WEERBERICHT. Thermometerstand Uit de Pers. Rechtzaken. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.47 uur. De Bilt, 7 Mei 1912. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Perpignan, laagste 748.0 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 8 Mei 1912. Meest matige Zuid-Westelijke tot tot Zuidelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, waarschijnlijk enkele regen of on weersbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 n l. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 61 Spbllino-adrks. Het volgend adres is verzonden aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenland- sche Zaken: Geoft met verschuldigde eerbied te ken nen het Hoofdbestuur van de Vereniging tot Vereenvoudiging van onze Schrijftaal: dat het ernstige bedenkingen heeft tegen het onlangs verschenen \erslag der Staats- kommissie, ingesteld bij Koninklik Besluit van 22 Junie 1909, No. 26, en wel hoofd zakelik tegen de aanbevolen dwangmaat regelen, die moeten leiden tot onderdruk king van alle ook maar enigszins belang rijke wijzigingen in de Bobrgfwijzo van onze taal, en bovendieu oen schrille tegen stelling vormen met de theorieën van vrij heid en staatsonthouding, in datzelfde ver slag verkoudigd en aangeprezen. Reden waarom het genoemde Hoofdbe stuur Uwe Excellentie verzoekt, te willen bevorderen dat de Regering maatregelen tretfe, waardoor aan de spelling van onze taal een gepaste vrijheid verzekerd worde; en wel door te besluiten: lo. Wanneer naast het bestaande spel lingstelsel een ander opgekomen is, dat in verschillende bevolkingskrin gen een groot aantal voorstanders telt en doordringt in de praktijk, worden de schoolautoriteiten gemach tigd de onder hun toezicht staande scholen te veroorloven het nieuwe spellingstelsel toe te passen. Tege lijkertijd worde dan de nieuwe spel ling toegelaten op alle van over heidswege af te nemen examens. 2o. Wanneer blijkt dat de nieuwe spel ling rn de breedste kring gevolgd wordt, gaat de Regering er ook zelf toe over, zich van die schrijfwijze te bedienen. Mochten er bij Uwe Excellentie bezwaren bestaan om reeds aanstonds mede te werken tot het treffen van een besluit in deze geest, dan neemt het Hoofdbestuur de vrij heid U eerbiedig in overweging te geven, niet tot het nemen van enige maatregel in deze over te gaan, alvorens U zal ziju toegezonden een in bewerking zijnde be oordeling van het verslag der bovenge noemde Staatskommi9sie, met de nodige aanvullingen. 't Welk doende, Het Hoofdbestuur voornoemd, R. A. KOLLEWIJN, Voorzitter. P. YALKHOFF, Sekretaris. Amsterdam, Een nieuw station te. Deventer. De commissarissen der Koninklijke Ned. Locaalspoorweg Maatschappij Willem III hebben zich in een te Apeldoorn gehouden vergadering eindelijk onderworpen aan de door den Minister van Waterstaat geformu leerde verlangens in zake het bouwen van oen nieuw gemeenschappelijk station te Deventer. Deze zaak zal dus weldra een punt van overweging moeten uitmaken in den ge- meontoraad van Deventer. Al de overige belanghebbenden zijn het intus8chen met e.kander eens zoodat er hoop bestaat, dat men nog dit jaar met de werkzaamheden kan aanvangen. Niet uitgezet, maar gevangen. De twee bestuurders van den Boud van Machinisten en Stokers, de heeren G. Kerk hof en J. van 't Hof, die in verband met de Rijnschippers staking te Duisburg ver toefden, zijn, zoo werd althans verleden week gemeld, Duitschland uitgewezen.Thans blijkt evenwol, dat zij roods vier dagen te Duisburg gevangen zijn. Pogingen in het werk gesteld om hen vrij te krijgen, moch ten tot heden niet gelukken. Vrijzinnige Landdagen. Do Bond van Vrijzinnige Propaganda- Vereenigingeu gaat in het a.s. zomerseizoen eenige landdagon organiseeren. In een door het bestuur (secretaris Liu- naeusstraat 78, Amsterdam) verspreide cir culaire lezen wij, dat het bestuur voorne mens is deze landdagen te doen houden in de districten Beverwijk, Loosduinen en in den Noord Oosthook van Overijsel. „Het nut van dergelijke wijze van pro paganda zal u ongetwijfeld duidelijk zijn aldus schrijft het bestuur. De sociaal democraten hebben haar reeds gedurende jaren met succes toegepast. Ook de enorme belangstelling, welke de vrijzinnig-gods- dienstigen elk jaar met bunne openlucht- propaganda weten op te wekken, zal u waarschijnlijk niet onbekend zijn gebleven. Ten slotte wijzen wij nog op de landdagen, van onzen Bond, door de districtscomité's in Drenthe en Overgsel belegd, waaraan nog steeds de beste en aangenaamste her inneringen voortleven. „Door onze beginselen te brengen, daar waar juist onze tegenstanders hun bolwerk meenen to bezitten, hopen wij, ook in die streken de vooruitstrevend-vrgzinuige be ginselen meer ingang te docD vinden. De kracht van de propaganda door het ge sproken woord beeft zich, bijv. bij de on langs gehouden Kaïnerverkiezing in het district Hilversum weer getoond; het bui tengewoon hooge aantal stemmen daar behaald, was in hoofdzaak te danken aan het herhaaldelijk in het openbaar optreden van den vrijzinnigen candidaat en van de voormannen der vrijzinnige beweging. Wij hebben dan ook de overtuiging, dat onze landdagen nieuw leven zullon brengen aan de vrijzinnige beweging in de geheele omgeving. „Laten onze landdagen een waardige voorbode zijn voor 1913". Daar de financiën van don Bond geen buitengewone uiteaven toelaten, zullen extra-bijdragen voor deze landdagen zeer welkom zijn. Zwolle, 4 Mei 1912 Minister Wentholt en het Kabinet. In een Standaard-driestar wordt gewezen op het „gevaar", dat het Pantserschip van den heer Wentholt wordt afgestemd. „Nu hGeft reeds de Minister van Marine duidelijk te verstaan gegeven, dat hij zon der schip niet blijft. Doch met zjjn heen gaan zou ditmaal het gevaar niet van do lucht zijn. Dan toch stond onmiddelijk heel het ministerie voor de vraag, of het de verantwoordelijkheid op zich kan nemen, om gedurende ten minste vijf k zes jaren onze vloot te laten verloopen, zonder dat het gesleten materieel vervangen worde. En het schijnt te voorzien dat het Kabinet de verantwoordelijkheid hiervoor niet op zich zal kunnen nemen. Rechts zou men het dan of aan eigen verdeeldheid te wijten hebben, zoo het ministerie de portefeuilles beschikbaar zou moeten stellen." Het blad zegt dan, dat dit schip zich aansluit bij het bestaande eskader, maar het is 1100 ton grooter en sterker be wapend. Het zal niets helpen, of men al den Minister en straks met hem heel het Ka binet laat tuimelen, zegt de driestarschrijver, omdat geen Bewind er in berusten kan jarenlang niets te doen. De Leidsche Groenenzaak, In de zaak der studenten, die ter gele genheid van het reccptium collegium op 9 October j.l. der groenen een feestwijzer hadden doen drukken en daar hadden doen uitdoelen aan de toeschouwers der vertoo- ning, behalve de groenen en het bedienend personeel, welke feestwijzer een inhoud had, aanstootelijk voor de eerbaatheid, werd door de Haagsche rechtbank eene veroor deeling tot f 50 boete af 10 dagen hechtenis uitgesproken, met vrijspraak van het meer der ten laste gelegde, bet doen verrichten door groenen van voor de eerbaarheid aaiiBtootelijke vertooningen. (De eisch van het O.M. was f 3U0 boete). Uit het vonnis blijkt, dat de rechtbank bij de strafmaat, die moeBt worden toegepast, rekening hield met de volgende omstandig heden: lo. dat het gewoonte was bij het reccptium collegium der groenen vertoo ningen te houden, waarvan verscheidene minder gekuischt waren dan de onderhavige; 2o. dat de inhoud van den feestwijzer genade had gevonden in de oogen van het bestuur van het corps, nadat deze vóór de vertooning aan het bestuur was getooud; 3o. dat de vertooning, waarop de feestwijzer betrekking had, geschiedde in een besloten kring, waarin mindere aanstoot dan anderB was te verwachten, en 4o.. dat de rector mag nificus de beklaagden reeds had berispt en de Academische Senaat deze berisping had doen aanplakken, welke aauplakking niet berustte op wettige gronden. De ontslagaanvrage van onzen burge meester en de toevallig ongeveer daarmee geljjk aangekoudigde verandering van carrière van den secretaris, geven het pu bliek aanleiding tot allerlei, soms fantas tische verhalen. Een juffrouw Kletsmeier begint de buurt bij elkaar te roepen: „Men- schen wat zou er toch gebeurd zijn!" Een ander houdt iedereen aan met „Weet je wat ze zeggen?" „Ze zeggenen dan volgt de een of andere onzin. Een dergelijk onzin-praatjo vonden we ook in het Centrum. Volgens het Centrum zou het door den burgemeester gevraagd ontslag, gevolgd door dat van den secretaris en hoofdcom mies, in verband staan met een diepgaand verschil van meening over de vraag of de gemeente nu reeds zelve een ziekenhuis behoort te bouwen, dan wel of het voor- loopig niet gewenschter en voor de ge meente voordeeliger is. met opname in het bestaande en aan alle hygiënische eischen beantwoordend ziekenhuis te volstaan. De meerderheid van het collego van B. en W. en van den raad toonden in deze quacstie een andere opinie te zijn toege daan, dan de aftredendo burgemeester. Tot zoover het Centrum. Wij geloovon, dat men er goed aan zal doen, niet mee te werken aan het ver breiden van al die praatjes. Als er iets bijzonders is, zullen de Raadsleden mans genoeg zijn, dit te weten te komen. In de legerplaats bg Üldebroek zijn gisteren aangekomen om tot 18 Mei de schietoefeningen van de oefeningsbatterg met het eenheidsprojectiel bij te wonen: de kolonel L. baron van Hogendorp, van het 4de reg. veld artillerie, de kapitein "V. A. J. Bloem, de lste luitenants N. T. Cars- tens en A. H. Schimmel en de 2de luite nants F. von Balluseck en W. van den Hoek van het le reg. veld-art. De kapitein van den generalen staf V. Noest, van de 4e divisie te Amersfoort is naar de legerplaats bij Oldebroek ver trokken tot het volgen van den 2en schiet- cursus bij de artillerie-schietschool aldaar. Door B. en W. dezer gemeente is het bouwen van de dienstgebouwen voor de Gemeentewaterleiding gegund aan den heer J. Boshuizen voor de som van f 46880 en het bouwen van de school met conciërge woning op het voormalig artilleriepark aan den heer H. G. J. Rientjes voor de som van f 40009. Gisterenavond gaf de afd. Punten burgerlaan van de zangklassen der Volks zangschool van Toonkunst, onder leiding van den heer N. Hazendonk, een openbare les in de Arend. Alvorens te beginnen, wees de heer Hazendonk er op, dat zij, die gekomen waren om in de puntjes uitgevoerden kin derzang te hooren, zouden worden teleur gesteld. Het ligt niet in de bedoeling van Toonkunst, de kinderen heel mooi te leeren zingen, terwijl ze geen noten kunnen. In de eerste plaats moeten ze kennis der noten, kennis van muziek hebben en dan later kan de hand gelegd worden aan mooi zingen. Eu om te laten zien, dat de kleintjes studeorec en hoe ze dat doen, liet de heer Hazendonk eerst eenige oefeningen in bet treffen der intervallen zingen. Daarna zongen de verschillende klassen verscheidene lied jes en al ligt het niet in de bedoeling van het onderwjjs, we mogen toch gerust zeg gen, dat er mooi, keurig mooi gezongen werd. Vooral een complimentje voor de derde klasse, die door zuiver een keurig maatvast zingen bewees, reeds veel gepro fiteerd te hebben van het uitstekend onder richt van deo heer Hazendonk. Nadat het programma afgezongen was, bracht Wethouder Rgkens een woord van hartelgken dank aan het be stuur van Toonkunst voor de uitnoodigiDg voor deze openbare les. We hebben,aldus Spr.,hedenavond bijzon der genoten.Het doet ons zoo goed,alswe ons eens kunnen onttrekken aau hetdagelijkscbe sleurleven en mee kunnen voelen met de jeugd. Spr. staat verbaasd over de schitteren de resultaten, waarvoor hg gaarne den heer Hazendonk een woord van hulde brengt. Zooals bekend ie, geeft de Gemeente sub sidie, zij het dan ook niet veel, voor deze zangklassen. Spr. is altijd in theorie een voorstander gewoest van die subsidie, maar nu hij met de practijk heeft kennis gemaakt, zal hjj er met des te meer genoegen voor stemmen. Ten slotte spreekt hij de hoop uit, dat een volgend jaar, de overige dames en heeren, die dit onderwijs geven, op evon schoone resultaten zullen mogen bogen als de heer Hazendonk. De telefoniste mej. F. de Weerd is overgeplaatst van Baarn naar Amersfoort, ter vervanging van mej. G. F. Murkens aan wie op verzoek eervol ontslag is ver leend. De heer W. F. Zimmerman, be noemd onderwijzer aan de openbare lagere school 2de soort alhier, staat no. 1 op do voordracht ter benoemiog van een onder wijzer aan de openbare lagere school No. 18 te Arnhem. Zondag maakten eenige dame6 en heereD, leden van de Utrechtsche Natuurhistorische Vereeniging een uitstapje naar Amersfoort om onder Hoevelaken te botaniseeren. Van de 63 leden der Amersfoorlsche zusterver- eeniging, die een opwekking hadden ont vangen deze excursie mede te maken, was alleen do secretaris, de heer Joman, aan het station aanwezig. Do laatste jachtrit dor Amsterdam- sche Vereeniging tot bevordering van Jacbt- en Terreinrgden in dit seizoen mocht zich in oeu goede deelname ver heugen. Aan de meet verschenen Zondagochtend te Amersfoort: mevr. Kolff, mevr. Zand- voort, mej. v. Harpen Kuyper, mej. Viruly Verbrugge, mej. Immink en de heeren Korthals Alles, Bonnike, Heidsieck, Do Bie Leuveling Tjeenk, Kolff, Zaudvoort, Crone, Raven, Der Kinderen, Mondes de Leon en Van Dorp. Luitenant Van Luttervelt, die als jager- meester optrad, had een parcours vol af wisseling samengesteld, partijtrekkend van de vele terreinhindernissen die de omstre ken van Amersfoort bieden. Van het Stationsplein werd de weg naar Soest ingeslagen en werden in de Isselt de eerste hekken gesprongen. Door de bosschen achter Birkhoven werd de heide bereikt en ging het verder in de rich ting van de „Stompert". Het geacciden teerde kampterrein en de Leusdeneche heide lagen verder „in the line" en in de laneD om Oud-Lensden moesten de laatste hindernissen worden overwonnen. Voor „Nimmcrdor" eindigde de zoo welgeslaagde jacht. Morgenavond 6 uur zal op het ter rein van ,'t Vgfdo", achter Rustoord een korfbalwedstrijd plaats hebben tu6schen een Utrechtsen Heeren 12-tal en een mili tair 12-tal. Het zal voor de militairen geen gemakkelijke taak zijn tegen de meer geoefende Utrechtsche spelers, maar toch door flink aan te pakken en vol te houden is nog niets verloren 1

De Eemlander | 1912 | | pagina 2