WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Schoolnieuws. STADSNIEUWS. ALLERLEI, MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. EED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.58 uur. De Bilt, 8 Mei 1912. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Seijdisfjord, laagste 751.5 te Skagen. Verwachting tot den avond van 4 Mei 1912. Meest matige 'Westelijke tot Noor delijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, weinig of geen regen. Temperatuur: Koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 mM. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 62 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 58 lijdt ten zeerste aaB slechte, ongezonde en te kleine woningen. Een klacht, nietwaar, die niet alleen in Berlin, maar ook in Parijs en Amsterdam wordt gehoord. De vcreeniging van ziekenfondsen heeft nu, om een bewijs te leveren hoezeer de woningnood verband houdt met den gezondheidstoestand, een boek uitgegeven met statistieken die dit moeten bewijzen. Belangwekkend zijn daarin de cgfers over de kindersterfte in Borlgn in den warmen zomer van 1911. Terwjjl de sterfte in Juni nog slechts 922, d. i. 13.72 percent bedroeg, was zij in Juli tot 19.37, in Augustus tot 38.99 percent gestegen. En natuurlgk het overgroote deel dier zuigelingen stierf in de gloeiend heete, kleine en niet te luchten vierde-verdieping woningen. Ergerlijke Concurrentie. De Berlijnsche Telefunken-Gesellschaft deelt het volgende moe, dat iodien juist, een scherp licht werpt op de ergerlijke concurrentie-toestanden in het draadlooze- telegrafiebedrgf op zee: "Houdt den mond!" Onder dit op schrift publiceeren Deensche bladen veront waardigde artikelen tegen het optreden der Marconi-Maatschappij. De stoomboot Birma van de Oost-Aziatische Mij. bevond zich in de nabgheid van de plaats waar de Titanic ramp gebeurde, terwijl de Carpathia de overlevenden aan boord nam, en vroeg dit schip draadloos of er nog hulp noodig was. Als eenig antwoord kreeg de Birma een lakoniek: „wachten!" De Deensche kapi tein had intu8schcn alles ingericht om de schipbreukelingen op te nemen, en bood herhaaldelijk de Carpathia aan haar bg bet reddingswerk te helpen. Het antwoord, dat eindelijk werd ontvaugen luidde; .gebruikt uw schip een toestel van de Marconi Mg.?" Toen de Deensche stoomboot mededeelde, dat zij het Forest-systeem gebruikte, kwam het beleefde Engelsche antwoord: „Houd dan je mond!" De Deonsohe telegrafist aan boord der Birma heeft zich bereid verklaard dit onder eede te bevestigen, zoodat de zaak voor de Carpathia en de Marconi-Maatschappij nog wel niet geëindigd zal zijn." Een Proteststaking. Te Petersburg is een algemeene staking uitgebroken uit verontwaardiging over het bloedbad aan do Lena. In de fabrieken van Poetiloff staken 1U.OOO man. In de wijk Wassili-Ostroff hebben alle arbeiders den arbeid nedergelegd, evenals in alle buskruitfabrieken en in de meesto drukkerijen. Het geheele aantal stakers wordt tot dus ver volgens de jongste berichten op 100.000 man geschat. Royalisten in Poptugal. Omtrent de herleefde werkzaamheid der Portugeesche royalisten zijn er weer nieuwe berichten. Ten eerste meldt de correspon dent van de Times in Oporto, dat een koningsgezinde troep van 50 man het land binnenviel, een donanenkantoor aanviel en de grens weer overtrok op Spaansch ge bied, na de geweren van de douanenwach- ters geroofd te hebban. En voorts verneemt het Berliner Tageblatt, dat de royalisten de republikeinen aan de grens verwoed hebbeu aangevallen en een groote hoeveel heid geweren en munitie hebben buit ge maakt. Of het Time8-bericht en dat van het Berl. Tageblatt op dezelfdo gebeurtenis betrekking hebben, is ons niet duidelijk, wijl de aanduiding der plaats waar 't ge beurd zou zgn aan helderheid te wenschen laat. Het Berl. Tageblatt meldt overigens nog meer: tal van koningsgezindeu, uitgeweken naar de Vereenigde Staten en Brazilië, koeren terug naar het vaderland met groote geldsommen. Zij trekken, vermomd, door Portugal en pogen zich bg hun par- tijgenooten over de grens aan te sluiten. Het Pantserschip. In de gister gehouden zitting van de Tweede Kamer, dienden, bij de voortge zette discussies over het Pantserschip de beeren De Savornin Lohman, Van Dedem, Van Wassenaer van Catwijck, Van Idsinga en De Visser de volgende Motie van Orde in: „Do Kamer, van oordeel dat, alvorens te beslissen omtrent den aanbouw van het bij het aanhangige wetsontwerp voorgestelde pantserschip, hot wenschelijk is door eeu Staatscommissie te doen onderzoeken, op welke wijze, onder de bestaande omstan digheden en in verband met de financiën van Nederland en Koloniën, onze Oost- Indische bezittingen behooren te worden verdedigd tegen eventueele aanvallen en de neutraliteit in den Iudische Archipel kan worden gehandhaafd, en aan die Commissie op te dragen binnen een dooi de Regeering te stellen termijn daarom trent rapport uit te brengen. gaat over tot de orde van den dag." Aangezien deze motie de onderteekening draagt van vijf christelijk-bistorische lodeo zal zg dus wel als eer. gezamenlijke uiting van die fractie zijn te beschouwen, die 12 uian sterk is. Het is zeer waarschijnlijk dat de motie zal worden aangenomen. Vóór hot schip van den heer Wentholt hebben zich alleen de heeren Duymap.r van Twist en Van Vlij men verklaard. De afgevaardigde van Steen- wijk heeft misschien de heele anti-revolu- tionnaire fractie achter zich, maar die van Vechel zeker niet de heeler katholieke En wanneer de motie, gelijk te verwachten is, alle christelijk-bistorische stemmen krggt, plus die van zeker nagenoeg heel de lin kerzijde, dan komt zij er toch al. Het is mogelijk dat reeds heden de beslissing valt. Een gemeenschappelijke keuringsdienst. Te Wageningen is Woensdag op initiatief der Gezondheidscommissie een vergadering gehouden van de burgemeesters en wet- houdeis der gemeenten iü het ressort dei- commissie Ede, Wageningen, Rcnkum, Doorwerth en Heteren, waar de oprichting van een gemeenschappelijkeD keurings dienst van eet- en drinkwaren en ver bruikersartikelen werd besproken. Alge meen was men hiermede ingenomen, zoodat een commissie benoemd werd, bestaande uit de burgemeesters van gemelde gemeen ten en drie leden der gezondheidscommis sie, die oen nader onderzoek zal instellen en eventueel een omschreven voorstel indienen. Fraude of toeval? Bij het nazien van het schriftelijk werk voor de examens, die vanwege de Neder- landsche Vereeniging voor Gemeentebelan gen de vorige week iD verschillende plaat sen van ous land gehouden zijn, bleek aldus lezen we in de Residentiebode, dezer dagen dat tal vau jongelui voor een deel gelijkluidend werk hadden afgeleverd. O.a. was er een prachtig opstel geleverd over sociale gemeentepolitiek, dat bg tieD, vjjftien examinandi nagenopg eensluidend was. Begrg'pelijkerwijs werd do zaak niet recht vertrouwd en men toog op onderzoek, wat aan het licht bracht, dat al de jongelui in quaestieu les hadden ontvangen van eenzelf den opleider te Amsterdam. Men vermoedde reeds, dat hier fraude in 't spel was, doordat bv. de examcu-eiscben bekend zouden ge weest zijn. Zijn we echter goed ingelicht, dan verklaart de opleider de zaak aldus: De jongelui hadden alles van buiten geleeid. Wat speciaal het opstel betreft, de opleider vond het facultatieve onderwerp van het vorige jaar over de gemeentepolitiek zoo mooi, dat hij de jongelui bgzonder opmerk zaam gemaakt had op oen dergelijk opstel in een vakblad, hetwelk zgn leerlingen toen van buiten leerden. Het resultaat was, dat, toen bij het exa men onder de onderwerpen voor opstel ook hetzelfde over sociale gemeentepolitiek werd opgegeven, de van buiten geleerde wijsheid te berde kwam. De andere, als twee druppelen water overeenkomende werkstukken zouden dau op gelijke, schoon moeilijker, wijze ver klaard moeten worden. Een en ander was, als we hot wel hebben, voor de examen-commissie oorzaak vuu veel debat. Na uitvoerige besprekingen zag de com missie zich genoodzaakt, al de bewuste cxa minandi af te wijzen. Niet plezierig voor de jongelui, maar er zat niets andors op. Onder gemeente-ambtenaren wordt deze zaak begrijpelijkerwijze druk besproken. Dk Zwolsche Handelsschool. Pa8 opgericht, is er, naar het Yad. vei neemt, op de Zwolsche Handelsschool al een ernstig conflict uitgebroken. Hoofd oorzaak schijnt de directeur te ziju, die zonderlinge opvattingeu moet hebben over de beteekenis van een Commissie van Toezicht. Aangezien het Dagelijksch Be stuur tenminste eenigszins in de lijn van deD directeur schijnt te denken, heeft de Commissie besloten haar mandaat weder om ter beschikking van den gemeenteraad te moeten stellen. Een uitvoerig schrijven vergezelt het besluit. Iu de gisteravond gehouden algemeene vergadering van het Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut vau 't Al gemeen werden gekozen 1. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering der Maatschappij do heer A. F. Sutherland en als vervanger de heer N. E. Rost. 2. In de Commissie voor het Amers- foortsche Ziekenfonds de heer H. C. van Dam (aftr.) en de heer D. J. Spruijt in plaats van den heer B. Nagelhout, die bedankt heeft. 3. Als afgevaardigde voor de vergade ringen van het District Gooi en Eemland de beer N. E. Rost. De heer S. Duyker, stemmer en reparsteur vaD de firma R. van den Burg, Piano- en OrgelmagazijD alhier, werd gis teren gediplomeerd als pianostemmer dooi de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst. Bg Kon. besluit van 29 April is benoemd tot lid van den voogdijraad te Utrecht de kapitein der veld-artilleric E. P. van Andel, wonende aldaar. De ballon „Amsterdam", welke gisterenmorgen om 11 uur 16 to Zeist is opgestegen en tegen twaalf uur over Amers foort dreef, is om 4 uur 52 in Krosewick bij Vreden in Westfalen, vlot geland. De bereikte hoogte was 4000 Meter. Tot vader en moeder van het Te huis op Zandbergen zgn benoemd de heer en mej. J. de VriesKat. De 2e luitenant van het 5e Regt. Infanterie C. Land, alhier in garnizoen, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4e Regt Inf. te Delft. Bioscoop „De Arend". De twee voor Amersfoort actueele films: „De jachtrit te Maarsbergen" on „De vossenjacht bij Arnhem", welke thans in de bioscoop de Arend worden vertoond, trekken begrijpelijkerwijs nog al eenige belangstelling. Des te meer is het te be treuren, dat de opname van den jachtrit niet heel gelukkig is. De wisselende weers gesteldheid, felle zon plots verbroken door bewolkte lucht, is hieraan ten deele schuld. Maar toch ziju de beelden ook reel te veel van ter zgde genomen en te weinig op de juiste momenten. De opname van de vos senjacht daarentegen is buitengewoon ge slaagd, zoodat duidelijke beelden zgn ver kregen, die aan scherpte niets te wenschen overlaten. De verschillende deelnemers ziju dan ook uitstekend te herkennen, terwijl de meest interessante momenten van de jacht genomen zijn. Bijzonder mooi ge troffen zijn ook de groepen honden, welke prachtige dieren we telkens aan het hoofd van den stoet zien vooruitsnellen. Ook het nemen van enkele hindernissen is heel goed getroffen, zoodat een film is verkre gen, die een bezoek overwaard is. De bij zondere attractie van het zien van bekende gezichten zal natuurlijk ook wel bij dragen tot een bezoek. Van de andere nummerB van het goed saamgestelde programma noemen we nog De doopplechtigheid van II. K. II. Prinses Juliaua; De Olympische spelen, een bgzon der mooie film en Do Japausche vlinder, eeu fraai beeld uit het tooverland. Dat ook weer eenige grappige tooueelijes voor de opvroolgking zorgen, spreekt vanzelf. „Mannen uit de praktgk" hebben bij de N. V. Drukkerij „Patria" te Amers foort, een brochure doeu verschgneu, wel ke niet iu den handel is. Zg houdt in: Opmerkingen op de voorgestelde organi satie der infanterie. De critiek is niet alleen afbrekend, maar ook opbouwend im mers na de opsomming van de bezwaren, welke zouden bestaan tegen de voorgestelde nieuwe organisatie, achtende „mannen uit de praktijk" zich verplicht een andere en volgens hunne overtuiging betere vredes- eu oorlogs oigauisatie te moeten voorstel len. Hunne denkbeelden komen dan op het volgende neer Vredesorganisatie. Het aantal bataljons en compagnieën als thans. Indeeling vau de Januanploeg bij de le 2e en 3e Com pagnieën der bataljons. Indeeling van de Octoberploeg bij de 4e Compagnieën der bataljons. De sterkte der lichting vooralle compagnieën te brengen op 80 miliciens (zoowel Januari- als Octoberploeg). Het blgvend gedeelte, achterlijken, en jong kader blijven bij hunne compagnieën. Kaderopleidingen geschieden bg de kader- school of voorloopig onder officieren speci aal en bij onderdeden zonder recruten. Oorlogsorganisatie. Oprichting van 2 afdecliDgen elk vau 4 bataljons met 2 afdpolingsstaven. De Afdeelings- en batal jonsstaven worden gevormd uit de be staande staven in de in vredestijd den Regimentsstaf toegevoegden Hoofdofficier, 5 Kapiteins en 2 a 3 Luitenants voor speciale diensten, van wie som migen zgn gedetacheerd. Uit iedere vredes-compaguie worden 2 oorlogs- compagnieën gevormd, van elke 2 vredes- compagnieën één oorlogsbataljon van vier compagnieën. Officieren welke bg mobili satie niet naar de korpsen terugkeeren worden in vredestgd boven do sterkte ge voerd. Er worden voor de Iofantorie eenige depóts gevormd voor het geheele wapen, waarover de Iuspecteur der IufaDterie bet bevel voert. Officieren en kader der depóts bestaan uit de geheele kaders (officieren en onderofficieren) der compagnieën van het Instructiebataljon (kaderschool) Kon. Mil. Academie, Normaal Schietschool, Ca detten-school en Hoofdcursus. Zij be geven zich onmiddellijk na de opheffing dier inrichtingen met het eventueel over schietende personeel naar hunne, voor mobilisatie aangewezen standplaatsen. Het Titanic-onderzoek. Gister is te Londen het onderzoek naar de oorzaken van de ramp der Titanic be gonnen. Lord Mersey, voorzitter van de commissie van onderzoek, opende de zitting, met zgn deelneming uit te drukken met de achtergebleven betrekkingen der slacht offers. Sir Rufes Isaacs, vertegenwoordiger van bet ministerie van Handel, verklaarde, dat het onderzoek op de meest nauwkeu rige wijze zal i.laats vinden. De Commissie van onderzoek is samen gesteld uit 60 leden, waaronder verscheidene op den voorgrond tredende mannen. Bg de opening der zitting waren tal van be langhebbenden tegenwoordig. Nadat de zit ting geopend was, werden de beraadsla gingen tot morgen verdaagd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2