DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 109. DONDERDAG 9 MEI 1912 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. J>. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per poet id. 15,60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. fjl.40. Atzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KXKINE Telet. Interc. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (B:j abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam 11. 14. H. Prinses Juliana in het Vondelpark. De Oorlog. De Porte staat door een optische tele graaf nog steeds met de Turksche troepen te Rhodos in verbinding. Door middel van deze telegraaf werd gisteren o.a. geseind, dat de Italianen bij de landing twee artillerie-officieren en eenige manschappen aan dooden hadden verloren. Een Italiaansch artillerie officier werd door de Turken gevangen genomen. Te Coustantinopel ziet men nu met spanning nadere berichten uit Rhodos te gemoet. Men hoopt, dat het Turksche leger in de bergen er in zal slagen met 6Ucces weerstand te bieden aan de aan vallen der Italianen. Intusscben wordt in de Tursche pers steeds heftiger aangedrongen op uitzetting der Italianen uit Turkije. Ten gevolge van het slechte woer gaat het wegnemen der mijnen in de Dardanel- len met groote zwarigheden gepaard. Het heet, dat de doortocht eerst over een week geheel vrij zal kunnen zjjn. Een schrede vooruit. De Rijksdag heeft de wijzigingen van het reglement van werkzaamheden goed gekeurd, waarbjj, bij do behandeling van een interpellatie een resolutie kaD worden ingediend waarbij wordt geconstateerd, dat het antwoord van den Rijkskanselier met de zienswijze van den Rijksdag, al dan niet, strookt. Een Taalquakstik. In Noorwegen is binnenkort een Minister- crisi» waarschijnlijk. Het tegenwoordige conservatief-liberale Mioisterie Bratlie trad eerst twee maanden geleden op. Thans heeft het Kabinet een wetsontwerp ingediend, waarbij wordt bepaald in welke taal het onderwijs op de volksschool zal worden gegeven. Naar aanleiding van dit ontwerp men weet, dat de quaestie: „rijkstaal" of „lands taal" de gemoederen in het geheoie land en ook het Ministerie verdeeld houdt heeft de gewezen minister-president Konow met zeven zijner aanhangers de conserva tief-liberale regeeringspartij in het parle ment verlaten, zoodat deze partij thans van meerderheid tot minderheid geworden is, bijaldien zij nog slechts 57 leden op de 123 leden telt. Het Ministerie zal zich dus niet lang meer kunnon staande houden. De aanslag op den Koning van Italië. Men herinnert zich deo mislukten aan slag, een paar maanden geleden, van een zekeren Dalba op den Koning van Italië. Thans zijn als medeplichtigen, op grond van mededeelingen van Dalba voor den rechter van instructie, twee anarchisten, Denelli en Diamantini, de eerste te Rome, de tweede te Tortona in hechtenis genomen. Werkloosheid in Milaan. In Milaan zjjn thans niet minder dan 40.000 werkloozen. Men schrijft deze treurige omstandigheid toe aan het feit, dat door den oorlog verscheidene markten van den Balkan voor Italië gesloten zijn. De Toestand in Perziö. De Perzische regeeringstroepen onder Firman Firma werden door Salar ed Daoe- leh bjj Hamqd verslagen. De toestand is thans zeer ernstig. Tan uit Sindsjaz en Teheran zijn hulptroepen met artillerie gezonden onder bevel van Jefreru. Immigranten in Amerika. In de V. S. willen velen den immigran tenstroom gaan keeren; men kan bet nu verder best zonder deze stellen. Vandaar een wetsontwerp van don Senator Dilling ham en het congreslid Burnett om de immigrantiebelaBtiDg per hoofd met 60 gld. te verhoogen en bovendien te eischen, dat elke immigrant behoorlijk lezen en schrijven kan. Er openbaart zich echter een krachtig verzet tegen dit ontwerp. Zoo zijn gisteren in verscheiden 6teden o.a. New-York, Bos ton, Philadelphia, druk bezochte protest vergaderingen gehouden, waariu bedoeld ontwerp als ou-Amerikaansch, als een be perking der vrijheid en als in strijd met de belangen der V. S. scherp werd veroor deeld. Het Wespennest. De Fransche regeering ziet, volgens de berichten uit Parijs, den toestand in Marokko donker in. Zij had gaarne den Sultan ver lof gegeven tot zijn reis naar Rabat gelijk zij het inderdaad aanvankelijk deed maar de toestand is te onveilig en daar om moest het vertrek worden ontraden. Men vreest nn eohter ten zeerste dat de Sultan zijn plan om af te treden zal vol voeren en daarmee Fiuukrijk in ongeloof lijke moeilijkheden zal brengen. Trou wens, bet verlof, in October door minister de Selves gegeven aan den Sultan om af te treden of Fez te verlaten, dreigt nog aanleiding te geven tot groote moeilijkhe den, WaDt al ontkent do Selves dat hij dat verlof gegeven heeft, er schijnt een stuk te bestaan waaruit de waarheid van des Sultans bewering te dezer zaie blijkt. De Staking van Rijnschippers. De staking der Rijnschippers schijnt mis lukt. De Frankf. Ztg. verneemt uit Duis burg, dat er thans zooveel werkwilligen zijn, dat de scheepvaart reeds weer geheel nor maal is. De staking is echter nog niet op geheven. Tapt contra Roosevelt. Volgons den voorloopigen uitslag der dele- gaten-verkieziugen in den staat Maryland heef: Roosevelt daar de overwinning be haald, daar hem 66 gedelegeerden te beurt vielen tegen 63 voor Taft. Staking van Typografen. De typografen-slaking te Chicago schijnt mislukt. Gistoren konden vrijwel alle bla den, voor 't meerendeel met den gewonen omvang, weer verschijnen. Vrouwenkiesrecht-bktooging. Een suffragette-betooging, welke eergiste ren te New-York in do Fifth Avenue werd gehouden is, volgens don berichtgever van een Duitsch blad, een der eigenaardigste schouwspelen geweest, die de metropolis in de laatste jaren heeft gezien. Het aantal deelnemers aan den stoet, waarin niet min der dan 26 muziekkorpsen medeliepen, be droeg ongeveer 15000, waaronder 1000 man nen; het aantal toeschouwers wordt op 100.000 geschat. Elke leeftijd en elk vrou wenberoep waB in de mqlcn-laoge processie vertegenwoordigd. Men zag groepen van dames uit de hooge wereld, naar de laatste mode en allerkostbaarst uitgedost, eu ook eenvoudig gekleede burger-vrouwen en meisjes uit den werkenden stand. Eu elk der vele beroepen, waarin de Amerikaan- sohe vrouw reeds werkzaam is, had zijn groep vertegenwoordigsters. De stoet werd geopend door een cavalcade van ongeveer 100 bereden vrouwen, waar onder verscheidene in het heerenzadel, die alle eenzelfde rijkostuum droegen. Dan volgden de vrouwen-beroepen, de delegaties uit Zweden en Noorwegen in nationaal cos- tuum, de vertegenwoordigsters van alle organisaties welke strjjden voor de politieke rechten der vrouw, en ten slotte de verte genwoordigers van verschillende mannon- vereenigingBD. Terwijl het publiek over 't algemeen den overigen stoet rustig liet voorbij trekken, werden deze manneiyke propagandisten voor hot vrouwenkiesrecht herhaaldelijk gehoond en lastig gevallen; hier en daar moe6t zelfs de politie in grepen. Overigens had deze betooging, die door prachtig weder werd begunstigd, een in alle opzichten welgeslaagd verloop. Het verblijf der Koninklijke Familie te Amsterdam. Volgens het officieele programma van het bezoek der Koninklijke Familie aan de hoofdstad, was het vertrek bepaald op heden, Donderdag 9 Mai. Hare Majesteit en de Prins hadden aanvankelijk het voor nemen van hier rechtstreeks naar Dobbin te reizen. In de plannen is echter veran dering gekomen. Nu zal waarschijnlijk de KoniDgin met Prinses Juliana tot Maandag 13 Mei te Amstordam vertoeven, met dien verstande echter, dat van heden af het verblijf geen officieel karakter meer draagt. Z. K. H. Prins Hendrik, die in de laat ste dagen eenigszins aan reumathische aandoeningen lijdende is, is heden te 12.23 naar Miinchen afgereisd eD gaat vandaar Daar een Oostenrijksche badplaats alwaar hjj tot in do tweede helft dezer maaDd vertoeven zal. Hot bezoek der Koninklijke Familie aan Dobbin zal eerst in Juni geschieden en wel na het bezoek aan Parijs, dat 1 tot 3 Juni duurt. De Bakkerswet. Gisteren is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de Bakkerswet. Men is terstond met de hoofdzaak begon nen. Het ontwerp zegt: Het is verboden bakkersarbeid te verrichten des Zondags en 's nachts. Wat den Zondag betreft, dit vindt ieder een best, maar velen vinden het andero totaal overbodig. De heer Soouck Henckemans wil in een amendement den arbeidsduur der gezellen regelen en bepalen dat als regel de arbeids duur niet langer dan 11 uur mag zijn. Dat geldt voor den arbeid over dag. Maar valt meer dan één uur vaD den arbeid in den nachttijd het ontwerp zegt hoe lang die duurt, doch ook daarop zjjn tal van amendementen ingediend dan moot de arbeidsduur tot 10 uur worden beperkt en vallen vier uren in den nachttijd, dan kan slechts een werkduur van 9 uur worden toegestaan. Bovendien mag geen gezel meer dan 50 nachturen werken in de veertien dagen. In dit amendement ligt de vrijheid der

De Eemlander | 1912 | | pagina 1