Bijvoegsel behoorende bij DE EEMLANDER van Zaterdag 25 MEI 1912. ZZI STADSNIEUWS. i WEERBERICHT. Uit de Omgeving. INGEZONDEN. ALLERLEI, Thermometerstand Gisterenavond vergaderde de kies- vereeniging Amerefoort'a Belang in ver band met de raadavacature- Salomons. Op ons verzoek om inlichtingeu deelde de voorzitter ons mede, dat besloten was geen mededeeling van het verhandelde aan de pers te doen. Van andere zijde vernemen we echter, dat de de heer Joh. G. F. van Achterborg, van meenig was, dat ditmaal niet met een eigen candidaat moest worden uitge komen. Hij achtte het beter samen te werken met de vrijzinnig democraten De heer J. M. Tbiel kon zich hier niet mee vereenigen en bepleitte het stellen van eigen candidaat. Als candidaat werd o.a. ook nog ge noemd dr. van Enst. De meerderheid van de vergadering vereenigde zich echter met het standpunt van den heer v. Achtei berg, zoodat geen candidaat zal worden gesteld. In hoeverre het bovenstaande juist is, kunnen we uiet beoordeclen, nu ons geen inliohtingen verstrekt worden. De Vaderlander komt op tegen hetgeen bij het debat na de lezing van mr. Trenb alhier, door den heer Hagelen medegedoeld is, dat nl. de heer Roodhuizen, toen hij op 15 Maart hier eene spreekbeurt ver vulde, zou gezegd hebben, dat hij 1111913 zou willen saineuwerken met Tydeman, zonder meer. Wij zijnaldus de Vaderlander doordat wg toevallig de lezing van den afgevaar digde voor Briello hebben bijgewoond, in de gelukkige omstandigheid van te kun nen verklaren, dat de heer Roodbuijzen zoo iets absoluut niet gezegd heeft. Het is slechts de halve waarheid wat do heer Hagelen vermeldt, en dus grove onwaar heid. De heer Roodhuijzen heeft gezegd: „Waar samonwerking tusschen de drie vrij zinnige fracties de eenige mogelijkheid geeft op overwinning over de coalitie, en door de L. U. tot geen prjjs afstand zal gedaan worden van algemoen kiesrecht, verheugt het mij, dat de heer De Beaufort en de heer Tydeman hun bezwaar tegen algemeen kiesrecht, zonder daarmee ge paard gaand anti-democratisch palliatief, hebben laten vallen, waardoor een groot struikelblok voorsamenworking met de vrij liberalen van hunne zienswijze uit den weg werd genomen". Wjj zyn overtuigd, dat, als de heer Treub geweten had, dat de heer Hagelen, wien hij op meer dan éia punt onjuistheid ver weet, ook hierin geheel mis was, dat hij dan de volgende woorden zou achterwege hebben gelaten: „De heer Hagelen zeide ook, dat de heer Roodhuijzen zou gesproken hebben over samenwerking met den heer Tydeman. Daarover oordeel ik heel anders. Mij is be kend, dat er in de Liberale Unie zijn, die zulke samenwerking zoeken, maar daarmee ga ik niet steeds mee. Welnu, zij zullen moeten kiezen tu«schen de Vrij-hberalen of tusschen hen, die onomwonden zich ver klaren vóór kiesrechtuitbreiding zonder ver grooting der Rechten van de Eerste Kamer." Zcoals de heer Treub zal moeten erken nen, was hij het ditmaal geheel met den heer Roodhuijzen eens. De heer C. H. Kerling slaagde voor het oxamen boekhouden der Vereeniging van Leeraren in het boekhouden. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen vrije-en ordeoefeningen, onze stad- genoote mej. H. II. de Korne. De kapitein V. Noest, sous chef van den staf dor 4de divisie is ontheven van zijn detacheering in de legerplaats bij Oldenbroek. Door de kolonels en eenige hoofd officieren der 4e divisie zal in de a.s. week, onder leiding van den generaal- majoor G. A. Buhlmann commandant dier divisie, eene kadermanoeuvre worden ge houden aan de IJsel, tusschen Deventer en Dieren. Ter viering van het 5-jarig bestaan op 5 Juli a.s., besloot Amersfoorts Man nenkoor een concert te geven op het ter ras van Amicitia met medewerking van de Stafmuziek van het 5e Reg. Inf. Op het programma zullen voorkomen eenige num mers met begeleiding van orkest. Behalve de leden van Amicitia zullen tot dit con cert ook donateurs en kunstlievende leden van het Manuenkoor toegang hebben. 't Geheel kan een mooie avond geven. De heer Hazendonk maakte een nieuw nummer, hetwelk de heer Bikkers arran- geeide. Ook zal „Hollands glorie" met begeleiding van koper worden uitge voerd. H.M. de Kongiugin-Moeder is voor nemens een bezoek te brengen aan het zendingsfeest van de Zendiugsvcreeniging in de Classis Amersfoort, dat op den tweeden Pinksterdag gehouden wordt in do bosschen van het domein Soestdijk. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie om trent het matinee Maandag a.s. op het terras van Hotel Birkhoven to geven. De Dinsdag gehouden collecte voor den gewapenden dienst, bracht f 90.05 op. De afdeeling Amersfoort van de Soc. Dem. Arb. Partij vergadert a.s. Dins dag, ter bespreking van de a.s. raadsver kiezing in district IH Gymnastiekfebst. Wij herinneran aan het gymnastiekfeest, dat op 2den Pinksterdag op Birkhoven wordt gehouden. Men deelt ons mede, dat 23 vereenigingen medewerking hebben toe gezegd. Behalve uit de provincie Utrecht, komen er uit Amsterdam, Gouda en andere plaatsen, zoodat het feest zeker wel slagen, zal, als het weer eenigszins meewerkt. De mar8chwed8trijd vangt aan om 12 uur bij het station. Voorafgegaan door de rnu- ziokvereeniging „Harmonie" van de Wagen werkplaats gaat het dan naar het sportter rein „Birkhoven." Aldaar wordt het volgende progamma uitgevoerd: 1. Vlijt- en Ordeoefeningen door aide deelnemende vereenigingen. 2. Turnen aan rek, brug, paard enz. 3. Wedstrijden, a. Estaffetteloop (5 X 100 Meter), b. Touwtrekken, c. Polstok springen (hoog) d. Verspringen, e. Hoog springen. en f. Polstokspringen (ver). De toegangsprijzen zijn niet hoog gesteld, zoodat we zeker een druk bezoek mogen verwachten. Morgenmiddag ontvangt H. V. C. op het terrein achter Rustoord bezoek aan D. E. C. uit Amsterdam. Ongeveer 30 jongelingen van het korps Koninklijke Nederlandscbe Weer- baarheidsvereeniginge.n zijn gisterenavond 8 uur alhier gearriveerd, om heden examen voor oen hoogeren rang te doen. Naar wij vernemen, bestaat de voor dracht voor conrector van het Gymnasium uit dr. Ph. H. Pcyrot. BAAUSTCKKEN. B. en W. bieden den gemeenteraad een adres aan van de Tuinbouw-Vereeniging „Amersfoort" verzoekende om een jaar- lijksch subsidie van f350. B. en W. stel len voor hierop gunstig te beschikken onder do volgende voorwaarden: 1. door het Rijk en de ProvincieUtrecht worden jaarlijksche subsidiën gegeven,res- pectievolgk ten minste bedragende f 500 en f250. 2. door het Bestuur der Vereeniging wordt jaarlijks eene rekening en verant woording benevens een verslag omlient den toestand en werkkring der vereeni ging aan den Raad toegezonden. B. en W. ontvingen van de firma Engelsman en de Vries het verzoek eene ruiling van grond tusschen de firma en de gemeente te willen bevorderen, in ver band met den bouw van een fabriek, ge legen aan de Bolderstraat en Agathastraat. De firma wenscht van de gemeente in ruil te ontvangen twee strookjes grond, ter gezamelijke grootte van 6. 10 M' terwgl zij twee strookjes grond ter geza melijke grootte van 12.60 M2 aan de ge meente wenscht over te dragen. Tengevolge van deze ruiling is het mo gelijk ter plaatse eene meer regelmatige grensscheiding te verkrijgen. Aangezien de aangevraagde ruiling ook in het belang van de gemeente te achten is, stellen B. en W. voor dien overeen komstig eene beslissing te nemen. B. en W. richten tot den Raad een na der voorstel betreffende de behandeling van armlastige ooglgders. AGENDA Dagelijks: Bioscoop, Langestraat. Dagelijks, bebalve Maandag en Dinsdag ;Bi- oscoop de Arend. 27 Mei. Gymnastiekfeest op Birkhoven. MEDEDEELLNGEN VAN HET KONLNKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.35 uur. Do Bilt, 25 Mei 1912. Hoogste barometerstaud 772.4 ui-M. te Stormway, laagste 757.1 te Nice. Verwachting tot den avond van 26 Mei 1912. Meest matige Noord-Westelijke tot Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weiuig of geen regen. Temperatuur: Iets zachter. BAARN. In de gisteren gehouden raadszitting werd besloten tot bet aanschaf fen van een nieuwe automobielmotor teu behoeve der gemeentereiniging (pneumati sche putledigiDg). De kosten hiervan be dragen f 7500. HUIS TER HEIDE. In een bewoonde villa aan den AmersfoortBchen straatweg werd gisternacht ingebroken. De inbrekers hebben zich door een tui— melraam toegang tot de woning verschatt en hebben daarna de geheele boneden étage afgezocht. Kasten en bureaux waren open- geboord en een antiek schrijfbureau nage noeg vernietigd. Toch werd er alleen eenig tafelzilver vermist, zoodat men vermoedt dat de inbrekers verontrust zijn. De geheele inbrekerij heeft zich afge speeld zonder dat een der zeven op de boven-étage slapende bewoners iets beeft bemerkt. Ook te Zeist hebben de heeren hun slag trachten te slaan, doch hg een bezoek aan een villa aldaar werden zjj door den huisknecht gestoord. Slechts het slot was er aangeboord. [Buiten verantwoordelijkheid der redactie.1 Geachte Redactie. Heden werd mijn hond op de Lange straat, midden op het trottoir door een auto doodgereden. Van politiezijde werd mij medegedeeld, dat bij druk wagen- cf rijtuigverkeer, een auto, om uit ie halen of voorbij te komen, over het trottoir mag rjjden. Ik weet niet hoe daaromtrent de be palingen in andere stcdeo zijn, maar is dit werkelijk hier geoorloofd, dan verkeeren kinderen, gebrekkigen on ouden hier ook in voortdurend levensgevaar, wanneer zij niet tgdig genoeg op een stoep kunnen spriDgen, achter een hek zich kunnen op stellen of een woning kunnen binnen vluchten. Met dank voor de plaatsing, M. DE HAAS. Trauiongeluk. Donderdag is te Napels een trein van tramwagens van de l(jn Fratta Maggiore op het steile gedeelte bij Capodictino naar omlaag gegleden, zonder dat van de remmen gebruik ge maakt kon worden. De trein snisde blik semsnel omlaag. Er vielen twee wagens om en onder de driehonderd passagiers ontstond een hevige paniek. Er zijn drie- en zestig raeuschen gewond, van wie twee zwaar. De hertog en de hertogin van Aosta hebben de gewonden in het zieken huis bezocht SpreektNederIand8ch. Voor bg 't station van Eeckeren is, door de zorgen van de „Vlaamsche Wacht" van Antwerpen en den Antwerpschen tak van het „Alge meen Nederlandsch Verbond", bezijdeD den spoorweg een houten bord, van 9 meters lang en nagenoeg 3 meters breed, geplaatst, waarop in groote letters geschilderd staat: „Nederlanders! spreekt Nederlandsch in Vlaamsch België!" Dat is schijft de Vlaamsche Gazet een heilzaam bericht voor onze taalbroe ders van over den Moerdgk, dio maar al te veel gelooven, dat zg in Frankrijk komen, wanneer zg een uurije Rosendael voorbg Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennaohtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 57 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het Water op Zater dag 24 Moi des 's morgeus 7 uur is 62° F. zgn, eu dan in Vlaamsch-België eon Franscb taaltje spreken, dat tot medelij dend glimlachen dwingt. Bioscoop-Programma. Iedereen die wel eens een bioscoop heeft bezocht beeft, zoo zin voor humor hem niet vreemd is zich in stilte zitten vermaken met de ietwat komische betiteling der nummers vau het programma. Daaruit heeft de Lus tige Blatter een bloemlezing samengesteld, dio voldoende voor zich zelf spieekt en geen verklaring behoeft, zelfs niet van den on misbaar geworden „explicateur", dio vaak door zijn onbeholpenheid in hot vertalen onwillens bgdraagt tot het komische ge deelte van een bioscoop-voorstelling. Zie dan het lgstje: „Do onDatuurlgko moeder." (In natui.r- lgke kleuren). „De regenworm in duizend angsten." (500 met lang). „Een gelukkig huwolijk." (Duuit 45minu- ten). .De gevangene van Elba. (Door de cen suur vrggelaten). „De auto bandieten in Fraukrgk." (Door de wet gewaarborgd). „De goboorte van don zee-egel." (Met orkestbegeleiding.) „De elfduizend maagdon van Keulen." (Slechts in één exemplaar vooi handen) „Schimmen uit Spreewald." (Geen toegang voor kinderen). „Deschepen derEngelscho oorlogsvloo (Voor de eerste maal op het vast land). „De kroonprins bij zijn legiment te Dai.- zig." (Voor de laatste maal in deze week). „Cook aan de Noordpool". (Nog noi-it aanschouwd.) „Een uitbarsting van de Etna." (Rooien streng verboden). „De vetgemeste vrouwen van koning Tohue." (Men wordt verzocht op den ach terkant te letten). BURGKRL1.IICE STAND. 25 Moi 1912. GEBOREN: Hendrina en Joseph, d. en z. van Nathan Förster en RijutjeHam— burger.Johanna Stephani, d. v. Herma- nus Johannes Schwitzner en Alberta van Vinken. OVERLEDEN: Elisabeth van Leusden 75 j., wed. van Hermau van den Hoorn. PBEDIKBKDRTES. Op ZONDAG 26 MEI 1912. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. lO'/a uur. Dr. H J. Toxopefls. 2e Pinksterdag geen dienst. REMONSTRANTSCIIE KERK. Voorm. 10'/, uur Dn. Hooykaas. 2e pinksterdag geen dienst. DOOPSGEZINDE KRING. Geen dienst,

De Eemlander | 1912 | | pagina 5