DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 111. ZATERDAG 11 MEI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINI1 HiKKi. Telet. latere. IBS. Prijs der Advertentie Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per rogel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen-en Bnitenlandsch Advert.-barean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Oorlog. Er komt thaos uit Saloniki een ernstige tijding, luidend als volgt: De consulaten alhier ontvingen de offi- cieele mededeeling, dat de heropening der Dardanellen voor onbepaalden tijd is uit gesteld. Waarom dit is geschied, wordt er nog niet bij vermeld, doch het gesloten blyven der Dardanellen kan elk oogenblik gevaar lijke complicaties doen ontstaan. Wat er eigenlijk gobeurt of gebeurd is op het eiland Rhodos, we tasten daarom trent nog in het duister. De meest tegen strijdige berichten worden ons overgeseind. De Italianen beweren, dat zij zoo goed als geheel meester zijn van het eiland, dat de Turken met groote verliezen naar de bergen zijn gevlucht eu dat zij den Wali hebben gevangen genomen, toen deze heimelijk het eiland wildo verlaten. En te Constantinopel leest de voorzitter der Kamer aan zijn medeleden een tele gram voor, waarin zoo beslist mogelijk wordt verklaard, dat de Italianen op Rho dos een verpletterende nederlaag hebben geleden. Duizenden Italianen zouden gedood zijn, of gevangeD genomen. En het Turksche Parlement barst in luiden jubel uit. Het eene is mogelijk evengoed gelogen als het ander. Eerst na geruimen tijd moet men er hier door combinaties achter komen, hoe de toe stand eigenlijk is. Het Drievoudig Verbond verbroken? Sensationeel is het nieuwtje, waarmee gister de Berliner Zeitung am Mittag kwam. Zij vertelde dat de bezetting van Rhodos door de Italianen zou zyn geschied met goedvinden van Engeland. Hieruit zou moeten volgen, dat Italië zich van het Drievoudig Verbond zou heb ben afgescheiden en do zijde van Eugeland, Frankrijk en Rusland zou hebben gekozen. 't Bericht is nog niet bevestigd. De Duitsche Weermarkt. De Duitsche Rijksdag heeft gister het wetsontwerp ter verhooging van het vredes- effectief aangenomen. Alleen de Sociaal de mocraten en de Polen stemden tegen. In overeenstemming met het besluit der commissie werd het sociaaal-domocratisch voorstel tot vermindering van den diensttijd verworpon, nadat de minister van oorlog had verklaard, dat van een vermindering van het 7redoseffectief geen sprake kon zijn, zoolang de bostaaude politieke om standigheden voortduren. Een slagvaardig leger was ieder oogeublik noodig. De Staking van Rijnschippers. Uit Ruhrort wordt gemeld, dat in een byeenkomst van het Duitsche Verbond vaD Transportarbeiders besloten is Maandag de algemeone staking voor den geheelen Rijn af te kondigen. Het geheele personeel van do Zuid-Duiteche en Nederlandsche recde- rijen moet den arbeid neerleggen, evenals de haven- en werfarbciders in allefiijnha- vers zullen worden uitgenoodigd om op ge noemden dag te staken. Engelsche Marine. De Engelsche admiraliteit heeft een nieuwe marine-reserve gesticht. Deze wordt gevormd uit vrijwilligers onder de 37 jaar en die behooren tot de vlootreserve. Deze nieuwe reserve kan iu ernstige omstandig heden nog voor de mobilisatie opgeroepen worden. De oefeningstijd is op 28 dagen per jaar gesteld en het tractement bedraagt 1 shilling per dag. Kolen voorziening. De Britsche admiraliteit is groote orders aan hot plaatsen voor kolen te Cardiff, waarschijnlijk met het oog op een eveu- tucele zeeliedenstaking. Wel is de agitatie tegen de P. and O. Cy. voorloopig gestaakt, doch het gevaar voor een algemeene staking is niet voorby en men noemt de maaod Juni als mogelijke datum voor een gecombineerde werkstaking vaD zeelieden en transportarbeiders. Huwelijkswetgeving. De Staatscommissie, die in Zweden de her- votning der huwelijkswetgeving voorbereidt, heeft zich tien deskundigen geassumeerd, waaronder vier vrouwen. Een dezer laatstee ia arbeidster en lid van de soc. deni. vrou wenclub. Het Bloedbad aan de Lena. De meerderheid der Russische Doema heeft alle voorstellen tot urgentverklaring der bespreking van het bloedbad aan de Lena verworpen. Deze beslissing vormt een waardig besluit van de werkzaamheid der derde Russische Doema, die zelfs hierbij de gewichtigste gebeurtenissen, de openbare mecning wist te vertegenwoordigen. Tapt contra Roosevelt. Roosevelt heeft Kansas op zijn tegen standers veroverd. Maar Taft zit niet stil. Zijn corpulentie heeft hem niet belet om Woensdag in Ohio 14 redovoeiingen af te steken, 's Nachts koerde hij naar Washing tou terug, doch Maandag is hij weer te Ohio, om er 90 verders speechen af te stekeo, daar hem aan de verovering van zyu geboortestaat veel gelegen ligt. In Wa shington begint het onderzoek tegen den bondshandelsrechter Archbald, die beschul digd wordt zijn rechtersambt gebruikt te hebben om zich door spoorwegmaatschap pijen te laten omkoopen. Mocht hij schul dig bevonden worden, zoo wordt dit voor Taft's kansen een harde slag geacht, daar deze hem tot haudclsrcchter benoomde. De Bakkerswet. Het gaat niet vroolijk mot de Bakkers wet. Nu zij eindelyk, na eenige malen uitgewezen te zyn, in de 2e Kamer bin nen gehaald is, ondervindt zij daar zoo weinig belangstelling, dat gisteren zelfs 40 minuien gewacht moest worden, voordat de vereisehte helft der Kamerleden aan wezig was en de voorzitter de discussies kon heropenen. De strijd ging vervolgens voornamelijk om de belangen van het grootbedrijf en vau de kleine bakkers. De vrienden vau de laatste waren het talryket en do ameudomonten, welke het grootbe drijf ter willo waren, werden flink door Elhorst en Aalberse en hun aanhang ter zijde gesteld. Er is nog gespioken over do speciale regeling voor de Joden. De hoeren Schaper en vau Hamel hadden amendementen. De eerste wildo de Israëlietische gezellen er voor behoeden moteen na afloop van den sabbath aan 't werk te worden gezet, de auder wilde de regeling voor de bakkers zelf geriefelijker maken. Maar de Minister, die zich bij het ontwerpen zijner bepalingen had gesteld op bet standpunt derjoodsche gemeente en die in do eerste plaats be schermen wilde de joodsche religieuse over tuiging, betn even heilig als de zyne tegen over de wetten des lauds, wilde van geen verandering weten en de amendementen kregen dan ook slechts een klein aantal stemmen. Tegen het bierkwaad. Door het hoofdbestuur van de Ned. Ver, tot Afschaffing van .Alkoholhoudende Dranken is een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin het met den meesten aandrang verzoekt ten spoedigste maatregelen te doen ont werpen en aanhangig tnakeo, waardoor krachtig zal kunnen worden opgetreden te gen het vooral in het zuiden van het land gesignaleerde „bierkwaad. Tegen de coalitie. In het AmBterdamsche „Predikbeurten- blad" plaatst de heer Chr. de Vries, „na mens velen" een oproep aan „Protestanten!* van den volgenden inhoud: „Allen die geen bevrediging vinden in de bestaando coalitie op Staalkundig ge bied, doch een actio in meer positicveu en democratischen geest wenschelijk achten, worden verzocht hunne betuigingen van adhaestie zoo spoedig mogelijk in te zen den aan het adres Stadhouderskade 70 Amsterdam. De Burgbmkestkrsvacaturk. „Van wel-ingelichte zijde", „uit be trouwbare bron" verneemt men, dat voor de burgemeestersvacature „ernstig in aan merking komt", zietdaar de aanhef van tallooze borichten, die in de eerstvolgende weken de ronde zullen doen. En hoe vaak reeds bewezen is, dat dergelijke geruchten in den regel den volgenden dag reeds weersproken worden, het publiek wenscht nu eenmaal zich in gissingen te verdiepen en indien geen aannemelijke candidaten gevonden worden, fingeert men ze gewoon weg. Wat aan fantaisie z'n oorsprong te danken heeft, kan men dan na korten tjjd in de krant lezen als vernomen „van wel ingelichte zijde" of „uit vertrouwbare bron". Totdat daags daarna uit Dog vertrouwbaar der bron of nog beter ingelichte zyde medegedeeld wordt, dat de „ernstige candi- daat" zelf het gerucht zoo beslist mogeljjk tegenspreekt. Zoo is het gegaan met don candidaat van het Centrum, mr. H. Th. 's Jacob, burge meester van Bussum, die, geljjk aan de N. R. Ct. medegedeeld wordt, er niet aan denkt van standplaats te verwisselen. Cok de Eembodo hekelt terecht do „koffiepraatjes", die telkens, zelfs van so- rieuse zijde uitgestrooid worden. Dit ver hindert echter het blad niet om zelf ook een candidaat te noemen, er uitdrukkelijk bijvoegend dat het geen koffiecandidaat is, nl. Wethouder Rijkens. Een andere naam, die ons reeds lang vóór de beslissing van Jhr. Barcbtnan Wuytiers, genoemd werd, en ook thans nog vaak gehoord wordt, is die van Mr. A. baron Schimmelponninck van der Oye, burgemeesier van Doorn. Ook Jhr. Mr. W. B. Sandberg, burgemeester vanAbcoudo, zou volgens telkens weer opduikende ge ruchten veel kans hebben. Wy hebben voor ditmaal, onder alle voorbehoud, van de loopende geruchten melding willen maken maar kunnen niet niet beloven ook in het vervolg dit te zul len doen want het zou niet onmogelijk zijn, dat al dergelijke geruchten reeds we dersproken weiden voordat ons blad afge drukt was. Openlucht-Samenkomst tan Vrijzinnig godsdienstiqkn. Men schrijft ons: Nogmaals zij in herinnering gebracht, dat op 16 Mei a.s. Hemelvaartsdag, te Huis ter Heide, nabij Zeist, eon openlucht-samen komst van vrijzinnig godedienstigen zal plaats vinden, op het bekende landgoed „Zandbergen" van den heer Blookor. Voor de eerste maal wordt zulk een samenkomst van vrijzinnigen in deze provincie gehou den; in Noord-Holland eu Golderland moch ten deze godsdienstoefeningen in de open lucht de hclangstellin" van duizenden trek ken, reden waarom men ook iL Utrecht hot voorbeeld van andore provincies wensch- te te volgen. De Hemelvaartsdag, als alge meene vacantie dag in de bloeiende Mei maand, is voor zulk een samenkomst iu de wondor-schoone natuur rondom Huis ter Heide bij uitstek geschikt; hot hoofdbestuur vertrouwt dan ook, dat alle vrijzinnigon in grooten getale den 16cu Mei zullen opko men, om een uur van stichting te zoeken in de bosscheu van het uitgestrekte land goed „Zandbergen", waar men dien dag een vrije wandeling in heeft. Huis ter Heide is uit alle hoeken der provincie zeer gemakkolijk te bereiken; van uit Utrecht brengt de lokaaltrein van de N. C. S. de menscben in 12 miDUten tot vlak by het terrein der samenkomst. Men kan sporen naar Huis ter Heide, één station vóór Zeist, of wel tot de halte „De Doldei", gelegen aan de spoorbaan van De Bilt naar Amers foort. Van beide stations is het landgoed „Zandbergen" slechts enkele minuten gaans verwijderd; en waar het terrein der samen- Ds afdeellng „Broodfabriek" levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1