Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. ALLERLEI," MEDMDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.43 uur. De Bilt, 7 Juni 1912. Hoogste barometerstand 7G7.2 m.M. te Vestmanoer, laagste 756.6 te Skegness en Scilly. Verwachting tot den avond van 8 Juni 1912. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke tot Zuid-Wostelijko wind Gesteldheid van de lucht: Meest zwaar bowolkt, waarschijnlijk regen of onweers buien. Temperatuur: Dezelfde. Barometersland te AMERSFOORT. Barometorstand hedenmiddag te 12 uur 758 m.M. Vorige stand te 12 uur 75S m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 95 AMERSPOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 7 Juni des 's morgens 7 uur is 6l°F. het Huis blyvon bewaard. Met welke mid delen dit moet goschieden, wordt niet nader aangeduid. Wel wordt gezegd, dat hij oók gebruik kan maken van de nationale garde. Deze bestaat echter sedert 1848 niet meer, en nu heeft Tisza zich maar van politieagenten bediend. Boedapest ziet er uit als een staat van beleg. Straten en pleinen zijn militaire kampementen. In de voorsteden patrouil leeren gendarmen. Alle toegangswegen tot het Parlementsgebouw en de woningen der regceringsleden worden door politie bewaakt. In Weenen is men door bet gebeurde te Boedapest verrast. Men was er niet op voorbereid, dat het lukken zon de militaire wetsontwerpen op deze wyze door te dry- ven. Wat de wettigheid der stemming be treft, men meent dat men zich te Weenen daarovor niet druk behoeft te maken; men aalit dit een zuiver Hongaarsche aangele genheid. Men wil nu zorgen, dat ook de Oosten- rijk6che Rijksraad spoedig de militaire wetsontwerpen aanpeemt. In het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden werd gister door enkele afge vaardigden op scherpe wijze afkeuring uitgesproken over de gebeurtonissen in het Hongaarsche Parlement. Do afgevaar digde Nemecz merkte o.a. op, dat de thans in Hongarije heerschende oligarchie het niet gewaagd zou hebben zoo'n .brutalen schurkenstreek" te volvoeren, wanneer zij daartoe niet vooraf de bewilliging van den Hongaarschen Koning had gehad. Db Toestand in China. Volgens te Peking ingekomen consulaire berichten, neemt de oppositie in de pro vincies tegen do buitenlandsche leening het karakter eener tegenover de vreemde lingen vyandige beweging aan. Overal hebben in Szetsjivan godsdienstige plechtig heden plaats gehad, gelijk ook het geval was in den tijd kort voor den Boxer-op stand in 1900. De regeering verklaart van deze gebeurtenissen niets af te weten. Dk Opstand op Cuba. De opstand op Cuba heeft nu wel een zeer ernstig karakter aangenomen. Consu laire berichten uit alle deelen van het eiland verzekeren, dat president Gomez totaal machteloos i6 en dat do rebellen een algetneenen aanval op de eigendommen der Amerikanen voorbereiden. Het landen van de Amerikaansche mariniers en het zenden van vier Amerikaansche slagschepen, waar van wij melding maakten, blykt dus niet overbodig. Men overweegt thans te Was hington het zenden van Amerikaansche cavalerie tot onderdrukking van den op stand. De opstandelingen houden voort durend personentreinen aan. Arbeidersziektevbrzekering. De Tweede Kamer verwierp gistermid dag met 49 tegen 10 stemmen een voor- stel-Schaper om de Ziektewet vóór de Radenwet te behandelen. De motie de Kanter-Roodhuyzen be treffende de particuliere kassen werd „voor- loopig" ingetrokken, met het oog op de te wachteo amendementen-Lohman en om een onzuivere stemming te voorkomen. De Algemeene Beschonwingen over de Ziekte- en Radenwet zijn thans geëindigd. Dk Nieuwk Tarikpwetten. Naar wy van verschillende zyden ver nemen is de heer J. C. E. Slotemaker, directeur der directie belastingen te Breda, aan het departement van Justitie bezig, het wetsontwerp tot herziening der bestaande tarieven geheel om to werken. Do besprekingen tusschen den minister van Financiën en de commissie van voor bereiding uit de Tweede Kamer hebben minister Kolkman ervan overtuigd, dat en kele grondslagen van het nieuwe ontwerp wyziging behoeven. Zoo zal van verschillende artikelen, waar omtrent was voorgesteld een vast recht te heffen, dit worden gewyzigd in een recht naar de waarde. Hierdoor zal dan tevens tegemoet worden gekomen aan een der groote bozwaren tegen het ontwerp, n.l., dat de waarde berekend zou worden naar het bruto, inplaatB van naar het netto ge wicht. Ook is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat artikelen, welke in het huidige tarief aan oen vast recht onderworpen zijn, beslaat zullen worden mot een ad valorem recht. Evenzeer zal de thans bestaande vrije invoer vavi de eerste levensbehoeften, waar omtrent in het ontwerp aanvankelyk invoer recht was voorgesteld, worden gehandhaafd- zoodat daardoor een machtig wapen van de oppositie tegen het ontworp zou zyn uit handen genomen. Tevens moet bij het gepleegd overleg tusschen den minister en de commissio van voorbereiding gebleken zijn, dat de minister er toe gekomen was, verschillende thans vrjje artikelen te belasten, op gegevens, waarvan de feitelyke onjuistheid door de commissie is aangetoond. Het gevolg zal zyn, dat bedoelde voor gestelde rechten zullen worden geschrapt. Uit een en ander blijkt, dat binnen niet al te langen tyd een uitvoerige nota van wijziging van het ontwerp by de Tweede Kamer zal worden ingediend. (Tel.) Dk a.s. Grondwetsherziening. Naar ods uit alleszins betrouwbare bron wordt meegedeeld, zal het voorstel der re geering ten opzichte van het kiesrechtvraag stuk bevatten: het verleenen van het kies recht voor Kamer en Staten aan alle man nelijke Nederlonders, die den vijf-en-twin- tig-jarigen leeftijd hebben bereikt en zelf standig in hun onderhoud kunnen voorzien. De regeoring is overtuigd, met dit voorstel de opinie te vertolken, die betrekkelijk het kie8rechtvraagstuk by de meerderheid der staatscommissie bestond en waarvoor het in die commissie niet mogelijk was een juiste formuleering te vinden, die een meerder heid op zich vereenigde. Tel Het Rotterdamsche Zondags-verbod. De Raad heeft gisterenavond weer de beslissing uitgesteld over hot voetbal- en muziekverbod op Zondag. Het resultaat der uitvoerigo debatten was een nieuwe wijziging in de motie-Van der Pols. Deze noodigt thans de commissie voor de straf verordening uit, een wyziging in de ver ordening op de straatpolitie te ontwerpen in verband met de uitspraak, dat het ge- wenscht is, dat de burgemeester geen ge bruik maakt van de bevoegdheid, hem door art. 13 der verordening op de straatpolitie gegeven voor zoover betreft het houden van optochten op Zondag. Aldus wordt een uitspraak van het principe voorbereid en een eventuoele wijziging op formeel juiste wijze aangebracht. De Delftsche Politiecommissaris. Het gerechterlijk onderzoek naar ver meende strafbare handelingen van den commissaris vaD politie jte Delftwaarvan de hoofd-insp. dezen betichtte—-heeft, naar de officier van justitie te 's Gravenhage den burgemeester van Delft deed weten, geen ankele strafbare handeling ten nadeele van den commissaris aan het licht gebracht. Een gemeente xonder kiezers. Men schrijft uit Koog a/'d Zaan aan ,H#t Volk": Een eigenaardig geval doet zich in deze gemeente voor. Zjj telt namelijk op 't oogenblik geen enkelen kiezer. Toevallig 6taan wy bier voor een gemeenteraadever kiezing, en die zal nog wel eenigon tijd uitgesteld moeten worden. Want waar geen kiezer is, kan bezwaarlijk een ver kiezing worden gehouden. Wat is het geval Wy hebben hier een liberalen gemeenteraad, een liberaal dage- lijksch bestuur, allen zeer kundig en be kwaam natuurlyk. Maar jammer genoeg kenden de heeren de Kieswet niet. Zij Wisten bijv. niet, dat op den 22sten Maart de kiezerslijst wordt vastgesteld, want toen een bestuurslid der S.D.A P.-afdecling op den 29sten April inzage van de lijst wilde hebben, was zy er nog niet. Dit was na tuurlyk deels de schuld van den gemeente secretaris, maar 't gemeentebestuur diende zich toch te overtuigen, dat alles in orde was. De kiezerslijst is nu opgemaakt door den commissaris der provincie Noord-Hol land. In de afkondiging, die bier aange plakt is, staat, dat „het gemeentebestuur asn Koog a/d Zaan niet heeft gezorgd voor tijdige vaststelling der kiezerslijst". Het dunrt nog wel een maand voor die geldig zal zyn. Het gemeentebestuur heeft aan den ge meente secretaris een wenk gegeven, zyn ontslag te vragen: met iDgang van 1 Juli is hem dat „eervol" verleend. Wy hebben niet geboord of 't gemeentebestuur zelf ook een zoodanige wenk beeft gekregen. Nationale Rondvlucht. De Gemeenteraad van Utreoht heeft gisteren aangenomen het afwyzende prae- advies van B. en W. op het adres van B. en W. op het adres van de Ned. Ver- eeniging voor Luchtvaart, om subsidie voor een Nederl. rondvlucht. De Bakkerswet. Hebben wij gisteren reeds een overzicht gegeven van wat de Ochtendbladen zeiden over de afstemming van de Bakkerswet, hier volgen nog eenige knipsels uit de be schouwingen der avondbladen. De Standaard (A.-R.) wijdt onder den titel „Verworpen" de volgende driestar aan het geval: „In een byna voltallige vergadering viel de Bakkerswet. Het stond 49 tegen 42. En er waren negen absentiën Vier Antirevolu tionairen, drie Roomsch-Katholieken en twee Liberalen. Voor de Bakkersgezellen is dit een pijn lijke teleurstelling. Ze hebben het onderste uit de kan willen hebben. Hebben daardoor den Minister over de juis'e grens gescho ven. En zien nn weder de vervulliBg van hun lang gekoesterden wensch uitgesteld. Voor hen en voor het Kabinet doet ons dit niet weinig leed, ook al zal het ons om des beginsels wille liever zyn, indien straks soortgelijk resultaat, als nu beoogd werd, doch op gewyzigden voet, zal worden ver kregen. Men was ditmaal gezwicht, omdat men geen kaos zag de practische moeilijkheden op andere wijs t6 ondervangen. Doch hoe dit ook neep, men had sterker gestaan door het reoht stipter ta eerbiedigen. Nu geeft 't slechts uitstel, en inbinden zal ten slotte toch de boodschap zijn." 2aak-Ewoldt. Na een kort pleidooi, waarin mr. Van Gich de vraag stelde, waarop nu oigenlyk de gronden voor een vervolging by het O.M. steunen en waarin hjj den ambtenaar tartte tot repliek welke uitbleef, ging de rechtbank in de raadkamer en besliste, dat geen ter men voor verdere gevangenhouding beston den. Ds, Ewoldt is daarop in vryheid ge steld. Uitspraak over 8 dagen. Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de H.B.S. alhier, is benoemd tot lid der com missie, belast met het afnemen van het akte examen in de Engelsche taal. De Kamer van Koophandel en Fa brieken houdt morgenavond 8 uur een openbare vergadering ten Raadhuize. Bioscoop Langestraat. Gaarne vestigen we de aandacht op het nieuwe programma van het Bioscoop theater op de Langestraat. Als hoofdnummer komt daar op voor „Troje's val" een kunstfilm van 1000 M. lengte. De Trojaanache oorlog is een der belangrijkste gebeurtenissen uit den heldentijd der Grieksche geschiedenis doorweven van allerlei verdichtsels en vol mythische verbalen. Verder geeft het programma weer zeer interessante nummers, waarvoor we naar ons nummer van gisteren verwjjzen. In de te Utrecht gehouden vergade ring van de Nederl. Toonkunstenaars ver- eeniging werd de heer M. W. Petri ale bestuurslid herkozen. Ingevolge beslissing van den Inspec teur der Infanterie, wordt de le luit. H. J. Ruempol Hamer van bet 5e regiment infauterie, van 5 Aug. tot 5 Oct. e.k. ge detacheerd by het regiment Genietroepen tot het volgen der oefeningen. By de oefeningen op de Vlaeakkers is hedenmorgen een cavalteriepaard dood gebleven. By de te Hoogland gehouden herbe- ■teding van het timmor- en metselwerk in één perceel voor het verbouwen van het woonhuis van den heer B. te Lintelo aldaar, werd o.a. ingeschreven door onze stadge- nooten: G. Wassink voor f2345, en H. Fynenberg voor f 2325. De laagste inschrijver, M. J. Hartemink te Nykérk, besomde f 1794. AGENDA. DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi- oscoop de Arend. Generaal Booth. Generaal Booth richt in de Strydkreet een treffende boodschap tot zyn leger. De dokters bob ben hem gezegd, dat volslagen blindheid hem wacht. Dezedclykheidswet. Eeni- gen tyd geleden werd by den coiffeur O. B., Breedestraat 16 te Beverwyk, een voor het raam liggende reclameplaat in beslag genomen, voorstellende een dame, die in een tulle-kleed een bad nam. De politie achtte deze plaat in strjjd met de zedeljjkheidswet. Het schijnt echter, dat de justitie van oen andere meening was, want gisteren kreeg de eoilfeur zyn plaat terug. Wederom een rliegonge- 1 n k. Reuter seint uit Hamburg, dat gis teravond de vlieger Rost op het vliegterrein Eulsbüttel naar beneden gestort is en doodelijk gewond werd. Gevaarlijke scheepsladin gen. Een stoomschip verliet den 7en Mei de stad Odda in Noorwegen met bestem ming voor Lubeck en was o.a. geladen met 6000 zakken kaikstikstof (calcium-cyana- mide) een meststof die reeds minstens twintigmaal door dezelfde boot vervoerd was geworden, zonder dat men ooit iets gemerkt had van de aanwezigheid van explosieve gassen. Toen het schip den 10 Mei de plaats Kullen verlaten had, zocht de eerste stuurman op het schip naar rat ten. Hy stak te dien einde een lucifer aan in de gang naar de kajuit voerend, en vond daar inderdaad een opening, docb op het oogenblik dat hy bukte om het gat nader te onderzoeken, ontvlamden daaruit opstijgende gassen, en het sohip vloog in de lucht waarbij acht personen werden gedood. De bedoelde opening correspon deerde met het ruim, waar zioh zonder twijfel de gaBsen uit de kaikstikstof opge hoopt hadden. Doordien deze niet van deugdelijke qualiteit was en nog caloium- carbid bevatte, had zich door de vochtig heid van de lucht en de Btof zelve, acety- leengas gevormd, hetwelk de ontploffing veroorzaakt had. Een ontvoering. Den 24sten Mei verdween de 17-jarige leerlinge van 't conservatorium voor muziek in Weenen, Hilda S. uit de ouderlyke woning. In een

De Eemlander | 1912 | | pagina 2