mm, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 9e JAARGANG. No. 107. DINSDAG 7 MEI 1912 De bescherming bedreigt onze Nijverheid. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. vau Schaardenburg. Bureau: KI.KINE H Telef. Intere. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f(1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels 1 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiteu het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandseh Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De door de Regeoring voorgestelde Ta- rietwet is, volgens de voorstanders, bestemd onze industrie op to heffeu uit haar .in zinking". Wjj vragen: Waar is do inzinking, welke die opheffing noodig maakt? Behoort hier integendeel niet in plaats van inzinking te worden gesproken van een krachtige op leving? Wij meenen van wel, en tot staving van onze meeniog kunnen wij ons beroe pen op de feiten. In 10 jaar van 1899 tot 1909 ia onze uitvoer toegenomen van 1601 tot 2455 milüoen; alzoo met 851 millioen gul den per jaar, of ruim 53%- Delfstoffen levert ons land niet op; do uitvoer bestaat dus geheel uit voortbreng selen van onze nijverheid, met inbegrip van onzen land- en tuinbouw. Onder het vrijhaudelstelsel, dat hier nu sedert meer dan 50 jaren heor9cht, heeft onze industrie zich krachtig ontwikkeld. In de laatste 20 jaren zijn 1200 nieuwe fabrieken opgericht, afgezien van het feit, dat vele van de bestaande werden uitge breid. Het aantal stoomketels verdubbelde, en het verwarmingsoppervlak steeg van 89.000 tot 312.000 M'. Ga3-, petroleum- en electromotoren, die juist in dezen tyd zooveel toepassing vonden, blijven hierbjj buiten beschouwing. En nu zouden wij deu sedert 1846 ge volgden koers verlaton, en gaan doen, wat een man, die de voorgestelde Tariofwet zeker niet kwaad is gezind, het Tweede Kamerlid Middelberg, heeft genoemd: „een sprong in het duister". Onze industrie hoeft niet alleen geen bescherming noodig, doch door verhooging der invoerrechten wordt zij geschaad, haar bloei ernstig bedreigd. In betrekkelijk korten tijd hebben takken van nijverheid, als de aardappel-, meel-, stroocarton-, turfstrooisel-, chocolade-, mar garine-industrie zich vertien-, vertwintig- voud en meer. Al deze takken van nijver heid zullen worden geschaad door nieuwe of verhoogde invoerrechten. Het scheepsbouw bedrijf heeft een groote vlucht genomen en voorts denke men aan de snelle en belangrijke vorderingen, die de chemische nijverheid, de lucifers-, verf- eu vernis-, papier-, schoeneu-, stearine-, olie- eu veekoeken-, textiel-, gloeilampen-, zuivel-, hout industrie, de glasblazerij, de goud- en zilversmederij, benevens de tuin bouw, bollenteelt en boomkweekerij ten onzent maakten. Deze en nog zoovele andere industriën verheugen zich in een ongekenden bloei. Zij hebben niet alleen geen bescherming noodig, doch de bescherming levert voor den uitvoer harer produeten, dus voor haar bestaan, een groot gevaar op. Als onze nijverheid werkelijk de haar aangeboden bescherming noodig had, dan zouden de Vereenigingen, bestaande uit onze industrieelen, daarnaar zeker rijkbal- zend uitzien. En wat zien wjj? Juist het tegenovergestelde. De Vereenigingen van belanghebbenden, zooals de Maatschappij van Nijverheid, de Nederl. Bond van den Handoldryvenden en Industrieelen Middenstand, de Holland- sche Maatschappij van Landbouw en ver reweg de meeste Kamers vaD Koophandel en Fabrieken in deu landeofschoon de minister het advies dezer daartoe toch aan gewezen lichamen opmerkelijker wijze uiet had gevraagdhebben zich tegen de Ta- riefwet verklaard. Ongotwjjteld zijn er ook enkele bedrij ven, die niet bloeien. Iu vele gevallen zal de stilstand of achteruitgang daarvan moe ten worden toegoschroveu hieraan, dat de beoefenaars niet meegaan met hun tjjd. Tegen bescherming van deze takken van nijverheid van overheidswege hebben wij niet het minste bezwaar, mits die be scherming doeltreffend zij, dat wil zeggen, indien zy bestaat in bevordering der vak opleiding, zoowel voor de werklieden ale voor de leiders dor bedrijven. Deze bescherming is de natuurlijke. Door onnatuurlijke protectie, door wering dor vrije mededinging met behulp van invoer rechten, maakt men van dergelijke bedrij ven broei-kastplantjes, welke steeds meer bescherming zullen vragen, en op den duur toch geen levensvatbaarheid zullen be zitten. Deze bedrijven zullen door beschermende rechten in werkelijkheid niet blijvend zyu te helpen en voor de talrijke bloeiende industriën is de z.g. bescherming, die haar wordt opgedrongen in werkelijkheid om geen andere reden dan om de schat kist door een slecht stelsel van belasting heffing aan geld te helpen een dreigend gevaar. Moet er geld zijn in dit geval tot invoering van sociale wetten dan heeft men om te zien naar betere, minder ge vaarlijke, meer doeltreffende en minder onbillijke middelen dan de voorgestelde protectionistische wijziging der invoer rechten. Da Oorlog. Rhodos is door de Italianen bezet. In de Italiaansche Kamer heeft de Minis ter-president Giolitti, Zaterdag het feit medegedeeld, welke mededeeliug met groote geestdrift werd ontvangen. Ook de pers jubelt luid. Of de verovering van Rhodos en van do andere Grieksche eilanden welke de Italia nen nog zullen bezetten, eenig voor hun gunstig resultaat op den loop van den oor log zal hebben, moet intusschen wotdon afgewacht. Uit strategisch oogpunt kunnen deze eilanden alleenlijk dienen tot steunpunten voor do Italiaansche vloot, wanneer zij weer de Dardanellen mocht willen forceeren om een aanval op Constantinopel te doen. Maar ook in dit laatste geval zal toch het voornaamste werk moeten worden gedaan door het Italiaansche landingsleger. Voor zulk een landing echter,waarbij de Italianen tegenover het sterke Turkschc landleger komen te staan, zullen zij vooralsnog niet veel lust gevoelen. Druk wordt besproken het plotselinge vertrek van Baron von Marshall, den be kenden en bekwamen Duitschen gezant in Turkijo Een bericht aan de blader, meldt, dat von Marshall wellicht in Zuid Duitsch- land den Keizer zal ontmoeten. Natuurlyk is het vertrek van den Duit schen gezant, die in Konstantinopel den toestand zoozeer beheerschte, ook van groot belang voor de verdere ontwikkeling van den toestand in het Oosten. Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. De gemeenteraadsverkiezingen, welke Zondag te Parijs en ook in do provincie hebben plaats gehad, zijn over het alge meen kalm verloopen. In de wijnbouwers streken van Heranlt en Gard is het iu som mige gemeenten tot, nochtans onbeduidend gebleven, botsingen tusschen de kiezers ge komen. Alleen in de gemeente Cuurson-les- Oarrièes in de buurt van Auxerro hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Hier raaxten de gemoederen dermate verhit, dat de zoon van een der caudidaten, firmant van oen Parij9ch wisselkantoor, drie revol verschoten vuurde, waarbij een der politieke tegenstanders door het jongmensch gedood en een ander ernstig gewond werden. Wat de stemmencijfers betreft, het volgende: Gistermiddag om 12 uur was de uitslag in 329 van de 395 arrondissementen be kend JDe vereenigde socialisten hebben de meerderheid in 4 hoofdplaatsen, de repu- blikeinscbe socialisten in 3, de radicalen en socialistische radicalen in 111, de republi- keinsche linkerzijde in 55, de progressisten in 21 en de nationalisten en reactionairen in 28. Totaal 222. In 107 hoofdplaatsen wordt herstemming gehouden. Zweden een Republiek? In de Zwoedsche Tweede kamer heeft Zaterdag de socialist Lindhager een voor stel ingediend..,, om van Zweden een re publiek te maken. „Dagens Nyheter", het liberale blad, constateert, dat niet alleen de liberalen en de conservatieven, maar ook de sociaal-democraten het als een zeer dwaas en onbehoorlijk voorstel beschouwen. Echter is de Rijksdag grondwettelijk ge dwongen het in behandeling te nemen. De Toestand in Marokko. De toestand in Marokko blijft hoogst ernsiig. Alles wijst er op, dat de Marok kanen zeer verbitterd zijn. Erg tactvol zijn do Franschen ook zeker niet opgetreden in Fez; bracht nog niet dezer dagen de „Matin" een photografie, genomen in een tent bij Fez, en waarou de Sultan te mid den van Frauscho heeren en dames te zien was. Dat de Sultan zich laat photo- grafeeren is al eenigazins bedenkelijk, doch dat bij zich laat photografeeren te midden van vrouwen on dat dan uog wel van ongeloorige vrouwen is meer dnu een Moor slikken kan. Er zijn nu vlak om Fez reeds zoovele vijandig gezinde stammen samen getrokken, dat generaal Moinier die eerst met alle geweld wilde, dat Regnault en de Sultan Woensdag naar Rabat zouden vertrekken, daar nu van heeft afgezien. Hij heeft een colonne vau drie bataljons, twee batterijen en twee escadrons uitgestuurd om de vij andig gezinden, die slechts opl2K.M van Fez staan, terng te drijven en zoo den weg voor den Sultan vrij te maken.Gistor- ochtend vroeg werd iD de buurt van Fez kanongebulder gehoord, zoodat men ge looft, dat deze colonne met de harka samengestooten ie. Het Presidentschap der Ver. Staten. De groote vergadering der republikein- sche partij, te Chicago te houdeo, waarop uitgemaakt zal worden wie de president- eobaps-candidaat zal wezen, ligt nog een groote zes weken in 't verschiet. Taft be schikt nu over 405 gedelegeerden, RooBe- velt over 238, waarnaast 36 voor Senator La Follotte. 10 voor Senator Cummins en 12 voor verschillende candidaten. Do bladen beweren nog steeds dat Taft's kansen best staan. Evenwel, steeds luider klinken de stem men in de partij, die roepen dat nóch Roo sevelt, nóch Taft, candidaat voor de repu blikeinen worden mag, maar dat beiden verplicht zijn zich terug te trekken ten behoeve van een derden candidaat, omdat de onverkwikkelijke strijd tusschen Roose velt en Taft de partij hoogclijk in diecre- diet gaat brengen en de kansen van den democratischen tegencandidaat belangrijk doet stijgen. De partijbazen geven daarvau natuurlijk Roosevelt do volle schuld, want 't spreekt vaozelt, dat als hij zijn candida- tuur niet gepousseerd had, Taft een over wegend grooter kans op herkiezing gehad zou hebben. Staking van Typografen. Te Chicago ie het kranten-bedrjjf zoo goed als stopgezet door een vrijwel alge- meene stakiog der zetters en drukkers, waarbij zich ook de stcreotypeurs hebben aangesloten. Slechts een enkel ochtendblad, waar de redacteurs en het administratie- personeel zoo goed en zoo kwaad als het gaat, de zet- en drukmachiues bedienen, verschijnt nog; een aantal andero bladeu geven te zamen nog met veel moeite eeu gemeenschappelijk avondblad van vier pagina's uit. De Toestand in Mexico. Telegrammen, uit Mexico in Washington ontvangen, schilderen den toestand als ern stiger dan ooit te voren. Tegelijkertijd komt een bericht over eeu overwinning der opstandelingen op de bondstroepen by Tor- reon. Zou werkelyk Oroczo spoedig Madero's plaats gaan innemen, van welko de laatste Porfirio Diaz verdreven heeftP De Koningin niet naar het Buitenland. GistereD liep te Amsterdam reeds het gerucht, dat lieden bevestigd wordt, dat de reis vao de Kooingio naar Dobbin tollater is uitgesteld. Men zegt dat dit verband houdt met een mogelijke ministerieele crisis. Het ministerie toch schijnt besloten te hebben zich solidair te verklaren met den minister van Marine in zake het pantser schip. De zitting van lieden der Tweede Kamer kan zeer belangrijk worden. H. D. Guyot. f Gistermiddag is te 's Gravenhage de heer II. D. Guyot, gepene. schout-bij nacht- titulair, oud-lid der Tweede Kamer voor 's Gravenhage, in do Groot-Hertoginnelaan door de stoomtram overreden eD gedood. De heer Guyot, die van 1891 tot 1897 zitting had in de Tweede Kamer, en tot de vrij-liberale richtiDg behoorde, zou heden deu leeftijd van 76 jaar hebben bereikt.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1