DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 124. WOENSDAG 29 MEI 1912. 9e JAARGANG. De taak der vrouw - iu de politieke actie. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. 11.Franco pur post id. f jl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau: KLEINE Ht AGf,6. Telet. Interc. 1S3. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelB f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet banton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen-en Buitenlandsch Advert., bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Het denkbeeld om ook aan de vrouw het kiesrecht te geven dringt langzaam maar zeker door, ondanks de onwillekeu rige, maar niet minder machtige tegonwer- king van een groep weinig taktische strijd sters iu Engelaud, die door haar zeer on- vrouwelijk optreden maar al te veel gele genheid geven het idee belachelijk te maken. Ernstig moet ieder voorstander van alge meen kiesrecht, ook de vrouw, hopen, dat deze strijdwijze niet overslaat naar ons land en in het bijzonder do georganiseerde vrouwen zelf dieuen angstvallig ertegen te waken, dat bepaalde uitlatingen in deze richting ten onzent zeer beslist worden weersproken, dat elke strooming, die in eigen kring bemerkt mocht worden, om te gaan ageeren in Engelsohen Btjjl, oogen- blikkelijk worde ingedamd. Er is waarlijk nog genoeg te doen aan wettige gezonde propaganda om niet den weg van het geweld, van de operetterevo lutie te zoeken. Daar is voor- en bovenal de propaganda onder de vrouwen zelf, ook onder haar, die georganiseerd zyn in de kiesrechtver eeniging; de propaganda om hen te bewe gen zich persoonlijk ook te mengen in den politiekeu, den maatschappelijken strijd! Het is toch niet te ontkennen, dat de ge ringe belangstelling der vrouwen zelf voor de politiek van den dag, zoowel als voor de verder liggende maatschappelijke idea len den tegenstanders en tegenstandsters een moeilijk te weerleggen argument tegen vrouwenkiesrecht in handen geeft. Hoeveel vrouwen zijn ingeschreven als lid eener kiesvereeniging Hoeveel of liever hoe weinig nemen een werkzaam aandeel, in oub land althans, aan de prac- tische politiek Op een tiental openbaie vergaderingen van den laatsten tyd, door my bygewoond, vergaderingen waar de meest uiteenloopende. actueele onderwerpen werden toegelicht en besproken, was geen eukele vrouw aanwezig 1 Iu verslagen van bijeenkomsten kan men vaak lezen hoe met een zekere blijdschap en trots wordt vermeld, dat „ook eenige vrouwen aanwe zig waren!' En de verslaggever drukt zich dan in den regel zeer cuphemistisch uit, wanneer hij spreekt van „eenige" Werkt dat niet ontmoedigend op do man nen, die als spreker en debater voortdurend strijden voor het geven van medezeggen schap aan de vrouw, waar het geldt pu blieke en du9 algomeenc belangen? My zijn vereenigingen bekend, waar een hardnekkige kamp is gestreden door een deel der leden om den democratischen eisch bevredigd te zien: gelijko rechten in de organisatie voor mannen en vrouwen. De overwinning werd bevochten doch wat bleek? Of geen of slechts heel enkele vrouwen meldden zich aan en deze enke lingen onttrokken zich dan nog, schier zonder uitzondering, aan het noodzakelijke werk, tot vreugde van de tegenstanders. Men zal tegemoet voeren, dat de vrouwen dan toch in eigen kring veel en goed werk leveren, wijzen op de vrouwenvereenigingen op het petitionnement tegen do Tariofwet! Doch deze weerlegging is feitelijk een be vestiging van de grief. In eigen kring werkt de belangstellende vrouw, terwyl geëischt mag en moet worden, dat zij naast en met den man baar invloed aanwendt om te komen tot een oplossing van de vraagstukken, die beider belangen raken. Gevraagd wordt toch niet eeu vertegen woordiging van vrouwen, door vrouwen gekozeu naast de huidigeregeeringslichameu Welnu dan is aotie van vrouwen in eigen engbegrensde organisaties en comité's ook niet voldoende. Daarnaast, daarboven moet de vrouw, met den man samon georganiseerd in de zelfde vereenigingen, trachton het verlangde doel te bereiken. Samon workondo zullen beide groepen leeien elkander te waar- deeren ook in dit opzicht, zullen misver standen uit de weg worden geruimd, dwalingen overwonuen door de pratijk zelf. Het vereenigingsleven moet de leer school zyn, die voorbereidt tot het maat schappelijk en staatkundig ideaal dat wij ou6 denken. Die leerschool moet gemengd zijn, zal zij haar doel doel bonadcreu. Iedere vrouw die óf uit laksheid, óf uit een zekeren conservatieven schroom ten deze haar taak niet doet, werkt niet alleen niet mee, doch tegen. En haar voorbeeld, al is zij lid van alle bestaande vrouwenorganisaties, is een steun voor het argument dat zegt: waarom de vrouw het kiesrecht te geven, zij maakt geen gebruik van het recht dat zij nu reeds heeft en toont dus uiet voldoende belangstelling Dat vrouwen van allerlei richting en le vensopvatting in „neutrale" orgauisatics, als 'Vereoniging eu Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht, ijveren voor het denkbeeld, dat sekseverschil geen reden mag zijn voor onthouding van het kiewecht, is zeer toe te juichen. Maar ten slotte zal tooh slechts door samenwerking van politieke partijen in het parlement die sekseslagboom kunnen worden opgeruimd. Daarom doen die vrou wen half werk of nog minder, als z'y niet tevens in de politieke organisaties dus de kiesvereenigingen van de partijen, waartoe zij zich willen rekenen, naar haar inzicht invloed helpen uitoefenen op het vaststellen van stembusprograms, het stellen van kandidaten, het doen slagen van die kandidaten bij de stembuskortom, op alles wat de samenstelling van het par lomont beheerscht en tot de overwinning van de door haar verdedigde denkbeelden leiden kan. Aan de enkele vrouwen, dia zich iu deze richting zoo gunstig onderscheiden, de taak om haren zusteren duidelijk te maken,dat het verkrijgen van bet kiesrecht alleen mogelijk is door gebruik te maken van het kiesvereenigingsrecht. V.D. De Uitgezette Italianen. De Italiaansche bladen staan vol van verhalen over de slechte behandeling van de uitgezette Italianon uit Turkye. Van alles beroofd zijn ze in Italië aangokomen. Hun laatste spaarduitjes hadden de Itali aansche ambtenarch hun ontstolen en de Turksche regeering had belasting voor een jaar vooruit van hen geëischt. Van alle kanten stroomon uit Italië de gaven voor deze slachtoffers van den oorlog toe en ook do legeering steunt hen krachtig. Op Rhodos. VolgouB een bericht uit Turksche bron, heeft een deel van liet Turksche garnizoen, dat nog juist bijtijds zioh aan de omsinge ling van de Italianen heeft weten te ont trekken, op Rhodos een guerilla op touw gezet. De Italiaansche Republikeinen keuren de annexatie van Tripoli goed. Iu een te Ancona gehouden congres heeft de Republikeinsche party de vraag behau- deld of de republikeinsche afgevaardigden, die in de Kamer vóór de annexatie van Tripolituuië hebben gestemd, daarmede al dan niet do partijbeginseleu hebben geschon den. Na eon uitvoerig debat waarin Barzi- lai de welsprekoudste verdediger der annexatie hoewel dan liefst zonder ge wold was. werd een motie aangenomen, waarin do annexatie werd goedgekeurd, al kon men er zich dan ook niet mede vereenigeu, dat deze door middel van een oorlog was verkregen. De Londensche Transportarbeiders. In de staking der Londensche Transport arbeiders is sedert Zaterdag weinig ver andering gekomen. Het aantal stakers wordt thans op ongeveer 150.000 geschat. De prijzen van verschillende levensmiddelen gaan snel de hoogte in. Duizenden kisten appelen, pisangs, sinaas appelen en aardappelen kunnen tengevol ge van de staking van de transportarbeiders niet afgeleverd worden en rotten. De politie patrouilleert op de haventer reinen. De stakers zijn gegriefd door hun tegenwoordigheid. Gistornamiddag hebben bij de dokken ongeregeldheden plaats gehad; stakers trachtten de vrachtwagens tegen te houden en jouwden de vrachtrijders uit. De polilis kwam ijlings tusschen beiden; een 12-tal arrestatiën had plaats. De regeering heeft alle partyeu in de dokwerkersstaking tot oen conferentie op 31 dezer bijeengeroepen. Naar in een ambtelijke modedeeling wordt gezegd, wil de Regeering, dat de orde gehandhaafd blijve en zal 2ij, zoo noodig, van alle haar ten dienste staande middelen gebruik maken om den aanvoer van levensmiddelen te verzekeren. Het stakingscomité is in conferentie geweest bij Mc. Kenna, don minister van Binnoulandecho Zaken die gezegd zou hebben, dat er onmiddellijk eenige voedingsmiddelen in Londen moesten wor den ingevoerd. Het comité had daarop ge vraagd, wat voor voedingsmiddelen dat dan zijn moesten, opdat zij met bet ministerie van binnenlandscho zaken zouden kunnen meewerken, daar ook zij inzageD, dat be paalde voedingsmiddelen moesten worden uitgeladen. De aard der voedingsmiddelen zal waarschijnlijk worden vastgesteld bij een volgend onderhoud. Het comité heeft ook gezegd, dat Mc Kenna heeft verklaard, dat hij niet voor nemens was van soldaten gobruik te maken. Dressler in vrijheid gesteld. De Pruisische grenscommissaris Dressler, die in Rusland gevangen zat, is eindelijk in vrijheid gesteld en Zondagavond aan het station te Eydtkuhnen door een jui chende menigte ontvangen. Hy verklaarde, dat hy aldoor goed behandeld was. De Toestand in Portugal. Zaterdag hebben de studenten te Oporto een hevig kabaal gemaakt uit ontevreden heid over de regeling van eene aanvul lingsexamens. In 8ommigo lokalen van het universiteitsgebouw word alles kort on klein geslagen. Ten slotte moest de cava- lerio komen om de jougelieden uit het ge bouw te jagen. De rector heeft nu de colleges geschorst en een rapport van het gebeurde aan de regeering gezonden. Te Oporto zouden ook weer ernstige on lusten tusschen monarchisten en Republi keinen hebben plaats gohad. Er zouden negen bommen ziin geworpen, die eenige slachtoffers maakten. De Rogeoriug heeft reeds verstorkingen naar de stad gezonden. De Toestand in Marokko. Naar ambtelijk wordt gemeld, heeft de vijandelijko harka brieven ontvangen van do stammen uit de omstreken van Fez, waarin do rifbewoners worden aangespoord den strijd tegen de Spanjaarden voort te zetten, daar ook het geheele rijk tegen de Christenen in opstand gekomen is. De aanval op Fez. Omtrent den aanval der Berberstammen op de Marokkaanoche hoofdstad in den nacht van Zaterdag op Zondag zijn thans uitvoeriger berichten ontvangen. Daaruit blijkt, dat de nachtelijke aanval op de noord- en de oostzijde der stad was ge richt. Onder bescherming der duisternis drongen de aanvallers tot aan den voet van do oude stadsmurcu door, waarachter de verdedigers gedekt lagen opgesteld.In weer wil van oen hardnekkige verdediging wa ren de aangevallenen genoodzaakt op ver scheidene punten terug te wijken. Eiken voetstap gronds der aau den stadsmuur grenzende tuinen werd hardnekkig YCide- digd, waarna de verdedigers zich achter de eerste huizon-ryen terug moesten trekken, om aldus een verdedigingslinie te vormen, teneinde het verder doordringen der vjjaD- den te beletten. Tot aan het aanbreken van den dag bleven de tuinen, landerijen en enkole huizengroepen in de handen der Berbers. Doch toon het licht begon te worden, koD de artillerie hel zich ie 's vij- ands handen bevindende bestrijken en dreef zij de aanvallers op do vlucht. Een telegram van den volgenden dag meldt, dat de vyand wederom een aanval op de stad heeft gedaan, doch eveneens weder op do vlucht werd gedreven. Deze aanval leverde het bewijs, dat wanneer do Franscben de stammen Da een hardnekkig gevecht terug hebben gedreven, dezen daar om nog niet ontmoedigd blyken te zijn, aDder9 hadden zij niet 's anderendaags dep aanval hervat. De vorliezon door de Fran- schen bij dezen tweeden aanval geleden waren vrij onbeteekenend Bezoek der Koningin aan Parijs. Uit Parijs wordt bericht dat Koningin "Wiihelmina van haar bezoek zal gebruik maken om, getrouw aan de schoone overle veringen van haar Huis, een krans te gaan neerleggen bij het gedeokteeken voor den Admiraal de ColigDy, schoonvader van den

De Eemlander | 1912 | | pagina 1