DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 104. VRIJDAG 3 IV3EI 19i2. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. v«u Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KI-.EINK H.tAO'6. Telef. (nterc. IH:{. Prijs der Advertentiün: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke koiting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen* en BniteDlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76*78 Amsterdam Ren doodgeschoten Oorllla. De Gorilla's, de grootste apensoort tor wereld, viodt men iu bet nieuwe Kongogebiod en iu Nieuw-Malzeroen. Deze reuzenaap is 2 M. groot en zijn spioron zijn ontwikkeld als bij een hercules. De ontmoeting met zoo'n monster is dan ook geen aangename. Wij geven hier een voorstelling van een exemplaar kort ge leden aangetroffen. HET PANTSERSCHIP. I. Indien de Tweede Kamer Minister Went- holt zijn pantserschip toestaat, kan men niet beter doen dan dit schip de Wentholt te noemen. Want er is voor den minister inderdaad de grootste hardnekkigheid toe noodig geweest, om tegenover de algeinee- ne afkeuring, z'n pantserschip te blijven verdedigen. Of het hem gebaat zal hebben? Er is reeds 'n heele geschiedenis aan dit schip verbonden. Bij de marinebegrooting van het vorige jaar kwam de minister er mee voor den dag als eersteling voor 'n Indisch eskader van vier of vijf schepen. Dit eerste pantser- schip zou 7600 ton meten en ruim zeven millioen guldeo kosten. Reeds dadelijk vond dit plau weinig sympathie; in de gioote pers regende hot ingezonden stukken vau specialiteiten, die er de een al ongunstiger dan de auder ovor oordeelden. Algemeen vond men de grootte en de snelhoid te gering; het schip is niet bestand tegen 'n slagschip van een der mogendheden en heeft te weinig snel heid om te vluchten. Ook in de Kamer was do mioinster er niet gelukkig mee, zelfs z'u nieuwe politieke vrienden kon hij er niet warm voor maken. De uitvoerige begrooticgsdebatten vorm den 'n goed voorwendsel om het Pantser schip voorloopig uit het parlementaire vaar water verwijderd te houden. Niemand minder dan de Groote Leider diende den 22en December 'n motie in, om den minis ter te verzoeken het schip uit het budget te lichten en bij suppletoire begiooting in Februari te doen behandelen, daar de tijd, die voor hot Kerstreces overbleef, boslist te kort was voor de Kamer, om 'n beslissing te uemeD De minister Wentholt. die wel zag aankomen, dat het mis ging, begreep dat het buigen of bersten was en verkoos het oerste. Onder gejoel en hoongelach der kamerleden volgde hij den wenk van den Leider op en verminderde z'n begrooting met do golden, uitgetrokken voor de oerste bouwkosten van het schip maar sprak daarbij de verwachting uit, dat de Kamer onmiddellyk na de hervatting der werk zaamheden zijn suppletoire begrooting zou willen behandelen. Want anders zoo dreigde hij ouder toenemend gejoel kou hij do verantwoordelijkheid voor het de partement van Marine niet langer dragen. De Raad van Defensie is zeer sterk in zijn afkeurend oordeel. Italië en Argentinië bou wen schepen met een snelheid van meer dan 22 mijl, zegt die Raad, maar wij houden vaat aan een vaart van 16 mijl en ge doogen dus, dat in de toekomst onze tegen standers met onze vloot spelen als de kat met de muis. De suppletoire begrooting werd ingediend met 'n ministerieele memorie, welke de tegenstanders nog meer aanleiding tot cri- tiek bood. Was het nut van bet Pantser schip aanvankelijk betoogd voor de Indische wateren, thans werd opeens door den minister ontdekt, dat het eigenlijk in alle werelddeelen goede diensten zou kunnen bewijzen. Het werd intnsschen Februari, fatale, maand, Maart, April en nog bleef minister Wentholt de verantwoordelykhoid voor het dcpailemeut van Marine dragen. Eindelijk, den leu Mei is het Pantserschip ons Par lement binnengestevend en het zal, hopen wij, in do archieven 'l veilige haven vinden. 'u Slecht voorieekeu voor c'ea minister was het dat de eerste aauval iu de kamer van den coalitie-kant kwam. De chr. hist, heer van Wassenaar van Catwijck zei het korten bondig: aan liet schip van den mi- ui-tor hebben wijniets, teiwijl hot de taak beniocielijkr n zul van de commissie, aan welke de Minister een nader onderzoek bo treffende de eischeu onzer maritieme defensie in Indife wil opdrageo, d. w. z. de tweede commissie, die het aan den Minister weiuig welgevallige werk dor commissie van 1906 nog eens zal hebben over te doen, en van welke de Minister conclusies hoopt, d i e moer in zijn geest val'cu. Tot zoover de geschiedenis. Kit kt a kn de Mogendheden'. Men moet bekennen dat de mogendhe den soms zonderlinge dingen uitvoeren. Zij hebben toogelaten dat Kreta fcitelyk zich van Turkije losmaakte. Zij hebbeD dat zelfs met eenig welgevallen aangezien. Zij namen de Mohammedanen op het eiland in bescherming. Maar de toostand is aldus, dat de greote meerderheid van deze Mo hammedanen, die toch dikwijls geene Tur ken zyn en zeer zelden Arabieren, maar op het eiland geboren eD die als alle Kretensen Grieksch spreken, is uitgewe ken. Het is een bekend feit, dat do Mo hammedaan niet recht aardt ouder een christelijk bestuur. Maar ook de Moham medaan op Kreta ondervond allerlei moei lijkheden. Het is alsof men op hem de slechte behandeling van Kreta door de Turken in eene vroegere periode wilde wreken. In de steden liet men hem mot rust, maar do Mohammedaansche boer op zijn eenzame hoeve had het zwaar te verant- wonrdon. Zoo is de Mohammedaansche be- volking in den tijd van veertien jaar, van zeventigduizend tot nog niet dertigduizend verminderd. Do mogendheden hebben laten begaan en de hoop gevoed der christelijke Kre tensen, dut men hun zou toestaan Grieken te worden. Maar dat mag niet. De ambtenaren der altijd voorloopige regeering van Kreta, leggen den eed af van trouw aan Koniog George. Er zijn zelfa Mohammedanen die het gedaan hebben tot afschuw van hunne geloofsgenooten, maar zij waren wel ge noodzaakt als zij nun baantje wilden be houden. De Kretensen hebben weer afge vaardigden gekozen voor de kamer te Athene. Zij hebben geld bijeongobracht om deze heeren in staat te stellen op eene of andere manier de Grieksche hoofdstad te bereiken en daar te kunnen leven. Maar de mogendheden hebben daarop een drei gende nota gezonden, waarin zij verklaren, dat de bestaande toestand op het eiland moet gehandhaafd worden, dat zij geene verandering wenschen in do verhouding tnsscheo de Porte en Kreta, en het eska der dat voor het eiland kruist, om do be woners te beletten dwaasheden te begaan, hebben ze versterkt. Nu zijn toch, zooals we dezer dagen reeds meldden, afgevaardigden met do stoomboot Péloponnesos en onder Griekecho vlag naar Athene op wog gegaan. Maar een Engelsch oorlogsschip hooft hun den weg versperd, do stoomboot naar do haven van Kauea teruggesleept en de Kretensen vastgehouden; zy genieten de eer de ge vangenen der mogendheden te zijn. Natuurlijk brengt dat voorval het ge- heele Kreta in groote bo weging. De Oorlog. Hot werk van het opruimen dor drijvendo contacimijnen in do Dardanollen zal onge- twjjfeld eenigen tijd vergen, on indien de inododeeliugen van sommige dagblad-corres pondenten waarheid bevatten, zelfs viy langen tijd, aangezien de mijnen volgens deze getuigen zeer zorgeloos en zonder systeem in het vaai water zijn geworpen, zoodat niemand woot waar zij zich thans bevinden en men een formeele vischvangst naar deze gcvaarlijae waterdieren zal moe ten organiseeren. Waarlijk een aangenaam vooruitzicht voor de vreedzame graansche pen, die daarna de Daidanellen mogen pasceren, want allicht zullen er hier en daar mijnen blijven liggen, en Dog lan°en tijd na de opruiming is wollicht de moge lijkheid Diet uitgesloten, dat een schip op zulk een contactmijn stoot en vergaat. Dat inderdaad de kans daarop uiet denk beeldig is, bewijst afgezien van het ge val van de Texas, welks kapitein onvoor zichtig geweest schijnt te zijn het vol gend bericht uit Constantinopel: Bij het inspecteeren van de boeien voor den ingang van de Dardanellen is de sleep boot „Semendar" gisteravond bij het eiland Samothraki op een myu geloopen die ont plofte. De sleepboot werd vernield. \ier officieren, 12 soldaten en de bcmanniDg zyn verdronken. De Jezuïbtkn-wkt. Er is nu ook in den Beierschen landdag geïnterpelleerd over het besluit dor regee ring betreffende de Jezuïeten-wet. De mi nister heeft liet verdedigd door erop te wijzen, dat ook vroeger do regeering de Jezuïeten-wet iu den geest van het besluit heeft toegepast in de enkele getallen waarin zich quacsties hebben voorgedaan, zonder dat er ooit, van welke zijde ook, tegen is geprotesteerd. Overigens, de Beier- sche regeering zal niet koppig op haar standpunt blijven staan, maar zich aanslui ten bij de uitleggiDg, die de Bondsraad, hot uitsluitend bevoegde orgaan, van de wet zal geven. Internationale Soheepvaartconfkrrntie. Volgens de Tagliche Rundschau zal de door de Duitsche regeeriDg voorgestelde in ternationale scheepvaartconferentie tot voor koming van ongelukken op zee, waarvan we gisteren melding maakten, waarschijnlijk in het begin van den herfst van dit jaar te Berlijn byeen komen. Woningtoestanden in Berlijn. In Berlijn wordt in den laatsten tijd een groote beweging op tonw gezet voor maat regelen tot verbetering van den droevigen woningtoestand. Oud-minister Dernburg speelt er een groote rol in. Zoowel de arbeidersklasse als do kleino middenstand

De Eemlander | 1912 | | pagina 1