertoonen een 150-tal brok stukken van fgne ringen; die van de 2de, 3de, 4de en 5de waterstoflijn en van de beide zware calciumbanden vallen het meest in het oog en zijn geheel rondom den maausrand te vervolgen; ze dragen geen protuberansen van eenige boteekenis. Het merkwaardige is wel, dat zij niet alle licht zgn, maar dat er ook vele donkere absor ptieringen bij zijn. De plaat kan niet alleen tot steun dienen voor de berekening, die de heercu Julius en Moll op bun Btralings- kromme moeten toepasseD, maar is boven dien door den grooten rijkdom aan bijzon derheden op zichzelve beschouwd een zeer belangwekkend voorwerp van onderzoek. Wat du de stralingskromme betreft, deze is in één woord voortreffelijk, en Julius en Moll kunnen met de grootste voldoening op hun werk terugzien. Het is merkwaardig hoe strak de kromme van prof. Julius' viBueele waarnemingen zich aan do fotografische kromme van dr. Moll, aansluit. En tevens, hoe nauwkeurig de beide krommen, door geheel verschillende methoden verkregen (Julius bad een ther- mobatterij, Moll een bolometer) overeen stemmen. Het voorloopige resultaat kan aldus worden samengevat: tijdens de cen trale verduistering bedroeg de straling van het fijne ovorblijvende randje der fotosfeer plus die van den zonoodauipskring samen ten hoogste van de totale zonnestra ling. Het aandeel, dat aan do fotosfeer in dit bedrag toekomt, kan nog niet wor den opgegeven; het is van de orde van Vioiooo waarschijnlijk minder. Veilig is aan te nemeD, dat de straling der zonneatmos feer niet meer dan Vimou Tan totaale zonnestraling bedraagt. De insrtumentcn hebben zonder eenige hapering gewerkt, en ook de aardatmosfeer heeft geen merk bare stoornis gegeven. Het verkregen resultaat is van groote waarde voor de theorie van Julius omtrent den zonncdamp- kring. De door Julius en Moll gevolgde methode heeft als bijuitkomst een zeer scherpe be paling van de wet, volgens welke de strat ling op de zonneschijf van hel middelpun- naar deu rand toe afneemt. De methode is vrij van fouten, die door het difuU6 in den aarddaoipkriug teruggekaatste licht veroor zaakt kuDucn wordeD. Omtrent de talrijke waarnemingen van den heer v. d. Plaats (480 stralingsmetingen in verschillend eenkleurig licht) is nog niet veel nieuws te melden, maar dat de waar neming geslaagd is, staat vast. Dr. Bergansius en prof. Verschaffelt ver kregen in den fotoheliograaf 13 opnaaien, waarvan er drie, 15, 25 en 30 seconden na hot centrale oogenblik genomen, zeer fraaie sikkels te zien geven, resp. 51 9 en 13 boogsecunden breed. Merkwaardig is de gaping in den Zuiderhoorn op al deze sikkele, waarschijnlijk door den hoo- gen maanberg Doerfel veroorzaakt. Ds. Ewoldt weer in hechtenis. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gevolg gegeven aan het appél van den officier vau justitie te Heerenveen en ds. Ewoldt gisterenmiddag weer doen govan gen nemen, met verwijzing van de zaak naar de Rechtbank te Heerenveen. De vergiftiging in de Nieuwe Meer. De officier van justitie bij de Rechtbank te Haarlem heeft het hooger beroep tegen vrouw Hogerhont ingetrokken. De vergif tigingszaak is dus geëindigd. De reserve le luit. J. W. C. Ort, van het 5e rog. inf., komt 15 Juli bij hot le bat. van hot korps te Amersfoort voor practische oefening onder de wapenen. De 2de luits der landweer J. van Bommel, A. M. van den Brock, H. Buis kool en R. Weisman, die by het 5de teg. inf. te Amersfoort voor oefening onder de wapenen zijn geweest, zijn weder met groot verlof vertrokken. Onder leiding tsd den geueraal-majpor G. A. Buhlman, commandant der 4de di visie, zal van 28 Mei tot 1 Juni met de kolonels en een aantal hoofdofficieren der divisie een kaderoefening wordeD gehouden in de omstreken van Deventer, Zutphen en Dieren. 't Vijfde treedt Zondag a.s. te 2'/» uur wederom in het strijdperk tegenover H. V. C. Ook nu wordt gekampt om een zilveren medaille. De toegang tot hel terrein is uitsluitend aan de KontnginnelaaD. De rechtbank te Utrecht deed gis teren de volgende uitspraken: H. S31 jaar te Amersfoort, C. K. 25 j. te Schoten wegens diefstal van pl.m. 56 K.G. compositie ten uadeele van de H. IJ. 8. M., ieder tot 6 maanden ge vangenisstraf onder aftrek der prev. hech tenis. P. L., 32 j., koopman te Amersfoort wegens heling vrijgesproken. Op den Utrechtschenweg geraakte hedenmiddag, door verkeerd uitwijken, een jongen uit Nijkerk onder de auto van den heer Scholtens van Nieuw Crayenhorst. De auto stopte onmiddellijk, de fietsrijder kwam met de schrik vrij, doch het ïijwiel was vernield. De heer S. bracht met ziju auto den jongen naar Ngkerk. AGENDA, DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en DinsdagBi oscoop de Arend. 26 April. Concert Hrnby gezelschap, Amicitia. 29 April. Toonkunst. 30 April. Toonkunst. 4 Mei, Cabaret-avond in Amicitia. De schipbreuk van de Titanic. Voor het fonds tot ondersteuning der slachtoffers van de „Titanic" was gis teren reeds 144.054 p. st. bijeengebracht. Door de passagiers op de Olympic al léén 1500 p. st. In de Engelsche bladen worden pro- tes en openbaar tegen het verhoor van Ismay Bruce, en de Engelsche beman ning der Titanic door een Amerikaan- sche commissie. De radicale Star meent dat de Unie daartoe geen rechtsbevoegd heid heeft, te meer, waar de schip breuk der Titanic ver buiten het rechts gebied der V.S. plaats had; het blad brengt daarbij in herinnering hoe voor eenige jaren de bemanning van een Amerikaansch schip, dat op de Engel sche kust wa-s gestrand, weigerde voor een Engelsche commissie van onder zoek getuigenis af te leggen, op grond, dat het een Amerikaansch schip was geweest. De Times en de Westminster Gazette zijn het hier in zoover mee eens, dat zij er nadruk op leggen, dat het afleg gen van getuigenis door Ismay Bruce en de bemanning der Titanic voor de Amerikaansche Senaatcommissie, alléén als een daad van hoffelijkheid moet worden opgevat, doch dat deze commissie niet het reebt heeft eenig vonnis of blaam uit te spieken. Dat komt, mee- nen deze beide bladen alleen een zui ver Britsch bof toe, omdat het schip onder Britsche vlag voer, en zoowel Bruce Ismay als het grootste deel der bemanning Britsche onderdanen zijn. De leden van de Amerikaansche Senaatscommissie meenen dat het on derzoek naar de oorzaken van het vergaan der „Titanic" lang zal duren, daar zij voornemens zijn alle mogelijke inlichtingen bijeen te brengen. Zij verklaren, dat alle groote zeeva rende mogendheden dit onderzoek met groote belangstelling volgen, daar de resultaten er van waarschijnlijk den grondslag zullen vormen van nieuwe wetten, die op een internationale con ferentie zullen worden vastgesteld. Voor de Senaatscommissie verklaarde Boxhall, de vierde officier van de „Ti tanic", dat de schok bij de aanvaring licht was; de ijsberg was slechts dertig voet hoog. De grijze nevel maakte het onderzoek naar de gevolgen zeer moei lijk. Boxhall had met vuurpijlen getracht de aandacht te trekken van een schip.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2