WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDKDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.48 uur. De Bilt, 10 Juli 1912. Hoogste barometerstand 766.4 m.M. te Breslau, laagste 743.1 te Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 11 Juli 1912. Zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenE. 71 Laagste hedennaohtF. 56 Hedenmiddag 12 uurP. 73 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 10 Juli des 's morgens 7 uur is 70" F. leden dat de groote slag bij Moskou plaats had. De Russische Regeering wilde dit feit herdenken, door dien veldslag te recon- strueeren. Er zouden daartoe niet dan 250000 man in het kamp van Boradino worden saamgetrokken. Alle plannen waren reeds uitgewerkt doch nu blijkt op het laatste oogenblik dat er geen geen geld voor disponibel is. De reconstructie is dus afgelast. Db Toestand in Portugal. We krijgen naar het schijnt tooh maar halve waarheid te hcoren met betrekking tot den toestand in Portugal. Uit de krasse maatregelen die de Regeering neemt, blijkt dan toch wel dat het gevaar niet zoo ge ring is, als zij in officieele berichten wil doen gelooven. Zoo zijn nu de reserve van het le, 2e, 5e en 16e infanterie-regiment onder de wapens geroepen en ook die van het lo en 3e artillerieregiment. Het 5e regiment, dat naar Oporto zal worden ge zonden, bestaat uit 550 man en bovendien gaan. er 1000 man marine-infanterie heen. Over de laatste govechten met den leider der monarchisten, Paiva Couceiro, wordt nog gemeldt, dat bij van zijn oorspronke lijke plaats in de nabijheid van Grulha een ultimatum aan den commandant der regee- ringstroepen heeft gezonden met de vorde ring om zich over te geven. De comman dant heeft dezen eisch teruggewezen, wijl ondertusschen een groote versterking voor hem gekomen was. Daarop trok Couceiro zich terug, doch zond 200 man naar de regoeringstroepon af, die dezo aanvielen. Zij schoten op de republikeinen gedurende 2l/i uur, doch de republikeinsche artillerie richtte groote verwoestingen onder hen aan. Daarop deden de republikeinen een uit val en dwongen met de bajonet op het geweer de royalisten zich terug te trekken. Een andere groep van 250 royalisten viel de Fino aan, doch werd eveneens met zware verliezen teruggeworpen. Het schijnt, dat de monarchisten den republikeinen een beslissen slag in de nabijheid van den Minho zullen leveren. De royalisten gaan voort de spoorweglgnen met stoenen te blok- keeren en hebben geprobeerd de bruggen met dynamiet in de lucht te laten springen Volgens een ander telegram moet de schade gering zijn. Het Cahorra Proces. Eindelijk is dus als de veroordeelde ten minste niet in hooger beroep gaan het beruonte Camorra-proces afgeloopen. Het is geëindigd met de veroordeeling van de hoofdschuldigen tot 30 en 20 jaar ge vangenisstraf, terwijl de andere van 9 tot 4 jaar kregen. Alle beklaagden waren zeer opgewonden en hunne vrouwen wierpen zich op de knieën voor 't Mariabeeld in de tegebover de rechtbank gelegen kerk, en deden gelof ten en brandden waskaarsen, opdat hun mannen zouden worden vrijgesproken. In de rechtszaal viel de Camorrapriester Don Vitozzo thans tot 6 jaar veroordeeld op de knieën en bad met luider stern: „O, heilige Rosa di Viterbo, wonderdadige jonkvrouw, Rta ons bij, want gij weet, dat wij onschuldig zjjn. Vervolgens richtte hij het woord tot zijn medebeklaagden en zei, dat hij in den afge loopen nacht een vizioen had gehad. De heilige Rosa was hem driemaal achtereen verschenen; zij had hem gezegend en hem voorspeld, dat den volgenden dag alle camorristcn vrijgesproken zouden worden. 't Is wel eenigszins anders uitgekomen! TWEEDE KAMER. De Kamer, die Vrijdagavond wegens onvoltalligheid nog niet scheiden kon, is eindelijk gister op reces gegaan. Het was gister overigens een vergadering omsleohts te stemmen. De militaire pensioenwetten werden aangenomen nadat de terugwer kende kracht was vastgesteld tot 1 April 1911. Aan het slot heeft de voorzitter mee gedeeld, dat hij om gezondheidsredenen op advies van zijn medicus het presidium dor Kamer moest leggen. Minister Coljjn en het kamerlid Lieftinck spraken eonige woorden van waardeering tot den schei dende voorzitter. De heer Lieftinck bracht hulde aan zjjn onpartijdigheid en hoffelijk heid, al viel hem soms de moker des gezags wat zwaar op te tillen. Verzet op Mendanaü. De bewoners vanMendanau, een eiland ten W. van Billiton hebben geweigerd, heerendiensten te verrichten; 120 zijn er in hechtenis genomen, en er zullen er eerstdaags nog 150 worden gevangen ge nomen. Tusscben do eilandbewoners en het be stuur heersebt een ernstige spanning. De Ziektewet. Minister Talma heeft, zoo meldt Het Volk, eenige leden van de Tweede Kamer, die zich in het bijzonder voor de Ziektewet interesseeren, doen polsen over de vraag, wat zij dacbten over openbare behandeling van het ontwerp nog in dit zittingjaar. De behandeling zou dan begin September a.9. aanvangen. De uitslag van dat overleg ie nog niet bekend. Sociale Wetgeving. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje IX te Amsterdam hoeft, naar de Standaard meldt, Maandag avond met algemeene stemmen de velgende motie aangenomen: De anti-rev. kiesvereeniging, enz., be treurende den minder voorspoedigen gang van zaken ten opzichte van de sociale wetgeving, onder meer blijkende uit de verwerping van het ontwerp Bakkerswet, met betrekking waartoe zij hoopt, dat als nog een bevredigende wettelijke oplossing zal knnnen worden gevonden, sproekt de hoop uit, dat aan verschillende rechtmatige verwachtingen in zake de sociale weteeving meer zal worden tegemoet gekomon. Mgr. Giotannini. De Haagsche Torenwachter van de Mid- delb. Cl. schrijft aan zijn blad: In de zaak Giovannini, de gelante mon seigneur, die, zooals de lezers weten, een aanklacht bij de justitie beeft ingediend, omdat hjj zich beleedigd gevoelde door hetgeen ik indertijd over dezen heer schreef, is het laatste nieuws, dat ondergeteekende een uitnoodiging van den rechtercommis saris alhier kreeg om over deze quaestie gehoord te worden. Eerst mot dit verhoor kwam ik te weten waarom dezo ex-mon seigneur zich zoo bijzonder „beleedigd" gevoelde. Ik had nl. van hem verteld, dat hij oen „rare snijboon" was. Nu zal iedereen alhier, die het voorrecht had met dezen vrooljjken Frans onder de diplomatie in aanraking te komen, moeten toegeven, dat de qualificatie „rare snijboon" nog zeker een zeer zacbte aanduiding is voor 's mans gedragingen. Een vriend van hem zou het niet verschoonender hebben kunnen zeggen. Wat er dan ook „beleedigends" in kan steken is mij een raadsel. Het mooiste van het geval is echter, dat deze ex-monseig neur geen woord Nederlandsch verstaat. Het zou dan ook de moeite waard zijn eens te vernemen, hoe de uitdrukking „rare snijboon" aan hem in het Fransch of Ita- liaansch is vertaald geworden. Verder vermeldt de schrijver, dat de aan klacht op hem den indruk maakte van een poging van den exprelaat om zich door een gerechtelijke actie te rehabiliteeren. Hjj betwijfelt echter of dit hem zal geluk- keu bg zijn kerkelijke overheden, die hem indertijd met spoed van hier doden ver trekken. De burgemeester van Zaandam. De Haarlemsche rechtbank heeft gisteren naar de openbare zitting verwezen de zaak van jhr. mr. Elias, burgemeester van Zaan dam, voor zoover betreft het doen opma ken van een valute reispas voor zijn min derjarigen zoon, om dien als meerderjarig deel te kuDnen laten nemen aan het ge zantschap naar Petersburg, ter gelegen heid van het huldeblijk aan de Tsaar. Van het gebruik maken van den pas iR bij bui ten vervolging gesteld. De Handelsschool. Het voorstel van Qedep. Staten om af wijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur der vereen. „Handelsschool voor Amersfoort en Omstreken" om pro vinciaal subsidie gaf in de afdeelingen der Prov. Staten aanleiding tot de volgende besprekingen: Vele leden toonden zich door het prae- advies van Qedep. Staten teleurgesteld. Gewezen werd op de verantwoordelijk heid der Staten ten deze, aangezien uit blijven van provinciaal subsidie ook de bijdrage van Rijkswege en die van de ge meente doet derven, terwijl tooh Regeering en Gemeente hun steun hebben toegezegd en ook de inspeoteur van het M. O. op het belang der zaak heeft gewezeD. Gedep. Staten erkennen, dat aan voor name bezwaren is tegemoet gekomen, doch omtrent het belang der zaak wordt twijfel geopperd. Dit nu is naar het oordeel van een der leden niet voldoende aangetoond. Bij de ontwikkeling der jeugd is het provinciaal belang in hooger mate betrok ken, dan bij verschillende vereenigingen, die wel worden gesubsidieerd. Het belangrijkste bezwaar van Gedep. Staten is, dat lager onderwijs aan de school wordt gegeven, en de provincie op grond van art. 3 sub. 2 der Lager-onderwjjswet geen subsidie mag verleenen. Daartegenover werd aangetoond, dat de begrooting der sohool formeel in orde is, doch dat er niet voldoende waarborgen worden geboden, dat de zaak goed loopen zal, De pensioenpost is geschrapt, de school- gelden zijn zeer hoog geraamd, terwijl d® boop, dat het Rjjk on de gemeente niet in gebreke zullen blijven verder te helpen, op vrees van mislukking duiden. Is de behoefte aan een handelsschool overtuigeud gebleken? Er gaan geen leer lingen naar Utrecht, hetgeen bij erustig gevoelde behoefte wel zou geschieden. Aan de 1ste klasse is alleen een andere naam gegeven, het wezen der zaak is niet veranderd, de vakken van onderwijs zijn dezelfde geblevcD, en daarom blijft de be paling van art. 3 sub. 2 der Lager Onder wijswet zich tegen subsidieering van de provincie verzetten, hoevele vereenigingen ook het adres steuneD. Door een ander lid werd gevraagd of de Minister laatsgenoemd bezwaar ook in dezelfde mate voelt als Geded. Staten. Vermoed wordt, dat Gedep. Staten een ander inzicht in de zaak hebben dan de Minister. Requestranten hebben het bezwaar van Gedep. Staten gevoeld en zijn daaraan zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Betoogd werd nog, dat waar de oor spronkelijke begrooting te kostbaar bleek, door bet bestuur is gestreefd naar bezuini ging hetgeen te prijzen is. De pensioenen zijn geschrapt in de verwachting dat, wan- neer dezo door de vereeniging zouden moeten worden uitbetaald, deze daartoe wel bjj machte zou zjjn. Door Gedeputeerde Staten wordt een be roep gedaan op het adres van de Kamer van Koophandel te Amersfoort, waarin de vrees wordt uitgesproken, dat de school niet zal slagen; zulk vermoeden is echter niet door de vereeniging zelve geuit. Op overlegging van laatstgenoemd adres wordt door eenige leden aangedrongen. Tegenover deze beweringen werd de meening gesteld, dat de noodzakelijkheid der school niet overtuigend is gebleken. De Commissie van Rapporteurs stel den Staten voor conform het prae-advies van Gedep. Staten te beslissen. In de heden gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht is op voorstel van de heeren van Zjjst en de Louter met 24 tegen 12 stemmen besloten het aangevraagde subsidie voor de Handelsschool alhier te verleeneD. Bioscoop Langestraat. Van heden af zal gedurende een week als extra-nummer op het program van de Biosooop in de Langestraat vertoond wor den de film „Gered van den Bodem der Zee", welke 1000 M. lang is en, in 2 deelen opgevoerd, ongeveer een uur duurt. AmersfoortschePostdui ven vereeniging „De Luchtpost." Uitslag van den wedstrjjd vanafRoermond met joDge duiven. Duiven los te half elf. le pr. A. J. vau Munster 12.23.4, 2o pr. A. J. van Munster 12.24.27. 3e pr, S. Hartogsveld 12.24.42®, 4e pr. F. Geurt- son 12.25.45, 5e pr. G. Morre 11.25.52, 6e pr. F. G. Geurlsen 12.26.39. Verder werden nog geconstateerd de duiven der volgende liefhebbers. A. Neerinxs 12.26.50, A. J. van Munster 12.27.28, F. Geurtsen 12.28.31, E. J. van Ling 12.28.30, Lautenschutz 12 28.38,Cbr. Baarsman 12.28.43®, F. Geurtsen 12.28.48, A, Neerims 12.28.40, F. Geurtsen 12.29.05, A. J. Munster 12.33.07, A. J. vanMunster 12.33.39, E. J. van Ling 12.37, A. J. van Munster 12.42.14. Heden werd op het landgoed Nim- merdor de Velddag gehouden van het Leger des Heils. Uit alle oorden des lands waren duizenden belangstellenden toege stroomd, die onder het fraaie geboomte van het prachtige landgoed de verschillende bijeenkomsten volgden. Voorsl de zang en muziek demonstratie trok aller belang stelling. Daarna werd een optocht gehou den, terwjjl tot slot in de groote tent een bjjeenkomst plaatst had. Op verzoek van den batterjj-com- mandant is procesverbaal opgemaakt tegen den heer Sch. die met zjjn auto aan den verkeerden kant een batterjj veld-artillerie trachtte voorbjj te komen. Door de recherche is hier aange houden een 16-jarige knaap, die ernstig wordt verdacht van diefstal van koper ten nadeele van de Gemeente-reiniging. De kapitein-intendant W. Jansen is benoemd tot lid van de commissie, door welke dit jaar het eindexamen zal worden afgenomen aan den hoofdcursus. De le luitenant G. J. C. Zimmer- mann, van het 5e regiment infanterie, ge detacheerd bij de Hoogere Krjjgsscbool te 's-GraveDhage, wordt 1 November a.s. overgeplaatst bij het 6e regiment infanterie te Breda. De minister van oorlog heeft, zoo meldt de Asser Ct., in een brief zijn ver wondering er over te kennen gegoven, dat bij partijen, bals of diners officieren in den regel niet in uniform gekleed worden aangetroffen. Voor velen toch zal het dragen van avondkleed of smoking te kostbaar zijn. Zonder verandering te willen brengen in de bestaande bepalingen omtrent het dragen van burgerkleeding door officieren, worden de hoogere chefs uitgenoodigd, om bjj het eventueel geven van diner6, partjjen, enz., zooveel mogeljjk in uniform te verschijnen en daardoor een voorbeeld te geven aan hun ondergesobikten. Aan de Rjjks Veeartscnjjschool te Utrecht is bevorderd van het derde naar het vierde studiejaar onze stadgenoot J. B. Bloemendal. Bjj het biljart-concours te Utrecht werden in den personeelen wedstrijd o. a. de volgende prjjzen behaald: 3de prjjs S. K. Kielder met 177 p., 12de prjjs, H. Heeren 85 p., 14de prijs, R. J. van Eimeren met 77 p., 16de prjjs, Hoogervorst met 75 en 17de prijs, P. Douma met 69 p. Benoemd tot eerste luit. bjj het 5e regiment infanterie L. J. Moggensstorm, tweede luit. bjj bet korps,

De Eemlander | 1912 | | pagina 2