WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Thermometerstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NEP. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.33 uur. De Bilt, 13 Juni 1912. Hoogste barometerstand 767.7 m.H. te Coruna, laagste 750.5 to Nice. Verwachting tot den avond van 14 Juni 1912. Meest matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 71 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 13 Juni des 's morgens 7 uur is 68" F. oogenblik dat in het Volkshuis de ver- soherpiug van het reglement van Orde werd aangenomen, do uitgesloten afgevaar digden, door aanhangers bogeleid door de straten trokken. De groep groeide weldra aan tot duizend man en voortdurend klon ken de kreten: „Weg met Tisza! Een bom voor Tiszal Aan de lantaarn met hem! Leve de Republiek!" Ook het Kos- suthlied werd gezongen. In de Waizner- gasse werd de menigte door de politie uiteengedreven. De socialisten te Arad organiseerden een betooging tegen de regeering. Zij ver nielden een aantal vensterruiten en sloegen in de drukkeryen van het orgaan dor rogeeringspartij alles kort en klein. De politie moest met geweld de orde en rust herstellen; 24 personen werden vangenen waarby op hare dringende smeekbede ook de vrouw van den onge- gclukkigen burgervader, zich mocht aan sluiten, geplaatst en voort gaat het op bevel van den strengen kapitein, naar den stcdelijken commandant van Berlyn.... Deze, de toenmaalB veel genoemde graaf Moltke, wist geen raad, tot het klaar verstand hem zeide, met een ongehoorde afzettersstreek te doen te hebben. Meor dan een week lang bleef om de gestalte van dien in het Pruisische leger totaal onbe kenden kapitein, de glorie hangen van een romantischen bandiet. Totdat och arme, na 10 dagen de romanheld, een oude ver- loopen schoenmaker bleek te zyn met zoo veel jaren tuchthuis achter den gebogen rug. En de groote aandachtige spanning, waarmede de geheele wereld naar de op lossing van het raadsel had uitgezien, brak op eens los in een geweldige lachbui, al zette begrijpelijkerwijze het „officieele mili taire" Duitschland daarbij een beetjo zuur gezicht. Voor dat eens hartelijk kunnen uitproesten, is do wereld haron schenker altijd dankbaar gebleven, en zij heeft hem een aangeuamen levensavond gegund. Nu is Wilhelm Voigt dood, gelijk wij melden, maar dn „kapitein van Köpcnick" zal nog lang blyven voortleven. De Ziekteverzekering. De Tweede Kamer besloot gistermiddag dat hedenochtend zal behandeld worden een voorstel van de Commissie van Voorbe reiding voor de Ziekteverzekering om de amendementen Lohman naar do afdcelingen tot onderzoek te zenden. Wordt dit voorstel aangenomen en zal dientengevolge de verdere behandeling van Raden- en Ziekewetten worden opgeschort, zoo zal de voorzitter voorstelleu na afdoe ning der wijziging van de Militaire Rechts pleging aan de orde te stellen de ontwerpen Auteurswet en Uitbreiding van het Staats- mynveld. Tentoonstelling „De Vrouw 1813—1913". Den 6 Juni heeft zich te Amsterdam de Vereenigiug Tentoonstelling „De Vronw 18131913" geoonstitueerd. Het bestuur bestaat uit een hoofdbestuur, bygestaan door een algemeen comité, waarvan de namen over eenigen tijd, als het geheel definitief is samengesteld, zullen worden bekend gemaakt. Het hoofdbestuur bestaat uit een dageljjksch bestuur van hoogstens 9 leden en de presidenten van de subcom missies. Vele subcommissies zijn reeds y'verig in de weer, andere zijn bezig zich te vor men. Ook hierover zal naderhand mede- deeling worden gedaan. Het secretariaat is gevestigd Linnaeus- straat 43. De Buitensocietbit te Arnhem. Door B. en W. is aan den Raad de volgende aanbeveling gezonden ter benoe ming van een Gemeentesecretaris: no. 1. Mr. J. Werkman, commies-redac teur ter Gemeentesecretarie te Utrecht, no. 2. Mr. F. W. R. Wttewaal, hoofd commies ter Provinciale Griffie TanNoord- Holland, te Haarlem. De Burgemoester der gemeente Amers foort brengt, met het oog op de aanstaande stemming ter verkiezing van één lid van de Gemeenteraad van Amersfoort, aan belanghebbenden in herinnering het bepaal de bij de artikelen 57, 58 en 154 der Kieswet luidende: Art. 57. Personen, by wie en bestuur ders van byzondore ondernemingen en in stellingen, waarby mannen, die den leeftyd van vijf en twiutig jaren bobben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tus- schen acht uren des voormiddags en vyf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in bet voorgaand artikel bedoeld, zyn, voor zoover arbeid wordt vorricht in fabrieken of werk plaatsen Terplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeids- lokalen zyn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tyd op eene zichtbare wyze is opgehangen eene door hen of van hunnent wege onderteekende lyst, de uren in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, Toor elk afzonderlijk of groepsgewjizo of voor allen gezamenlijk. Art. 154. Overtreding van de artt. 57 en 58 dezer wot wordt gestraft met hechtenii van ten hoogste veertien dagen of geld boete van ten hoogste vyf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeene maatregel van bestuur, welke is vastgesteld bij Koninklyk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt als volgt: Art. 1, Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde per sonen en bestuurders van bijzondere instel lingen en ondernemingen ten aanzien van- by hen in dienstbetrekking zijnde personen, wolke uithoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tydstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, opwelkerkiezers- lijst zij voorkomen. Art. 2. 'Vrijstelling, als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aan zien van bij hen in dienstbetrekking zyode personen, alsmede aan personen en be stuurders van byzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van by hen in dienst betrekking zynde ziekenverplegers. Openbare Leeszaal. In do gisteravond gehouden en drukbe zochte ledenvergadering van de vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek', is het voorloopige bestuur by acclamatie ge kozen tot definitief bestuur. Uit de vergadering gingen stemmen op om het bestuur uit te breiden met een vertegenwoordiger van de moderne vakbe weging, als hoedanig aanbevolen werd de heer G. van Wijland, secretaris van de Amersfoortsche Bestuurdersbond. "Van an dere zijde werd daarop aangedrongen, dat ook de christelijke arbeiders-organisatie in het bestuur vertegenwoordigd diende te worden. Na vry langdurige en verwarde discussie werd daarop eon voorstel aangenomen om het bestuur met 2 leden uit te breiden, vertegenwoordigende de moderne en chris telijke vakorganisatie. Met groote meerder heid van stemmen werden vervolgens ge kozen de heeren G. van 'Wijland en A. M. J. Goote. Niets meer aan de orde zynde, werd de vergadering door don voorzitter, den heer W H. E. Vrydag, gesloten. Bioscoop „De Arend". Het programma, dat tot en met Zondag 16 Juni a.s. in de bioscoop de Arend wordt vertoond, opent met een prachtige natuur opname van de Zilvorkust bij storm. Hoe mooi de verschillende fantasie Btukken ook mogen zijn, ze leggen het toch immer af bij dergelijke opnamen, die mooi na tuurleven doen zien, De gekleurde film Faust is niet zoo fijn van kleur als anders, de kleuren zyn tamo- lyk hard. Niettemin is ook deze zeer be- ziens waard, evenals de mooie Pathé-film „De straf der ontrouw." Als komisch num mer is „De krokodil als inbreker" zeker het best geslaagd, boewei ook „Onbreek baar porcelein" heel aardig is. Leerzaam is de wordingsgeschiedenis van het brood. Van af de primitiefste bewerking van den akker tot het bakken van het brood zelve worden alle verrichtingen weer gegeven, die noodig zyn om ons bet nut tige voedsel te verschaffen. En als hoofdnummer geeft bet programma „De Graaf de Monte Christo" naar den bekenden roman van Alex. Dumas. Zy, die de wonderbaarlijke geschiedenis ge lezen hebben van Edmond Dantes, die na zyn langdurige gevangenschap, op het eiland Monte Christo een schat vindt en dan als graaf de Monte Christo in het leven terugkeert, zullen door deze beelden zich weer veel daarvan berinneren. Met veel belangstelling werd deze film dan ook govolgd, hoewel zy' die het werk niet ken nen, er wel niet veel van begrepen zullen hebben, evenmin trouwens als van enkele andere beelden. Want hoe mooi de ver schillende films ook wareD, er was een be denkelijke leegte bij deze vooretelling. Er werd nl. geen woord by gesproken, alles werd overgelaten aan het Ternuft dar be langstellenden. Nu is dat wel heel aardig, maar tal van films zyn totaal onbegrijpe lijk, als niet met een enkel woord eenige verklaring wordt gegeven. Zoo zal de Faurt- film wel weinig effect hebben gesorteerd en die van„DeGraaf deMonte Christo door nie mand zijn begrepen, die het boek van Dumas niet gelezen heeft. Wanneer de explicateur, die wel in de zaal aanwezig was, door een of andere oorzaak zyn taak niet kan vervullen, zal de directie dan ook goed doen voor een plaatsvervanger te zorgen. Andere vreezen we, dat alleen „prentjes kijken* niet van genoegzaam belang zal zijn, om publiek te trekken. Voor Dinsdag waren o.a. by H. M. de Koninging-Moeder aan tafel genoodigd: kolonel Huisken, commandant van het 5e regiment infanteiie; jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers, burgemeester, en Mevrouw Barchman Wuytiers. Hedenavond 8 uur houdt het plaat selijk Nutsdcpartement een algemeeneleden- vergadering in Amicitia. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Verkiezing van een commissie tot nazien dier rekening. 4. Begrooting 19121913. 5. Verkiezing van twee leden in het bestuur wegens periodieke aftreding vaD de heeren Wolterbeek en C. J. F. Prins. 6. Eventueels mededeelingen. De verkiezing van een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken,noodig geworden wegens het bedanken van den heer D. H. G. Kleber, en bepaald op 20 Juni a.s. is tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De beer W. A. Wjjk slaagde heden te Utrecht voor bet examen voor onder wijzer. Te Utrecht is geslaagd voor het le gedeelte van het doctoraal examen in de geneeskunde de heer W. van Hoorn, alhier. Bij resolutie van den minister van koloniën, is een resolutie van 28 Mei, voor zooveel daarbij mej G. Th. W. Mezger ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Nederlandsch-Indië is gesteld om te worden benoemd tot onderwijzeres 3de klasse bij het openbaar Europeesch lager onderwys daar te lande, op haar vtrzoek, ingetrokken. (Stct.) De by do rij- en hoefsmidschool gedetacheerde le luitenant E. A. F. baron Creutz en de 2e luitenant W. E. Mathon, van het le regiment huzaren, keeren 30 September naar bun garnizoen terug. BAARN. Burgemeester en Wethouders van Baarn hebben Dinsdag aanbesteed: le. Het bouwen van een gymnastiek lokaal met 2 schoollokalen aan de school voor M. U. L. O. aldaar. Laagste inschrij ver G. C. Blanken te Amersfoort, voor f 12.112.50; 2e. het bouwen van lokalen voor vrjje- Intusachen is de voorzitter Tisza door Keizer Frans Jozef te Weenen ontvangen. Deze heeft hem geluk geweDscht met de zedelijke kracht waarvan Tisza heeft blijk gegeven. 't Ie zeer do vraag of dat de gemoede- ron der opvliegende Hongaren zal kal- meeren. De Kapitein van Köpbnick. Uit Londen is in Berlijn het bericht ont vangen, dat Wilhelm Voigt, de onvergete lijke kapitein van Köpenick, doodarm in oen ziekenhuis overleden is. De wereld dankt aan dezen fantast een der dolsto carneval grappen, maar ook eene, die een vlijmscherpe satire was op het heilige res pect voor den Duitschen wapenrok. En als Voigt reeds lang begraven en vergeten zal zijn, zal 't nageslacht nog met 'n ironischen glimlach de "Köpenickiade" herdenken, toen op 16 Oct. 1906 een geenszins „mo del" gekleed Pruisisch kapitein, het bestaan kon, om met 9 man van het 4de garde- regiment te voet het stadhuis van Köpe nick binnen te stappen, den burgemeester en den gemeente-ontvangor op grond van een voorgewend telegram van Ke:zer Wil helm voor zyn gevangenen te verklaaen, om daarna gemoedereerd op de stedelijko cassa. ongeveer 4000 mk. beslag te leggen. Dubbele posten voor den hoofdingang, pos ten voor do andere toegangen van het raadhuis, alle manschappen met de bajonet op het geweer, stipt gehoorzamend aan do op scherpen, militairen toon gegeven be velen van den „schneidigen" kapitein. In drie gerequireerde rijtuigen werden de „ge- De Buitensocieteit is voor f 48597 ge kocht door de gemeente Arnhem. Een conflict tusschen hooqleeraren en Minister Heemskerk. Naar aan Het Volk uit Groningen ge meld wordt, is er een ernstig conflict uit gebroken tusschen de Groninger hoogleer aren in Fransch, Engelsch en Duitscb, de heeren Salverda de Grave, Kern en Symons en minister Heemskerk. „De drie genoemde professoren zijn steeds voorzitters dor examen-conimissiën voor de akten lager en middelbaar onder wys, Fransch, Duitsch en Engelsch. De heer Heemskerk had nu aandrang op hen uitgeoefend om te bevorderen dat dit jaar een aaDtal rechtscho leden in die exaraen- commissiên, die heel wat reis- en verblijf- geld plegen af te werpen, zouden worden opgenomen. De drie hoogleeraren weiger den evenwel andere aanbevelingen te doon dan die uitsluitend op de bekwaamheid der examinataren zouden berusten. „Minister Heemskerk ging toen toch zijn gang en benoemde oen aantal kerke lijke loden in de examen commissiën. De drie hoogleeraren, de benoemden onbevoegd achtende voor de hun opgolegde taak, hebben nu gezamenlijk den minister den eisch gesteld, om die reeds in de Staats courant gepubliceerde benoemingen terug te nemen, wijl zy anders hun mandaat als leden der examen-commissie ter beschik king zouden stellen". Japanschk spionnen op Java. Te Batavia zijn drie Japansche apion- nen gearresteerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 2