DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 141. DINSDAG 18 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KLKIHIl HaA«I,6. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco- per poet id. f5.60. Per 3 maanden id. fl.Franco per post id. f,1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Adyertentiën: Van 1 tot 5 rogels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Bnitenlandsch Advert.-bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amsterdam De Italiaansch-Turksche Oorlog. Volgens een rapport van generaal Came- rana hebben de Turken en Arabieren de Italianen aangevallen, toen dezen een lan ding uitvoerden by Kaap Farrocg. Na een langdurig gevecht wierpen do Italianen de aanvallers terug. De Turken en Arabieren hadden 50 dooden, de Italianen hadden twee dooden en 9 gewonden. De staking in Engeland. De leiders der staking in Engeland ge ven thans zells toe, dat de „nationale* •taking mislukt is. In Londen zal zij ech ter worden volgehoudeo. De «takers staan hier nog betrekkelijk sterk, omdat zooals we gisteren reeds opmerkten de lichtermannen der Lon- densehe haven het monopolie voor hun bedrijf hebben. De lord major heeft du een vergadering belegd van burgers en kooplieden, om de actie van het Londensch havenbestuur te steunen, die aan dit mo nopolie een eind wil maken. Toch schijnt ook deze staking haar eind nabij; de mannen beginnen moedeloos te worden; op de stakingsmeetings is alle geestdrift verdwenen. Kiksrechtvrouwen. De Engelsche eerste minister, de heer Asquith, is Zaterdag op een officieele re- oeptie ter eere van 'BKoniugs verjaardag op het onverwachtst aangevallen door drio voorstanders van vrouwenkiesrecht, twee dames en één jonkman. Eerst kwam een dame naar hem toe, pakte den minister bij de schouders en riep tot hem: „Wij kunnen u niet toestaan, ongehinderd uw ambt uit te oefenen." Asquith trachtte vry te komen en de dame poogde hem de schouderversieriDg van de jas te rukken. Kort daarop werd een jonge man aan Asquith voorgesteld. Deze greep teratond den minister bij den arm, maar vóér hy Asquith kwaad kon doen, had een bode hem weggewerkt. De derde aanval ging uit van eeD uitermate mooi en goed gekleed meisje, dat Asquith bij den arm greep en hem, in de kleiue worsteling die daarop volgde, geducht met baar waaier op het hoofd sloeg. Ook zij werd onschadelijk gsmaakt door boden, terwijl mevrouw Asquith de aanvalster eenige stevige oor vijgen toediende en de minister zelf haar 'n paar slagen toebracht met zijn gala-hoed, die er het slechtst van alle afkwam. De oorzaak van de vernieuwde woede der suffragettes is dat aan sommige der tot gevangenisstraf veroordeelde ruiten-verniel- sters is veroorloofd geworden haar straf door te brengen in de eerste klasse, evenals politieke gevangenen. Doch dit is niet aan allen vergund geworden. Vandaqr de toorn. In een Zaterdag gehouden betooging hebben zij met een hongerstaking gedreigd, voor het geval niet alle veroordeelde Kiesrecht- vrouwen naar de „eerste klasse* worden overgebracht. Een nieuwe Engelsche Kieswet. De minister van onderwijs Pease diende, namens de regeering, een wetsontwerp in tot wijziging van het kiesrecht. Dit ontwerp wil feitelyk het „manhood" invoeren, want het schaft de meervoudige verkiezing af en de vertegenwoordiging der universiteiten en maakt een eind aan alle anomaliën van de tegenwoordige kies wetten. De eenige voorwaarde om volgens de nieuwe wot kiesgerechtigd te zijn voor het parlement is, dat men zes maanden ach tereen op een zelfde plaats gewoond heeft of daar ziju bezigheden heeft uitgeoefend. Er zyn, zoo zeide de minister, op het oogenblik ongeveer vier millioen personeD in Engeland, die het kiesrecht niet bezit ten en nu is berekend, dat onder het nieuwe stelsel het tegenwoordig aantal kiezers met twee tot twee-en-een half mil lioen zal worden vermeerdeerd. De Malta Conferentie. Gisteren hebben wij met een enkel woord melding gemaakt van een coufe- rentio op Malta gehouden. We wisten toen nog niet het rosultaat daarvan. Volgens een bericht uit Londen aan do Wiener Allg. Zeitung zou de Britsche regeering als gevolg dor conferentie, besloten hebben de Engelscho Middellandsche Zeevloot op gelijke sterkte te brengen als de Italiaan- sohe, waarvoor dan de Koloniën en Egjpte in de kosten zouden bydragen. Het plan om aan Frankrijk de handhaving van de suprematie der Entente-mogendheden in de Middellandsche zee op te dragen, zou opgegeven zyn. De Strijd om het Presidentschap. Het is hoden een gewichtige dag voor de Vereenigde Staten. To Chicago in de Republikeinsche partij bijeengekomen en daar zal worden uitgemaakt wie candidaat van die partij zal «iju voor het President schap der Vereenigde Staten. De vergadering die over de candidaat- atelling te beslissen heeft, bestaat uit 1087 gedelegeerden uit de verschillende staten der Unie en do verkiezing dezer gedele geerden is het geweest, die in de laatste maanden tot den zoo smakelopzen wedstryd tusechen Taft en Roosevelt aanleiding heeft gegeven. De uitslag der veikiezing is in groote trekken deze geweest: tusscheu de 4 en 500 werden voor Taft gekozen, eveneens tusschen de 4 en 500 voor Roosevelt, en voorts eenige tientalion voor Senator Lafol- lette, den leider der ontevredenen (Insur- genton) onder do republikeinsche partij, eenige tientallen voor Senator Cummins en ten slotte een aantal voor verspreide can- didaten, die geen kans hebbon. M. a. w. de moerderheid, 540, had feitelijk niemand. Maar toen ging het nationale comité aan het werk. Niet minder dan 254 verkiezingen werden betwist door een van de beide partyen, 't geen niemand behoeft to ver wonderen, die bedenkt hoe er in Amerika bij verkiezingen met geld tot omkoopen wordt gesmeten. Van die 254 betwiste districten zyn er 234 toegewezen aan Taft en slechts 20 aan Roosevelt, hetgeen een zoo dagheldere onrechtvaardige en schro melijk pai tijdige handelwijze van het comité ia, dat het Roosevelt's zaak by het volk ongetwyfeld veel goed heeft gedaan. Door die toewijzing van 234 dubieuze gedele geerden heeft Taft de meerderheid wèl verkregen, namelijk 255. Maar, zooals wij vroegor reeds hebben meegedeeld, hoopt Roosevelt een zooge naamde „stampede" op de vergadering te verwekken,een wilden ren van de vergader den te zyner guuate. Ed die kana schijnt niet gering te zyn. Roosevelt is gister reeds te Chicago aangekomen en hoe hij gesteund is, moge blykeu uit de toespraak die hy reeds tot een tienduizend monschen heeft „uitge schreeuwd" letterlijk. Hij zeide namelijk: „Ik ben hier als de vertegenwoordiger van het volk,dat strijdt tegen het gemeen ste soort van verdorven beroeps-politici. Zij hebben getracht het volk zijn over winning af te stelen, maar het volk zal weigeren zijn sanctie aan dien diefstal ie geven. De dieven zullen niet overwinnen 1" Landskas beroofd. Bij dc landskas te Bandoeng is inge broken. Er is f 10.470 gestolen. Radenwet. Minister Talma heeft alsnog in verschil lende artikelen van de Radenwot wijzigin gen voorgesteld, meerendeels van ondei- geschikt belang. Een principieole wijziging, welke wordt aangebricht, bestaat hierin, dat, in verband met de daartegen gevoerde bedenkingen, het verordeniDgsrecbt voor de Raden van Arbeid wordt geschrapt. Het Werkliedicnreglement. Aan de Memorie van Toelichting van de raadscommissie tot regeling van den rechts toestand van gemeentewerklieden, ontleenen wy het volgende: Bij de samenstelling van dit reglement zijn wij van het beginsel uitgegaan, dat in dit reglement slechte die onderwerpen ge regeld moeten worden, wolke op alle werk lieden der Gemeente betrekking hebben, terwijl bepalingen, die slechts betrekk'mg hebben op eon bepaalden tak van dienst, in do bijzondere voorschriften voor dien tak van dienst opgenomen moeten worden. Artikel 2. Wij achten het wenschelijk, 'lat de Raad zich bij het vaststellen der bijzondero voor schriften eeoigen invloed voorbehoudt; daar om hebben wij gemeend, dat de Commissie van bijstand advies moet uitbrengen, alvo rens deze byzondere voorschriften door B. en W. worden vastgesteld; immers van do Raadsleden zijn de leden der Commissie van bijstand het best op de hoogte van de bijzonderheden van een tak van dienst, zoo- dat zij het best die byzondere voorschriften kunnen beoordeelen. Wij achten het van groot belang, dat ieder persoon weet of hij al dan niet onder de bepalingen van bet Werklieden-regle ment valt; wij meenen, dat dit doel het eenvoudigst bereikt wordt door die personen of categorieën van peraonen in een Raads besluit op te sommen. Alinea 2 schept de mogelijkheid, jeugdige personen als leerlingon aan te stellen, die, zoo noodig, langer dan 2 jaar in dienst kunnen blijven; immers werden deze per sonen als werklieden beschouwd, dan zou den zij, in verband met het bepaalde in art. 10, niet langer dan 2 jaren in dienst mogen zijn, terwyl zij, in verband met het bepaalde in art. 6, eerste lid, evenmin als werkman op proef aangesteld zouden kun nen worden. De mogelijkheid zou dus uitgesloten zyn, dat een flink persoon door de Gemeente zelve tot werkman op proef werd opgeleid. Om deze mogelykheid daar te stellen, is art. 2, al. 2 opgenomen. Art. 4. Het komt ons gewenscht voor, een werkman, alvorens hem tot vast ge- meente-werkmaü aan te stellen, een proef- tijd te doen doorloopen, opdat de chef van dienst een oordeol over den werkman kan vormon; het is daarom, dat wy U het in stituut van „werklieden op proef" voor stellen. Art. 6. Aangenomen mag worden, dat een persoon op zyn 21e jaar over zyne volle werkkracht beschikt; wy achten hot daarom wenschelijk, met het bereiken van dien leeftijd do gelegenheid voor hem open te Btellen, tot werkman op proef aangesteld te worden. Anderszyds achten wij het is strijd met liet gemeentebelang, personen van 31 jaar en ouder aan den gemeente dienst voor het eerat te verbinden; immers de Gemeente zal in do jaroD, dat de man het beat voor arbeid geschikt is, niet hot volle profijt van hem kunnen trekken, ton- gevolge van zijn nog onvoldoende onder legdheid in den gemeentedienst. Ten slotte merken wy op, dat bet een dergelyk werkman uict gemakkelijk zal zijn, het recht op zijn maximum-pensioen te verkrijgeu. Art. 6, laatste lid. In verband met het bepaalde in art. 8, is het mogelijk, een werkman op proef na verloop van een jaar tot vast werkman aan te stellen. Wij meenen echter, dat het voor twijfel achtige gevallen wenschelijk is, de moge lijkheid daar te stellen, dat een werkman gedurende twee jaar op proef blijftim mers heeft een werkman in zyn eerste proefjaar niet volkomen voldaan, dan kan het billijk zijn, hem nogmaals een jaar gelegenheid te geven, om te toonen wat hij kan presenteeren. Artt. 10, 2. In overleg met de hoofden van de takken van dienst hebben wij don maximum-duur van den diensttijd van een los werkman in één jaar geateld op 35 weken. Artt. 10, 3 schept de mogelykheid een los werkman langer dan een jaar in dienBt te houden. Wij achten het echter wensche lijk, een uitersten duur van twee jaar vast to stellen, opdat hierdoor voorkomen worde, dat een los werkman voortdurend in dienst gehouden wordt, zonder dat er voor hem kans bestaat, vast werkman of workman op proef te worden. Art. 11. Hierdoor wordt bevorderd, dat de hoofden van de takken van dienst steeds op de hoogte blijven van de wen- schen en bezwaren van de werklieden. Wij meenen echter, dat elke werkman zijne wenschen en bezwarcD zelf met zijn chef moet bespreken; mitsdien komt het ons ongewenscht voor, het spreekuur voor de afgevaardigden der vakvereenigingen als zoodanig open te stellen, daar wij vreezen, dat het dan de gewoonte zal worden, dat Diet de werkman zelf zyne belangen be spreekt, doch het Bestuur der vakvereeDi- ging, hetgeen ons niet in het belang van den dienst voorkomt. Geldt het kenbaar maken van collectieve wenschen of bezwareD, dan staan voldoende middelen aan de vakvereeniging ten dienste, terwyl bovendien aan deze collectieve be zwareD, die uit den aard der zaak van in-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1