DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 101. DINSDAG 30 APRIL 1912. 9e JAARGANG BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLA Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bnrean: KE.KINK HaAO Telel. latere. 18». Prijs <ler AdvertentiPn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Co )C e Jules Védrlues. Terwijl Védrines gisterenochtend van Douai vertrok, teneinde te trachten naar Madrid to vliegen, is hy te Epinay naar beneden gestort en in deerniswekkendon toestand opgenomon. Naar het hospitaal vervoerd, bleek zijn toestand zeer ernstig te zijn. Reeds werd bericht dat deze kranigste vlieger ter wereld overleden was maar dit blijkt golukkig niet waar te zyn. De toe stand blijft wel ernstig maar is nog niet hopeloos. Hij heeft geen schedelbreuk, doch de doktoren constateerden na een zeer nauw keurig onderzoek een hevige hersenschud ding. De Oorlog. Met algemeene stemmen heeft de Turk- sche ministerraad besloten voorloopig het verzoek tot heropening der Dardanellcn af te wijzen. Dit besluit is genomen met het oog op den bedreigden toestand der hoofd stad door de aanwezigheid van de Italiaan- sche vloot in de Egeïsche zee. De Weensche bladen vernemen, dat Oostenrijk en Duitschland, evenals de andere mogendheden thans bij de Porte hebben aangedrongen op een spoedige her opening Ook minister Grey verklaarde op een desbetreffende vraag in het Eugelsche Lagerhuis, dat hij mot andere mogendhe den, die het meeBt bij de vaart getateres- seerd zijn, overleg heeft gepleegd of niet de een of andere tijdelijke maatregel kon worden genomen om de belemmering van het verkeer te verminderen, wanneer niet, zooals men had gehoopt, de zeeëngte reeds in het begin dezer week weder geopond mocht worden. Fransche Luchtvloot. De nationale inzameling van gelden tot bevordering van de mililtaire luchtvaart in Frankrijk heeft een enorm succes gehad. Er is meer dan drie millioen francs in gezameld, wat voldoende is voor den aan koop van 200 vliegmachines. Zeklikdenstaking. De afdeoling Liverpool van den Bond van Zeelieden en stokers heeft besloten een loonverhooging te vragen van 41/, pond sterling per maand voor zeelieden en van 5 pond sterling per maand voor stokers. Verder hebben de leden besloteu te wei geren een schip van kolen te voorzien I of te laden, waarop niet-aangeslotenen of Chineezen werkzaam zijn. Ook zullen zij weigeren zich to laten aanmonsteren of u t te varen op oen schip, waarop niet een vertegenwoordiger der vakvereeniging bij het teekeuon van het contract aanwezig Dreigende Staking in het Mijnbedrijf. Volgens de Londensche „Observer" dreigt or in Engeland opnieuw een stakiug in het mijnbedrijf. De wet op hot minimum-loon geeft, volgens dit blad altyd aanleiding tot hopeiooze verwarring by het bepalen van bet minimum loon door de bij die wet in gestelde districtsraden. In sommige districten moeten de onaangenaamheden zoo hoog loopen, dat men voor een nieuwe stakiug vreest. Afgevaardigden van Crkta. Het is de Cretenser afgevaardigden blijk baar ernst geweest met bun plan om toch in het Grieksche parlement te verschyeeu. Onder groote geestdrift der bevolking, die hen uitgeleide deed, hebben tal van afge vaardigden zicb ingescheept op het Griek sche stoomschip „Pelopounesos". Dit schip is echter door den Engelscben kruise.r .Minerva,' aangehouden. De afgevaardigden werden gearresteerd en als gevangenen gebruikt aan den Engelschen krniser „Hampshire". De „Peleponnesos" werd daarop weer vrijgelaten. Het heet dat, als de afgevaardigden waren ingelaten in het Grieksche Parle ment, een Turksch leger Griekenland zou zijn binuengevalleu. Muilbanden. De Conservatieven in den Pruisischcu Landdag hebben een voorstel ingediend volgens hetwelk geen spreker langer dan één uur het woord mag voeren. De be doeling is paal en perk te stellen aan de welsprekendheid der sociaal-democraten. Er is daar het grootste deel van het Huis uit conservatieven bestaat alle kans dat het voorstel wordt aaDgonomen. Kindekiierstellinqs- en Vacantiekolonies. Zaterdag en Zondag hield het Centraal Genootschap voor kinderherstellings on Va- cautiekolonies haar jaarvergadering in Am sterdam, onder voorzitterschap van Mr. L. N. Roodenburg. Na de openingsrede, die van opgewekt leven getuigde, kwamen enkele reglements wyzigingen aan de orde, die werden goed gekeurd. In de plaats van den heer mr Th. B. Pleyte, die niet terstond herkiesbaar is, werd de hoer F. W. Ludwig te Amster dam tot lid van den raad van toezicht be noemd. Aan de orde kwam vervolgens de ver kiezing van vijf bestuursleden. Herkozen werden mej. Henriëtte van der Mey te Laren en de heer mr. A. van der Eist tc Leiden. In de vacatures, ont staan door de aftreding van dr. N. v. d. Plaats (niet terstond herkiesbaar) door de benoeming van den heer A. C. Bos tot administrateur van 't genootschap on door 't niet aannemen zijner benoeming door den heer M. J. van Olm, voorzag de ver gadering door de benoeming van prof. G. Scheltema, kinderarts te Groningen, den heer C. L. Fahro te Zutphen en dr. S. Simons, arts te Amsterdam. Zondag werd meer in bijzonderheden de verpleging bobandeld, waarbij van meer dan een zijde dauk werd gebracht aan het hoofdbestuur, voor betgeen voor de kinderen is gedaan. Daarna kwam een hoogst belaugrijke rapport in behandeling vau prof. G. Schel tema c, s. omtrent een verandering in de wyze van vorpleging, waardoor voortaau de kinderen in drie groepen worden ge scheiden, nl. in A. gewone vacantiekolonie- kindercu, B. kinderen, met zwaardere aandoeningen en C. kinderen met open tuberculose. Het hooldbestuur vereenigde zich met de algemeouo strekking van het rapport en stelde voor, bij wijze van proef, een begin van uitvoeriug aan dat rapport te geven, door voor dit jaar het koloniehuis Weezenkas te Nunspeet te bestemmen voor de verpleging der onder B. bedoelde kinde ren. Yoorzoover de ufdeeliugen deze soort kinderen bijvoorkeur aan zee zouden weu- schen verpleegd te zien, zal daartoe eerst omstreeks October in het kolonichHis „Zwartendijk" gelegenheid kunnen gegeven worden. Rapport en voorstel werden met bijna algemeene stemmen aangenomen, waarna de vergadering werd gesloten. Kamerverkiezing district „Hoorn. W. J. IE. H. M. <le Jong. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het district Hoorn zijn uitgebracht het aan tal kiezers is 8346 5745 geldige stem men, waarvan 3903 op den heer W. J. E. H. M. de Jong (U.L.) en 1842 op den heer II. Cb. Vegtel (A R.), zoodat de heer DE JONG gekozen is. Hippische Wedstrijden. Begunstigd door uitstekend weder wer den de wedstryden van de Kon. Militaire Sportvereeniging Zondag besloten met hippische wedstrijden op Birkhoven. Er was veel publiek, het tocgankelyk stellen van het middenterrein voor eon matigen entreeprys bleek een goede maatregel, velen hebben er vau gebruik gemaakt. Te 1.30 nam, begon op „Birkhoven" het springconcours voorouderofficieren der veldartillerie. Ie prijs zilv. wisselbeker, uitgeloofd door den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding (om eigendom te worden, moet de bokcr 2 achtereenvol gende jaren of 3 maal in 't geheel ge wonnen worden door denzelfden ruiter) beuevens een kunstvoorwerp; 2e eD 3e prijs kunstvoorwerpen. Winner 1910 wachtm. H. Ernst, 1911 wachtin. Ie kl. Van Loon. 12 deelnemers. X. Vau Loon, die dus den beker behoudt welke door kol. Piepers met een toepasselijk woord wordt uitgereikt 2 wachtm. Ie kl. Kramp, met „Rosa" 3. wachtm. Ie kl. Kuilman met „Martba". Het tweede nummer was de 4e proef van de „Military", eon hindernisconcours. Ie pr. verguld zilv. uied. en f 300, benevens twee zilveren bonboD6chaalljes, aangeboden door eenige Amersfoortsclie dames 2e pr. zilv. med. benevens 1 2003e pr ver valt, omdat er minder dan 6 deelnemers zyn. 1, Luit. J. Knel mot „Drogheda"2. luit. baron v. Voorst tot \oorst met „Maayke Meu 3. luit. v. d. Wall Bake met „Frangipangi" 4. luit. jhr. Quarles v. Uflord met „Marengo". Majoor v. Wijk sprak de winners toe en mejuffrouw Mmgcli bood aan no. 1 den damesprijs aan. Ttans volgde C. liet voorryden in den riDg van officiersdienstpaarden. De uitslag was als volgt 1. Groote zilv. med van H. M. de Ko ningin en verguld zilv. med., benevens f 200, luit. R. F. G. baron Bentiuck in- strukteur bij de Kon. Mil. Akademie. In zyn toespraak gaf kolonel Piepers er zijn voldoening over te kennen, dat hy den prijs van H. do Koningin juist aan dezen officier mocht uitreiken, en sprak de overtuiging uit, dat het hem zou aan moedigen op den ingeslagen weg' voort te gaan. 2. Zilv. med. beuevens f 100 en 2 kope ren kandelaars, aangeboden door den heer Tromp van Holst, voorz. der Maatscb. „Sportterrein", luit. baron Van Wassonaer met „Mamie Gagette". 3. Bronz. mod. on f160, benevens een beeld (paard) aangeboden door den heer Trouip van Holst, luit. Everwijn Lange met „Mayo II". 4. Bronz. med. en f 40 luit. W. E. Mathon met „Cigarette". D. Spring concours voor onderofficieren der cavalerie en der lijdende artillirie. Ie prijs een zilveren wieselbeker, uitge loofd door den Nederlandschen Bond voor Lichimelyke Opvoeding (om eigendom te worden moet de beker twee achtereen volgende jaren of driemaal in 't geheel gewonnen worden door denzelfden ruiter) beneveus een kunstvoorwerp; 2e en 3e prijs kunstvoorwerpen. Als tegemoetkoming in de te maken onkosten wordt aan den lsten prijs toege voegd f 10 den 2den prijs f 5 en don 3den prijs f 2.50. Winner van den vorigen wissolbeker 1910 on 1911: Oppcrwachtm. Instj'. J. Bavnns, met „Giaaf Dirk." Er waren 18 deelnemers.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1