DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. MEURSING Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. No. 169. ZATERDAG 20 JULI 1912. 9e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur: Mr. D. J. ran Schaardenburg:. Abonnementsprijs: Per jaarf4.Franco per poet id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Burean: K URINE HU«'6. Telef. Interc. IS». Prijs der AdvertentiBn: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Yoor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, vaü buiten het kanton Amersfoort in dit blad ia .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Sinnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 76.78 Amsterdam Een aanval op de Dardanellkn. Gistermorgen om half twee hebben acht Italiaansche torpedobooteu getracht de Dardanellen binnen te varon bij Baikchoe Tepe. De Turksche forten gaven onmiddellijk vuur. Tweo booten wer den in den grond geboord en de zes overige, die zeer beschadigd werden, trok ken zich terug. Eerst heette het dat de Turksche regeering naar aanleiding van dit feit zou hebben besloten de Dardanellen weer te sluiten, naar een later bericht zegt, dat een dergelijke beslissing nog niet is genomen. De Vredesoeruchten. De Frankfurter Zeitung zegt, dat de in de laatste dagen telkens weer opduiken de vredesgeruchten op een grond van feite lijke juistheid berusten. De zaak zou hierop neerkomen, dat Ita liaansche en Duitsche geldmannen sedert cenigen tijd bezig zijn een grondslag te zoekeD voor de onderhandelingen over den vrede, waarnaar zoowel Italië als Turkije thanB met verlangen uitzien. Deze beraadslagingen zijn, zegt het blad, niet zonder resultaat gebleven. .Het moderne volkeurecbt toch heeft, zooals de gebeurtenissen in de nieuwe ge schiedenis herhaaldelijk bewijzen, menig vuldige en origineele vormen geschapen voor den afstand of den eigendomsover dracht van grondgebied van den eenen Staat aan den anderenvormen, die geschikt zijn om de nationale gevoelens van de feitelijk onderliggende partij te ontzien en de gevolgen der overwinning minder kwet send te maken." Het andere woorden dus:de soevereiuiteit van Tripolitanie zal in naam bij den Sultan blijven berusten, terwijl Italië het land in pacht zal krijgen. Omkoopepij bij de Belgische Verkiezingen. De afgevaaidigde Leraonnier deelde gister in de Belgische Kamer een staaltje mee van do omkoopery, die volgens hem bij do jongste verkiezingen heeft plaats gehad. Eon kerkbediende van de St. Gudule te Brussel had in opdracht van den vicaris aan verschillende liberalen bons uitgedeeld, met het opschrift „goed voor 5 franc." Deze bons zouden kunnen worden inge wisseld indien de clericalen de overwinning hadden behaald. De spreker had twee vau deze bons weten te bemachtigen en daarop een klacht ingediend bij de Recht bank. Deze was niet ongenegen de zaak te vervolgeB. De Toestand in Turkije. Do Frankfurter Zeitung weet to vertellen, hoe het is toegegaan vóór het aftreden van het Turksche kabinet. De officierenliga had het ministerie een ultimatum gesteld voor de aftreding van Mahmoed Sjefket. De commandanten van de divisie te Dsja- kowa, alsmede van de eerste divisie uit Constantinopel die naar Albanië was ge zonden kwamen overeen, om met de Albaneezen eigenmachtig vrede te sluiten. Zij gaven van dit voornemen kennis aan den commandant van Hiirowitza, welke het onmiddellijk met hen eens was. De officieren dezer drie divisies richtten nu, nadat zij vrede hadden gesloten, een telegram tot den Sultan, waarin zij hem daarvan kennis gaven en het ontslag van het Kabinet Saïd zoowel als de ontbinding van het Jong-Turksche Comité eischten. De Sultan liet vragen, wie de officieren waren, welke dezen eisch stolden, waarop meer dan tweehonderd officieren hun hand- teekeningen zonden. Toen stelde de regeering zich in verbin ding met de korpscommandanten in Uskub en Adrianopel Maar ook dezen konden slechts bevestigen, dat de toestand onhoud baar was, en waarschuwden tevens,dat zij niet in staat zouden zjjn, een eventueele opmarsch der ontevredenen naar Constanti nopel te verhinderen. Indien men erger wenschte te voorkomen, dan moest, zoo luidde het advies, de comité regeering aftre den van het politieke tooneel. Er is een proclamatie verschenen van den Sultan aan het leger, waarin wordt gezegd dat sommige eischen door de of ficieren gesteld, in strijd zijn met de grond wet en de souvereine rechten des Sultans. De Sultan spreekt als zjjn overtuiging uit, dat deze eischen komen van een niet noemenswaardige minderheid uit het offi- cietskorps, en verklaart, dat het soldaten- plicht is, de discipline te respecteeren, en verre te blijven van de politiek, waar anders te doen dan verraad is. „Zulke incidenten moedigen den vijand aan, die den afgeloopen nacht genaderd is tot de toegangswegen naar de hoofdstad. Dit moge als een waarschuwing worden aanvaard." De officier8eischen, in deze proclamatie bedoeld, zijn gesteld na een bijeenkomst van officieren op het ministerie van oorlog, en bedoelden de ontbinding der Kamer en de benoeming van Kiamil Pacha tot groot vizier. Home Rule. De Engelsche minister-presideDt Asquith is Donderdagavond te Dublin aangekomen, waar de meoigte hem luide toejuichte. Asquith zeide te komen als afgezant om een verdrag van eeuwigdurenden vrede tusschen Ierland en Groot-Britannië te sluiten. In den loop van dien avond werden twee suffragetten-aanslagen verijdeld. Terwijl de premier met zijn echtgonoote en Redmoud door Princesstreet reed, wierp een vrouw een bijl naar hun rijtuig, maar gelukkig miste het wapen. Een audere misdaad werd voorkomen in het Theatre Royal, waar Asquith gister avond spreken zou. Twee vrouwen trachten gedurende de voorstelling gisterenavond den schouwburg in brand to sttken. Eén hater werd gearresteerd. Voorzitter Tweede Kamer. In verband met het feit dat de rechtsche partijen het eens zijn geworden over de benoeming van jhr. O. Van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen) als opvolger van graaf Van Bylaodt,heeft de heer Van Nispen tot Sevenaer, dio zich eerst tegen een benoe ming als Kamerpresident veizette. te ken nen gegeven dat hij zich een evontueele benoeming zal laten welgevallen. Oranjebloem. Wij kunnen nader mcdedeelen, dat het comité dat zich gevormd heeft om door ons hcele land op 31 Augustus Oranje- bloemen te verkoopen,te Utrecht gevormd is. De opbrengst zal verdeeld worden over de Tehuizen voor Militairen in ons land en in onze O.-I. bezittingen. Bioscoop Langkstraat. Men deelt ons mede, dat het programma van deze week in het bioscoop theater op de Langestraat weer bijzonder interessant is. Als hoofdnummer komt er op vooreen zeer spannend dramatisch levensbeeld „De Waterlelie", terwjjl nog een tweetal klei nere dramatische schetsen prachtige scones weergeven. Ook de komischo nummers zijn weer bijzonder aardig en vooral het avontuur van Lemke is weer zeer origineel. En als zeer mooie natuuropname prijkt op hot programma een bloemenstudie. We herinneren aan de vergadering van „Handel en Nijverheid", welke Maan dagavond in de Zwaan wordt gehouden. Door do politio alhier is onder hevig verzet gearresteerd een als heer gekleed Duitsch sprekend man. Onder voorgeven, ingenieur te zijn bij de fabrieken van de firma Klöne, te Dort mund, en op toevallige wijze in dringende doch tijdelijke geldverlegenheid te zijn, wendde hij zich tof de directie van de ge meentelijke gasfabriek, mét het verzoek, hem even aan wat geld te helpen. Toen dit niet gelukte, vroeg hij geld aan twee monteurs, die hem ieder f2 gaven, doch een poosje daarna vertelden zij hun we dervaren, ten gevolge waarvan do politie op onderzoek ging. H(j is, wegens het onder bedriegeljjk voorwendsel zich verschaffen van geld, ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Kennelijk is het de man, die ook elders zijn slag trachtte te slaan bij directeuren van gasfabrieken en die in de Zaanstreek opereerde bij apothekers, zich daar voor- gevond als Duitsch collega. Naar wij vernemen, ondervindt het bestuur der Oranje vereeniging voel mede werking bij het orgaoiseeren der feesten op 31 Augustus a.B. Zoo zullen de gymnastiek- feesten en de ringrijderij vast doorgaan, aangezien zich nu reeds een voldoend aantal deelnemende voreenigingen en per sonen daarvoor hebben aangemeld. Bovendien zal een vliegerwedstrijd wor den georganiseerd, iets nieuws voor Amers foort. Er zullen prijzen worden beschikbaar gesteld voor den mooisten vlieger, voor don grootsteu vlieger en voor den vlieger, die het hoogst staat. De jongens kunnen dus vast aan den arbeid trekken en er voor zorgen, dat ze op Koninginnedag een goed figuur maken. Ook de repetities voor de Kinderzang- uitvoering zijn reeds begonnen. Dit jaar wordt geen aubade gebracht aan den Burgemeester, maar zal op een dor pleinen door de kinderen worden gezongen. Voor het tweede gedeelte van het notarieel examen is geslaagd onze stadge noot, de heer J. W. de Jeng. Dinsdag 23 Juli a.s. des avonds 8 uur, zal in het Patronaatsgebouw aan het Zand een vergadering worden gehouden van do R. K. Kiesvereeni<>ing „Recht en Orde". Naar wij vernemen, zullen dan do statuten en 't huishoudelijk reglement worden vastgesteld en candidaten voor het lidmaatschap der Prov. Staten (vacature wijlen den heer D. P. Hamers) worden genoemd. (Eembode). Aanbiedingen voor den afbraak van 't oude winkelhuis van den heer Siunige aan de Kamperbinnenpoort worden ten gemeentehuize ingewacht vóór Donderdag 25 Juli, des morgens 11 uur. Wegens de vorbouwing is de vacan- tie aan de school in de Heerenstraal een week eerder begonnen dan gewoonlijk. As. Maandag komen bij de Mili taire Schoolcompagnie 60 onderofficieren van het reservekader ouder de wapenen om een cursus voor vaandrig te volgen. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden: dat het examen van hen die wenschen to worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwiliger voor het reservekader bij de bereden korpsen, dit jaar zal plaatshebben: a. bij do regimenten veld artillerie en het korps rijdende artillerie op 2 Septem ber a.s., en b bij de cavalerie op 16 September d.a v., kunnende de luerbedoeldc examens zoo uoodig op een of meer volgende dagen worden voortgezet; dat het toolatingsexamen wordt gehou den in de plaatseu waar de staven der korpsen cavalerie, die der veld-artillerieen do staf van het korps rijdende artillerie zijn gevestigd, zijnde: a. Amersfoort voor het 1ste, Venlo voor het 2de, 's Gravenhoge voor het 3de en Devemer voor het 4de regiment huzaren; b. Arnhem voor de rijdende artillerie, Utrecht voor het le, 's Gravenbage voor het 2de, Breda voor bet 3de en Ede voor het 4de regiment veld-artillerie. Zie voor nadere bijzonderheden Staats courant 167. Met ingang van 25 Juli 1912 is benoemd en aangesteld tot le Luitenant De afdeellng „Broodfabriek'' levert prima brood, beschuit en koek tegen zeer billijke prijzen en geeft bovendien 10 pCt dividend. Bedragen tot ongeveer 150 per gezin werden als dividend uitgekeerd.

De Eemlander | 1912 | | pagina 1