DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 147 DINSDAG 25 JUNI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLAHDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. 11.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: HLKINK Hti4J 6. Telet. latere. 188. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.- bnrean D, V. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Geen algemeens werkstaking. Na de clericale overwinning bij de stem bus in België, braken er bier en daar partieele stakingen uit, die echter spoedig verliepen, en ook door de sociaal-demo cratische leiders werden afgekeurd, omdat de stakingen niet genoegzaum waren voor bereid. Het heette toen, dat er later, bijv. bij de opening van het Parlement een algemeene staking zou volgen. Daarvan schijnt echter voorloopig niet te komen. Ten minste het Brusselsch soc. deur orgaan .Vooruit" schrijft: „Uit talryke briefwisselingen, die wij van alle kanten ontvangen, blykt het ons, dat er nog partygenooten zijn, die in het ge dacht verkeeren, dat de werkstaking drei gend, 9obier onmiddellijk voor de deur staat, bijvoorbeeld met de opening de Kamers. „Het moet gezegd worden dat dit niet waar is. „De algemeene staking kan voor het ooganblik van geen kracht zijn, dat hebben wjj overigens al gezeed. „En voor ons steekt het gelukken en het algemeen zijn van dat krachtig strijdmid del in de goede propaganda, die de werk staking zal voorafgaan. „Maar de party laat zich niet opdrijven, noch door vijanden of ougoduldige vrienden. Wij willen dat de party haar oogenblik in volle vrijheid kiest." In tegonBpraak hierme is het bericht uit Bergen, volgens hetwelk de mijnwerkers groepen in de Borinage hebben besloten tot de algemeone staking, zonder echter den datum vast te stellen, waarop deze zal uitbreken. een toe8praak tan den Koning der Belgen. In een toespraak ter gelegenheid van het 75 jarig bestaan van het regiment grenadiers heeft de Koning der Belgen o. a. gezegd: „Doordrongen van mijn plichten als hoofd van den staat, doe ik een dringend beroep op de officieren opdat zij zich met hart en ziel toeleggen op de opvoe ding der kinderen, die de natie hun toe vertrouwd en ik hoop vurig dat deze meer en meer zal begrypen, als zy de toekomst beschouwt, welke opperste en gebiedende verplichting haar door haar neutraliteit zelf wordt opgelegd, n.l. de offers, die zij moet brengen, steeds te houden op de hoogte van den plicht dien het leger zal hebben te vervullen in geval altyd te vreezen internationale verwikkelingen België zouden dwingen de onschendbaar heid van zijn grondgebied te verdedigen." Broodnood in Toulouse De bakkers van Toulouse hebben in een aankondiging aan de bevolking meegedeeld, dat zy, indien hun aandringen bij de Regeering op maatregelen tegen de duurte van het graan en meel, zonder resultaat blyven' zij hunne ovens ter be schikking van de overheid zullen stellen, dan kan deze zien hoe zij de burgerij aan brood kan helpen. Zij zijn reeds begonnen met te staken, heden in den namiddag zouden zij hunne winkels sluiten. De onkosten voor de Duitsche Leqerwetten. De Dnitsche Reichsanzeiger publiceert de inhoud van de Legerwetten en van de wet tot dekking der onkosten voor de ver sterking van leger en vloot. Deze laatsto I wet bestaan uit één enkel artikel, luidend: De suikerbelasting treedt, 6 maanden na de invoering van een wet, die een alge meene belasting op het bezit voorschrijft, uiterlyk op den 1 October 1904 buiten werking. Het wetsontwerp, moet den Rijks dag vóór den 30 April 1913 worden voor gelegd. Kiesrkchtvrouwen. Twee bekende suffragettes, mevrouw Pankhurst en mevrouw Pethick-Lawrence, zyn in de gevangenis zoo ziek geworden, dat ze op vrije voeten moesten worden ge steld. Er staat niet by, dat ze dit gewei gerd hebben. Dreigende Staking. In een buitengewoon druk bezochte vergadering van spoorwegmannen,gister avond te Stratford, in Londen, gehouden, werd een motie aangenomen, waarin de spoorwegarbeiders besloten Woensdag te middernacht het werk neerteleggen wanneer de Bond van Reeders en het Londensch Havenbestuur weiger achtig blijven om een samenkomst te houden met de erkende vertegenwoor digers van de transportarbeiders. De Conventie te Chicago. Het feit is geschied. De Conventie te Chicago heeft tot candidaat van deRe- publikeinsche partij voor het President schap gekozen Taft. De stemmen waren als volgt verdeeld: Taft 561, Roosevelt 107, Lafollette 41, Cummins 17 en Hughes 2. Het aantal afgevaardigden dat geen stem uitbracht, bedroeg 344. Terstond daarop heeft Roosevelt een onafhankelijke candidatuur aanvaard. Hy heeft hiervan kennis gegeven in de volgende bewoordingen: „De tijd is gekomen, dat al wie ver trouwt op de eerste grondbegrippen der moraal in het openbare en particuliere leven, zich moet aansluiten bij de nieuwe beweging". Hij verzocht den gedelegeerden, terug te keeren naar hun woonplaatsen, om het gevoelen hunner omgeving te ver nemen. Later zal men bijeenkomen op een groote conventie, om een progres sieve candidatuur te stellen. Roosevelt beloofde den candidaat, die dan gesteld zou worden, te zullen steunen. Vervolgens verklaarde hij, dat de regelmatige conventie een werktuig was in dienst van ontaarde, politieke „bosses", die geen schaduw van sympathie meer hadden voor den geest en bedoelingen dor republikeinen van voor vijftig jaar. „Gij mijne vrienden" aldns ging hij verder „zijt de geesielijke erfge namen van Abraham Lincoln, die wei gerde langei gebonden te worden door banden van het verleden, maar met nieuwe opvattingen door den tijd ge vraagd, zich plaatste tegenover nieuwe gebeurtenissen". Roosevelt besloot met voor te stellen, dat de zinspreuk der nieuwe campagne zou zijn: „Gij zult niet stelen". De officieele Conventie is uiteenge gaan, niet onder luide ovaties voor Tatt, den overwinnaar, maar gedrukt en zwijgend, „in de overtuiging", zooals een gedelegeerde het uitdrukte, „dat een begrafenis 1ste klasse te wachten was." Immers niemand, ook van Taft's eigen aanhangers niet, vleit zich met j de hoop, dat de president eenig succes j met zijn candidatuur zal hebben. Daar toe ontbreekt het eerste noodzakelijke voor welslagen: geestdrift. En zeker zal Taft „geen kans" heb ben nu de scheuring in de republikein- sche partij een feit is geworden en Roosevelt als candidaat der „progres sieve" groep zal optreden. Van deze scheuring kan alleen de democratische candidaat profiteeren. De Conventie te Baltimore. Thans begint de voorstelling te Bal- timore. Daar zijn reeds de meeste af gevaardigden der Democratische Conven tie voor het kiezen van een candidaat voor het Presidem schap der Yereenigde Staten aangekomen. Nu Roosevelt scneu- ring heeft gebracht in de republikein- sche partij, zijn ze vol goeden moed. Er is echter ook al ruzie. Ze zijn n.l. reeds aan het kibbelen geraakt over de keuze van een voorzitter. Er is dus alle kans, dat de conventie te Baltimore even rumoerig zal worden als die te Chicago. Een nieuwe Bakkerswet. Naar de Tijd vau doorgaaos goed ingelioh- te zyde feroeemt,bestaat bij enkele Kamer leden het plan, een nieuw ontwerp-Bak- kerswet in te dienen, in hoofdlijnen over stemmend met het ontwerp Talma, doch op eenige onderdoelen gewijzigd, teueinde aldus aan de bezwaren van sommige tegen stemmers tegemoet te komen. ■Rome troef. Tot leden van den Raad van Toezicht op dc Rijksverzekeringsbank zyn benoemd het Kamerlid v. Vuuren, de Amsterdam- sche jeneverstoker v. Dijk en de R. E. Volksbond voorzitter Veesing, drie katho lieken dus. Of minister Talma bezig zou zijn, de stemmen dor katholieke Kamerleden voor zyn verzekeringswetten te lijmen? (Volk). De benoeming van prof. Noordtzij. De rumor in de pers over de benoeming van den Gereformeerden dr. Noordtzij tot opvolger van Prof. Valeton te Utrecht, schynt thans door daden gevolgd te zullen worden. Bij een aantal predikanten uit de Nod. Herv. Kerk bestaat het voornemen, aan de Synode te verzoeken dat zy zich in naam der kerk tot de Regeering richte met een ernstig protest tegen de voor melde benoeming- Do bedoeling is te dien einde een ont worpen adree in het begin der volgende maand aan de Synode te zenden. Een Verrassing. Wij lezen in het Nwsbl. v. N.: De Tweede Kamer wacht, zegt men, deze week een verrassing. Door verschil lende scbryvers van Kameroverzichten is daarop gezinspeeld doch het fyne van de zaak wist men blykbaar niet. Naar wy hoorden, zou er kans op bestaan, dat de amendementen op de Radenwet allen werden ingetrokken en deze dan in twee dagen j tijds zou worden afgewerkt. De linkerzyde zou zich daaitoo bereid verkluard hebbeD uit overwegiug dat de Radenwet op zich zelf staande, wel van nul en geener waarde is, en eerst beteekenis zal krygen door de aanneming vac Ziekte- en van Invalidi teitswet. Maar men zou dan tijd, zij het ook slechts den beknopten tyd van twee dagen winnen, om do nieuwe Auteurswet af te handelen. De juistheid van dit gerucht kunnen wc niet nagaan, doch we meenden het niet aan onze lezers te moeten ont houden, toen we het van meer dan een zyde vernamen. Van ben zenuwachtig burgemeester. Uit Hengelo schrijft men aan het Volk dat daar Zondag door de Vrye Socialisten- vereeniging een openlucht meeting zou worden gehouden te gunste van het anar chisme en ter bestrijding van den gods dienst. Een optocht zou voorafgaan. Dc burgemeester van Hengelo, om toestemming voor het laatste gevraagd, had gezegd, dat eerst vergunning moest zyn verkregen voor het houden der meeting. De vereoniging meende daarvoor geen toestemming noodig te hebben, zag van den optocht af en deed voor de meeting geen aanvraag. Van de meeting kon echter ook niets komen, want de eigenaar van den tuin, door de politie bewerkt, liet do „vryen" welen, dat hy hun niet zou toolaten. Zij huurden echter Zondagmorgen nog een zaal en hielden daar een bijeenkomst. De burgemeester, die daar niet van wist, had den tuin, die oorspronkelijk de plaats der meeting zou zijn door politie en marechaussee doen af zetten, maar er kwum uatuurlyk nies mand. De burgemeester keek op zyn neu- en de „vrijen" vergaderden toch! Burgemeestersvacature. In Haag8cho kringen geldt als een der ernstigste candidaten voor het burgemees terschap van onzo gemeente Mr. H. Ver Loren van Thomaat, ambtenaar van hot Openbaar Ministerie te Zutfen. De heer B. Kramer, Boekhandelaar in de Langestraat, was zoo vriendelyk ons een fraaie collectie nieuwe ansichten van Amersfoort tc zenden. Keurig uitgevoerd geven zij kiekjes van verscheidene tot nog toe niet op ansichten gebrachte mooie punten van stad en omgeving. Bioscoop „De Arend". Wij maken er onze lezers op attent dat vanaf Woensdag 26 Juni tot en met Zon dag 30 Juni weder een nieuwe beelden reeks in de Bioscoop De Arend vertoond zal worden. Behalvo een natuuropname van St. Petersburg en een actualiteit voorstel lende een stierengevecht te Nimes, bevat het programma nog drie dramatische en 4 Komische films. Tot slot (als extranum mer) een groote reclame film betrekking hebbende op het bedrijf der firma Pander, meubelfabrikanten, te 's Gravenhage. Deze film, die na het gewone programma ge-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1