DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 115. VRIJDAG 17 MEI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Sir. D. J. wan Schaardenburg. Bnrean: Hl. 13IKK HAlGi^. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is 9uit8luitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Open Brief aan Dr. E. Kruiainga, Voorzitter der Afd. Amersfoort van den Vrijz. Democr. Boud. In de Vergadering gehouden den 13en dezer in „Amicitia" beweerde Mr. Van Schaardenburg, dat do oprichting hier ter stede der afdeeling van den Vrijz. D. B. is geBchied met het doel den Vrijzinnig Democratisch en Wethouder vanOn- derwijs, den heer Rijkens, te oestrijden. U uoemdet dat, en m.i. terecht, een zeor ernstige beschuldiging, waartoe nooit aan leiding was gegeven en verklaardet niet te weten op welko feitelijke grondslagen zij is gebaseerd, om haar ton slotte vol maakt ongemotiveerd te noemen. Het heeft mij zeer verwonderd, dat U Mr. Van Schaardenburg niet gesommeerd hebt zijne besehuldiging met bewjjzen te staven of getracht hebt onmiddellijk aan te toonen, dat de oprichting alleen is ge schied op grond van zakeljjko redenen. Ik wil hier gaarne verklaren te beboo- ren tot hen, die het eens zijn met Mr. Van Schaardenburg en daar U er wellicht be lang in stelt te vernemen om welko rede nen, wil ik die gaarne ontvouwon. In het orgaan Uwer afdeeling „Het Zoeklicht" wordt o.m. beweerd: Precies zoo gaat het in het klein in Amers foort. Toen Gemeentebelang werd opgericht sloten de meeste vrijzinnig-democraten zich er bij aan. Zij meenden dat het program van Gemeentebelang een bestuur deed ver wachten in vtyzinnigen en democratiscben geest. Maar wat bleek! De leidende mannen in Gemeentebelang dachten dat de vrijzinnig democraten tevreden zouden zijn met mooie woorden; met daden kon men dan de leden tevreden stellen, die meer conservatieve nei gingen hadden. En de raadszetels en de macht waren het loon van hen die zoo goed de vrijzinnigen te leiden wisten, ja..,, bij don neus te leiden. En nu was alle kritiek op de „gekozen vertegenwoordigers' ongepast. Want dan kwam er twéédracht. Men moet dan toch al zeer brutaal zijn om zoo iets te durven beweren. Het is nog niet sedert zoo heel lang, dat het de kiesvereeniging „Gemeentebe lang" gelukt is een aantal mannen in den Raad te breDgen, die weten wat zo willen en dank zij de homogeniteit dier raadsleden in alle belangrijke zaken, is het hun, niettegenstaande de kleinst mogelijke meerderheid van 1 stem, gelukt reeds in don korten tijd veel tot stand te brengen, wat werkelijk den naam van vooruitstre vend verdieBt. Uw bond verlangt o.m.: voorschriften omtrent beslissing van goschillen tusachen onderge schikten en hun chefs, met een doeltreffende atrafregeling en met aanwijzing van onpar tijdige colleges, bij welke de ambtenaar of werkman in beroep kan komen. Aar. alle personen, in dienst der gemeente, en aan hun weduwen en weezen, dient peu- sioen te worden verzekerd. Is het U wel bekend, dat juist dezer dagen de Commissie tot voorbereiding van het Werkliedenreglement met haar taak gereed gekomen is, dat alle kans heeft aangenomen te worden. Ook zal. naar ik stellig vernomen heb, spoedig een voorstel tot pensioenregeling den Raad bereiken. Uw bond verlangt openstelling van scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs ook voor minder gegoeden. Is het U onbekend, dat de regeling van dit onderwijs volkomen in overeenstemming met dien wensch heeft plaats gehad, waar toe de Raad in zyne vergadering van 20 Febr. het besluit nam. Is het U niet bekend dat een der be strijders van dit onderwijs, uw Yrijz. Dem. medelid do Hoer Kerkkamp was (zie het verslag in „de Eemlander van 20 Febr.)? Dat een dergelijke regeling ook zal toe gepast worden wat het M. O. betreft, hopen velen en zeer zeker in de eerste plaats de Weth. van Onderwijs. Weet U niet, dat de Raad krachtig het Vakonderwijs steunt, daarvan o. m. bewijs gaf door het verleenen van f 4000 subsidie ten behoeve der Handelsschool en het be schikbaar stellen van lokaliteit. Dat er nog veel meer moot geschieden, ben ik volkomen met U eens, maar is het al niet verblijdend dat reeds in zoo korten tijd betrekkelijk zoovoel is tot stand ge bracht. De Vrijz. dem. hier ter stede mogen m. i. tevreden zijn. In den Raad hebben zitting minstens 5 leden (waaronder de Weth. van O.) van wie bekend is, dat zij of Vrijz. dem. zijn, of die beginselen zijn toegedaan. Waaraan hebben wij dit resultaat te danken? Aan de samenwerking van allo vrijzinnigen, die, overtuigd zijn dat het be lang der gemeente niet gediend kan worden met het naar voren brengon van kleine verschillen. Die uitte vechten, daarvoor is het thans de tijd niet, omdat wij er re- keniog mede moeten houden, dat een on derlinge strijd zou uitloopen op eeu over winning der reactionairen en clericalen. Ik noem hier in de eerste plaats de reactionairen. Het zjjn die z. g. „vrijzin nigen" die ik als de meest gevaar lijke beschouw, die tegen alles zijn wat gold zou kunnen kosten, die met iedereen trachten goede vrienden te blijven „om der wille van de smeer". Egoïst als ze zijn, kunnen ze niet begrijpen, dat er iets gedaan kan worden louter uit liefde voor de stad en hare inwoners. Zulke menechnn spreken dan ook steeds van „de Kliek" maar vergoten dat juist zij het zijn, die een zeer gevaarlijke kliek vormen. Het zou mij niet verwonderen, of dezen zijn Uwe boDdgenooten. Honderd maal liever is ons een oprecht tegenstander, van wien we weten wat we aan hem hebben en die ons uit overtuiging bestrijdt dan zulke „vrij zinnigen". Wolnu, na het voorgaande zal het U niet verwonderen, dat do beweging door U en uwe vrienden op touw gezet velen maar weinig vertrouwen inboezemt, ja, doet ver onderstellen dat beweegiedenen it en uwe vrienden tot deze actie hebben geleid, die niét van zakelijken aard zijn, rnaar de ver onderstelling wettigen, dat er door U en uwe vrienden gekuipt wordt met het doel om door verdeeldheid te brengen in do Vryzinnige partij den Conservatieven en Kor- keljjken het bewind in handen te spelen en daardoor den door enkele uwer mede standers gehaten Weth. v. O. ten val te brengen. Zie, het is zoo eigenaardig, dat U, die als ondervoorzitter van de Kiesvereeni ging „Gemeentebelang bijna steeds schitterde door afwezigheid zoowel op algemeene- als bestuursverga deringen, dio nooit deeluam aan eenig verkiezingswerk nooit een pen op het papier zette, gedurende den verkiezings strijd, terwijl uwe medeleden gebukt gingen onder het werk, gjj, die mij persoonlijk verklaart hebt niet het minste belang te stellen in Amersfoort, of zijn onderwijs, omdat U als ambtenaar de be langen der stad niet interesseerden, hoe komt gij er toe, zoo opeeos U geroepen te voelen op den voorgrond te treden. Is het te verwonderen dat velen met mij beweegredenen veronderstellen van minder edelen aard. Waar in „Het Zoeklicht" op zoo uitdagende wijze het bestuur van Ge meentebelang tot debat werd uitgenoodigd, zoodat het den indruk op het publiek moest maken, als waren wij beschuldigden, die ter verantwoording werden geroepen, daar meen ik het recht te hebben dezen open brief tot U te richten en beantwoording daarvan in een der navolgende nummers te mogen verwachten. Hoogachtend, JOH. H. VAN DER MEIDEN Onder-Voorzitter der Kiesvereeniging „Gemeentebelang". Frederik VIIIChristiaan X. Zooals we Woensdag reeds met een enkel woord meldden, is Koning Frederik VIII van Denemarken plotseling te Hamburg overleden, op het oogenblik waarop hij, na het volbrengen van een badkuur, gezond in zijo Rijk hoopte terug te kecrcu. De Koniög was, zooals hij meer deed, alleen gaan wandelen. Op straat trof hem een beroerte en daar nicmaud hem kende, werd hij met een auto naar het Ziekeuhuis ge bracht, waar hij spoedig overleed. In het hotel, waar hij vertoefde, was men onge rust gewordeD en toen men een onderzoek zoek had laten instellen, bleek de overleden vreemdeling de Koning van Denemarken te zijn. Frederik VIII heeft 6lechts zes jaren over zijn land geregeerd en zou den 3e Juni zeventig jaar zyn geworden. Te Kopenhagen heeft ministei-president Berntsen van het balcon van het slot van Amalienborg de mare van 's Konings dood verkondigd en in denzelfden volzin Chris tiaan X tot Koning uitgeroepen. Dezo kwam terstond daarna op het bal con on hield daarop de volgende rede: „Een treurige tijdiDg heeft alle Denen diep getroffen. De Koning, mijn hoogver eerde en beminde vader, die zelfs nog ge hoopt had gezond en frisch weder te koeren, is plotseling gestorven. Een zware verant woordelijkheid is thans op mijn schoudors gelegd; maar ik hoop, dat hetzelfde ver trouwen, hetwelk miju innig geliefden vader geschonken is, nu ook op mij worde overgebracht. Denemarken'6 geluk, vrijheid en zelfstandigheid zal mijn eenig doel zijn." Het volk jubelde den nieuwen Koning toe, de vlag, die halfstok woei, werd even geheschen en de Kanonuou der forten brachten het Koningsaluut. Het Koninklijk jacht „Danebrog" is naar Hambrug vertrokken om bet lijk van Frederik "VIII over te brengeo naar Kopen hagen. De Duitsche Keizer en het Rijksland. De tegenspraak van het bericht omtrent de bedreigingen, die door den Duitschon Keizer gericht zouden zijo aan het adres van het Rijksland, blijft niet alleen uit, maar men heeft zelfs een bevestiging ervan ontvangen door den burgemeester van Stnatsburg. Deze heeft de volgende publicatie waarin hij stellig eerst den Keizer zal hebben gekend - aan een telegrammen- bureau gezonden: „Naar den zin zyn de woorden des Kei zers juist, volgens den woordeljjken tekst echter niet authentiek in de pers weerge geven. In elk geval heeft de Keizer, toen hij met het oog op sommige pogingen om het land niet tot rust te laten komen, op de mogelijkheid eenerinlijvingvan hetRjjks- land bij Pruisen wees, dit slechts in dezen zin bedoeld, dat de inlijving langs wettigen weg, door middel van de wetgevende be- standdeelen van het# Ryk zal kunnen plaats vinden." Van den Keizer die trouwens bard- leersch schijnt te zijn is het natuurljjk veibazend onvoorzichtig zich op zoo'n wyze uit te laten, maar er bestaat overigens alle reden voor hem om boos te zyn. Eerst had de Tweede Kamer van het Rijksland hem eenige jachtrechten ontno men, daarna heeft zjj hec zoogenaamde „Gnadenfonds" geschrapt en ten slotte gaf zij, bij de behandeling van een concessie der Grafenstadsohe Machinefabriek bljjk van opvattingen, die allerminst strookten met de Duitsch-chauvinistische. De sociaaldemo craten in den Duitschen Rijksdag hebben reeds tegen hedsn een ioterpallatie aange kondigd over deze zaak. De Staking der Rijnbchippers, Wat er eigenlyk met de staking der Rjjnschippers aan de hand is, is niet recht duidelijk. Heette het eergisteren nog, dat de staking vermoedelijk binnen twee dagen algemeen zou zijn van Bazel tot Rotterdam, thans wordt woer uit Duisburg gemeld, dat de staking verloopt. In een vergadering van stakers te Ruhrort heeft men nu opeu- ljjk beraadslaagd over opheffing der staking, nademaal er van volhouden toch niets te wachten ie. Burgemeester van Berlijn. De gemeenteraad van Berlijn heeft, met 76 van de 116 uitgebrachte stemmen, den oud-minister Wcrmuth gekozen tot opper burgemeester van do hoofdstad. Jaloezie. De Fransche bladen zijn niet gerust over het feit, dat graaf Marshall, Duitsch gezant wordt te Londen. Zij zijn het er over eens, dat hij daar heen gaat, om de verhouding tusschen Engeland en Dnitechland te ver beteren en dit bevalt hun volstrekt niet Zij verzekeren, de Temps vooraan, dat zelfs von Marshall met al zijn bekwaamheid er niet in slagen zal de overeenstemming tusschen de Republiek en Engeland aau het waukelen te brengen En de Times haast zich een dorgelijk artikel te schryvon. Von Marshall, schrijft zij, moet zich vooral niet verbeelden, dat hij, ten voordeele van Duitschland, de twee mogendheden, die tegenwoordig zoo vaBt verbonden zyn, van elkaar kan scheiden. Waarschijnlijk denkt de heer v. Marshall daar ook niet aan. Een betere verhouding tusschen Duitsch land en Engeland is zeer bestaanbaar tus schen Groot Britannië en de Fransche re publiek. Maar in Frankrijk vindt men, dat Fran- rijks vrienden noodzakelijk Duitschlands vijanden moeten zijD. Want Marianne is zeer jaloersch. Ds Engklschk Vloot. Is Frankrijk verplicht zyn leger uit te breiden nu Duitschlands weermacht is ver-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1