DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 134. MAANDAG 10 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: 91'. D. J. van Schaardenburg. Abonementspri js Per jaar f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 laanden id. f 1.Franco per post id. fjl.40. Afznderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEIffK HlitJit». Telef. In tere. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiton het Kanton Amersfoort por regel f 0.10. (By abonnement bolangrjjke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, an buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bnrean D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam Het Kiesrecht in Frnkrijk. De Fransche Kamer hett een besluit genomen inzako hot kiesrect. De groote quaestio was sdert onheuge- lijken tijd het vraagstuk dergroote of der kleine districten. Voor beie valt iets te zeggen. Bij de groote districen loopt men gevaar, dat da politici van broep te talrijk zullen worden in de kamer.bjj de kleine, dat do dorpsgrootboden naa Parjjs zullen worden gezouden om plaas te nemen in de kamer. Men bad ten slole de stemming bjj kleine districten, bij arondissementen, aangenomen. l)e radicale prtjj heeft lang dat stelsel beschermd en laaraac vastge houden, ook nog toen Biand bet reeds had veroordoeld. Hij vont dat de groote mannen der kleine plaaten een veel te mime plaats in de Kame innamen. Zij vertegenwoordigden niet hot land, maar hun eigen kringetjes. In lie kringen be schouwde men hen als ziakwaarnemers; zij moesten bedelen bij mhisters om post jes, baantjes enz., voor de kiezers die hen afvaardigden. Blijkbaar voer de toongrveode party zeer goed bij dit stelsel. Maai in den laatsteo tijd heeft zij nederlagen geleden. Haar tegenpartjj, die do stomping bij departe menten wil, op gevaar if dat de groote redenaars al te talrijk zotden worden, had nog een ander denkbeelt. Zij wilde het evenredig stelsel invoereu; zij wilde verte genwoordiging ook der mnderheden. Nu heeft de Kamer beiloten tot hervor ming der Kieswet in dezm zin. De heor Poincaré verklaarde zich -óór do herziening en de Kamer gaf hem net groote meer derheid van stemmen geljk. Zoodat wjj binnen korter of langer tijd in Frankryk de belangwekkende proef zullen zien nemen met hit evenredigheids- stelsel. De Londensche Transportarbeiders. Het bestuur van den Transportarbeiders hond heeft thans naar alle afdeelingen in Groot Britanië en Ierland een telegram verzonden, waarin worct aangespoord tot het proclameeren van de nationale staking op heden, tenzy het antwoord van de werkgevers bevredigend mocht zyn. Na de Belgische Verkiezingen. In Belgie is het tot nu toe rnstig gebleven. Alleen hebben Zaterdagavond in de St Goorge kazerne te Ant serpen enkele sol daten de internationale gezoDgen en „weg met de geestelijkheid" geschreeuwd. Sol daten van de wacht brachten vijf der oproerigen naar de provoost. Duitschland en Amerika. Wy hebben dezer dagen met een enkel woord melding gemaakt van het bezook van een Duitsch eskader aan Amerika. Dit bezoek heeft aanleiding gegeven tot hartelijk gestolde artikelen in de Ameri- kaansche pers over de betrekkingen tus- schen beide landen. De Philadelphia Leader zegt, dat door de hartelijke verwelkoming welke de Duitsche oorlogschepen ten deel gevallen is, het bewijs geleverd werd, van Amerika's goede gezindheid jogens Duitschland. De Washington Post verklaart, dat het bezoek de reeds bestaande wederzijdsche genegen heid nog zal doen toenemen en verzekert dat geen enkel buitenlandsch eskader zulk een hartelijke ontvangst is ten deel ge vallen. Duitschland en Amerika, schrijft do Pittsburg Post, zyn de beste vrienden on er bostaat geen mogelijkheid, dat aan deze betrekkingen afbreuk zou gedaan kuunen worden. De New-Yorksche burgemeester heeft de burgerij nitgenoodigd ter eere der Duitsche gasten hunne huizen t« versieren. Bij hun bezoek in Annapolis, zyn de Duitsche officieren, naar een telegram uit Washington meldt, door de gehoelo bevol king zeer gevierd geworden. De Jezuïetenwet. De Tagliche Rundschau heeft van goed ingelichte zijde vernomen, dat hoogstwaar schijnlijk de Duitsche Boudsraad eerst na de vacantie, dus in het najaar, zich bezig zal houden met do interpretatie vandeJe- zuietenwet. Volgens de meening van den Bondsraad is er bij deze zaak niet veel haast, daar de Beiersche interpretatie van de Jezuïetenwet toch voorloopig geen toe passing zal vioden. Naar verluidt, zullen alle bondsregeerin- gen verzocht worden zich schriftelijk over de aangelegenheid te uiten. Referent in den Bondsraad over de Jezuïetenquaestie is de vrije stad Hamburg. Een Stoute Landdag. In Februari j. 1. koos de Landdag van Schwartzburg Rudolstadt een sociaal-demo- oraat tot voorzitter. Dat was te erg. De Regeering ontbond den Landdag. Nu heb- Zaterdag do nieuwe verkiezingen plaats gehad, doch de uitslag was, dat alles bij het oude gebleven is; er werden 8 sociaal democraten gekozen tegenover 7 leden der andere partijen. Wat nu? De Oppositie in Hongarije. Nogmaals hebben de leden, die uit het Hongaarsche Volkshuis zyn gezet getracht de zitting toch bij te wonen. Ze werden echter opnieuw door de politie uit de zaal gezet. Het geval ging nogal kalm toe. De oppositiepartijen hebben tban6 een manifest tot de natie gericht, waarin zij vorklaren, dat de stemming over het mili taire wetsontwerp van nul en gener waarde was. Zij teekenen protest aan tegen de handelingen van den president van het Volkshuis, welke zij onwettig noemen. Een Aanslag. Toen Zaterdag te Agrsm de Koninklijke commissaris Kuvaz en zijn vrouw, benevens de diiecteur van onder wijs, Herovico in een auto van een feest terugkeerden, schoot een Bosnisch student op de auto. De commissaris bleef ongedeerd. De kogel trof echter den heer Herovico, wiens toestand hopeloos is. De 6tudent vluchtte, en doodde op zijn vlucht nog een agent en wondde een ander. Voorbijgangers grepen ten laatste den vluchteling, die thans krankzinnigheid simuleert. Ver scheiden Bosnische studenten zijn in hech tenis genomen. Staking van Scheepsofficieren. Onlangs hebben we meegedeeld, dat er een staking onder de scheepsofficieren der NoorweegscheKustvaartdreigde.Dezestaking is thans uitgebroken. Alle machinisten van de Noorweegscbe Kuststoombooten staakten Zaterdag avond het werk. Dit besluit is van zeer groot gewicht vooral voor noorde lijk Noorwegen, dat volkomen afhankelyk is van de Kustvaart voor den dageljjkschen aanvoer, daar er daar geen spoorwegen z|jn. Do Regeering heeft nu besloten het ver keer op de belangrijkste NoorweegscheKust- routes door oorlogsschepen of particuliere schepen met marinemanschappen te onder houden. Staking op een Scheepswerf. Volgens een telegram uit St. Petersburg hebben allo arbeiders, ongeveer 6000 in getal, op de Keizerlijke scheepswerf te Nicolajef, een haven aan de Zwarte Zee, het werk gestaakt. De redeD is de arresta tie van dertig werklieden. Wat echter de reden tot die arrestatie was, wordt in het telegram niet gemeld. Verdekling van Macedoniö. De Parijsche Temps komt met een op zienbarend nieuwtje, dat vooral te Konstan- tinopel met schrik zal worden varnomen. Het blad zegt, dat Bulgarije en Servië, nu ougeveer tweo maanden geleden, een bondgenootschap hebben aangegaan ter vcrdeeling van Macedonië. Ze zouden Grie kenland en Ruinonië kennis hebben gege ven van deze overeenkomst. Het heet, dat Servië het sein totde ver- deeiing zal geven, door Macedonië binnen te trekken. Misschien houdt de reis van den Koning van Bulgarije naar Weenen met dit plan verband, om eens te polsen of men dit in Oostenrijk en Duitschland kan goedkeuren. Rusland zou er niets tegen hebben. En daar de Temps betrekkingen onderhoudt met bet Fransche ministerie van buiten- landsche zaken, mag men aannemen, dat Frankryk er evenzoo over denkt. Te Berlyn zwjjgt men nog. Raden van Arbeid. Zaterdag heeft er tusschen den minister van landbouw, nijverheid en handel en den minister van binnenlandsche zaken aan diens departement overleg plaats ge had betreffende de grondwettigheid van het aan de Raden van Arbeid toe te kennen verorderingsrecht. Ziekteverzekering. De Kamer van koophandel en fabrieken te Nijmegen heoft besloten, bij de Tweede Kamer instemming te betuigen met de bekende motie van de Haarlemsche Kamer tegen do ontworpen RadeD- en Ziektewet. 3e Vredesconferentie. De commissie tot voorbereiding en rege ling van de derde internationale Vredes conferentie heeft Zaterdag te 'sGravenhage een vergadering gehouden. Wanbetaling van den Hoofdelijken Omslag. Tegen een 50-tal ingezetenen van Doornspijk is een vervolging ingesteld wegens wanbetaling van den Hoofdeljjken Omblag over 1911. Zjj ontzeggen echter den fiscus het reoht de invordering te doen, op grond, dat de Gemeenteraad de gemeentebegrooting voor 1911 niet heeft vastgesteld, zooals toch art. 207 der ge meente uitdrukkolyk voorschrijft. Zoo dra de inbeslagneming der goederen plaats vindt, zal de fiscus zich voor den bevoegden rechter hebben te verantwoorden over z|jn onwettige inbeslagneming.Het gerucht gaat dat bij een eventueelen gerechtolyken ver koop de hulp van do gewapende maoht zal worden ingeroepen, omdat men voor wanordelijkheden vreest. Kamer van Koophandel. Zaterdagavond hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken een openbare vergadering ten Raadhuize, onder voor zitterschap van den heer J. Ger. Klebcr. Afwezig met kennisgeving was de heer H. Meursiog. Na opening der vergadering leest de secretaris de notulen van 11 Mei, wolke worden goedgekeurd. De Y o o r z i 11 e r deelt hierna mede, dut zijn ingekomen, behalve de gewone periodieken 1. Een adresboek van de gezamenlijke fabrikanten te Lancashire. 2. Een missive van den consul-generaal der Argentijnschc republiek ter begeleiding van eenigc brochures omtrent handel en industrie en algemeenen toestand van dat land. 3. Van den minister van L., H. on N. bet jaarverslag van de staatsmijnen en van het ondersteuningsfonds van die mijnen. 4. Yan den Directeur van het bureau van den industrieelen eigendom het jaar verslag van dat bureau. Al deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 5. Van de Kamer van Koophandel te Arnhem eon adreB aan den Minister van Jnstitie inzake de instelling van een offi cieel handelsregister, waardoor vele mis bruiken in den handel zouden worden voorkomen. Zal worden behandeld in de volgende vergadering. 6. Een missive van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen. Als voren. De Voorzitter deelt mede, dat ingevolge de toezending van het adres der schippers inzake de verbetering van do bevaarbaarheid van de Eem en de ver lichting aan den mond, verschillende schip* pers door de Kamer zijn gehoord en naar aanleiding van de opgeworpen bezwaren een concept-adres aan den Gemeenteraad is opgesteld, ter ondersteuning van het verzoek der schippers. Ten opzichte van het licht is een nader onderzoek ingesteld, waarna de Kamer tot de conclusie is ge komen, dat eigenlyk noodig is bjj het bestaande licht een rood licht op het Oos- terhoofd en op eenigen afstand landwaarts twee gele lichten. Wanneer daartegen be zwaren bestaan, zou reeds veel gewonnen zijn door bij het bestaande licht een rood licht te plaatsen op het Oosterhoofd en daarachter een wit licht op dozelfde Ijjn.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1