DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 113. DINSDAG 14 MEI 1912. 9e JAARGANG BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLKIKE Ha.AG(6. Telef. Interc. 163. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg Binnen-en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Fromenlin De anarchistische millionair. Een der merkwaardigste persoonlijkhe den onder de vele te Parijs vorblijfhouden- de anarchisten en andere minder gevaar lijke wereldverbeteraars is ongetwijfeld ALFRED FROMENTIN die behalve anar chist ook millioDair is. Fromentin heeft het grootste gedeelte van zijn vermogen in dienst van de anar chistische zaak gesteld eu ondersteunt met vrije hand iederen partijgenoot die bij hem om hulp vraagt; ook schijnt het, dat hg ook aan de autobaudieten onderdak heeft verleend en. het laat zich dan ook aanzien, dat Fromentin ditmaal door do politie te Parijs wel niet ongemoeid zal gelaten wor den. Fromentin was een intieme vriend van Ferrer, het doodgeschoten hoofd der Spaan- ache vrijdenkers. EEN DWAALLICHT. 1 Het is steeds onze stelregel geweest ons zoo weinig mogelijk in te laten met poli tieke relletjes, kleinestadspolitiek in den ongunstigsten zin des woords. In iedere partij, vooral in die welke aan het roer is, treft men steeds malcontenten, die over den gang van zaken teleurgesteld zijn. Wij allen behooreü op onze beurt wel eens tot die malcontenten; slechts zij, die alle zelfstandig oordeel missen, zullen zon der voorbehoud pryzen en loven alles wat door hun partij verricht wordt. Het tegen overgestelde doet zich vaak voor, wanneer de tegenpartij aan het bewind is; dan meent menigeen geen goed partyman te zijn, zoo hy niet alles afkeurt, wat er geschiedt. In beide gevallen zijn het uatuurlyk niet de hoogvliegers, die aldns handelen maar toch geven zij bewijs van goeden wil en aan hankelijkheid aan de party. Maar hoe te donken van hen,die niet tegen den tegenstander maar tegen de eigen partij tegen de eigen bewindvoerders de heftigste oppositie voeren? Zulk een indruk maakt het propaganda blad, het Zoeklicht geheeten, dat dezer dagen door de nieuw opgerichte afdeeling van den Vrijzinnig democratischen Bond alhier verspreid is. Wij vinden daar in 'n soort advertentie eenige korte punten uit de Beginselver klaring, uit het Werkprogram eu uit het Program van Werkzaamheid op Gemeente lijk gebied. De rest, het geheelc redacti- tioneele gedeelte is gewijd aan 'u harts tochtelijke bestrijding van de Eeutlander en de kiosvereeoigiDg Gemeentebelang. Propaganda voor de Yryzinnig-demo- cratischo beginselen zocht men tevergeefs, het heele blad is slechts één aanval op de vrijzinnigen te Amersfoort en met enkele wijzigingen zouden de meeste artikeltjes een hun waardige plaats kunnen vinden in de Eembode of de Stichtsche Courant En dit kan niemand verwonderen. Het is immers van algeraeene bekendheid en voor ieder, die met de omstandigheden ook maar eenigszins op de hoogte is, klaar als de de dag, waaraan de jonge afdeeling haar oprichting te dauken heeft. Waren er, gelijk de voorzitter gisteravond ter verga deriug mededeelde, inderdaad zakelijke motieven iu het spel, dan getuigt het van weinig beleid en groote onhandigheid, dat de oprichters de afdeeling in het leven riepen op 'n oogenblik, dat de vrijzinnig democraten te dezer stede ouderling over hoop lagen. Aan den Vrijzinnig-democra- tischen Bond kon daardoor geen slechter dienst bewezen worden, want onder de gegeven omstandigheden was de mogelijk heid, dat de afdeeling alle vrijzinnig demo craten omvatten en zich krachtig ontwik kelen zou, ten eenenmale uitgesloten. Over het gevaar, in het vooruitzicht van de stembus van 1913 tweedracht te zaaien en op zoo hartstochtelijke wijze als in het Zoeklicht, juister Een Dwaallicht ge noemd, geschiedt onder zoo nauwe geestverwanten, zullen wij niet meer spre ken. Mogelyk beseften de oprichters dit niet, mogelyk is hot hun ook onverschillig of Amersfoort onder clericalo overheer- sching komt. Gelukkig blijkt het gevaar minder groot dan wij aanvankelijk vreesden. Algemeen schijnt uien in te zien, dat de nieuwe afdeeling niet heelemaal au 6crieux te ne men is; de kiesvoreeniging Gemeentebelang verloor tot dusver slechts 4 leden en zoo er meerdere mochten geweest zijn, die met het plan rondliepen, zich af te scheiden, dan zal het Zoeklicht hun nog juist tijdig de oogen geopend hebben. Dat is dan het nut van dit blaadje geweest.*) Zoo wij overigens alle onjuistheden om met 'n zacht woord te spreken en scheeve voorstellingen inhetPropagandablad wilden weerleggen, zouden wij zelf 'n extra blad daarvoor noodig hebben en dit zou daarby nog overbodige moeite zyn, want de inhoud van bet zoeklicht oordeelt zich zelf. En hiermee nemen wij afscheid van de afdeeling. Al richten de heeren zich nog Inderdaad vernemen wij. dat eenige leden van den Bond ban lidmaatschap reeds opgezegd hebben als protest tegen den inhond van het blaadje. feller tegen de Eemlander dan zij gedaan hebben, wij zijn niet gewoon ons met po- liticke relletjes in Ie laten en zullen vau dezen regel niet afwyken. Mocht hetgeen de voorzitter gisterenavond beloofde zich ver wezenlijken, mocht deafdeo- ling door hare daden trachten de fout harer oprichting uitte boeten, dan zou zy op onze welwillendheid kunnen rekenen en zouden wij op onze beurt gaarne de hand uitste ken om samen te werken tot het bereiken van datgene, wat voor ous allen tochhoo- ger en belaugrijker is dan alle kloinestads- gepoliticeer en onderling gekijf. De Oorlog. De Italianen hebben thans ook de Ita- liaansche vlag gcheschen op de eilanden Carpathos, Casos, Symi en Castel-Oiiso. Het garnizoen en de burgerlijke overheid van deze eilanden ziju krijgsgevangen gemaakt. Opstand in Albanjc. Behalve dat do oorlog met Italië der Porte groote zorgen baart, heeft zij haar aandacht weer te wijden aan een hernieuw den opstand in Albanië. De toestand aldaar schijnt zeer ernstig te zijn. Er zijn gevech ten geleverd met de stammen bij Rigova en in de omstreken van Rozay en Djako7a. De reserven van enkele legertroepen zijn gemobiliseerd. Tal van Albaneesche benden terroriseeren de bevolking iu de omstreken van Oekjoeb. Het geval-Borchardt. De uitsluiting van den sociaal-democraat Borchardt is gisteren door het Pruisische Huis van Afgevaardigde goedgekeurd met 319 tegen 8 stommen en 8 onthoudingen. De Nattonaal-Liberale Partij. Zondag is te Berlijn de partijdag van de nationaal liberale partij in DuitBchland gehouden. Er waren niet miuder dan 1200 gedelegeerden opgekomen. Basserman, de voornaamste redenaar, betoogde, dat de oneenigheid in de partij was bijgelegd en dat do tegenstanders, die geloofd hadden, dat de partij uit elkaar zou vallen, leelijk teleurgesteld zijn. Het compromis-voorstel, dat een eind moest maken aan het conflict tusschen het conservatieve partijbestuur en de voor uitstrevende jong-liberalen, werd onder daverend applaus, met algemeene stemmen aangenomen. Het Duel. Bij de tweede lezing der legerbegroo- ting in den Duitschen Rijksdag is gisteren de resolutie van de Begrootingscommissie betreffende het verbod van de tweegevech ten aangenomen. De resolutie, die we reeds in 't kort hebben meegedeeld, bevat het volgende: Men«chen met eerlooze opvattingen moeten bij quaestics van eer buitengesloten worden. Tegen den beleediger moot Bcherp opgetreden worden. Eerezaken moeten eerst door een eereraad onderzocht worden al vorens uitgevochten te worden. Weigering van een tweegevecht uit religieuze gronden, zoowel als oneenigheid over dienst- of particuliere aangelegenheden mogen geen aaulciding tof een eereraadsouderzoek ge ven. Duellisten en tot duel uitdagenden moeten uit het leger ontslagen worden. Na een vrij uitvoerig debat is [deze reso lutie aangenomen, nadat de sociaal-demo- ctaten er nog een amendement aan had den toegevoegd, volgens hetwelk militairen die een duel weigeren, niet om die roden uit het leger mogen worden gezonden. Het Dwitsche Vloot-Ontwerp. Evenals het ontwerp tot versterking van de Duitsche weermacht is thans ook, na een vry korte beraadslaging het vloot- ontwerp door de begrootingscommissie uit den Ryksdag aangeuomen. Ook hier stem den de sociaal-democraten tegen. De Staking van Rijnschippers. Eerst heden zal er een beslissing vallen over het al of niet proclameeren eener al gemeene staking onder de Rijnschippers. Komt er geen overeenstemming dan zou het geheele verkeer tusschen Bazel en Rot terdam evenals op de zijrivieren worden stil gelegd Ook bestaat de mogelijkheid dat de staking zal worden uitgebreid tot het Dortmund-Ecmskanaal en het Rijn Rhóne- kauaal. De Wedloop. Nu do Duitsche weermacht wordt ver sterkt, kon men nagaan dat Frankrijk moest volgen Hel heet dan ook reeds dat de Franscho minister zich binnenkort ernstig zal bezig houden met het bestudeeren der Duitsche uitbreiding en met de maatregelen die Frankrijk daar tegenover zal hebben te nemen. Ook bladen als do Liberté, Temps, enz. dringen aan op verkiezing van Fransche leger en op eendracht tegenover het drei gend buitenlandscbe gevaar. Gelijke Rechten. In Engeland is een wetsontwerp inge diend, waarby voor de vrouw dezelfde rechten worden gevraagd als voor den map, mot betrekking tot de studie in de rechten en het optreden als rechts kundig adviseur, verdediger voor de balie en par lementair agent. De Kretenser Afgevaardigden. De Kretenser Regeering heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aaD de 20 Kretenser afgevaardigden, die te Athene zyn aange komen, gelast wordt daar zoolang te blijven als noodig is. Zy zullen daar ook de door de mogendheden gevangen genomen afge vaardigden moeten vertegenwoordigen. „Want", zegt het besluit, „geen mensche- lijke macht kan de Kretensers afbrengen vaD hun werrsch en wil de vertegenwoor diging van Kreta in de Grieksche Kamer te verzekeren. Democratisch. Met 237 tegen 39 stemmen heeft het AmerikaaDsoho Huis van Afgevaardigden een motie aangenomen, waardoor aan de Grondwet een amendement zal worden toe gevoegd, waarbij bepaald wordt, dat de Seuatoren van de Vereenigde Staten by directe stemming worden gekozen. De Se naat heeft deze motie reeds goedgekeurd, zoodat zij nog slechts door den President behoeft te worden bekrachtigd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1