DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 131. DONDERDAG 6 JUNI 1912 9e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. fjl.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE Ha AG f,6. Telef. latere. 188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75- 78 Amsterdam De staking te Londen breidt zich meer en meer uit en schijnt weer, zoo niet even ver strekkende dan toch zeer onaan gename en uadeelige gevolgen als die van verleden jaar door de zee. lieden op touw gezet, te hebben. Onze voorstelling geeft een ka rakteristieke scène uit het staking gebied te zien. zoo bevolkt men de bizondere school. Wij lezen in het Volksonderwijs: Onderstaand schrijven werd dezer dagen ontvangen door het hoofd eener openbare school te Zaandam, waaruit voor de zoo- veelsto maal weer eens blijkt, dat de ouders met de openb. school tevreden zijn en bij hen veelal geen drang naar kerkelijk on derwijs bestaat. Zaandam, 28 Maart '10. Den Weled. Heer H. d. S Alhier. Geachte Heer! Ter wille van herhaalde dringende ver zoeken, ben ik genoodzaakt mijn kinderen met 1 April a.s. naar de bijzondere school te zenden. Ik heb geen enkele op- of aanmerking omtrent onderwijs en behandeling; alleen redenen van geheel bijzondoren aard nopen mij, aan bovengemeld verzoek gevolg te geven. Aanvaardt dan ook mijn oprechten dank voor het onderricht, mijn kinderen onder UEd's gewaardeerde leiding gege ven, met de betuiging, dat zulks bij mij de aangenaamste herinnering zal achterlaten. In aansluiting van bovenstaande, verzoek ik UEd. beleefd, a.s. Zaterdag den kinde ren hun vacantiebewijs en rapportboekje te willen medegeven. Met de meeste hoogachting teeken ik UEd. dw. dr. had zelf in zijn jeugd de openb. school bezocht en dweopte nog met zijn onder wijzer. Op onze vraag, of hjj geprest werd door zijn patroon, ontkende hij, maar gaf duidelijk te verstaan, dat er zooveel mid delen zijn, om iemand het leveD zuur te maken. Alle pogingen, door ons aangewend, om den vader, die na lang weifelen eindelijk was bezweken, van zijn plan af te bren gen, misten haar doel; hij had eenmaal toe gegeven. Maar wij weten het, waar ophitsing van de bevolking tegen de openb. school niet- voldoende baat, wordt ook dwang met een onbezwaard geweten toegepast, en dit heet uit den Christelijken mond: „de ouders die nen van advies!" Dit Schrijven kwam ons Vrijdag in han den, terwijl Zaterdag d.a.v. de vaccinebe- wijzen werden opgevraagd. Er was das nog tijd om de ouders tot andere gedachten te breDgen. "Vrijdagavond had een onderhoud plaats met den vader der drie schoolgaan de kinderen. En wat bleek!... dat derede nen van bijzonderen aard daarin beston den, dat de man werkte bij een anti-rev. patroon en de geestelijke voorgangers hem voortdurend lastig vielen met hun bezoeken. Een jaar lang had hij weerstand geboden, doch ter wille van den vrede, was hij ten slotte voor den drang bezweken. De man De Oorlog. Uit Constantinopel wordt thans gemeld, dat do Italianen 1800 man op het eiland Selon hebben onscheept, Volgens een telegram van den Tiipoli- taanschen commandant, hebben Italiaaissche infanteriebataljoDS, een artillerie-batterij en een afdeeling mitrailleuses de Tursch-Ara- bische troepen op 31 Mei bij Bookames aangevallen. De aanval werd afgeslagen. De Turken hadde.n 5 dooden en 23 ge wonden. In de schermutselingen op 30 Mei bij Honrs hadden de Italianen 5 dooden en 3 gewonden. Omtrent Italiaansche heldendaden in de Roodo Zee, wordt het volgende uit Itali aansche bron gemeld. Het oorlogsschip „Piemonte" in de laat ste dagen een kruistocht langs de Zuidkust dor Roode Zee houdende heeft bij Moka een gewapende sloep gezonden, om te Sambouc poolshoogte te nemeD. De sloep werd bij aankomst met een fusillade door de geregelde Turksche troepen ontvangen. Een matroos werd licht gewond. De „Pie monte" bombardeerde daarop krachtig het vijandelijke kamp, waardoor ernstige schade aangericht en in Sambóuc brand ontstond. Na de Belgische Verkiezingen. De arbeiders in België hebben begrepen dat al hun partieele 6takingen niets kun nen uitwerken. De algemeene raad van de Belgische werklieden partij heeft dan ook besloten tot onmiddellijke hervatting van den arbeid. Het Congres wordt tegen 30 JuDi bij eengeroepen. Het hoofdbestuur des sociaal-democra tische partij heeft eveneens besloten een oproep tot de bevolking te richten om haar tot kalmte aan te Bporen en ook een congres voor 30 dezer bijeen te roepen met het oog op het indienen van een wets ontwerp met het oog op het indienen van een wetsontwerp tot Grondwetsherziening zoodra de Kamers bijeen zyn. Geheel rustig is het toch niet. De bur gemeester van Brussel heeft een besluit uitgevaardigd, waarbjj alle samenscholingen en het honden van optochten verboden wordt. Ondanks dit verbod trokken gisteren toch 300 betoogers door verschillende straten en dwongen zij de voertuigen balt te houden. De politie voerde daarop een charge met de blanke sabels uit. Verschei dene betoogers werden gewond; enkele arrestaties hadden plaats. De betoogers, oa uiteengedreven te zijn,verzamelden zich opnieuw in drommen. De politie chargeerdo wederom, waaibjj nogmaals betoogers wer den gewond. De bereden gendarmen wer den bij hun aankomst met gefluit ontvan gen. De chargeB duren vooit. Db Oppositib in het Hongaabsche Volkshuis. De kalmte is nog niet teruggekeerd in het Hongaareche Volkshuis. Toen de zitting Maandag werd hervat, maakte de oppositie zoo'n oorverdoovend lawaai, dat de zitting weer geschorst moest worden. Bij de her opening schreeuwden de leden der oppositie: „Verraad, verraad!" en verlieten toen in optocht de zaal. De president nam het woord ter verde diging van de maatregelen betreffende het uitzetten van de raddraaiers uit de zaal. Hjj vroeg de Kamer om op te treden tegen zes en dertig afgevaardigden die de orde hadden verstoord Zjjn redevoering werd door geestdriftige toejuichingen onder broken. De Kamer nam een motie nan, waarin werd verklaard, dat de formule betreffende het militair wetsontwerp ontegenzeglijk de meening weergaf van de vergadering, en waarin de houding van den president werd goedgekeurd. Vervolgens nam de Kamer het wetsontwerp tot verhooging van het effectief der Ilonved's aan. De zitting ein digde onder toejuichingen van Tisza en Lukacz. De Staking te Londen. Er bestaat kans, dat het conflict in het Londensche havenbedrijf nog niet zal ein digen en zich nog verder zal uitbreiden. De arbeiders hebben namelijk, afgescheiden van hun eisch ten opzichte van den Ver- zoeningsraad, ook nog geëisebt, dat alle stakers weder in dienst genomen zullen worden. En nu is het niet zeer waarschijn lijk, dat de patroons dien eisch zullen in willigen, gezien de omstandigheid dat zoo vele andere werkwilligen reeds in dienst genomen zjjn. De stakerB zjjn vol moed, maar of zij succes zullen hebben, is zeer twijfelachtig, in aanmerking genomen het verbazend groot aantal dat zich voor zoo genaamd onderkruiperswerk aanmeldt. Het geval-Malkcka. Het geval van de Britsche onderdane Malecka, die in Rusland veroordeeld ie, is weer ter sprake gekomen in het Britsche Lagerhuis. Minister Grey heeft mêegedceld, dat het lang niet onmogelijk was, dat de Czar de gevraagde gratie zou verleenen. De Westminster Gazette, het' officieuze Engelsche blad gaat verder en zegt, dat de gratie zoo goed als zeker ib en dat mejuffrouw Malecka spoedig in Engeland zal terugkeeren. De Kleermakersstaking. De kleermakersstaking te Londen is langzamerhand geheel verloopen. In een Dinsdag gehouden vergadering is besloten met 1100 tegen 760 stemmen om de sta king te doen eindigen en het werk op de oude voorwaarden te hervatten. Dreigende Staking in Spanje. Volgens een bericht uit Oviedo hebben 54 arbeidersorganisaties van het Asturische Kolenbekken besloten te staken, wanneer do werkgevers hun eischen niet binnen vier dagen hebben ingewilligd. De Regeering hoopt nog steeds de staking te kunnen ver hinderen, doch heeft uit voorzorg toch reeds vele gendarmen naar het Kollenbekken gezonden. De Opstand op Cuba. Do Vereenigde Staten hebben het niet langer durven aanzien en hebben het noodig gevonden troepen op Cuba te ontschepen. Zij hebben meegedeeld, dat dit optreden geen interventie ten doel had, doch alleen diende om de eigendommen der Amerikanen te beschermen. Daartoe zijn 450 Amerikaansche mari niers onder commando van Kolonel Lucas te Pronta Deseo geland vanwaar zjj naar QnaDtanamo oprukken. Ter ondersteuning zijn vier Amerikaansche slagschepen, met verscheidene honderden mariniers aan boord, naar Qnantanamo vertrokken.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1