WE£RO£HICHT. Thermometerstand "stadsnieuws7 ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.44 uur. De Bilt, 2 Juli 1912. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Horta, laagste 756.4 te Sylt. Verwachting tot den avond van 3 Juli 1912. Meest matige Westelijke tot Noord- Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Botrokkon tot zwaar bewolkt, wenig ot geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 66 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 2 Juli des 's morgens 7 uur is 63° F. gehoord de besprekingen over het ver werpen der Bakkerswet door de Tweede Kamer der Staten-Generaal; van oordeel: dat het een gezonde sociale opvatting is, dat het gezinsleven niet on- noodig ten behoeve van het bedrijf mag worden verstoord; van oordeel: dat zonder verbod van nachtarbeid herstel van het gestoorde ge zinsleven niet onnoodig ten behoeve van het bedrijf mag worden verstoord; van oordeel: dat zonder verbod van nachtarbeid herstel van hot gestoorde ge- zinslcven van den bakkersgezel niet moge lijk is; evenmin als de volgens Goddelijke en aatuurlijke wetten noodzakelijke Zon dagsrust; overwegende: dat nachtarbeid in het bakkersbedrijf beslist onnoodig is ten be hoeve van het product; overwegende: dat de regeling van den arbeidsduur zonder afschaffing van nacht arbeid onvoldoende is; protesteert daarom ernstig tegen de hou ding dier leden der Tweede Kamer welke tegen het wotBontwerp stemden; keurt af de motieven welke door enke len daarvoor aangevoerd, werden medege deeld; brengt warme hulde aan Minister Talma voor de kloeke verdediging van dit wets ontwerp, en aan de Kamerleden welke hem daarbij krachtig steunden waardeert ten zeerste het plan Aalberse- Pas8toors om alsnog te trachten de Bak kerswet gewijzigd aangenomen te krijgen, besluit: om het plan Aalberse-Passtoors te steu nen, om daardoor voor heden te redden wat te redden valt om de actie voor geheele afschaffing van nachtarbeid zoo krachtig mogelijk voort te zetten, betuigt sympathie met de motie van het Vakbureau en de Federatie. Chineezbnrelletjeb op Java. Te Djokjakarta molesteerdon Macaoers Chineezen, din de haarvlecht nog bloven dragen. Hierdoor ontstond een geregeld govecht. De politie bleek machteloos. Er werden velen gewond. Delftsche Politie-quaestie. Nadat Zaterdag aan den burgemeester van Delft een exploit was beteekend waarin de hoofdinspectuer van politie verklaart geen genoegen te nemen met het hem met ingaDg van 1 Juli verleend niet-eervol ontslag mclddo de hoofdinspecteur zich gisteren aan tot hervatting van zjjn dienBt. Do toegang tot 't bureau werd hem echter geweigerd. Om alle risico van een moge lijk proces te ontgaan heeft de burgemeester gisteren een nieuw besluit genomen, waarbij de hoofdinspecteur op voordracht van den commissaris op 1 Juli niet eorvol wordt ontslagen. Broodvbrordeninq. De door den raad vau Vlaardingen ge wijzigde gezondheidspolitieverordening, waarbij o. m. is bepaald, dat brood, niet voldoende aan het voorgeschreven gewicht van 1 K.G. of V', K.G. in beslag wordt genomen, is Maaudag in toepassing ge bracht. Hot gevolg hiervan was, dat bij veschil- lendo bakkers groote partijen in beslag werden genomen. In de lieden gehouden Zomtrzitting van de Provinciale Staten van Utrecht kwamen o. a. do volgende onderwerpen aau de orde: Adres van het bestuur der Vereeniging „Amersfoortscbe Industrie -en Huishoud school" om in het genot te bljjven van het provinciaal subsidie ad f 1725 's jaars, met het voorstel daaromtrent van Gedep. Staten. De van f 1500 op f 1725 verhoogde subsidie werd afhankeljjk gesteld van een Rijkssubsidie van f 6900 zoodat aan de gestelde voorwaarde niet kon worden vol daan. De ontbrekende f 400 zijn echter door particulieren bijeon gebracht, zoodat, indien de gemeentelijke on provinciale subsidies tot de opgegeven bedragen zullen worden ontvangen, uit de geringere Rijks- subsidie geen nadere bezwaren voor de financiën der vereeniging zullen ontstaan. Daarom stellen Ged. Staten voor het ver hoogde bedrag te handharen. Adres van het bestuur der voreenigiDg „Handelschool voor Amersfoort en Om streken" om een provincicaal subsidie, ad f 1170 's jaars, als bijdrage in de kosten eener in de gemeente Amersfoort te openen Handelsdagschool met het voorstel daar omtrent van Gedeputeerde Staten. God. Staten wijzen erop, dat in de toe lichting tot hot adres getracht wordt aan te toonen, dat te Amersfoort behoefte be staat aan een dagschool als vervolg op de gewone lagere school, elders genoemd „een dagschool met goed afgerond volledig leerplan, waar de kinderen uit den broeden middenstand in de gelegenheid zullen zijn zich deugdelijk voor den komenden levens strijd te ontwikkelen." Ged. Staten zullen doze behoefte aan voortgezet lager ondprwijs te Amei stoort geenszins ontkennen, doch vragen naar het bewijs, dat dit voortgezet onderwijs speci fiek „handels"-onderwijs zou moeten zijn. Hiermede komen zij vanzelf tot het be zwaar, dat de Lageronderwijswet niet toe laat het door Amersfoort gcwenschte onder wijs van provincieweg? te subsidieeren. In de memorie van toelichting toch wordt feitelijk erkend, dat niet aan een handels school als te Utrecht, aansluitende aan een driejarigen cutsub der H. B. S., maar aan een dagschool als vervolg op do gewone lagere school behoefte bestaat. Inderdaad zoo is het. Do school zal voorzien in de behoefte aan voortgezet lager onderwijs, hetwelk eerst in de tweede en volgendo klassen meer hot karakter van specifiek handelsonderwijs zal dragen. Doch tot subsidieering van een derge lijke school geeft de wet aan de provincie uaar de meening van Ged. Staten geen vrijheid. Daarom stellen Ged. 8taten dan ook voor afwijzend op het verzoek om subsidie te besohikkeD. Adres van de Tuinbouw-vereeniging „Amersfoort" te Amersfoort, om een pro vinciaal subsidie voor een aldaar op te richten proeftuin, met het voorstel daarom trent van Gedeputeerde Staten. Voorgesteld wordt een subsidie te ver- leenen van f 250. Deze voorstellen zijn gerenvoyeerd naar de afdeelingen. De Lieve-Vrouwetoren. Men schrijft aan de N. Rott. Crt. Er is in den laatsten tijd nog al eens gewezen op de verschillende „mirakelen", die tot op den huidigen dag aanleiding geven in sommige streken druk ter bede vaart te gaan, maar er mag ook wel eens de aandacht op gevestigd worden dat som mige dier gebeurtenissen aanleiding gaven tot het stichten van menig monument in ons vaderland. Een van de voorbeelden geeft ons do Liove-Vrouwetoren te Amers foort. Volgens de kroniekschrjjvers begaf zich in het jaar 1444 een zekere „Geertgen Aronde van der Nykercke tot Amersfoort in de convente van St. Agoieten, om al- daer suater te worden en te blijven, en doe sy ondcrweghen was, dagt sy wat sy doen soude met dat klein simpel Beelde ken van ons L. Vrouwen, 't welcko sy hadde onder haere andere Clemiten, die sy met haer bracht. Ende doe sy bij de Camp- poort kwam, dagt sy dattet schande was, dat sy soodaenigh Beeldeken in 't Kloos ter soude brengen en de Susteren laten sien. Euue met onbedagtsaemheyd wierp sy 't kleine Beeldeken in de waterbeek". Dit verhaal getuigt waarlijk niet van goede vroomheid en nederigheid die huar dreef om zich van de wereld af te zonderen, maar hoe het zij, deze handeling gaf aanleiding tot de volgende legende door den kroniek schrijver llcribertus Rosweydius aldus let— terljjk medegedeeld: Omtrent ditselve jaar was 't Amersfoort een eerbare Vrouwe, genaamd Maagriet Albert Gysen (dogter) die Gode ende syne gebenedyde Moeder trouwelijk diende. Deze Vrouwe is omtrendt Kersmis drymael van Godt Almachtig vermaent gheweest, dat sy haestelyck soude gaen buyten de poorte van de Stadt in de Gracht, daer het water bovroeen was, eude dat sy daer uyt soude brecken het Beeldt van onze Lieve Vrouwe, dat onder het ys verborgen lagh, 't welck met den stroom niot weg en dreef, noch oock te gronde en ginck, maer bleef in dat loopenöe water stil ende onroerljjk liggen. Deze Margriete hooft dit haeren Heer en Meester vertelt, dien sy diende, ende vroegde hem raedt: den Heer heeft dit voor eenen droom geacht, hetselve be- lachende, hij vermaende haar oock dat se daer niet meer af en soude spreeken. Maer alsoo dese Vrouwe voor de derde reyse vermaendt wierdt, heeft sy 't selve niet langher derren uytstellen; doen is sy ter- stondt opgestaen, ende met goet vertrouwen derwaerts gegaen, ende in de plaetse waer men nog heedendachs onze Lieve Vrouwe Putte thoont, heeft sy dit Beeldt gevonden, uyt het water getrocken en mede naar huy« gedragen, alwaer sy voor het selve een brandende keerse heeft gesteld, die bij Myrakel wel drymael langher was bran dende, dan sy behoorde. Deze vrouwo heeft dit haeren Bichtvaeder (den karmeliet Jan van Schoonhoven) te kennen ghegeven, die haer terstond heeft gebedon, dat sy 't Beeldt 't sijnen huyse soude brengen, 't welck sy gedaen heeft, alwaer dien dos nachts eude des daecliB daer nae merkelijcke mirakelen zijn ge schiedt- De Bichtvaeder dit siende heeft dit Beoldt op S. Steveusdach met alle waer- digheydt in de Kerke van onze L. Vrouwe gebrochl, alwaer 't van menigen Pelgrim bezocht wierdt, en daer geschiedden ont- tallicke mirakelen". Nu verhaalt de geschiedenis verder, dat zuster Geertrui "Willems van 't St. Agnieten- klooster ijverig die mirakelen overpeinsde en dat zij meende de ingeving te hebben ontvangen, dat het God een welbehagelijk werk zou zijn, wanneer van do vele en groote offerhanden der Pelgrims, een hooge, schoone toren werd gebouwd en zij zag weldra haar wenscli vervuld, want de Amersfoortscho Lieve Vrouwentoren is een der hoogste, tovens een dor fraaiste torens van Nederland. Do legende van het Beeldeken riep dus een schoon monument in het leven. In de „Memorie van Antwoord" om trent het wetsontwerp tot wijziging van do Landweerwet, lezen wij o.a. „dat het den „Minister van Ooi log bij zijn bezoek aan „de oefeningen van verschillende landweer- „bataljons is gebleken, dat het dienstplichtig „landweorkadcr ten eenenmale ongeschikt is voor zijn taak," waarom wordt voorgesteld öf dit landweerkader een vóóroefening te doen houden bij opkomst van een landweer- bataljon, óf hen in plaats van éénmaal twee maal voor herhalingsoefeningen onder de wapens te doen komen in de verplichte 5 jaren landweerdienst. Waar thans de onbruikbaarheid van het dienstplichtig landweerkader, dus van het gewezen militiekader, volmondig wordt er kend, zou dus verwacht mogen worden, dat slechte in alle opzichten geschikt personeel tot eenigen rang bij de militie zou worden bevorderd. De ondervinding leert echter helaas, dat bjj benoeming tot eenigen militierang zeer weinig met het bovenstaande wordt rekening gehouden, hetgeen moge bljjken uit 't vol gende: Een adspirant-militie-officier van het le reg. inf. alhier werd op 1 October 1911 te Amersfoort gedetacheerd bjj de militaire Bchoolcompagnie ter opleiding tot den rang van vaandrig-adspirant-militio-officier. Na achtereenvolgens tot den rang van korporaal en sergeant te zjjn bevordord, werd dezer dagen het examen aldaar afgenomen voor den rang van vaandrig. Intusschen komt bjj het korps alhier van dien sergeant adspirant-militie-officier een verzoek in om overplaatsing naar het gar nizoen Groningen. Dit verzoek, behoorlijk geadviseerd door den commandant der militaire Bchoolcom pagnie te Amersfoort, behelsde de mededee- ling vau dien autoriteit, dat bedoelde sergt- adspirant militie officier niet voldaan heeft aan het examen voor den rang van vaandrig, doch overigens wel in aanmerking komt voor een gunst tol overplaatsing naar het garnizoen Groningen. Met de beslissing op dat verzoek werd alanu gewacht tot terugkomst van den serg. uit Amersfoort. Stel u de verwondering voor van allen, bekend men dit voorval, toen bij bet korps alhier de mededeeling werd ontvangen, dat bjj beschikking van den Minister van Oor log is benoemd tot vaandrig-adspirsnt mili tie officier, bij het le Reg. lof. o.a... de hierboven bedoelde sergeant-adspirant-mili- tieofficier. Na cenige maanden practischen dienst is dit jongmeusch benoembaar zonder nader examen tot den rang van militie-officier en gaat alsdan na zjjn militiedienst over bij de Landweer. Is hot wonder dat het dienstplichtig land weerkader ten eenenmale ongeschikt is voor zijn taakP (Asser Courant.) Aan de universiteit te Leiden slaag de voor het eindexamen Ned. Iud adm. dienst, de beer L. Adam. Hedenmiddag tegen half twee dieven twee luchtbalous uit westeljjke richting over Amersfoort. Bij de opgerichte 2e mitrailleursectie is ingedeeld de le luitenant Baerends. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, behalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. Kermiswee. Te Doesburg is Zater dagnacht een steenovenarbeider op de kermis met een mes zoodanig in den hals gestoken, dat hjj gistermorgen reeds is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van zeven kinderen. De dader, eveneens een steenovenarbeider en vader van zes kinderen, is in hechtenis genomen. Ernstig ongeluk. In de Djjk- straat te Amsterdam, heeft Zondagmorgen omstreeks 9 uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Do 20-jarige M. Engelsman en zijn neef L. Achtienribbe, die dageljjks met een bootje langs de schepen varen en dan oud ijzer eu andere voorwerpen op- koopen, waren bezig een drietal koolzuur- apparaten van de klep te ontdoen. De tweede was bijna met een der apparaten gereed, toen plotseling door de drukking van de zich in het apparaat bevindende zuurstof de zware koperen klep met een hevigen knal van de bus vloog en met kracht tegen de borst van E. vloog; deze kwameen eind verder onder een kar terecht, vanwaar hij, klagend over inwendige pijn naar zijn woning werd vervoerd. De politin die spoedig ter plaatse was, nam de bussen ter onderzoek in beslag. Door den knal waren in de straat verschillende ruiten gesprongen. Gietermorgen om 7 uur is Engelsman aan de bekomen verwondingen overleden. Ongeluk. Een ernstig ongeluk gebeurde Zondagmiddag op het Stations plein te Alkmaar. Do heer R S., die zich per stoomtram met zjjn echtgenoote naar Bergen wilde begeven, bemerkte toen de tram in beweging was, dat hij in do verkeerde tram had plaatsgenomen. Hij bevond zich in die naar Egmond inplaats van die naar Bergen. Er afsprin gende geraakte zjjn linkerbeen onder de tram en reed het wiel over zjjn enkel. Zeer ernstig verwond, werd bij opgenomen en het station binnengedragen, waar een geneesheer het eerste verband legde. Daarna werd hjj per brancard naar bet stadsziekenhuis vervoerd,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2