DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ■"binnenland: No. 129. DINSDAG 4 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: GLBINE II.AG'G. Telet. Interc. 183. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is ^uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-buroau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 7678 Amsterdam Da Oorlog. Turkije heeft zich thans bg de mogend heden beklaagd over het feit, dat van do middelen waarvan Italië zich bedient om Turkge tot toegeven te dwingen, een groot deel door de Haagsche conferentie formeel verboden is. Wat de uitzetting der Italianen uit Turkge betreft, de Porto vestigt er de aandacht op, dat de conferentie zich over dezen maatregel niet heeft willen uitspreken. De Staking te Londen. De bgeeokomst gisteren middag gehouden op het ministorie van Binnenlandsche Zaken tusschen de werkgevers en de vertegen woordigers der Regeering heett twee uren goduurd, maar er bestaat weinig kans dat heden een conferentie tusschen werkgevers, arbeiders en de Regeering zal worden ge houden. VolgenB een officioele mededeeling heeft het bestuur van de Londenscbo kamer 5500 man in dienst genomen, waarvan 2000 voor vast. Er werd gister in dedok- ken op 40 schepen gewerkt; Zaterdag nog slechts op 32. De Belgische Verkiezingen. De uitslag der Belgische verkiezingen is, dat de Clericalen thans een meerderheid hebben van 16 stemmen. Allo ministers zgn herkozen. Het groote publiek, vooral dat der arbeiders is over den uitslag zeer ontevreden, omdat men meent, dat er bij de tellingen geknoeid is. Te Charleroi is bij wijze protest de ar beid neergelegd in alle industrieele onder nemingen. In de kolenmijnen en gasfa brieken is de staking compleet. Te Luik hebben reeds ernstige onge regeldheden plaats gohad. Een troep be- toogers wilde daar een arrestant bevrijden, waarbij de gendarmerie tusschenbeidekwam. De betoogers deden daarop de trams ont sporen en verbrijzelden de ruiten. De gen- dal morie drong een socialistisch gebouw binnen, waarbij tal van personen gekwetst werden en drie godood. De gedooden zijn in het lokaal gehouden. De betoogingen namen oerst een einde nadat vole lantaarns vernield waren en do manifestanten een aanval hadden gedaan op talrijke koffie huizen. Ook te Brussel zgn betoogingen gehouden voor roomsche instelligen, waarbg onge regeldheden voorvielen. De gendarmerie maakte charges en arresteerde vele per sonen. Spionnage? Een brutale diefstal is in den nacht van Zondag op Maandag gepeegd in het artillerie magazijn te Spandau bij Berlijn. Dieven zij, door middel van valsohe sleutels binnen gedrongen en hebben uit een kast ongeveer honderd toekeniDgen gestolen van zeer waardevolle kanonnen van de nieuwste con- strutie. Het heeft er alles van, dat een der inbrekers op de hoogte is geweest met den localen toestand. De eischen der HongaarscheOppositie. Wg hebben is ons nummer van gisteren meegedeeld, welke voorstellen de oppositie, bg monde van Kossuth, aan den minister president hoeft gedaan. Deze heeft hierop grootendeels afwijzend geantwoord. Wat de kiesrechthervorming betreft, is hij bereid een voorstel in te dienen, waarbij een kiezerskorps wordt gecreëerd volgens een capacitoiten-census, aangevuld door een belasting-census. Maar in eon uitbreiding van het aantal kiezers tot bijna drie mil- lioen zoo ols door de oppositie wordt ver- langd, kon hij in geen geval toestemmen. Verder was hij niet geneigd, tot eon wij ziging van het militie-ontwerp, en hij kon ook geen voorloopige regeling accepteeren, zooale de oppositie had voorgesteld. Wel wilde hg zich voor 1912 tovreden stellen met een rekruten contingent van 136.000, op voorwaarde, dat het militie-ontwerp dan ook uiterlijk in Februari 1913 zal worden aangenomen. De oppositiepartijen hebben dit voorstel verworpen, omdat de Regeering het be schouwt als een ultimatum en zij zich vol slagen vrijheid van bandelen wenschen voor te behouden. Het Marokkaansche Wespennest. Het gaat niet met het vreedzaam door dringen van den Franschen invloed in Marokko. Men moet vechten en hard vechten ook. Want de Arabieren en de Berbers zijn volstrekt onvatbaar voor den Fran schen invloed en zij zien in de vreem delingen overweldigers, die hen hunne vrijheid willen ontnemen 1 De Fransche koloniale partij, die het schoone woord vond van de vreedzame doordriuging was niét op de hoogte, hoewel zij zich toch herinneren moest hoeveel moeite het Frankrijk heeft ge kost zich van Algiers meester te maken. Men wil in Frankrijk thans een andere wijze volgen om invloed te krijgen. Aan den eenen kant wil men trachten op de verbeelding der Marokkanen te werken, door oorlog op groote schaal te voeren aan den anderen kant wil men het land bedekken met een aantal versterkingen, in staat elkander te steunen. En men begrijpt, dat het jaren kan duren eer men, niet in naam, maar in derdaad meester is van Marokko. Men spreekt daarvan in de Fransche bladen naar aanleiding van de verwoe de aanvallen der Marokkanen op Fez. Deze hebben nagenoeg een geheele week geduurd en de toestand is soms, volgens de verklaring van generaal Lyautey, zeer critiek geweest. Men kan niet met zekerheid zeggen hoe de zaken precies staan, want de regeering te Parijs is zeer zuinig met de berichten aan de bladen en dat is op zichzelf al geen goed teeken. In 't geheel staan thans 47000 Fran sche soldaten -op Marokkaansche bodem. En generaal Lyautey hneft nog meer troepen gevraagd. De Kretenser afgevaardigden. Omtrent de poging der Kretensor afge vaardigden om toegang te krijgen tot het Grieksche Parlementsgebouw, wordt nog gemeld, dat de Kretenscrs onmiddellijk na tie plechtige opening, zich in beweging stelden. De meesten hunner waren in in ternationale kleederdracht. Dicht aaneen gesloten, trokken zg onder de geestdriftige toejuichingen der bevolking de Btraten door. De beide eerste rgen soldaten, die voor liet gebouw de wacht hielden, werden door broken. In looppas bereikten zij toen den ingang naar het voorplein van het gebouw j waar weer infanterie was opgesteld, die hen met gevelde bajonet den toegang be twistte. Daar dc Kretensers nu zonder bloed vergieten niet vorder konden gaan, beslo ten zij een delegatie naar Venizelos te zenden. Deze verzocht hun dringend om hun voornemen op te geven; verder be loofde hij om, ten einde verdere verwik kelingen te voorkomen, de Kamer te ver dagen tot October. Ouder luid hoera geroep op do Yereeniging van Kreta met Grie kenland trokken toen do Kretensers af. Volgens een ander bericht zouden, op het oogenblik, dat de Kretensers tegen de voor het gebouw opgestelde soldaten wil den ingaan, de officieren zich tusschen de soldaten en de Kretonsers hebben gewor pen en dezen laatsten hebben gesmeekt terug te trekken, ton einde geen aanlei ding to goven tot bloedvergieten. Zoowel de officieren als de soldaten zouden hierbij door aandoening overstelpt, hebben ge weend. Taft contra Roosevelt. De New York Herald komt, na zorg vuldige telling der Roosevelt- en Taft-can- didaten tot de volgende opgave. Taft beschikt over 488, Roosevelt over 452 gedelegeerden. De meerderheid is 540. Nog 22 moeten verkozen worden. Er zijn 70 gedelegeerden twijfelachtig en 46 voor de senatoren Lafcllette of Commins. Taft's managers blgven volhouden, dat hij het halen zal, maar Roosevelt doet alle mogelijke moeite om een „stampede" te verwekken, d. w. z. de vergadering in wildo geestdrift te laten ontvlammen voor zgn persoon. Edoch, gelijk men weet, heeft Taft Roosevelt de gevraagde 250 plaatsen voor zijn volgers geweigerd met de bood schap dat, als Roosevelt een kaart voor zichzelf wilde hebbeD, hij die kon krijgen, maar meer dan die eene niet. Men weet nog niet zeker, of Roosevelt naar de con ferentie gaat, ja of neen. Koningin Wilhelmina te Parijs. Gisterenmorgen om 9 uur kwamen Pre sident en Mevr. Fallières de Koninklijke gasten afhalen voor een bezoek aan Ver sailles, waar in het kamp Satory een grootsche revue plaats had. De oefeningen der militaire vliegtuigen waren wegens het stormachtige weer afgelost. Brj het suel- vuren der kanonnen drukte H. M. den wensch uit het laden en afvuren in de onmiddellijke nabijheid te zien. Door den modder ging het gezelschap naar het ge schut, waar H. M. met groote aandacht bet laden en vuren aanschouwde. Na de troepenrevtie werd in het paleis te Versailles gedejeuneerd, waar ook do burgemeesters en wethouders van Amster dam en den Haag aanzaten. Daarna be zichtigde H. M. do vertrekken van Marie Antoinette. Om half 3 begonnen de waterwerken te spuiten. Onder daverend gejuich bestegen do hooge gasten de rijtuigen en deden een korte rijtoer door het park. In draf werd daarna door de straten van Versailles ge reden naar het station, waar de Koningin hartelijk afscheid nam van den President. Om 3.20 zette de trein zich onder gejuioh van het publick in beweging. Te Laoken werden de Koninklijke reizi gers opgewacht door het Belgisch Konings paar; de Koning en Koningin namen in het salonrgtuig van KoningiD Wilhelmina plaats en vergezelden haar tot het grenssta tion Esschen. Mr. H. J. Kist. f Te Laren (Noordbolland) is Zondagmor gen, tijdens, oeno wandeling plotseling overleden mr. H. J. Kist, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam. Gedurende een zestal jaren (van 18811887) is mr. Kist ook lid ge weest van de Tweede Kamer. In 1891 werd hij gekozen tot lid van de Eersto Kamer. Dr. C. F. J. Blooker. f Na een langdurige ziekte ia gistermiddag te Voorburg overleden dr. C. F. J. Bloo ker, oud-lid van de Tweede Kamer, en oud-wethouder van Amsterdam. Vliegtuigen voor het Indische leger. Volgens particuliere berichten nit Indië heeft onze regeering in België een belang rijke bestelling van vliegtuigen gedaan ten behoeve van het Indische leger. De nieuwe uniformen. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat de invoering van de grjjs-groene uniform binnen enkele maanden kan worden tegemoet gezien en dat aan do vrijwillig dienende onderoffi cieren, o.w. niet begrepen die van de ves ting artillerie, pontonniers, torpedisten, pant serfort-artillerie en administratietroepen, zal worden vergund, na de vaststelling der modelleu, zich in do nieuwe uniform te kleeden en do tegenwoordige uniform af te dragen over een tijdvak van op zgn minst drie jaar. Hot voornemen bestaat om voor de officieren weder de schako io te voeren, welke dan uitsluitend in groot tenue zal worden gedragen. Bij het regiment grenadiers en jagera dragen de officieren bg sommigo diensten dit ouderwetsche hoofddeksel ook al weer. De Amersfoortsche tram vervoerde is de afgeloopen maand Mei 10981 passagiers, tegen 10208 in dezelfde maand van het vorig jaar, alzoo een vermeerdering met 773. De vervoeropbrengst was f 31.85 meer nl. f544.70 tegen f 512.85 in Mei 1911. De dagkilometeropbrengst was f 9.76 tegen f 9.19 en de totale opbrengst ditmaal f594 20 tegen f 647.65 in Mei 1912, alzoo f 53.45 minder. De dagkilometeropbrengst daarvan bedroeg f 10.65 tegen f 11.60 in Mei 1912, De le luits. H. D. 8. Hasselman en G. W. de Heux, beiden van het le reg. veld-artillerie, worden met October onthe ven van hun detacheerin» bij de Rg- en Hoefsmidschool te Amersfoort,

De Eemlander | 1912 | | pagina 1