DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. Uit de Pers. No. 122. ZATERDAG 25 MEI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummerB f 0.05. Bureau: KLEINE Ha AG f,6. Telef. latere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.* bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Wegens het Pinksterfeest zal de Eeinlander Maandag niet ver schijnen. De Strijdmethodk van - „De Standaard". Kaar aanleiding van dit onderwerp maakt de schrijver van den „Terugblik" in het Christelijk Letterk. Maandblad „Ons Tijd schrift" de volgende opmerking: „De Standaard maakt eeu ergerlijk ge bruik van Bijbelteksten om deu tegenstan der zyn boosheid voor te houden, maar op het uur, waarin hem recht gedaan zal worden, wacht die tegenstander gewoonlijk tevergeefs. Het verwonderlijkste iu dit alles is de soms meer dan naievo verwondering van dr. Kuypor, al9 hem blijkt hoezeer aller- zijds zijn strijdwijze wordt afgekeurd, eu het is geen onoprechtheid als hij die af keuring aan politieke motieveD wijt. Onge twijfeld 9preken die vaak mee. Maar van zijn vrienden en geestverwanten kan hij die toch niet onderstellen. En toch zijn er gelukkig, steeds meerderen, die zich van zulk eeu strijdmanier afkecrig betoonen. Als dr. Kuyper zich maar eens kon bewe gen buiten deu kring der beroepslofziugers zou hij dit ongetwijfeld gewaar worden In diou kring zelf zwygt men, en achter zyn rug lacht men. Dit is wel het ver- achtelijkste wat men doen kan. En toch doet men het De Dardanelles. De Turksche Minister van Oorlog heeft, naar uit Athene wordt geseind, gezegd, dat hij, zonder rekeniüg te houden met de meeDing der overige ministers, de Darda- nelleD onmiddellijk weer zou sluiten, indien de Italianen Chios en Mytilene zouden bezetten. Bemiddelingspogingen. De Neue Freie Presze laat zich nu ook uit over de bemiddelingsconferentie, waar over wy gister spraken. Het plan daartoe, is, zegt zij nog niet officieel aan de verschillende Regeeringen bekend gemaakt. Of het denkbeeld ingang zal vinden, hangt voornamelijk af van Italië en Turkije zelf. De Neue Freie is echter pessimistisch gestemd. Er zoudeo, meent zij, langdurige onderhandelingen noodig zijn, alvorens het programma is vastgesteld waarover gedis cussieerd zal worden en dan nog zouden er tijdens de conferentie verschillen van meening kunnen ODtstaan, die gevaarlijk worden. Daarom acht zij do conferemie niet waarschijnlijk. De onlusten te Boedapest. Gister werden de ongeregeldheden in Boedapest, die eerst waren geëindigd, weer voortgezet, doordat de arbeiders, die zich overeenkomstig het parool der sociaal-de mocratische partijleiders weer aan de fa- briekon hebben aangemeld, aan de metaal- fabrieken werden uitgesloten tot 15 Juni! Dit besluit was op de poorten der fabriekeo aangeplakt. De werklieden nu schoolden in de straten weer samen en de ongeregeldheden begon nen opnieuw. Tegenover de militairen en vooral tegenover do huzaren namen de be toogers een vriendelijke houding aaD. Hun woede gold echter vooral de politie. Kort na zes uur maakten de werklieden zich mees ter van karren, waarop petroleumvaten ge laden waren. Uit deze vaten word een bar ricade gebouwd met keisteenen versterkt. De rails van de trams werden opgebroken, do wagens vernield en in brand gestoken. De gebouwen van de machinefabriek van Land werden met petroleum begoten en in brand gestoken. De brandweer werd door de arbeiders tegengehouden. Militai ren en bereden gendarmen moesten de orde herstellen. Toen eerst kon de brand ge- bluscht worden. In de wyk Eugelfeld drongen de arbeiders een kerk binnen, waar juist godsdienst oefening gehouden werd. Zij vernielden er verschillende schatten. Ook violen zij in deze buurt een politieposthuis aan, begoten de meubelen met petroleum cn staken die aan. In verschillende fabrieken, waar gisteren nog gewerkt werd, is heden, wegens de nitsluiting van de ijzer- en machine arbei ders, do staking geproclameerd. De minis ter-president beloofde echter zyn bemid deling en de staking werd 's middags op geheven. Tegelijkertijd gaf de minister president verlof tot h#t houden van drie groote vergaderingen in den namiddag. De socialisten gaven nog eens last alle onge regeldheden te vermijden. TusBcben 11 en 12 uur heerschte volkomen rust. Volgens de politie zijn gisteren 7 men- schen gedood en 167 gewond, van wie 58 ernstig; 63 mensehen zijn gewond door revolverschoten en van hen 25 levensge vaarlijk. Onder de gewonden zijn 7 po litieagenten zeer ernstig getroffen 's Nachts is er geschoten op de woning van graaf Tisza, den president van de Kamer. Nie mand werd daarbij getroffen. Uit het Hongaarschk Volkshuis. De Minister-president Lucaks beant woordde in het Hongaarsche Volkshuis de interpellaties naar aanleiding van de werk stakers. Hij zeide dat voor de stakiog als voorwendsel dc weigering dienst deed om aan de arbeidersorganisatie toe te staan voor het Parlement een betooging te houden. De politic gaf vergunning om talrijke openbare bijeenkomsten in gesloten localen te houden, doch achtte het niet toelaatbaar dat een vereeniging vao 50.000 opgewonden menschen, op de ver tegenwoordigers van 't volk pressie zouden komen uitoefenen. „Ik kan," zeido de minister, niet veronderstellen, dat de oor zaak van do staking do houding der re geering is geweest betreffende de kiesrecht hervorming. Ik heb verklaard dat wy be sloten waren de quaeetie zoo spoedig mogelijk, natuurlyk op den grondslag onzer overtuiging tot een oplossing te brengen. Het schynt echter dat do leiders der soci alisten, van de kracht hunner party een bewijs hebben willen geven, ten eindo aan hun, een weinig getaand aanzien, meer luister bij te zetten. Ik weet niet, of zij daarin geslaagd zijn, doch houd mij er van overtnigd, dat de zaak van den vooruitgang niet met onlusten kan gediend worden, daar toch geen enkel voorstander van vooruitgang en democra tische ontwikkeling kan samengaan met meoschen, dio hun beginselen manifestee ren, door diefstal, moord en brandstichting. (Geestdriftige langdurige toejuiching.) Het komt my onvermijdelijk voor, de verant woordelijkheid van het gebeurde door hen te doen dragen, die zonder eenig mandaat optredend, een algeheel gezag over dui zenden menschen uitoefenon, die nu de gevolgen hebben te dragen van het machis misbruik dier volksmenners." (Geestdrif tige toejuichingen). De Kamer nam acte van het antwoord vao den Minister president. Schandaal in denPruisischenLanddaq. Wederom is er een schandaal geweest in den Pruisischen Landdag; ditmaal echter niet uitgelokt door de sociaal-deuiocralec, doch door het Centrum. Aanleiding tot het tumult was het volgende: De wol Roomsche, doch niet ultramon- taanschn minister van Landbouw, von Schor- lemer, had bij de behandeling van de Ves tingwet voor Polen gezegd, dat er liever voor de Kolonisatie in het Oosten geen Roomschen genomen worden, omdat die spoedig in de ook Roomsche Polen op gingen. Daarom nam men lieverProtestanten. De Centrumsafgevaardigde Man sprak toen van achteruitzetting der Roomschen en had daarbij de grove onkieschheid Schorlemer's vader, die reeds 25 jaar ge leden op het gevaar van de Protestantifi- ceering van Polen had gewezen, tegen den Minister uit te spelen. Verontwaardigd protesteerde deze tegen zulk een wijze van bestrijding, waarbij hij tegelijk het Centrum voorhield, hoe juist zijn vader in 1893, toen hij tegen do militaire ontwerpen was, door zijo eigen partijgenooten en de Cen trum-pers was gehoord en beleedigd, en hoe zelfs een pastoor in de kerk de ge meente had opgewekt voor de bekcering van zijn vader te biddenHet Centrum maakte het den Minister, toen deze met zijn reminiscentie, die hem pijnlijk geDoeg gevallen moet zijn, zulk een helder licht op do onverdraagzaamheid van 't Centrum liet vallen, en op het politieke misbruik, dat ook hier weer van den kansel was ge maakt, door geroep en gelluit byna ou- mogelijk verder te gaan. Er werd een ware storm ontketend in het Centrum; doch boven het lawaai uit hoorde men de stem van den sociaal-de mocraat Hoffmann, die honend riep: „waar blijft nu de politie agent?" Doch de presi dent vond blijkbaar ditmaal geen aanleiding om do politie voor herstel der orde er bij te halen. De Staking te Londen. Het stakers-subcomité nam Gistermiddag een motie aan, wanrby aan de transport arbeiders in andere deeleu van het land, buiten de Londensche haven, wordt aan- bevoleu geen ladingen, die van Londen naar elderB zyn gedirigeerd, te laden of te lossen. Dit besluit is te wyten aan ge ruchten, volgens welke een aantal schepen die in Londen niet gelost kunnen worden, naar Hull en Southampton zouden worden gestuurd. De Belgische Schoolquaestik. Door den Onderwijsbond is in het ko ninklijk Circus te Brussel en uitnemend geslaagde betoogiog gehouden tegen de schoolpolitiek der clcricale Regoering. In het Circus, dat 5000 personen bevatten kaD, was geen plaats onbezet gebleven, terwijl de openluchtmeetings, georganiseerd voor hen, die afgewezen moesten worden, door eou 10.000 betoogers werden bijgewoond. In het Circus, waar o.a. ook de burge meester van Brussel, Max, aaowezig was, werd behalve door diens voorganger Buis, en het liberale Kamerlid Hyrnans, het vroord gevoerd door den sociaal-democraat Van der Velde. Na hel einde der meeting word een in drukwekkende ommegaDg door de stad ge houden, waaraan liberale en socialistische vereenigingen, met vaandels etc., deelna men. Een poging van clericale zijde gedaan, om dezen ommegang in de war te sturen en verdacht te maken mislukten. De aanslag op Victor Emanuel, In Cassino is thans, naar men uit Rome aan het Berliner Tageblatt meldt, een ge zien advocaat gevangen genomen, die verdacht wordt medeplichtig te zijn aan den onlangs plaats gehad hebbenden aan slag op het leven van den Italiaanschen Koning. Tolheffing in het Panama-Kanaal. Het Amerikaansche Huis van Afgevaar digden heeft thans hetontworp aangenomen, betreffende de tolheffing in het Panama- Kanaal. Alle natiën zullen gelijke rechten hebben te betalen; alleen Amerikaansche Kust vaarders zijn vrij van tolgelden. De Opstand in Mexico. Er komt uit New-York een bericht van een groot gevecht tusschen de Regeeritgs- troepen eu opstandelingen in Mexico. Het gevecht is geleverd by Rellans en er moeten niet mioder dan 800 h 1000 opstandelingen gedood en gewond zjjn. Hoe groot de verliezen der Regeeringstroepen waren, wordt niet gemeld. Ziekteverzekering. De heeren Roodbuyzen en de Kanter hebben een motie ingediend, waarin wordt vastgesteld, dat by de regeling van de De afdeellng ^Broodfabriek'' levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als dividend uitgekeerd. j

De Eemlander | 1912 | | pagina 1