WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONLNKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.36 uar. De Bilt, 3 Juli 1912. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Horta, laagste 757.0 te Momel. Verwachting tot den avond Tan 4 Juli 1912. Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Afnemende bewolking, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 3 Juli des 's morgens 7 uur is 63" F. uit de Staatskas gegeven mogou worden. En ook zou eigenlqk alle werk in de staatsinstellingen stil moeten staan, want de Grondwet der Unie verbiedt, dat iemand voor den Staat werkt zonder betal'Dg. President Taft heeft echter den knoop doorgehakt. Hij heeft een Boodschap aan de Senaat gozonden, waarin hij zegt, dat hij alle verantwoordelijkheid op zich neemt en den Senaat verzoekt zoo veel mogelijk alle handelingen van staatumblenaren goed te keuren, die thans op verantwoording van den President geschieden. Vkrwerping van de Bakkerswet. To Utrecht is Zondag vanwege den Nederl. Bakkersgezellenbond en den Utrec'atschen Bestuurdersbond een provin ciale protestvorgadering tegen de verwer ping van de Bakkerswet gehouden. Er na men 38 orgauisaties met ruim 4000 leden aan deel. De heeren A. Hillebregt, voorzitter van den Bakkersgezellenbond, en A. B. Kleere- koper, uit Amsterdam, voerden het woord en leverden 'n scherpe critiek op de hou ding van de meerderheid vau do Tweede Kamer; zij spoorden de arbeidders aan bij de verkiezingen in 1913 wraak te nemen. De bijeenkomst was druk bezocht. Hoogkr Onderwijs voor iNDië. Een onbekend consortium heeft f 150.000 aan de Universiteitsvereeniging geschonken voor do stichting van een Technische Hooge- school te Batavia. De Ziekteverzekering. Do behandeling vaD de Radenwet is gis- teron in de Tweede Kamer tot een eind gebracht. De heer Patijn stelde bij amen dement voor om de Radenwet niet in te voeren, alvorens de Ziekteverzekering tot stand was gekomen, ter voorkoming, dat de Radenwet voor de Invaliditeitswet aangenomen dat de Ziektewet het eerst zal behandeld worden in werking treedt, waardoor het rijk op groote kosten gejaagd wordt, welke door de Invaliditeitswet alleen zeker niet gerechtvaardigd zijn. Minister Talma ontried dit amendement, omdat hg wel zag aankomen, dat niet beide verzekeringswetten gereed zouden komen en het hom het beste leek om de Ziekte wet dan te doen wachten. Na verdediging van het amendement door de heeren Goeman Borgesuis en v. Karnebeek en bestrijding door den heer Nolens, werd het amendement verworpen met 49 tegen 3b stemmen (rechts tegen links mot de heeren de Ram en v. Id- singa.) De eindstemming zal Vrijdag na de pauze gehouden worden. Maatschappelijke eu Hygiëuische vraagstukken. Inkoopscoöperatie. Iu don „Middenstandsbond" stelt de hoor C. Koenraad do vraag „waarom onze groote belangstelling voor de inkoopscoöperatie?", en betoogt duarbij, dat deze belangstelling niet het gevolg is van den prikkel tot het nieuwe, noch om bij de voorstanders daar van in het gevlei te komen, dooh enkel „uit do overtuiging, dat in verband metdenbui- digen maatschappelijken toestand en mot do richting dor sociale beweging de oprich ting dezer veroenigingen noodzakelijk zal blijken voor 't behoud vooral van onze eco nomisch zwakken middenstand," en verder omdat, „in de kleinste van die vereenigin- gen de kiem verscholen ligt, waaruit de machtige, groote, toekomstige maatschappij kan voortspruiten en zich ontwikkelen zoo, dat ongetwijfeld een wereld zal ontBtaan, die beter daD elke andere zal voldoen aan dit drievoudig desideratum, van te zijn het meest in overeenstemming met het algemeen belang, met de rechtvaardigheid en met de individueele vrijheid." Do heer Coenraad licht deze drie punten aldus toe: „Met hot algemeen belang, omdat door goedkooperen inkoop, aan de verbruikers, dat zgn wij alleu, dat is de wereld, op de best gemakkelijk te controlecren, wgze, goe de waren, kunnen geleverd worden voor den matigsten prijs. Met de rechtvaardigheid, omdat ook den kapitaalzwakkeren broeder de gelegenheid geboden wordt, zich met behulp zijner in beter conditie zijnde confraters, tegen bil lijken prijs te voorzien van goede onver- valschto waren en daardoor aan de nadeelen van zijn financieelen achterstand zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen. Met de individueele vrijheid, omdat meer dere ontwikkeling, meerdere kennis, meer dere stiptheid, meerdere aanleg, meerdere geschiktheid, meerdere persoonlijkheid, meerdere geestkracht, meerder doorzicht, meerdere deugden in 't algemeen in staat zullen stellen meerdere voordeelen te ver krijgen als de natuurlijke belooning voor meerdere verdiensten. Het initiatief, de on dernemingsgeest zullen daardoor niet ge schaad worden. De zwakkere ondervindt steun, de sterkere geen belemmering." „Door de bevordering van de inkoops coöperatie besluit de schrijver vor- sterken wij den handeldrijvenden midden stand en dienen wij de belangen van de consumenten. Daarom stellen wij in haar zooveel belang en hebben wg haar lief Men moge ods opmerken, dat de door de inkoopscoöpcratie verkreeen rosultaten nog niet zoo schitterend zijn, dat daarvan en voor den middenstand en voor de maat schappij groote voordeelen zgn verkregen, en daarom ons eerzuchtig streven niet zeer gerechtvaardigd is, wij gevoolon ons sterk in de overtuiging, dat te bekwamer tijd blijken zal, dat do inkoopscoöperatia reeds practischo resultaten gegeven heeft en steeds meer geven zal." In do gisterochtend geopende zomerzit- ting van de Prov. Staten van Utrecht werd allereerst huldo gebracht aan de nagedach tenis van het overleden Statenlid den heer D. P. Hamers. Na onderzoek der geloofs brieven werd het nieuwbenoemde Statenlid don heer F. H. Kempen, burgemeester van Montfoort, geinstalleerd. Een groot aantal verzoeken om subsidies en andere voorstellen werden naar de af- deelingen verzonden. De rekening en ver antwoording der prov. fondsen over 1910 gaf aan, dat de ontvangsten bedroegen f330.132.68 en de uitgaven (304.791.14, zoodat het dienstjaar 1910 een batig saldo opleverde van f25.341,54. Het adres van den heer Obreen, om te bevorderen dat de boezem van Amstelland vereenigd worde met den Vechtboezem onder het reobtstreeksch bestuur van den Rijkswatei staat met het voorstel daarom trent van Gedeputeerde Staten (deze stel den voor geen poging in die richting te doen) werd in handen eener commissie gesteld, bestaande uit de heeren De Louter, Yan Lier, Doude van Troostwijk, Knigge en Van Ittersum. Het adres van de club van Uirechtsche leden van „Architectura et Amicitia", om over te gaan tot het vaststellen van een verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon, werd op voorstel van den heer Yan Bolhuis, later overgenomen door Gedeputeerde Staten, voor kennisge ving aangenomen. Oorspronkelijk hadden deze voorgeste'd afwijzend te beschikken. Nu kan er, wanneer dit noodig mocht blijken, op worden teruggekomen. Vervolgens werden de afdcelingen ge trokken. De hoer Van Loon bracht nog ter sprake den toestand van den provincialen grind weg Doorn— Amersfoort bij de viaduct van den spoorweg UtreohtArnhem, welke z.i. daar zeer gevaarlgk is Verbetering kan volgens hem geschieden door dezen weg eenige meters te verbreeden. Gedep. Staten zullen dienaangaande in een vol gende zitting antwoorden. De Staten zullen "Woensdag 10 dezer weder bijeenkomen. In de laatst gehouden vergadering van den Chr. Bestuurdersbond kwam ter sprake de alhier voorgenomen actie, inzake betere voorwaarden van do bestekebepalingen voor de gemeentewerken. Een der leden, die de desbetreffende ver gaderingvan den bestuurdersbond had bijge woond, gaf daarvan een kort verslag. O.m. werd door dat bestuur medegedeeld, dat de Chr. Vakorganisatiën op de uitnoodiging niets van zich hebben laten hooren, alhoe wel zij opgeroepen waren, om ook die ver gadering bij te wonen. Tegen dozo bewering werd geprotesteerd, daar verschillende Chr. vakvereenigingen op de uitnoodiging geantwoord hadden, dat het niet de weg was om bij de vakvereenigingen hiermede te komen, doch dat hun hoofd- vereeniging - dat is hier de Chr. Bestuur dersbond hierin gekend moest worden, ook omdat het geen speciale, doch alle vakvereenigingen betrof. De volgende motie werd daarna met algeraeene stemmen aangenomen. „De Amersf. Chr. Bestuurdersbond, in vergadering bgeen, geboord de besprekingen over de besteksbepaliDgen voor de gemeentewerken spreekt als zgn overtuiging uit, dat het hoogst gewenecht is, dat vele dier bepalin gen worden gewgzigd, inzonderheid dat overgegaan wordt tot verhooging dor vast gestelde minimum loonen, daar de levens voorwaarden en de meeste der eerste le vensbehoeften, sedert genoemde bepalingen van kracht werden, aanmerkelijk hooger zijn; kennis genomen hebbende, dat de Amersf. Bestuurdersbond op de door hem belegde vergadering op 20 dezer, in „Ons Huis", de onjuiste voorstelling gaf, alsof de Chr. Vakvereenigingen door haar niet tegen woordig zijo, blijk gaven in deze niet te willen medewerken; keurt af de houding van den Amersf. Bestuurdersbond, daar bedoelde vakvereeni gingen, door haar wettig orgaan, den Chr. Bestuurdersbond, niet uitgenoodigd zijn; besluit uit zgn midden een commissie te benoemen tot het voeren eener zelfstandige actie, ter verkrijging van de vervulling der genoemde wenscheD. AD. In de vergadering van de Geeste lijkheid van het Bisdom Haarlem der Oud- Katholieke Kerk, gisteren te Haarlem ge houden, is, in de plaats van wglen mon seigneur dr. J. J. van Thiel tot Bisschop gekozen, Dr. Franoiscus Kenninck, presi dent van het Oud-Bisschoppelijke Seminarie alhier. Maandag werd aanbesteed het bou wen van een villa voor Jhr. Reigersberg Versluys aan de Koninginnelaan, alhier. Inschrijvers waren: Van Heerik den Borch voor f 24 2S0 Koedijk te Zwolle f23 394; Wagensveld te Ede f23 200: Van Haren te Ngmcgen f22 977; Freezen, te Arnhem f22 995; Eijbergen f21 973; Hoogevest, f21687; NoormaD, f21294; G. van Nes, f20 000, allen te Amersfoort. De gunning is aangehouden. In de beek bij de cavalleriestallen is hedenmorgen een zekere v. A. ver dronken, waarschijnlijk onder den invloed van sterken drank. De Amersfoortsche tram vervoerde in de afgeloopen maand Juni 10816 passagiers, tegen 12660 in dezelfde maand van het Torig jaar, alzoo een vermindering met 1844. De vervoeropbrengst was f 95.05 minder nl. 544.30 tegen f639.35 in Juni 1911. De dagkillometeropbreDgst was f 10.07 tegen f 11.84 en de totale opbrengst ditmaal f617.75 tegen f660.77 in 1911. Alzoo 143.02 minder. De dagkilometer opbrengst daarvan bedroeg f 11,44 tegen f 12.23 in Juni 1912. De Harskampcompagnie van het 7de reg. inf. werd hedenmiddag door de staf- muziek van het 5de reg. inf. afgehaald aan de Tweede Steeg en naar het station ge bracht, vanwaar de reis verder per trein naar Amsterdam werd voortgezel. De bij den staf der genie tot ma joor bevorderde kapitein J. L. H. van Holk blijft in zijn nieuwen rang gehandhaafd als eer8taanwezend-ingeuieur te Amersfoort. De 1ste luitenant adjudaDt J. T. Heins van het 5e regiment infanterie is belast met het toezicht op de cadetten van de Kon. Mil. Academie, die tot 15 Sep tember a. s. bij het korps zgn gedeta cheerd. AGENDA DagelijksBioscoop, Langestraat. Dagelijks, bebalve Maandag en Dinsdag: Bi oscoop de Arend. BAARN. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Moeder zullen vanwege de Oranje-commissie op 2 Augus tus een wielerwedstrijd en een internatio nale harddraverij worden gehouden. Noodlottige aanrijding. JI. Za terdagavond werd op het Bezuidenhout te VGravenhage een heer, die per fiets uit de richting Rijnstraat kwam, door een auto aangereden. In bewusteloozen toestand werd hij per auto van den gemeentelijken eerste- hulpdienst naar zijn woniog aan de Groot- Hertoginnelaan vervoerd. De aangereaene was de heer N. L. Bur- man Eyk tot Zuylichem, oud-burgemeester van Maartensdijk. Naar thans gemeld wordt, is hij aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De strompelrok. De „Gelderl. vertelt als historisch: Plaats van handeling: Dorpsstation van de stoomtram Maas en Waal. De tram nadert, staat stil, passagiers stappen in. Op 20 meter afstand nadert 'n sladsch jufferke: luchtschip op 'n keurig kapsel, chique blouse eu strompelrok volgens don Iaatsten smaak. Het jufferke doet al haar best om vooruit te komen maar och, arme, ze kan niet en een kromming van den weg onttrekt haar aan het oog des conducteurs. Reeds klinkt het fluitje en de juffrouw die hard wil loopen valt par does op den grond. Een stevige boer nadert, ziet het nauwe rokje en begrjjpt alles. „Zal ik oe dragen?" „Alsjeblieft, man!" De boer neemt het jufferke in z'n sterke armen en draagt haar op 'n draf naar de tram. die op het gezicht van de reizigster even stopt. Onder groote hilariteit stapt het jufferke in de tram. Een balkon-scène. Gister morgen had een incident plaats in de New- tonstraat te 's-Gravenhsge. Een officier van het N.-I. leger gekleed in uniform met sabel, wilde met zijn echtgenoote de door hem bewoundo gemeubileerde kamers ver laten met achterlating van huurschuld. De hospita wilde hun goed niet afgeven om dat ze eerst betaling wenschtc. De officier kwam toen op het denkbeeld om zijn goed van het baloon door eenige mannen van den Christelgken Volksbond te laten zakken, waartegen zich de hospita natuurlgk ver zette. Politie stond hiertegen machteloos. Het trok vooral de aandacht, dat de offi cier bij deze balkon-scéne zgn uniform aan had („N. C.") Vadermoord. De 19-jarige zoon van den Renkumschen koperslager T. heeft bekend zijn vader vergiftigd te hebben. Een overrompeling. Gister-

De Eemlander | 1912 | | pagina 2