DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 154, WOENSDAG 3 JULI 1912. 9e JAARGANG. Uit de Pers. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. wan Schaardenburg. Bureau: KLEINE HtKS tl. Telef. Interc. 188. Abonnementsprijs Prijs der Advertentiën: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 75-78 Amsterdam In Christelijk-Sociale Lijn. Do suocespolitiek der stembus ran 1909, schrijft De Boukelaar, gaat zich al meer wreken. Slechts de Rechterzijde was in staat de sociale wetgeving tot een goed einde te brengen, aldus heette het in de olficieele stembusstrooibiljetten van dien lijd. Men wist beter, men moest althans beter weten, maar het ging om het succes. Maar nu bleek dan, wat er aan was van al dit stembusgeschryf. En ook in de kringen der Cbristelyko arbeiders, voorzoover deze der coalitie nog aanhangen, begint men deze dingen te verstaan. De oogen worden geopend, men gaat begrijpen, dat wel met kunst- en vliegwerk ter wille van het succes den volke een politieke eenheid kan voorgespiegeld worden, doch dat ten slotte in het parle ment zelf alles spaak loopt, zoo het op handelen aankomt en deze eenheid feite lijk ontbreekt. Door dit beter verstaan kunnen de po litieke verhoudingen slechts aan zuiverheid winnen. Maar er is meer noodig. Nog altoos meent een deel der Christelijke arbeiders, dat de sociale wetgeving der coalitie belangrijke verbeteringen zou schenken, dat heel dit spaakloopen dier wetgeving ernstig moet betreurd, en ook hierin kome men tot juister inzicht. Voorzeker, de Bakkerswet moet hierbij aanstonds uitgezonderd. Ook wij brachten voor dit sociaal pogen den Minister Talma warme hulde en betreurden hoogelijk de verwerping van dit wetsvoorstel. Doch met de verzekeringswetten en deze vormen verre het hoofdpunt der sociale coalitiepo litiek staat het gansch anders. Mocht van deze verzekeringswetten ten slotte niets tot stand komen, dan meene men toch in geen kring van Christelijke arbei ders, dat nu aldus een belangrijke sociale hervorming werd tegengehouden. Deze ver zekeringswetten, vastgekoppeld aan de tariefsherziening zyn immers voor een goed deel niet meer dan eon anti-sociale staats- voogdy. De sociale coalitie-politiek is in hoofd zaak een volgen van Roomsche sociologie die bestaat in een beteugelen der concur rentie ten voordeele van den Middenstand, in een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, in een zekere staatsvoogdij, in hot brengen van gansch het maatschappelijk leven in het keurslijf van sociale ordening, alles in zwakker of 6terker navolging van de Mid deleeuwen, ziet men het sociale heil. En in die lijn voert men de coalitie, beïnvloedt "en de Auti-Revolutionnaire party. Togenover deze Roomsche sociologie oet de Christelijk sociale eisch van steun n vrijheid gesteld.Wij zijn geen aanhang- rs der Manchesterschool, wij achten het aatschappelijk leven voor een goed deel edesorganiseerd, wij meenen dat ook van verheidswege de macht der zonde in dit ociale leven krachtiglijk moet bestreden, och wij eischen een vrije krachtsontplooiing ok op industrieel gebied, een eerste voor aarde voor Nederlaod's toekomst in het ntemationaal geheel, wy eischen vorhooging an verantwoordelijkheidsgevoel, en geen taatsvoogdij, voor de kringen der ar- eiders. Maar bij dit alles krachtigen steun aan Hen, die steun behoeven, waartoe de Over aid het recht en den plicht heeft ten deole in te grijpen in de bestaande bezits- ongelijkheid. Daarbij een wognemen der huidige maat schappelijke disharmonie door een organi satie van meet af, van alles naar zijn aard. Een brengen aan do gemeenschap van wat aan de gemeenschap kan en moet gebracht, in de partiouliere bedrijven een ten deele terugbrengen der productiemiddelen aan de arbeiders. Altoos een rekenen mot de zonde, die het best kan bedwongen door wat van uit het maatschappelijk leven zelf aan vrije organisatie opkwam. Zoo moet dan opgetrokken onder eigen Christelijk-sociale vlag. Christelijk-sociaal van uit Anti-Revolutionnair beginsel. Onder deze vlag opgetrokken ook door onzePro- testantsche arbeiders van Christelijk begin sel, opgetrokken ook tegen de coalitie. De Toestand in Portugal. Het gaat nog niet goed met de Portu- geesche Republiek. Er worden telkens bommen gevonden te Lissabon en al te dikwyls ook ontploffen die dingen. De vorige week Dog op het Rocio, een der grootste pleinen van de PortugeeBche hoofd stad. De Regeering had eindelijk besloten krachtig op te treden tegen de staking d. r beambten van de tram. Er reden goen electrischo trams meer te Lissabon, want de werkwilligen werden door de stakers mishandeld. Om hen te beschermen werd een klein leger op de been gebracht. Een half eskadron reed met getrokken sabel voor eiken tramwagen; de wagens waren gevuld met agenten vaD politie en lieden die het wagen durfden een eindje gratie mee te rijden. Achter de wagens volgde weer een half escadron- Natuurlyk werd zoo'n optocht door het geëerde publiek met belangstelling gevolgd. Wie echter ook maar een opmerking maakte ten gunste van de stakers of tegen de Regeering, werd gearresteerd en in de wagens gestopt. Een correspondent, die hei geval zag, sprak van eene electrische hondenvaDgerij. Daar bij kwamen telkens botsingen voor tusschen do politie en het volk en des avonds wer den de gearresteerden naar de schepen, de Portugeeacbe drijvendo gevangenissen, over gebracht. En toen des avonds, nadat men het buitonland per telegraaf verblijd had met de mededeeling, dat alles rustig was te Lissabon, hoorde meD do ontploffingen op het groote plein, waarvan wy boven spra ken. Er ontstond een paniek, de menigte vluchtte en er werd geschoten met revol vers en geweren. Den volgenden morgen verklaarde de officieele pers, dat er niets bijzonders was voorgevallen. Maar men kon nog de bloed plassen zien op het plein, om zich te over tuigen wat een officieele bewering waard is in Portugal. Men kan dan ook te Lissabon dikwijls onder do menschen do bewering hooron, die door maar al te veel feiten wordt be vestigd, dat het nog erger gaat dan onder de monarchie. Men heeft de leiders, die zonder veel moeite een einde maakten aan de monarchie, zoo dikwijls verteld, dat zij helden waren, dat zij het ten slotte hebben geloofd en zich nu bij elke gelegenheid heldhaftig willen toonen. En zy doen dat zoo dikwyls de Regeering maatregelen neemt tegen hun zin. Zoo ook nu, nu de Regeering niet wil weten van een sociale republiek. Nu staat zy velen helden iD den weg en heeft o.a. een besluit uitgevaardigd, dat tegen het geliefkoosde bommenwerpen ingaat en daaraan een einde moet maken. Wie bommen maakt, bewaart of werpt, wordt met minstens anderhalf jaar gevan genis gestraft. Maar het staat te vreezen, dat de nieuwe wet niet veel zal baten. Er zijn nog een groot aantal bommen in voorraad en in handen van de carbonario's, de vrienden thans van de Portugeesche radicalen. De samenkomst tan Czaar en Keizer. De bladen bespreken uitvoerig de sa menkomst van den Keizer aller Russen met Keizer Wilhelm, die dezer dagen plaats heeft. De Rykskanselier vergezelt den Keizer en men meent dat hoogpoli tieke gesprekken zullen worden gehouden over den tegenwoordigen staat vau de Europee8che politiek. De Petersburgscbe „Kaja Gazetta" zegt iets van het onderhoud, dat plaats zal hebben te weten. Reuter seint daarover het volgende: Na de begroeting, aan boord van de .Standard" zal te Balti6cbport een onder houd plaats hebben tusschen minister Sasonof en den Rijkskanselier van Beth- mann-Hollweg, waaraan men daar groote beteekenis hecht. In dit onderhoud zullen de oorlogstoerustingen der groote mogend heden in het algemeen en het Russische vlootprogram in het bijzonder worden be sproken. Yan Russische zijde zal er op gewezen worden, dat de uitbreiding van de Russische vloot niet tegen Duitschland is gericht, doch slechts het vormen van een Russische zeemacht ten doel heeft. Ver volgens zal de Balkan-quaestie grondig besproken worden. De verklaring, die beide staten zullen afleggen, zal daarop neerkomen, dat zij den status quo wenschen te handhaven en dat zij in geen enkel opzicht aggresaief zullen optreden. Ten opzichte van de Tripolitaan- sche quaestie zal Duitschland zoowel als Ruslan pogingen doeD om aan de van Rus sische zyde meermalen gedane vredesvoor stellen een voor de oorlogvoerenden aanne- melyken vorm te geven. Het blad deelt verder mede van welin gelichte zyde vernomen te bebbeD, dat de beide vorsten te Baltischport wel alle Europeesche quaesties zullen bespreken, maar dat men daarvan geen nieuwe groe peering der mogendheden behoeft te ver wachten. Rustverstoringen te Thale. Uit Halle aan de Saaie wordt gemeldt: Te Halle, waar sedert een week 400 ar beiders in de smelterijen staken, zyn gis teren groot rustverstoringen voorgekomen. De stakers en bun vrouwen hebben de politic met steenen geworpen; zoodat deze van haar sabel gebruik moest maken. Er werden 15 personen gearrestrerd. Zeeliedenstaking in Frankrijk. De bond van haven- en dokwerkers nam de volgende motie aan: Het bondsbestuur der haven- en dokwerkers na onderzoek van den toestand van de inscrits maritimes, ontstaan ten gevolge van de weigering van het centrale comité van reeders en de on aannemelijke voorwaarden die de maatschap pij der Messageries maritimes stelt voor de arbitrage, verklaart dat het de onmiddellijke, dringende plicht is de haven- en dokwer kers in de havens waar de staking is uit gebroken, over te gaan tot de daden van solidariteit die de omstandigheden noodig maken. De Staking te Londen. Het Engelsche Lagerhuis heeft een motie aangenomen van O'Grady, waarin de wonschclykneid wordt uitgesproken, van eeu bijeenkomst van werkgevers en arbeiders in het Londensche havenbedrijf, ten einde tot een sohikking te komen. Of dit reeds helpen zal? De patroons bljjken in hun houding jegens de stakers te willen volharden en de leiders der stakers van hunne zyde toonen al evenmin eenige tegemoetkoming. Parlementaire moeilijkheden in Engeland. In Engeland is een parlementaire crisis van niet geringen ernst ontstaan, doordat de arbeidersparty en de liberalen oneenig- heid hebben gekregen over tusschentjjdsche verkiezingen. Door het overlijden van den mjjnwerkersleider Edward is een vacature ontstaan en nu schuift de arbeidersparty haar candidatuur iD het Orewe-district op den vooigrond, terwijl de liberalen den zetel voor zich opeischeD. De arbeidersparty heeft nu gedreigd zich in de eerste veer tien dagen aan de beraadslagingen in het Parlement te zullen ontrekken en dat alle leden der arbeidersparty het Parlement in dien tijd zullen verlaten. Hierdoor zou de Regeering van 44 stemmen worden beroofd. De Conventie te Baltimore. Eindelyk is dan, na 47 stemmingen, de Conventie te Baltimore tot een resultaat gekomeD. Bij de 438to stemming nam het stem- mensantal op Wilson toe; na de 45ste werd de candidaluur-Underwood ingetrok ken. En toen by de 46ste stemming eenige leiders den candidaat Clarck lieten vallen, scheen de verkiezing van Wilson zeker. Er ontstond toen een tooneel van bui tengewone verwarring, te midden waarvan Fitzgerald uit New York voorateldeWilson bij acclamatie te benoemen. Dit voorstel vond eerst wel levendige toejuiching, maar ton Blotto werd toch tot een hoofdelijke stemming overgegaan. De uitslag daarvan was, dat op Wilson werden uitgebracht 990 stemmen en op Clarck 84 stemmen. Onmiddellijk daarop werd besloten de verkiezing van Wilson te beschouwen als zijnde geschied met algemeene stommen. Ee democratische party is dus gereed met haren candidaat. De nieuwe party, de party van Roose velt, ook de progressieve geheeten, zal du bare conventie op of omstreeks 1 Aug. houden te Chicago. Een Nalatigheid. Er doet zich in de Yer. Staten een by- zonder geval voor. De Senaat heeft name- ljjk vergeten de Wet op de middelen goed te keuren. Die goedkeuring had voor I Juli gegeven moeten zijn en als nu alles ging, zooals het feitelijk moest, zou er geen cent

De Eemlander | 1912 | | pagina 1