Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.52 uur. De Bilt, 17 Mei 1912. Hoogste barometerstand 772.5 m.M. te Horta, laagBte 749.1 te Yeatmanoer. Yerwaohting tot den avond van 18 Mei 1912. Meest matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 52 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vry- dag 17 Mei des 's morgens 7 uur is 62° F. groot, Engeland is in de zelfde noodzakelijk heid gekomen ten opzichte van zijn vloot. Minister Churchill heeft dan ook in het Lagerhuis verklaard, dat het bedrag der buitengewone uitgaven voor den nieuwen bouw der vloot gedurende het loopend financieel jaar, in verband met de nieuwe Duitsche vlootwet, 342.466 pond sterling beloopt. En op een vraag of onder deze omstandigheden er nog eenige reden be staat om voorbereid te moeten zyn op de noodzakelijkheid supplementaire begrooting voor dit jaar, antwoordde de minister, dat hij zeer zeker een supplementaire begrooting zal indienen. Zoo gaat men maar steeds door. PORTUGEESCHE ROYALISTEN. Dat do Portugeesche Royalisten nog heel wat in hun aohild voeren, blykt uit een bericht uit Coruna. Daar heeft een Btoom- boot, komende uit Hamburg, 21 balen pa pier ontscheept, en in dat papier bleken, na onderzoek door de autoriteiten, verstopt te zyn een groot aantal geweren en mu nitie, bestemd voor de Portugeesche Ko- ningsgezinden. Vrouwenkiesrecht. De Ilaliaan8che Kamer heeft Woensdag het voorstel betreffende de invoering van het vrouwenkiesrecht met 248 tegen 47 stemmen verworpen Dreigende Staking. In de Vereonigde Staten meent men nog altjjd dat een mijnwerkersstaking zal uitbreken. De volgende week moet over het be- middeliugs voorstel worden gestemd, maar do wijnwerkers zyn er, naar men over 't algemeen oordeelt, tegen gekant. Hooge Raad. By Kon. BeBl. zyn benoemd, met ingang van 1 Juli 1912: tot president van den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. Laman Trip, thans vice-president van ge meld college; tot vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, thans raads heer in gemeld college. Staatscommissie voor de Vlootterdbdi- ging van Nederland en Ned.-IndiS. Volgens de Nieuwe Ct. moet het in da bedoeling van de regeering liggen, deze zaak met zooveel spoed aan te pakken en af te werken, dat reeds de volgende ma- rinebegrooting den invloed van het uit te brengen verslag zal ondervinden. Tien Protestvergaderinqen. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsehe Onderwijzers had gisteren, op Hemelvaartsdag, op een iiental plaatsen in ons land t.w. te Alkmaar, Almelo, Arn hem, Assen, Breda, Groningen, Leeuwarden, Middelburg, Rotterdam en Utrechi een openbare vergadering belegd, om te pro testeeren tegen de lage onderwyzerssalaris- Bijzondere Rekenkunde. Het Vaderland schrijft In een „Standaard"-driestar wordt het openbaar onderwijs weggecijferd, in den meest letterlijken zin des woord. Op de openbare scholen steeg het jon- genscijfer van 1910 op 1911 van 313.000 op 313.744, alzoo met 744; het meisjes- cijfer daarentegen daalde van 249.824 op 249.303, alzoo met 521. Voor de byzondere seholen klom het jongenscijfer van 150.347 op 155.450, d.i. met 5103, het meisjescijfer met 7126 (190.971 op 198.097). In totaal ging de openbare school dus met 223 (De Standaard schrijft abusievelijk 163) vooruit en de byzondere met 12.229. (De Standaard schryft, alweder abusievelijk, 12 329). 15 Januari 1911 waB de stand: jongens meisjes totaal Openb. scholen: £13.744 240.303 563.046 Bijz scholen: 155.450 198.097 353.547 Méér op de Openb. scholen: 158.294 51.206 209.500 Nu gaat de Staodaard-redacteuraan het cyferen: 1910/1911 gaf een surplus van 12.000. Dus, concludeert hij, zal 't nog een tiental jaren duren, alvorenB de bijzon dere school het iu cijfer wint. Immers; 10X12.000=120.000 en 350.000+120.000 maakt 470.000 en ziehier de goocheltoer trekt die 120.000 nu nog eens af van de 560.000 der openbare school, dan is zij tot 440.000 gedaald. Eén ding slechts vergat de grootreken- meeater der anti-rev. partij, n.l. dat zijn uitgangspunt was een stijging der bijzon dere school van 12.000, zonder dat de openbare dit aantal aan de byzondere af stond; immers de openbare school ging in dat zelfde jaar nog een paar honderd stemmen vooruit, in plaats van 12.000 achteruitl Ook uit de volgende conclusie blijkt dan weer, hoe het altijd zaak ia De Standaard in haar evoluties op het tel- raam na te cijferen. Het einddoel der heeren is men weet het om de openbare school tot uitzon dering te maken, overeenkomstig Groen's leuze. En daarvoor rekent De Standaard dan nog 20 jaar noodig te hebben. 2 X 12 000 240.000; dit cijfer, gevoegd bij 470.000, geeft 700.000 en trek dan van de 440.000 der openbare het zelfde cijfer 240 000 af (wederom in den foutieven gedachtengang van dr. Kuyper), dan houdt men slechts 200.000 over voor de openbare. De driestar-schrijver maakt er echter gemakshalve 100.000 van juist do helft! Wat de bedoeling is van al dat gecijfer in het hoofdorgaao der antirevolutionnaire party blijkt het best uit het slot, dat een vermaning bevat om niet in offervaardig heid te verslappen (een gevaar dat van zelf dreigde bij do steeds klimmende sub- sidieering van overheidswege) en de „po litieke concentratie die de vrije school tot middenpunt heeft" niet uiteen te laten spatten voor men 20 30 jaar verder is en de afbraak der openbare school zal zijn beëindigd (altoos naar Standaard- berekenig) Men zal nu ook begrijpen, waarom er gecyferd moest worden op een wyze, die den delinquent op de lagere school hetzy dan een openbare of bijzondere „onvoldoende" zou hebben bezorgd. By het gisteren te Breda gehouden concours hippique werden o.a. de volgende prijzen behaald: Best gaande Officiers-Dienstpaarden. Kunstvoorwerp, aangeboden door Z.K.H. den Prins der Nederlanden voor don winner. Ingeschreven 17, uitgekomen 14 paarden. Alle werden goedgekeurd, om tot dit con cours te worden toegelaten. De voorkeuring was reeds des morgens geschied. De paarden gaven blijk uitstekend te zijn afgericht. Een zeer mooie collectie officiers-dienstpaarden. 1. Frangipani, eig. luit. W. van den Wall Bake te Deventer. 2. Goggles, eig. luit. jhr. P. J. Boogaert te Amersfoort, gereden door luit. Snorn. 3. Maayke Meu, eig. luit. baron von Voorst tot Voorst te Haarlem. 4. Drogheda, eig. luit. J. Knel te Haarlem. 5. Truus, eig. luit. D. J. van Wijk te Breda. Eervolle vermeldingen: Pitti Sing, eig. en berijder luit. jhr. P. J. Boogaert te Amersfoort; Gravin Ada, eig. luit. baron van Voort8ttot Voorst te Haarlem Soliman, eig. luit. R. Wilson te Haarlem. Groot Springconcours „De Beker van Breda", voor officieren en heerrijders. Wis- selprijsGroote zilveren Beker, aangeboden door de Gemeente Breda. Winner J911 luit. J. M. de Kruyff met La Craquette. Van de 25 ingeschreven paarden spron gen allen mede. De hindernissen waren niet gomakkelyk, er werd op tijd gereden. Ver scheidene deelnemers gaven zeer mooie parcourson te zien; twee maakten geen fouten, zoodat de tyd moest beslissen. De Beker van Breda werd gewonnen door luit. II. Mathon, Amsterdam, met Black Rip; 2. luit. K. baron van Wasse- naer, Amersfoort met Why not; 3. luit. C. H. Labouchére, Haarlem, met Honved; 4. luit. F. J. J. Trapman, Leiden, met Fox; 5. luit. C. H. Labouchére, Haarlem, met Dreadnought; 6. luit. H. van Ryssen, Lei den, met Iréne; 7, luit. jhr. Quarles van Ufford, Arnhem, met Bayard. Jacbtrit, gereden door officieren en heer rijders; eindloop 800 M. De eindloop wordt gesplitst in: a. volbloedpaarden en niet volbloedpaarden, die op de baan ge- loopen hebben, min. gewicht 75 kg.; b. niet volbloedpaarden, voorzoover niet val lende onder rubriek a.gewicht vrij. De jarermeester, luit. J. Bessum, te Breda leidde het veld, dat bestoLd uit 12 paarden in snel tempo. De hindernissen werden vrij vlot gesprongen; bet veld lag nog al uit elkander en sommigo deelnemers konden de verleiding niet weerstaan do jagermeester voorbij te rijden, wat niet geoorloofd was. Aan den eindloop, volbloed, namen deel 7 paarden. Een gemakkelijke overwinning voor Leda, eig. res. luit. A eld Art. J. S. Loke, gereden door luit. baron van Voorst tot Voorst; 2 Elfira, eig. luit. W. J. Rijkens te Arnhem, (luit. Westerouen van Meeteren) 3. Cbambéry, eig. luit. J. W. de Koff, te Amersfoort (eigenaar). De uitslag voor de niet volbloedpaarden was: 1. Doreen, eig. J. M. Washington, Den Haag, (eigenaar); 2. Marengo, eig, jhr. K Quarles van Ufford, Arnhem (luit W. J. Rijkens); 3. Black, eig. luit. S. Schilderman te Breda (oigenaar). Int. Kegelconcours. De uitslag van den gisteren geëindigden dameswedstryd is als volgt: I. Mej. G. v. Bruggen, Barneveld, 34 h. 2. Mej. A. Groenhuizen, A'foort, 33 3. Mej. A. Briët, 32 (31) 4. Mej. C. v. Heulen, 32 (29) 5. Mevr. Zwarts, Utrecht, 30 (30) 6. Mej. M. Stoetzer, Amersfoort, 30 (29) 7. Mevr. Marx— Briët, 30 (27) 8. Mej. W. Houtzaager, 30 (15) 9. Mevr. J H. Hulst, 29 10. Mej. A. Schwemmer, 28 (27) 11. Mej. Jos. Stoetzer, 28 (22) 12. Mej. B. Prins, 27 Woensdag is de dagprijs behaald door den heer M. Wolters uit Utrecht met 39 h. en gisteren door N. N. uit Amsterdam met 42 h. In den korpswedstrijd staat thans „Treffen wint" van Amsterdam bovenaan met 280 b. en U. D. I. van Amersfoort No. 2 met 279 h. De heer A, P. Houtzaager staat No. 1 op de Personeele baan met 40 h. en even eens in de serie personeel No. 1 met 87 h. Openlucht-Samenkomst. Op het landgoed Zandbergen van den heer J. Blooker heeft gisteren de eerste openluchtsameDkomst van vrijzinnige gods- dienstigen in bet Sticht en het Gooi plaats gehad. Honderden waren ondanks het slechte weer des morgenB opgekomen om te getuigen. Nadat de muziek van de genie Valerius, Dankgebed had gespeeld sprak prof. dr. T. Cannegieter van Utrecht bet openings woord. Hij sprak over: „Boeken door God geschreven," onder welke hy verstond het scheppings boek, het levensboek en het boek der ziel. Van het eerste spreekgestoelte sprak ds. J. van Loenen Martinet van Bussum over „godsdienst bij lief en leed", van het tweede speekgestoelte de heer J. L. Bosma, hoofd eener school te Utrecht, over: „het godsdienstige in de schoolopvoediDg." Er is op het onderwijsgebied veel zoo zeide de heer Bosma dat de vrij zinnigen met bezorgdheid vervult, doch ook veel dat een blyde verwachting brengt. De bezorgdheid is gevolg van het streven naar steeds meer subsidie, dat men aan de rechterzijde toont, waardoor bevorderd wordt, dat de splijtzwam op onderwijsge bied steeds verder doordringt en het woord van Beets: „Blyf een, blijf een, myn Vaderland, blijf een en ongeschonden", meer en meer een ydelo klank wordt. Spreker gaf een Bchets van de openbare 6cboo), waar beerscht het Christendom boven geloofsverdeeldheid, de 6chool waar van men durft zeggen dat zy opleidt tot oogeloof en revolutie, maar waarvan dr. Gunning, districtsschoolopziener, kon ver klaren dat hij nog nooit iemand had gesproken, die door haar ongelooving was geworden. Spreker gaf aan wat de zedelijke school- opvoeding vermag, waarbij hij aantoonde dat een der eerste eischen is zelfopvoeding, zelfkennis. Zal de zedelijke opvoeding gedijen, aldus vervolde spr., dan moet er een religieuze strekking aan ten grond slag liggen. Daarna schetste spreker hoe ons geheele onderwyB daarvan doortrokken kan worden door poëzie, schoonheid in boeken en platen, het aanleeren van eer bied voor al wat met ons leeft, door bij de behandeling van planten en dieren in aquarium eD terrarium een tipje op te lichten van den sluier die het groote levensmysterie bedekt door het laten lezen van boeken die een religieuzen geest ademen; door de wijding en de stichting van het vertelseluurtje, de lessen van ge schiedenis en aardrijkskunde bjjv. Wat spreker met hoop op de toekomst vervult is dat het met den tyd van het koude materialisme uit is, dat by geluk kig in twijfel kan trekken de bewering dat zoovele onderwijzers ongodsdienstig zijn. Spreker riep aan het slot zijner rede allen op tot den strijd voor meer waardeering en verdraagzaamheid. Na de pauze spraken dr. J. P. Canne gieter, van Veendam en ds. J. Hooykaas van Amersfoort, ds. S. K. Bakker van Zwolle, en ds. E. J. van de Burgh, van Tiel. Dr. H. L. Oort van Utrecht, sprak het slotwoord. De toespraken werden afgewisseld met gemeenschappelijk gezang en mnziek van het orkest. De eerste bijeenkomst in het Sticht kan als uitstekend geslaagd worden be schouwd. N. R. Ct. Wegens gebrek aan deelnemers is gisteren de clubtocht van den A. N. W. B. van Amersfoort naar Zeist niet doorgegaan. Op de gisteren te Hilversum gehou den vergadering van den Bond van Orde van personeel in dienst der H. IJ. S. M., werd besloten de volgende bondsvergade ring te Amersfoort te houden. De Minister van Oorlog heeft be noemd tot lid der commissie, welke in dit jaar het toelatings- (aanvullings-) examen tot de Kon. Mil. Academie te Breda zal afne men den eereten luitenant D. Ritman van het 5e regiment infanterie. Hedenavond half zeven wordt op het terrein van 't Vijfde aan de Konin- ginnelaan een wedstrijd gespeeld tusschen de Amersfoortsche Veteranen „De Klas sieken" en een officieren elftal van het 5de regiment infanterie. Zondag a.s. wordt op het terrein achter Rustoord een medaillewedstrijd ge houden tusschen het derde elftal van H. V. C. en het derde van Quick. Hedenmiddag is in het magazyn van den kunsthandel „Kramer* Langestraat65 alhier een tentoonstelling geopend van schilderyen enz. van den heer A. van Wee zei Etrens. Lyst van onbestelbare Brieven en Brief kaarten verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft der maand April 1912. Brieven Binnenland. Mevr. J.Klaassen Morrees Van Rijn Boskoop. Wildervank Enschede. Mej. J. de Meijere Den Haag. Mej. A. Kerkhof! Utrecht.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2