WEERBERICHT. INGEZONDEN. ALLERLEI, STADSNIEUWS. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Gymnasium te Hiltkr6um. Het voorstel van B. en W. van Hilversum tot oprichting van een gymnasium is giste ren door don gemeenteraad aangenomen met 12 tegen 9 stemmen. als hoogste korps-gooier met 71 houten en no. 1 in den vrye-baan wedstryd met 5 kaarten van vyf negens (f 200). Heden loopt het concours al. AGENDA Dagelijks: Bioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag:Bi oscoop de Arend. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.'* Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteekonde een kleine plaatsruimte in uw blad. In het nummer van gisterenavond komt een ingezonden stuk voor van den heer J.W. Eggiok en moetik bekennen, dat ik geheel accoord ga met den inhoud. My is de zelfde eer? ook aangedaan en ik had ook dezelfde reden als de heer Eggiuk de kwitantie teruggegeven. Ik kan mij de bedoeling van bet bestuur niet begrypen, wel begryp ik nu, dat de heer P. van Achterbergh aandrong om kalme bezadigde menschen in het bestuur te kiezen. Het lykt my toe, dat dit bestuur in zeer zenuwaebtigen toestand verkeert,of zou het bestuur andere reglementen hebben als de leden Zoo niet dan wordt het tyd dat ze het beter loeren kennen. Met vriendelijken dank voor de verleende plaatsruimte heb, ik de eer te zijn Hoogachtend, R. SMIT. Amersfoort, 29 Mei 1912. Mijnheer de Redacteur. De .mare" van te zullen komen, was het ingezonden stuk van den heerEggink (zie no. 123) reeds voorafgegaan en met meer belangstelling dan gewoonlyk, wachtte ik gisterenavond uw blad. Van miju schrijven had ik myn bestuurs leden geen kennis gegeven die staan er dus allen buiten uit gewoonte heb ik „wij" geschreven. Ik beschouwde myn schrijven bloot als een kennisgeving, te meer daar het als regel myn gewoonte is geweest by ingekomen bericht van bedan ken dien ledenkennis te geven der ontvangst en dat ze van de ledenlyst zijn afgevoerd. Daarop zijn nooit aanmerkin gen gemaakt. Ook niet hierop, dat ieder jaar de leden, die bun kwi tantie onbetaald terugzonden, zonder aan maning van de ledenlyst werden afgevoerd. Bij het overdenken der strubbelingen, die thans in de vereeniging voorkomen, zag ik het reglement toch nog eens in en bleek my dat die handelwyze (dus ook vorige jaren) onreglementair was en haastte ik my myue fout te herstellen. Ik had ge hoopt, dat men met die erkenning genoe gen zoa nemen. De Heer Eggink meende echter daar over te moeten schryven. My wel. In 't kort is de zaak echter deze: Do bode, J. Renes rekende den morgen van 25 Mei met mij af en stelde my daarbij 24 on betaalde kwitantiën ter hand. Hierby wa ren 10, die na aanbieding schriftelyk bij my bedankten, 4 die den bode opdroegen het bericht van hun bedanken over te brengen, 3 die na twee en driemaal aan bieden niet betaald werden, 1 die naar de bode mededeelde op een vergissing berust te en nu betaald is, 2 dio werden door den bode ten onrechte als onbetaalbaar aan my ter hand gesteld. Gisterenavond heeft de bode aan die Heeren daarvoor zjjn excuus aangeboden. Ten slotte nog 4. Op den achterkant van een der kwitan tiën is door den schnldenaar geschreven „Na samenstelling van bestuur, kan nog- „maats worden aangeboden". Volgens mededeeling van den bode die voor die mededeeling verantwoordelijk is en wat de Heer Eggink in hel begin van zijn schryven bevestigtwerd door de andere drie, waaronder de Heer Eggink, de betaling onder dezelfde voor waarde gesteld, waarby een nog de typische uitdrukking bezigde: „Wy hebben geen plan het geld in de gent te gooien". Vry vertaald wil dat zeker zeggen: Blijft H. en N. bestaan, wy betalen, wordt de vereeni ging ontbonden, wy betalen niet. Ben ik in deze buiten het reglement gegaan buiten den regel niet dan vraag ik in de eerste plaats aan mijne medebestuurders (ad in.) in de tweede plaats aan do leden daarvoor excuus. Bladen die het stuk vaa den heer Eggink overnamen worden verzocht ook dit ovor te nemen. Op meerdere stukken zal ik niet antwooiden. J. v. d. WAL Kzn. Seoretaris (ad in.) H. en N. Brand in een bioscoop-thea ter. By een brand in een houten bioscoop theater te Villa Roal in Portugal zyn 80 personen in de vlammen omgekomen. Ernstig ongeluk. Gisternacht 1 uur begaven zich drie matrozen van het stoomschip Toreador, liggende in de Maashaven te Rotterdam, H. H., A. B. en E. A. genaamd met een roeiboot naar boord. Zy verkeerden in opgewonden toe stand. B. giog in de boot schommelen, met het gevolg dat deze omsloeg en alle drie te water geraakten. B. en A. verdronken. H. wist zich door naar den kant te zwemmen, te redden, waar hij het voorgevallene bekend maakte. Naar de betde lyken is tot nu toe vruchteloos gedregd. Gelyncht. Te Tyler, Texas, is weer een neger gelyncht. Hy had zich vergrepen aan een blanke vrouw. Twee duizend personen sleepten hem uit de gevangenis, bonden hem aan een paal in het midden der straat, stapelden daar hout omheen, en lieten daarop den onge lukkige levend verbranden. Groote brand te Luik. Vrijdagavond, zoo sohryft de „Nieuwe Gazet", ontstond een geweldige brand in de schoonsmeerfabriek van de rue Saint- Laurent, te Luik, toebehoorende aan den heer Renaux. De heer Renaux baalde nit een oven een mengsel van 35 kilo was en terpentyn, toen de wind den kokenden damp, die uit den pot ontsnapte, in de richting van de bussen terpentyn joeg, die in de fabriek stonden. Een dezer bussen ontplofte en deelde het vuur mede aan de andere bussen, waardoor een geweldige brand onstond. Op het oogenblik der ontploffing waren twee arbeidsters in de fabriek. De kleede ren van deze twee ongelukkigen vatten vnur, met het gevolg dat de beide vrou wen brandwonden bekwamen. Mevrouw Renaux die de ongelukkigen ter hulp wilde snellen, bekwam eveneens ernstige brandwonden aan het gelaat en de handen.. De heer Renaux werd insge lijks zwaar gekwetst. De vier slachtoffers werden naar bet gasthuis gedragen, waar zij in behandeling bleven. De toestand der twee arbeidsters is hopeloos D e A u t o-b a n d i e t e n. Zooals reeds is gemeld, werd een der beide daders van de auto-bandietenstreek in het boscb vat: Clamart, gevangen geno men. Zijn naam is Souchotte. Na een lang en scherp verhoor heeft Souchotte den naam van zyn medeplichtige genoemd. Deze bleek te zyn een zekere Philippe Besan^on, de zoon van een café-houder, die tevens cinimatograaf-voorstellingen geeft. Besanjon is een jongmensch van 18 jaar, die altyd goed heeft opgepast Een igen tyd geleden besloot hy de woning van zyn vader te verlaten om alleen te gaan wonen en te leven van het loon, dat hy als monteur ver diende. Zondags bestuurde hij de electrische moter van de cinematograaf van zyn vader. Een paar dagen geleden bad hij met Sou chotte kennis gemaakt. Hy was toen in het bezit van een paar honderd frs., waarmede hij met Souchotte en nog een paar andere jongelieden te Parys plezier ging maken. Ten slotte kocht BeeaDjon een nieuw stel kleeren en liet zyn snor afscheren om er „chic" uit te zien, zooals hij aan zijn kameraden verklaarde. Ten slotte verdwenen Souchotte en Besanf on, zonder dat de beide anderen wisten, waarbeen zy gingen. Later vertoefden zy in gezelschap van een jonge vrouw, die de vriendin van Besanjon was, in een logement. De vader van Besanjon, die natuurlijk dadelijk door de Matin geïnterviewd is, bleek zeer verwonderd over hetgeen men zijn zoon ten laste legde. Besan;on zal nu waarschynlyk wel spoe dig worden gevangen. Winkelopschritten. Verma kelijk is het somwijlen, op de winkelruiten te lezen, welke bedryven zoo al in een winkel vereenigd zyn. Zoo lazen we te Breda op een winkelruit: Sigaren,cigaratten, koffie, thee, chocolade, en... vlee6cbhouwery. En van een ander perceel, voor welks ruiten oude geëmailleerde pannen, oud glas- en porseleinwerk enz. stonden uit gestald, luidde het opschrift: „Koninklijke Mare- Opgemaakt voorin. 10.40 unr. De Bilt, 29 Mei 1912. Hoogste barometerstand 771.7 m.H. te Horta, laagste 751.5 te Kopenhagen. Verwachting tot den avond van 30 Mei 1912. Meest matige Westelijke tot Noorde lijke wind. Gesteldheid van do lucht: Zwaar tot half bewolkt, kans op een enkele regenbui. Temperatuur: Zelfde temperatuur. Barometerstand ie AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 mM. Vorige stand te 12 uur 761 ra.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 59 Laagsto hedennachtF. 50 Hedenmiddag 12 uurF. 59 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 29 Mei des 's morgens 7 uur is 62° F. Zwijger, die, evenals zijn schoonzoon, den martelaarsdood voor zijn geloof en de vrij heid heeft ondergaan. Hetgedenkteeken van Coligny staat in de rue Rivoli ter zijde van de protestundsche kerk genaamd l'Oratoire. Dat voornemen der Koningin, hetwelk, evenals do benoeming van ds. Lachcret tot hofkapelaan, getuigt van hare belangstelling in het lot van de kerk der Hugenoten, waaraan Frankrijk zijn vrijheid en de roemrijke beginselen van 1789 te danken heeft, wordt te Parys niet alleen door de protestanten maar door alle voorstanders der gewetensvrijheid met warme ingeno menheid begroet. Men ziet het gaarne dat behalve de Hohenzollerns ook de Nassouers hun grooten voorvader in eere weten te houdon, die tevens eene Fransche glorie vertegenwoordigt. Reuter seint d.d. gisteren uit Parys: De Kamer stond een crediet toe van 200.000 francs tot dekking van de kosten voor de ontvangst van de Koningin van Nederland. In de toelichting tot de cre- diet-aanvraag wordt gezegd, dat de Regee ring de opening van dit crediet vraagt om aan de Koningin een ontvangst te verze keren in overeenkomst met do gunstige tradities van Frankrijk. Intrekking ontwerp-Pantserschip. Daartoe gemachtigd door H. M. de Koningin, heeft de Minister van Oorlog, ad interim Minister van Marine, het wets ontwerp tot verhooging van het Yle hoofdstuk der Staatsbegrooting 7oor het dienstjaar 1912, voor den bouw van een pantserschip voor den algemeenen dienst ingetrokken. Timor. Reuter seint uit Lissabon: De Minister van koloniën deelde in de Kamer mede, dat de opstandelingen op Timor zich hebben onderworpen en dat met de Nederlandsche autoriteiten over eenstemming is verkregen ten opzichte van het andere gedeelte van Timor, dat aan de opstandelingen tot schuilplaats dient. Partijbestuur der S D.A.P. Tot leden van het Partijbestuur der S.D.A.P. zijn gekozen de heeren mr. P. J. Troelstra, J. H. Schapers, M. Mendels, T. V. d. Goe6, H. Spiekman en L. H. Hermans. Fransch op de Lagere School. In de gisteren te Utrecht gehouden ver gadering van do „Vcreoniging van leeraren in levende talen" is door deu heer J. C. A. Havinga, leeraar aan de H. B. S. alhier, gesproken over het Frunsch op de Lagere School. Aan het verslag, voorkomende in de N. R. Ct. ontlcenen we het volgende: „De heer J. C. A. Havinga, uit Amers foort, alsnu het woord verkrijgende, zeide, dat hy persoonlijk zich de regeling van het onderwijs in het Fransch aldus had voorgesteldniemand begint met Fransch voor dat hy de eer- ste zes klassen dorL. S. hoeft doorloopen. Daarna splitsing der leer lingen in twee groepen. 1. Zy die bestemd zijn voor het M. O. of voorboreidend H. O. 2. Zij, die de M. S. of het gymnasium niet kunnen of willen bezoeken Groep 1 gaat zonder examen over in de voorberei dende klasse. In die voorbereidende klasse wordt per week naast andere vakken die het hard noodig hebben 7 tot 8 uur aan het Fransch besteed Aan bet einde der voorbereidende klasse bevordering (zon der examen liefst) naar de eerste klasse H. B. S. of gymnasium. In de toekomst zou deze voorbereidende klasse kunnen worden ingelijfd by de M. S. met 3-j. c. Groep 2 gaat over in oen door de onder wijzers aan de L. S. zoozeer gewenschte 7de klasse. In de vervolgklassen (het z.g. M.U.L.O.) achtte 8pr. het Fransch wèl op zyn plaats, evengoed, maar ook niet meer, als de an dere moderne talen. Spr. stelde ten slotte voor, aannemende, dat het Fransoh op de Lagere school zal blijven als grondslag van verdere bespre kingen vast te stellen 1. Dat het Fransch op de L. S. zoo laat mogelijk moet onder wezen worden, tenminste niet vóór de 4de klasse geheel is doorloopen. 2. Dat de eischen voor het tegenwoordige toelatingsexamen overal in den lande dezelfde behooren te zyn en bovendien zoo laag mogelijk dier.ee te worden gesteld. 3. Dat grammaticale we tenschap, die niet op het practisch gebruik van de taal berust en dus niet by intuïtie tot het kinderverstand is doorgedrongen, geen waarde heeft voor het bedoelde toe latingsexamen en dus niet moet worden gevraagd". In de gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort van de Soc. Deoo. Arb. Party is besloten den heer J. Chr. Hagelen, candidaat te stellen voor de a.6. raadsverkiezing in district IH. - Do kiesvereeniging „Gemeentebe lang" boudt "Vrijdagavond een ledenverga dering in „Ons Huis". De agenda ver meldt o.a.: Verkiezing van een bestuurslid en bespreking Raadsverkiezing. In de Stct. (no. 123) is opgenomen een uittreksel uit de statistiek van de be volking van het rijk in 1911, en wel wat de provincie Utrecht betreft. Daaruit blykt, dat die provincie een totale bevolking heeft van 294,930 zielen, t.w. 144,414 mannen en 150.516 vrouwen Deze cijfers zijn respectievelijk voor Utrecht 121.317, 57.965 en 63,352, en voor Amersfoort 23.997, 11.774 en 12.223. In de Luthersche kerk zal Zondag a.s. doopbediening plaats hebben. By beschikking van den minister van oorlog is de kapitein op nonactivitcit F. H. A. A. "Wagner van het wapen der infanterie, met ingang van 1 Juni weer in actieven dienst geplaatst en wel bij het lste regiment infanterie. De reserve kapitein jhr. "W. A. Ortt komt 2 September voor het bijwonen van practische oefeningen by het le regiment veld artillerie te Utrecht onder de wapenen. Heden zijn de werkzaamheden be gonnen voor de verbreeding van de Arn- bemschebritg. De Heer A Nefkens staat op het kegelconcours te Lochem no. 1 in den per- soneelen wedstryd met 41 houten; no. 1 in serie-personeel met 122 houten; no. 1

De Eemlander | 1912 | | pagina 2