DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 151. ZATERDAG 29 JUNI 1912. 9e JAARGANG. Bij dit nummer behoort 'n BIJVOEGSEL. Uit de Pers. BUITENLAND. BINNENLAND7 ALLERLEI. DE LANDER. Hoofdredacteur: Mr. IK J. van Schaardenburg. Bureau: HLGINF, Hv tC li. Telef. Interc. 183. Abonnementsprijs Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bg abonnement belangrgke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warraoesstr. 76- 78 Amsterdam Geen verhooging van het prestige der kamer. De Vaderlander schrijft: De behandeling van de Radenwet, aan de Tweede Kamer opgedrongen door ver werping van het voorstel Karnebeek om do amendementen-Roodhuijzei], ci devant-Loh- man naar de afdeelingen te verzendeu, is wel de treurigste vertooning, die men zich denken kao, en stelt de Kamer terecht bloot aan de hekelzucht van pers en publiek. De Radeowet is toch niets meer dan een geraamte, en heeft evenveel behouden van Talma's oorspronkelijken opzet als de leeuw, in Artis kooi geboren, van den fieren koning van de woestijts. De Radenwet is niet meer Talma's ideaal, die organisatie van den arbeid, de bekende klinkklank uit de Kuyperiaansche phrasen- logie; dat is ze al lang niet meer. Maar ze is zolfs niet meer wat ze in tweede in stantie heette te zullen zijn, nl. de lijst, die de Ziektowet encadreerde, want van de Ziektewet komt niets meer, en in dat op zicht is de Radenwet eene lijst, waaruit de schilderjj is weggesneden. Ze is niet meer dan een geraamte, en een raadselachtig geraamte, want niemand weet, of het ooit meer dan een geraamte zal worden. En met dat geraauite moet Talma een 8chijntnomf behalen. De Rechterzijde, die hem de Bakkerswet niet gunde, zal hem deze eer(?) verschaffen, dat hij zal kunnen zeggenIk heb toch iniju Raden wet er door gekregen! En daarvoor gebeurt het, dat telkens, als de wagen in de discussie vastloopt, de heele Rechterzijde, die zich wel wijseljjk wacht den minister met haar woord te steunen zelfs Aal- berse en Van Vliet missen daartoe blijk baar den moed als één man gereed staat, niet om den wagen in het rechte spoor te helpen, dat kan niemand meer, maar om de zweep op de paarden te leggen en het vooruit! to bevelen. Welke onweder- legbare argumenten van Links er ook wor den aangevoerd om de discussie te schorsen of te verdagen, Rechts 13 daar doof voor; Talma zal zjjne Radenwet hebben, en zoo wordt de Tweede Kamer tot een vertoo ning gedwongen, waardoor haar prestige ernstig wordt geschokt. Inderdaad, eene zware verantwoording die zelfs mannen als Nolens en anderen op zich nemen. En de minister, blijde met de brute overmacht van het geheel, weet niet een6 zijn fatsoen te bewaren, maar zit smakelijk in zijn stoel te lachen, als de argumenten, die hij niet kan ontzenuwen, worden neer- gestemd. De Oorlog. Het is weer eens meenens geweest tus- sohen Italianen en Turken. D Italianen vielen den 26en de Turksch-Arabische stel lingen tegenover Sidi-Saïd aan. De vijand werd op de vlucht gedreven. De Italianen hadden 18 dooden en 112 gewonden. De verliezen dor Turken moeten zeer belang rijk zijn en in de loopgraven zgn 500 lijken gevonden. Zoo heet het ten minste in het bericht uit Italiaanscben bron. Maar hoort nu hetzefdo feit vermeld door Turken. De minister van oorlog heeft telegraphisch bericht outvangen, dat de Italianen gisteren een aanval hebben gedaan op de Turksche kampementen bg Sidi Said. De vijand werd teruggeslagen en vervolgd tot aan de zee. Ilij liet een groot aantal lgken achter. De Opstand in Albaniö. Wat op het oogonblik in Albanië on een deel van Macedonië geschiedt, dringt de belangstelling in Turkje voor don oorlog op den achtergrond. De vreemdste geruch ten doen de rondte; ze zullen wel over dreven zijn, maar teekenen toch de stem ming. De couranten bepalen zich tot het weer geven van enkele officieele inededeelingen, moest démentis, en do betrekkelijk on schuldige geruchten van de bladen to Saloniki. De ernBt van den toestand echter blijkt duidelijk uit het feit, dat de ministers dagelijks over den toestand in Albanië beraadslagen. Blijkbaar is, onafhankelijk van den eigenlijken opstand, een partjjbeweging gaande, die geleid wordt door de te Mo- nastir wonende leiders van de liberale op positie, waartoe veel ontevreden officieren behooren. Het doel van deze beweging is eventueel het aftreden van het kabinet cn do ontbinding van de Kamer af te dwin gen. Echter moet er de nadruk op geves tigd worden, dat noch de Albaneezen, noch de liberalen, niettegenstaande hun schijn baar onvaderlandslievende houdiog, van plan zijn gemeenc zaak te maken met de Italianen." Het gevecht bij Mali schijnt zeer ernstig te zijn geweest. Uit Constantinopel wordt daarover naar Athene gemeld, dat er meer dan 400 man sneuvelden. Het Drievoudig Verbond. In Duitschland is men zeer ingenomen met het feit, dat de Oostenrgksch-Hon- gaarsche legerwetten thans definitief baar beslag hebben gekregen. Do Köln ZeituDg schrgft o.a.: „Het leger van onzen Oostenrijksch-Hongaarschen bondgenoot kan nu voortaan de vergelijking doorstaan met het Duitsche leger, ook ten aanzien van moderne uitrusting en organi satie." En het blad prijst het krachtig op treden van graaf Tisza, den president van het Hongaarsche Volkshuis, die met de de hem ter beschikking staande stemmen deze zaak heeft doorgezet. Lijkverbran ding. In Leipzig zullen de kosten van de lijk verbranding aanmerkelijk verminderd wor den. Tot nog toe werd aan het crematorium te Leipzig voor Duitschers f 18, voorbuiton- landers f 36 gevraagd. De gemeenteraad heeft thans besloten voortaan de kosten op resp. f 15 en f30 te stellen. Als grond voor dezen maatregel wordt opgegeven, dat de lijkverbranding steeds meer wordt toegepast, zoodat het te kort, dat bij do vorbrandiug van Pruisische lijken mocht ontstaan,gemak kelijk kan worden aaugevuld. In het afgeloo- pen jaar hadden in Leipzig 905 crematies plaats. Tegen de slechte bioscoop. De Wurtembergsche Tweede Kamer heeft met groote meerderheid van stemmen een motie aangenomen, waarin er bg de Re- gecring op aangedrongen wordt maatregelen te nemen tegen de bioscoop misbruiken.in 't bijzonder tot het beperken van bezoek dozer iurichtiugen door jongelieden. Dreigende Spoorwegstaking in Noorwegen. Het Noorweegsche Verbond van Spoor wegarbeiders houdt een congres te Christi- auia. Er worden loonsverhoogiDgen tot een algeheel bedrag van 1.7 millioen Kronen verlangd. Als deze verhoogingen niet wor den toegestaan, gelooft men, dat de sociaal democraten de algemeene spoorwegstaking zullen proclameeren. Uit Portugal. De Senaat heeft de wet goedgekeurd, waarbij aan den gewezen koning Manuel en de leden van zijn familie de hun toe- behoorende inboedel wordt teruggegeven. De Kamer heeft het wetsontwerp, waar bij het gezantschap bg hetVaticaan wordt gehandhaafd, dat door den Senaat was teruggezonden, aangenomen. De Ziekteverzekering. De Radenwet zal weldra afgehandeld zijn; slechts het slotartikel rest nog. Voorshands heeft Minister Talma zijn Radenwet door de moeilijkhedeu heen ge worsteld. Alleen de eindstemming kan hem nog desillusie baren en gisteren moet de Minister na alle kwade dagen wel met een gevoel van bevrediging huiswaarts zijn ge keerd. Bij de regeling van werkzaamheden werd nogal gekibbeld, ieder wilde na de Raden wet een ander ontwerp als no. 1 op de agenda plaatson. Besloten is alleen, dat de wijziging der Indische begrooting tot na de vacantie wordt bewaard. Daarvoor komen echter de uitbreiding van het Staatsmijn- veld, de Auteurswet, de wijziging der Pen sioenwet voor Land- en Zeemacht, waarbij de heer Tor Laun motie?, tot verwerping voorbestemd, aankondigde, subsidie plan 1913 en de wijziging onzer en der Indische muntwetten aan de orde. Na de verwerping der Bakkerswet. Naar aanleiding van het bericht in de bladen, dat de hceren Aalberse c. s. zich be zig houden met het samenstellen van een gewgzigd octwerp-Bakkerswet, wordt aan het Vad. van betrouwbare zijde gemeld: Ook de club der Unie-liberalen heoft reeds een veibeterd ontwerp-Bakkerswet in be handeling. Op de mogelijkheid van zoodanig ontwerp werd reeds gedoeld in de verkla ring van mr. BorgeBius op 5 Juni j.l. vóór de stemming over do Bakkerswet van Mi nister Talma plaats had. Do leider der Liberale Unie zeide immers op dien dag: .Waar de wet in geen geval zal worden ingevoerd, vóórdat een jaar na de afkondi ging is verstreken, is er alle tijd bij afstem ming van dit ontwerp spoedig een regeling in te dienen, die aan do bestaande mis standen een einde maakt, maar niet aan leiding zal geven tot zoo ernstige bezwareo, als uit het in werking treden van deze wet zullen voortvloeien". Nu binnen enkele dagen een voorstel van mr. Aalberse to wachten is, wordt de indie ning van het ontwerp der Unie-liberalen opgeschort, om eerst te zien, wat het ont- werp-Aalberse inhoudt. Degasdirecteur te Yoenen- d a a 1. Nadat gisteren een commissie van raadsleden, onder wie de le wethouder met den secretaris, een oüderhoud bij Ge deputeerde Staten had gehad, heeft de Raad met de gascommissic gisteravond tot half elf vergaderd, waarop hedenmorgen Burgemeester en wothoudeis krachtens de bestaande instructie den directeur der ge meentegasfabriek hebben geschorst wegens vermoeden van onregelmatigheden in de overgelegd» gasrekeniDg. Kas, boeken en bescheiden zijn ter secretarie gedeponeerd. (Hbld.) Oud-minister bestolen. De heer Wessels. oud-minister van Oranje- Yrgstaat, die eenige dagen te Berlijn had vertoefd, is daar Woensdag leeljjk te pas gekomen. Toen hij zich n.l. op den An- halter Bahnhof bevond om zich naar den trein voor Dresden te begeven, liepen een paar leden van een internationale dieven bende hem tegen het lgf en beroofden hem van een portefeuille, bevattende twee kredietbrieven, resp. van 50 en van 1000 p. st„ 500 mark aan contant geld en eenigo papieren van waarde. Ongeluk in de Krup pfabriek Uit Essen wordt gemeld dat in de fabriek van Kiupp een pan met gloeiend metaal op een aantal arbeiders neerviel. Vijf werk lieden werden levensgevaarlijk gewond. Drie automobilisten, die uit Neder land kwamCD, brachten bun wagen onder in eene garage op het St. Lambertus-plein to Luik. In de auto bevonden zich tweo zeer groote kannen alcohol, die verscheidene honderden liters bevatten. Het verdachte voorkomen der automobilisten en een waar schuwing der Holland8cbe douane brachten de politie op het spoor. De automobilisten zijn verdwonen en hebben de auto in den steek gelaten, die nu naar de magazgnen der douane is overgebracht. ('s-H. Ct.) Een „vliegende bruiloft." Dezer dagen is de bekende aviateur Graham White te Widford bij Chelmsford in het huwelijk getreden. De bruidegom vloog De afdeellng „Broodfabriek'1 levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden alg dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1