DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. pfnËM No. 164. MAANDAG 15 JULI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. van Schaardenburg. Bureau: KLEINE Ha AG 16. Telei. Iuterc. 18». Abonnementsprijs Prijs der AdvertentiSn: Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam De samenkomst te Baltischport. Onze voorstelling heeft betrekking op de ontmoeting tusachen Keizer Wilhelm en Tsaar Nicolaas. Deze ontmoeting, die zoo zeer van ge- j wicht geacht werd voor de buitenland- sche politiek der twee keizerrijken en ook voor de daarmede verbonden mo gendheden, dus zoowat voor ongeveer geheel Europa, heeft bewezen dat de twee rjjken denzelfden gedragslijn als tot dus ver in hunnen buitenlandsche politiek volgen en het Europeesche Status quo dus in geen geval verBtoord wordt. Evenredige Vertegenwoordiging. Wjj hebben dezer dagen bericht, dat de Pran8che Kamer het voorstel tot kiesrecht- wjjziging en tot invoering van Evenredig Stemrecht heeft aangenomen. Tot nu toe werd verkozen de candidaat die de vol strekte meerderheid, dat iB do helft plus een, kreeg en de andere partijen konden geslagen naar huiB gaan. Al de andere stemmen waren verloren. Het evenredigheidBstelsel is uitgevonden, om ook de thans verloren stemmen tot haar recht te doen komen. Daarbij komt n de eerste plaats het kiesquotient ter sprake. Men deelt het aantal uitgebrachte stemmen door het getal der vacante zetels en de uitkomst daarvan is het Kiesquotient. Als bijvoorbeeld in een district, dat twee afgevaardigden heeft te benoemen, vieren twintig honderd kiezers aan de stemming deelnemen, is het kiesquotient 1200 en wie zooveel, of meer stemmen krijgt, is verkozen. De partijen leveren haar candidatenlijsten in. Als een der districten bijv. 60000 kiezers heeft en er voorzien moet worden in de vervulling van vier zetels, is hot kiesquo tient 60000 gedeeld door 4, dat is 15000 Als nu de eene partij 40000 stemmen krggt en de andere 15000, dan iB de zaak spoedig in orde. Maar zoo eenvoudig is de zaak in de meeste districten niet. Daar heeft men bijv. de laatste verkiezing in het de partement Loire et Cher. Daar hadden 58. 45, kiezers gestemd. De republikeinen van de linkerzijde hadden 21.361 stemmen verkregen; de onafhanke lijke socialisten 16.796; de radicalen 13.022; de republikeinen van de rechter zijde 7018, terwijl nog enkele stemmen waren uitgebracht op de vereenigde socia listen. Er waren vier afgevaardigden te kiezen, zoodat het kiesquotient 14.612 be droeg. De republikeinen van de linkerzijde en de onafhankelijke socialisten hadden dus ieder een zetel gewonnen. Maar beide par tijen hadden een aanzienlijk getal stemmon boven het vereischte bereikt en de ande ren waren daar niet aan toe gekomen. Zoo dat van de vier vacante zetels slechtB twee bezet waren. Dat gaat natnuilgk niet. Men hoeft er echter iets op gevonden. Bij het indienen hunner candidatenlijsten kunnen de partijen verklaren, dat zij wel een eigen candidaat stellen, maar er in toestemmen, dat de stembriefjes die zij over hebben, worden toegekend aan den candi daat van eene andere partij, met welke zij eene overeenkomst tot wederkeerigen steun hebben gesloten. Men heeft een nieuw woord gevonden voor deze nieuwe manier; men spreekt van Apparentement. Zoo kan men ten slotte de zetels naar verhouding van het aantal uitgebrachte stemmen, de restanten daaronder begrepen, verdeelen. Als nu de Senaat het ontwerp maar goedkeurt wat nog niet zoo zeker is zal Frankrijk zijn Evenredige Vertegen woordiging hebben. Duitschland en Frankrijk. Het is geen wonder, dat de Duitsche bladen somtijds hun kalmte verliezen, teeen- over de verdachtmakende taal van sommi ge Fransche, vooral als die verdachtma kingen worden neergeschreven bij een hitte, als die, waaronder wg zuchten. De „Echo de Paris" heeft naar aanlei ding van het feit dat de Fransch-Duitsche onderhandelingen te Bern ten einde loopen, beweerd, dat deze Fransch-Duitsche confe rentie gelukkig een normaal en bevredigend verloop heeft gehad, niettegenstaande zij in den aanvang tengevolge van de kwaad willigheid van Duitschland op vrij groote moeilijkheden stuitte. „Wanneer", zegt de Köln. Zeitung „deze menschen het er op toeleggen, om Duitsch land het geduld te doen verliezen, on ein- delgk de honderd en een klachten en moeilijkheden, waarmede tegen Duitsche ondernemingen in Marokko geageerd wordt, moede te doen worden, dan kunnen zij het niet beter aanleggen; blijkbaar willen zij niet anders". Liberalen en Arbeiderspartij. De strijd tus6chen de liberalen en de Arbeiderspartij over den zetel in het Engel- sche Parlement voor Hanley, is geëindigd met een nederlaag voor de laatste. De li beraal Onthwaite kreeg 6647, do Unionist 5993 en de candidaat der Arbeiderspartij 1694 stemmen. Aangezien do zetel werd bezet door een lid der Arbeiderspartij, heeft deze partij een zetel verloien aaD de Liberalen. Dit zal aan de verhouding tusschen beide par tijen in het parlement natuurlijk geen goed doen. De Eerste. De eerste vrouwelijke advocaat heeft thans ook in Italië haar intocht gedaan. Mej. Dr. Teresa Labriola is ingeschreven bij de Rechtbank te Rome. De Toestand in Portugal. Ook wij hebben dezer dagen, op gezag van andere bladen meegedeeld, dat tus schen den Portugeeschen gezant te Madrid en de Spaansche Regeering een overeen komst zou zijn getroffen betreffende het optreden tegen de Portugeesche eamen- zwerders. Een officieus bericht uit Lissabon zegt, dat dit absoluut onjuist is. De Portu geesche gezant, zegt dit bericht, heeft de Spaansche Regeering voortdurend op de hoogte gehouden van de bewegingen en plannen der oproerlingen en dan tevenB ciBchen gesteld. Maar, klinkt het verwijtend, de beloofde maatregelen werden nooit na gekomen. Den 27en Juni jl. had de Spaanaohe Regeering aan het Portugeesche gezant schap te Madrid voorgosteld de Portugeesche uitgewekenen te interneeren in de provin cies Turned en Caluca, binnen een termjjn van 8 1 10 dagen. De gezant nam dit voorstel aan. En ziet, na dezen termgn had de tot in alle bezonderheden voorziene in val plaats. Wel een bewg'B dat het van Spaansche tusschenkomst geen ernst is met het tegen gaan van de vorming op Spaansch gebied van de Republiek Portugal vijandigo ben den. Het Bloedbad aan de Lena. Het is den Russische Senator Manve- chin die belast was met het onderzoek naar do oorzaken van het bloedbad aan de Lena, Diet gelukt de schuldigen te vinden. Alle arbeiders hebben daarom het werk neergelegd en hun omslag gevraagd. Wel heeft de senator den beruchten ritmeester Tresjsjenko, wien de schuld van het bloedbad wordt toegeschreven aange klaagd van het feit, dat hg zich door de directie van de Lena-mgnen heeft laten omkoopen. Gruwelen. Afschuwelijke, menschonteerende daden worden ons bericht in een rapport door den heer Casement opgesteld over gruwe len op de rubberplantages in Peru. Casement noemt een reeks vaD verschrik kelijke gruwelen op, bij den bovenloop van de Amazone door agenten van de Peru vian Amazon Company, wier namen de Engelsche consul aan minister Grey heeft gezonden, op weerlooze Indianen gepleegd Onder hunne misdaden welke Casement bewezen acht, zijn talrijke moorden en verkrachtingen. Menschen zijn doodgeran seld en verbrand. In do laatste twaalf jaar, schat Casement, hebben teu minste 30,000 menschon moeten sterven om 4000 afge perste tonnen rubbor te loveieD. fleclc streken zijn verwoest om de bevolking te straffen, als zij niet in staat was de ge- ëischte hoeveelheid rubber op te breDgen. Do bevolking van Puttumavo, die in 1906 nog 50,000 zielen telden, was iD 1911 door stelselmatige uitmoording en uithongering tot op 8000 geslonken; daar entegen was de uitvoer van rubber van Puttumavo naar Engeland, die in 1900 15,863 K.G. bedroeg, in 1910 tot 316,913 K.G. gestegen. Casement zegt, dat de regeering van Peru, ondanks allerlei be loften, de hoofdschuldigen niet straft. Ge lijk ik reeds heb geschreven, worden de meeste bevelen tot inhechtenisneming niet uitgevoerd. Integendeel zijn onlaDgs twee van de gemeenste rubberafpersers naar het ongenaakbare binnenland vertrokken, waar zij met rubberinzamelen voortgaan. Onder hen werken tot slaven geworden Indianen Het rapport van Casement zal een ge weldige sensatie verwekken. Vele bijzon derheden zijn niet voor medcdeeling ge schikt. Opstand op San Domingo. Nauwelijks is de negeropstand in het Oosten van Cuba bedwongen, of er komen berichten omtrent troebelen op een ander West Indisch eiland. Blijkens een te New- York ontvangen telegram uit Puerto Plata aan de noordkust van San Domingo ver keert de bevolking der streek daar in een

De Eemlander | 1912 | | pagina 1