DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 153. DINSDAG 2 JULI 1912. 9e JAARGANG. FfüHOJrla Brieven aan een Oud-Amersfoorter. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. I>. J. wan Schaardenburg. Bureau: KLEINF. Hiltl fi. Telet. Interc. 18». Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederon regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangryke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 78-78 Amsterdam Amice. Met opzet heb ik dit epistel uitgesteld om je deu uitslag van do gemeenteraads verkiezing in het, derde district te kun nen melden. Je weot, het ging om een zetel van rechts, al schijnt het wel een vergissing geweest te zijn, toen de kiezers den anti-revolutionairen heer Salomons in den raad brachten. Nu althans was het voor niemand meer verborgen, dat de kiezers Salomons' wijsheid heel weinig op prija stelden en hem volgend jaar welzijn congé gegeven zouden hebben. Toch was er een sterke strooming om den zetel aan rechts te laten. Gemeente belang enEemlander schenen die opvatting te huldigden. Maar toen de rechtsche partyen met een caricatuur van een candidoat kwamen en de afgescheiden kiesvereeniging Amersfoortsch Belang een vrijzinnig caa- didaat stelde, hebben de meeste liberalen, oude veeten vergetende, openlijk voor Piet van Achterbergh partij gekozen. De verkiezingsstrijd is erg lauw geweest. Veel viel er niet te zeggen voor de can- didaten en het waren er ook de lui niet naar om de kiezers warm te doen loopen. De uitslag van de eerste stemming heeft me verrast. Ik had wed een herstemming tusschen Piet en Willem verwacht maar niet men een voorsprong van den eerste. En heel erg viel mjj het stemmencijfer van den S. D. A. P'er tegen. Nu is het wel waar dat de afdeeling eon allerongelukkig ste keuze had gedaan maar naar ik van deze en gene boorde, zou de partij dezen winter zoo enorm vooruit gegaan zijn. En daar krijgt me nou de politieke tinnegie ter, die zij candideerde, nog minder stem men, dan haar candidaat bij de vorige verkiezing. By de herstemming hebben Piet en Wil lem het met elkaar moeten uitvechten en Piet heeft het schitterend gewonnen met bijna 100 stemmen boven zijn tegen candi daat. Het meest verheug ik mij over dezen uitslag, omdat het district 3, dat altjjd het zwakke district heette, den liberalen can didaat zoo een overweldigende meerderheid heeft gegeven, terwijl er nog tientallen kiezers van de stembus thuis gebleven waren en de S.D.A.P. met den meesten klem haar kuddeke absolute onthouding bevolen had. Ik geloof dus, dat ook district 3 aardig op weg is een vaste burcht voor de liberalen te worden en het zou mij ver wonderen, als Salomons' tweelingbroeder Ruys zijn zeteltje niet voelde waggelen en hy zal snappen, dat ook hy volgend jaar wel zijn biezen pakken mag. En nu is, zooals je wel begrijpen zult aller aandacht gevestigd op de aan staande burgemee8terbenoeming. Wie het worden zal, is nu niet moeielijk meer te gissen. De gemeentewet zegt, dat niemand tot burgemeester benoemd kan worden, die niet ingezetene der gemeente is. SlechtB in het belang der gemeente mag hiervan af geweken worden. De eenige ingezetene, die voor benoeming in ernstige aanmerking kan komen en door de overgroote meerderheid der burgerij begeerd wordt, is de heer Vrijdag. Er is in dien geest een verzoek schrift tot de Koningin gericht, onder- teekend door 13 van de 19 raadsleden of eigenlijk 13 van de 17, want er was een vacature en eeu raadslid vertoeft buiten lands, terwijl er verder op geteekend is door de moeste hoofdofficieren en de nota belen der stad, allen van de meest uiteen- loopende politieke en godsdienstige rich tingen. Wat wil je nog meerP Zou de minister de Koningin nu nog kunuen ad- viseeren dit adres ter zijde te leggen ter- wille van eeu zeer kleine en zeer onbe- duidonde minderheid, die liever eeu Kuype- riaanschen burgemeester verlangt en niet vraagt, wat iemand presteert, maar wat hy gelooft? Je zal misschen zeggen: we zijn den laatsten tijd rare benoemingen gewend. Volkomen waar, maar sinds minister Heems kerk tot burgemeester van Bolsward be noemde een anti-rev. fietsenhandelaar, die al eenige keeren door de kiezers zelfs niet waardig gekeurd was lid van den raad te zyn, kan bij nu opeens moeielijk afwijken van zijn toen ter tijd uitgesproken meening dat de eisch der gemeentewet slechts ter zyde gesteld mag worden, als er onder do ingezetenen geen enkele gegadigde voor het burgemeesterschap is. Ik begin daar te merken, dat dit een aardige politieke brief geworden is. Maar wat zal ik je ook anders schrijven? Juni is een slappe maand, vooral hier in Amersfoort, waar van het zomerseizoen weinig anders gemerkt wordt, dan dat de men8chen successievelijk voor eenige weken verdwijnen, terwijl het aantal stedelingen dat van elders in onze overschoone omge ving verpoozing komt zoeken betrekkelijk gering is en nog wel gering zal blijven,zoo lang wij in den omtrek geen goedkoopere pensions krijgen. Ik vindt het altijd zoo jammer, dat Amersfoort's omstreken zoo onbekend zijn en blijven, en ik weet niet of wel het noodige gedaan wordt om ze meer bekend te maken en zomergasten hierheen te lokken. Je bent nog al vin dingrijk, kom denk eens na over een pakkende reclame voor Amersfoort en den Berg met zijn prachtige uitzichten. JORIS VAN EEMLAND. Da Opstand in Albaniö. Sjehab Bey die naar Monastir is ver trokken, moet naar uit Constantinope) wordt verzekerd, in het bezit van verstrek kende volmachten zijn, tc-n einde de muiters tot vreedzame onderwerping te breogen. Voor het geval echter dat zijn pogingen mislukken, is eeu groot aantal troepen in gereedheid gebracht, die deels reeds on derweg, deels klaar tot uitrukken staan. De geruchten over een aanstaande alge- meene mobilisatie worden echter ter be- voegdor plaatse beslist tegengesproken. Ia hot parlement verklaarde minister Mohmont Chefket,, dat hij sedert de revo lutie er steeds naar gestreefd heeft, de officieren te verhinderen, zich in de poli tiek te mengen. Hij wachtte sedert hij minister van Oorlog is, slechts een gele genheid af, om een wetsontwerp te doen aannemen, waarbij het aan het leger ver boden wordt zich met politieke kwesties bezig te houden. Deze wet achtte hij voor het heils des vaderlands zeer noodzakelijk De minister brandmerkte hen, die te Monastir gedeserteerd waren als verachte lijke wezens en verraders. Het eeuwige proces. Het groote Camorra-proces, dat ongeveer 6 jaar geleden begonnen is, duurt nog steeds voort. Onze lezers zullen zich misschien herinneren, dat een aantal Camorristen te Napels beschuldigd waren vin moord op i twee leden van de Camorra, een zekeren Cuocolo en zijD vrouw, die hen zouden heb ben verraden. De instructie heeft een kleine vyf jaar geduurd. Daarna is de openbare behandeling der zaak begonnen te Viterbo, daar men vreesde, dat een dergelyke sen- sationeele gebeuitenis to Napels aanleidiog zou geven, tot telkens terugkeeiende ongere geldheden. Ecnigen tij^J geleden zijn uu de pleidooien begonnen; de eerste advocaat heeft ongeveer twee en een halve maand go- sproken. De advocaat Lioy, die nu aan het woord is, pleit reeds gedurende twintig dagen en is nog niet klaar. Het is zoover gekomeo, dat zijn cliënt hem zelfs verzocht heeft zijn pleidooi te willen bekorten, maar de redenaar dacht er niet over zich te be perken. Daarop heeft een der beklaahdan, Carmine de Vivo uitgeroepen„Mynheerde president, drie van ons zyn sedert den aan vang van het proces reeds gestorven, en wy zijn allen ziek: wanneer men zoo doorgaat, zullen wij hier allen omkomen; ik smeek deu advocaat dus zijn redo te willen bokorten." Maar ook dit hielp niet, want, toen de advocaat veroutwaardigd zich verder aan de verdediging wilde onttrekken, drongen de rechters er op aan, dat hij zijn pleidooi zou voortzetten. Dit tooneel speelde zich den 12 Juni af; den 25 Juni was Lioy nog steeds aan het woord Eenige maanden geleden moesten inge volge de wet een twintigtal beklaagden worden vrijgelaten, omdat zij sedert het begin der instructie 6 jaar preventief had den gezeten, d. w. z. de zwaarste straf, die zij zouden kunnen krijgen, wanneer zij schuldig bevonden werden, reeds haddcu uitgezeten. En dat zal langzamerhand wel met alle beklaagden gebeuren. Daarbij komt, dat zij, die het meest te klagen heb ben, eigenlijk de rechters zijD, die gedu rende 15 maanden iederen dag zitting moe ten houden; de gezworenen hebben hun huis, hun zaak of hun landgoed moeten verlaten, om iets van deze duistere zaak te begrijpen. Velen hebben dan ook in den beginne geweigerd hun benoeming te aan vaarden, maar zy werden er met geweld toe gedwongen. Het eenige, waar men thans nog belang in stelt, is de vraag, of het proces ooit ein digen zal, en hoe groot het uithoudingsver mogen van de acteurs van dit langdurige drama nog zal zijn. Kiksrechtuitbreiding in Italië. Evenals do Kamer heeft thans ook de Italiaansche Senaat met groote meerderheid van stemmen bet ontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht aangenomen en de Ko ning heeft het ontworp reeds bekrachtigd, zoodat het wet is geworden. De eerstvol gende parlementsverkiezingen zullen dus worden gehouden volgens de nieuwe kies wet. Deze onderscheidt zich van de vorige vooral hierdoor, dat het kiesrecht nu ook verleend is aan hen die niet kunneD lezen of schrijven. Dit aantal du is in Italië, evenals in alle zuidelijke landen bijzonder groot; het bedraagt circa 50 procent. Het heet, dat deze hervorming er zoo gemakkelijk is doorgegaan, omdat elk der partijen - met het beminnelijk optimisme van zuiderlingen verwacht, dat haar winst grooter zal zyn dan die der andere. Socialistencongres te Brussel. Het socialisten congres, te Brussel by- eengekomen, om maatregelen te nemen ter bevordering van de invoering van alge meen, gelyk en enkelvoudig stemrecht in België, heeft een motie aangenomen waar in geëischt worden: algemeen stemrecht en rechtvaardige, evenredige vertegenwoordi ging. Verder wordt in de motie gezegd: „De socialistische parlementaire groop zal een oDtwerp tot wijziging der Grondwet indienen, uiterlijk in November; de arbei dersgroep zal alle vredelievende middelen te baat Demeo, waaronder de algemeene staking, om dit doel te bevorderen. Een amendemont, om het woord .vrede lievende" te doen vervallen werd met op vyf na algemeene stemmen verworpen. Stemrechtvrouwen. Het gaat met de Engelsche suffragettes van kwaad tot erger. Er zyn sterke ver moedens, dat zij dezer dagen getracht heb ben brand te stichten in een landhuis to Coisham, toebehoorend aaD ministei Hob- house. Togen een der deuren van het huis vonden bedienden des morgens papier en ander brandbaar materiaal opgestapeld, terwijl een leege petruleumkau in de na bijheid werd gevonden. Men vermoedt dat sufl'ragettes hier aan het werk zyn geweest, omdat in de nabijheid van do „brandstapel" een fijn dameszakdoekje, een damesmesje en een sacbet werden ge vonden en omdat 's morgens in de vroegte eenige goedgekleede dames in de nabijheid van het huis zijn gezieD, die cenigo ureD later met den eersten trein uit eeu in de nabijheid gelegen plaatsje weer zijn ver trokken. Het plan is in elk geval niet volvoerd; alleen de deur was gedeeltelijk verbrand. De Rotalisten in Portugal. Naar do Portugeescbe bladen melden, hebben de Koniogsgeziuden in Noord- Portugal getracht een opstand te doen uit breken. De troepen werden er op af ge zonden, en bij die gelegenheid werden tal van personen gekwetst. De bewegiDg is, naar het heet, onderdrukt. Zekliedenstaking in Amerika. Tengevolge van de weigering van zeven scheepvaartmaatschappijen om niet sudors dan georganiseerde zeelieden in dienst te nemen, hebben de leiders vsd de arbeiders partij te New York de algemeene staking afgekondigd. Zij hopen dat meer dan 35000 stokers en matrozen en 4000 haven arbeiders te New-York en elders zich by de bewegiDg zullen aansluiten. De verwerping van de Bakkerswet. Zondag werd te Amsterdam, op initia tief van het hoofdbestuur van den Nederl. R. K. Bond van Bakkers, Cacao Choco lade- en Suikerbewerkers als inzet van een nieuw te voeren actie naar aanleiding van de door de Tweede Kamerverworpen Bakkerswet een landelijke protest-meeting gehouden. Na vrij uitvoerig debat werd de volgende motie van het bestuur aangenomen: „De Nederl. R. K. Bond, enz.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1