DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 137. DONDERDAG 13 JUNI 1912. 9e JAARGANG- RARE VRIJZINNIGEN.' BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. m Bureau: KI.GINK Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel moer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiteu bet kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De vlieger HIKTH, die Maandag 10 Juli het eerst in Weenen is geland, is de toekomstige winnaar van de vlucht Berljjn Weenen. Noord Holland, Groningen en Drenthe zyn de eenige provincies, waar de libera len nog de meerderheid hebben in do Provinciale Staten. ZoolaDg do verkiezing vnn leden der le Kamer opgedragen is aan de Provinoiale Staten en dat zal voorloopig nog wel zoo blijven; in do jongste Grondwether- zieningscommissie scheen deze getrapte ver kiezing vrjj algemeen goedgevonden te worden zijn de drie genoemde provincies aangewezen het vrjjzianig element in onzen Senaat in Btand te hondeD. Groningen en Drenthe benoemen resp. 3 en 2 leden der le kamer, Noord Holland echter 9. Het is dus voornamelijk aan Noord Holland te danken, dat onze le Kamer nog 'n krachtige vr'yzinnige minderheid telt en in de laatste jaren hebben do Staten dier provincie Senatoren gekozen, die tot de voortreffelijkste leden van de le Kamer gerekend mogen worden. Men zou denken, dat de vrijzinnigen wel alles in het werk zouden stellen om hun meerderheid in do Provinciale Staten van Noord Holland te handhaven. Te dringen der schjjnt dit noodig, nu door het „om gaan" van 'n enkel plattelandsdistrict en het toenemend aantal socialisten de liberale meerdorheid tot slechts enkele stemmen teruggebracht is. Het is daarom met groote verbazing, dat men vernomen heeft, dat in Amsterdam door vrijzinnigen, vrijzinnigen, die zich by voorkeur de vrijzinnigen-bij-uitnemendheid wanen, het er op aangelegd wordt 'n libe ralen zetel in handen te 9pelen van rechts. Wat is geschied In een van de meest vaste liberale districten der hoofdstad is door het overlijden van den vrjjen liberaal Mr. Sillem 'n zetel opengekomen, welken de vrije liberalen al? hun toekomend be schouwden en waarvoor zij dus 'n eigen candidaat stelden, de heer Lioftinck. De meer linkschc vrijzinnigen meenden echter 'n poging te mogen doen om hun dezen zetel af te snoepen en kwamen eveneens met 'n eigen candidaat uit. Nu kon dit in 'n vast district als Amsterdam VI geen kwaad. Hoewel voorstander van eveure- dige vertegenwoordiging ook van do ver schillende rijzinnige groepen zonden wjj het kunnen billijken by oen tusschentydsche verkiezing in 'n district waar geen gevaar dreigt, eens eikaars krachten te meten. By de le stemming legde de candidaat van de linkscho vrijzinnigen het echter met glans of, de vrye liberaal vereonigde ongeveer driemaal zooveel stemmen op zich, maar bleef toch 'n goede honderd stemmen bij den coalitie-candidaat ten achter. Herstemming was noodig tusschen beide laatsten. Dezer dagen vergaderde de Vrijz. Dem. Kiesvereeniging om haar houding te bepa len bij deze herstemming. De heer Lioftinck, gepolst over eenige vraagstukken, had verklaard zich tegen invoering van algemeen kiesrecht niet te verzetten en aan uitbreiding van de rech ten der le Kamer niot te hechten. Con servatief moge de heer Lioftinck zijn, zeer conservatief zelfs, reactionnair is hij niet, die zich „uiet verzetten zal tegen algemeen kiesrecht". Niettemin besloot de V. D. Kiesvereeniging bij meet derheid van stem men de kiezers te adviseeren aan de her stemming niet deel te nemen. Wjj kunnen onB begrijpen, dat de vrijz.- democraten weinig gevoelen voor 'n vrijen liberaal als den heer Lioftinck. Daarvoor loopen hun opvattingen te ver uiteen. Maar wij kunnen niet begrijpen, dat do Amster- dantsche vrijz.-democraten zoo weinig ver- antwoordclijkheidsbeset hebben, dat zij niet schromen uit particularistische en sepa ratistische neigingen een bedreigden libe ralen zetel aan rechts te verraden. Nogmaals, wij kunnon begrypeu dat de vrijz.-dem. noode 'n vrijen liberaal stemmen. Maar wy begrypen niot, dat zij dan liever den zetel door een coalitie-man ingeno men zien; dat zij uit persoonlijken tegen zin medewerken ock de Staten van Noord Holland „om" te helpen. Zou dit meer in het belang der vrijzinnig-democratische begiuselen zijn? Of willen de vrijzinnig-democraten in isolement hun kracht zoeken? Dan valt te vreezen, dr.t weidia de laatste vryz. demo craat uit Kamer, Staten on Gemeenteraden verdwenen zal zijn. Ook in 'n ander opzicht blameeren de .Amsterdamsche Yrijzinnig-demooraten niet alleen zich zelf naar de geheele vrijzidnige- partij Algemeen kiesrecht, ziedaar de leus alom aangeheven. Het luidst door de vrijz.- dem- zelf. En wat doen ze nu? Nu ze de keus hebben tusschen iemand die zich tegen algemeen kiesrechtnietzal verzetten en wiens stem misschien eens de doorslag zal moeten geven om 'n vryz.-dem tot lid van de le Kamer te kiezen, en 'n ander, 'n christ.- hist. die met alle kracht, welke in hem is, tegen algemeen kiesrecht zal vechten, wat doen do vrijz.-dem. nu? Niet Btemmon, zeggen zij. En in de ge geven omstandigheden beteekent dat: laat do reactiouair, laat de coalitieman gekozen worden 1 Ja, ja, er zyn toch rare vrijzinnigen op do wereld. De Oorlog. Daar hebben we het al, de Italianen zyn er bij het gevecht bij Zanzour veel slechter afgekomen dan de Turken, zegt do Turk- scho Minister van Oorlog. De verliezen der Italianen zegt hy, bedragen meer dan 1000 man. De Turken verloren 160 dooden en 300 gewonden. Ton slotte had er een go- vecht van man tegen man plaats, totdat hierin stnunrn de berichten van beide partijen overern do Turken eindelijk genoodzaakt waien, door gebrek aau am munitie, hunne stellingen te verlaten. Weergekeerde rust. In België is vooiloopig althans de rust teruggekeerd. De arbeid in alle in dustriegebieden is hervat. De Koning, die bij het uitbreken der onlusten, zyn reis naar Ostcnde had uitgesteld, is thans met zijn gezin naar die badplaats vertrokken en de minister-president is met vaoautie naar Fri nkryk gegaan. De staking in Londen. Naar schatting van den Londenschen eorr. van hot Berl. Tagebl. bedraagt het aantal stakers in Engeland thans ruim 130.000 man. Het grootBte contingent le vert de Londen8che haven; in do andete Engol8che havens wo dt maar uiterst lang zaam aan de oproeping der Londensole stakers gi volg gegeven. Van daar, dat men met reden veroude stellen mag,dat do staking op lange na niet de uitgebreidheid zal verkrijgen, van die van verleden jaar. Inmiddels zal de staking der dokwerkers in elk geval een sterken terugslag uitoefe nen op hot goederentransport en ook op het pereonenveivoer. Zoo is de „Majestic", een groote boot van do White Star Lico gister niet naar New York vertrokken. Do mail en een aantal passagiers zijn door de „Kaizcr Wilhelm n" overgenomen. De Vrouwen tegen Home Rule. In hot Engelsche Lagerhuis is eon peti tie overgelegd van 140 000 Ierscho vrou- won. In do petitie wordt de aandacht ge vestigd op de groote gevaren die uit toe kenning van Home Rule zullen voortvloeien en wordt van hot Parlement de verwerping gevraagd van voorstellen, die tot ontbinding van het Vereenigd Koninkrijk zouden leiden. De slimme vogel, tegenstander van Home Rule, die al deze vrouwtjes voor zijn zaak heeft gespannen, heet Sir Joh. Lonsdale. Generaal Booth. Het officieele orgaan van het Leger deB Heils in Engeland, The War Cry, komt thans het reeds vroeger gemelde bericht bevestigen, dat alle hoop op behoud van hot gezichtsvermogen van generaal Booth is opgegoven. De oogontsteking heeft ech ter opgehouden en dientengevolge is ook de pijn verdwenen. Een Proces. Er wordt geprocedeerd tusschen den En- gelschen Staat en do Nationale Telefoon maatschappij over een som van niet minder dan 240,000,000 gulden. De maatschappij was tot dusver feitelijk houdster van het telefoon-monopolie in Engeland en maakte daarmee oei. winst van ongeveer 50 mil- lioen gulden in het jaar, wuarvan tien per cent aan den Staat werd aangedragen. Nu is hef materieel en do installatie van de maatschappij genaast en is er quaestie over de som, door den Staat te botalen. De maat schappij eischt 240 millioen. Kiesrechthervorming in Engeland. In het Lagerhuis heeft minister Asquith meegedeeld, dat de Regeering haar ontwerp betreffende kie6rechihervorming gereed heeft en dit vermoedelijk reeds de volgende week zal indienen. Het ontwerp beoogt af schaffing van het meervoudig stemreoht en invoering van algemeen kiesrecht voor mannen. De Staking van Scheepsofficieren. De staking der scheepsofficieren en ma chinisten in Noorwegen, waarvan we reeds een paar keeren melding hebben gemaakt heeft in tal van plaatsen dbn gohcolen dionst in de war gebracht, en vooral op de stoomvaartlynen van Noorwegen naar Enge land, Hamburg en Rotterdam is de dienst volkomen gestaakt. Het gevolg daarvan is dat te Bergen in Noorwegen een aantal toeristen zijn, die niet meer weg kunnen. Deze opeenhooping van gasten in het stadje heeft nog het ge volg, dat de levensmiddelen er achaarsch worden, vooral daar door de staking het aanvoeren van levensmiddelen zeer bemoei lijkt wordt. Do Veieeniging van machinisten ter keopvnardyjhecftgisteren eeu protestmeeting gehouden, om to protesteeren tegen de handelwijze van collega's by de marine om onderkruipersdiensten te doen. De stakers zyn bereid om de onderhandelingen met de reeders voort te zetten, maar deze weigeren over den eisch van loonsverhoo- ging te spreken. De Oppositie in Hongarije. Het schijnt met de militaire ontwerpen toch niet zoo vlot te zullen gaan als som migen wel gehoopt hadden. De financieele en juridische commissies uit het Magnaten huis hebben een spaak in het wiel gesto ken. Terwijl deze vereenigd vergaderd waren om over deze wet te beraadslagen is een voorstel van graaf DeBsewffe aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het ontwerp- legerwet in het Volkshuis is aangenomen met minachting der 'oestaando wetton, dat dus die wet om grondwettige redenen niet geldig is en moet worden terugge zonden aan het Volkshuis, met verzoek die wet te behandelen in den vorm, door de grondwet voorgeschreven. Dat de gemoederen nog lang niet rustig zyn bljjkt wel uit het feit, dat op het

De Eemlander | 1912 | | pagina 1