DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 182. MAANDAG 5 AUGUSTUS 1912. 9e JAARGANG. NIET IN DEN HAAK. BRIEVEN UIT OOSTENDE. BUITENLAND. DE EEMLANDER. HooMredactenr: Mr. D. J. ran Ncbuarrienburg. Abonnementsprijs: Per jaar14.Franco per post id. f5,60. Per 3 maanden id. f 1Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Rurenn: KLRINR ll v tti O. Telet. Interc. 18». Prijs der Advertentie: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen-en Buitenlandsch Advert.-bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr. 76-78 Amstordam M Wil de Handelsschool, waarvan do op richting thans vorzekerd is, succes hebbon, dau dient ruim reclame gemaakt te worden. Niet enkel in Amersfoort, maar ook daar buiten. Bovenal echter in Amersfoort zelf. Wij twijfelen niet, of ook het bestuur is daarvan overtuigd en wij weten, dat het alle aandacht aan dat punt wydt. Maar dau dient ook op alles gelet to worden. Gelijk bekend, zyn de aanbevelingen voor de benoeming vau het personeel thauB ge publiceerd. Donderdag zijn, zoo men ons goed ingelicht heeft, die aanbevolingen op gemaakt. Eerst Zaterdagochtend echter ont vingen wij daarvan 'n gedrukte mededee- ling. Maar toen hadden wy de aanbeveling reeds in het Ochtendblad van het Handels blad gelezen. Zie, dat geeft geen pas. Dergolyke be richten immers in de eerste plaat6 van locaal belang behooren het eerst aan de plaatselijke pers medegedeeld to worden. Noch de Eemlander, noch het Amersfoortsch Dagblad heeft opgave ontvangen om er nog in het Vrgdagavond-nummor melding van te kunnen maken. Wat de reden kan zijn om de aanbeve ling wel aan een dagblad in Amstordam te zenden maar voor do plaatselijke bladen een heclen dag op te houden, is gewoon weg ondoorgrondelijk. Op die wjjze wordt de plaatselijke pers niet geanimeerd om mee te doen aan de propaganda voor do Handelsschool. Wij zijn thans benieuwd of wij straks ook de benoemingen in het Handelsblad zullen moeten lezen. Mocht de schuld vau het verzuim niet bij het bestuur liggen, dan hopen wij, dat het maatregelen zal nemen, opdat de dag bladen, welker medewerking het bestuur ongetwijfeld in het belang der zaak naar waarde zal weten te schatten, 'n volgende maal tijdiger ingelicht worden. Het betreft hior niet louter journalistieke gevoeligheid onzerzijds, ook in breedere kringen beeft het gebeurde bevreemding gemaakt. ii. 'sis Zondag oen warme zomer zonnedag, heet met nu en dan een frisch windje. Wat doen 't Is Zondag, hier te Oos tende is het eigenlijk allo dagen Zondag en alle dagen valt er niets te doen dan plezier en genot na te jagen. Ook alle dagen gaan we dus maar een wandeling langs de zeedijk doenmaar wat is dat? De dijk heeft oen heol ander uitzicht, niot het vroolijke, lachende, jolige, frissche, heldere van alle dagen, neen som berder, zwarter menschen met pakjes, handkorfjes, zakken met fruit en vlagjes, slenteren voetslepend en onoplettend rond, nu en dan wel eens naar mekaar roepend, luidruchtig lachend en verwonderd blyvond staan en omkijkend wanneer er een dame, met een ietwat buitenlandsche kleeding voorbijgaat. Tusschen in allerlei uniformen,lijkend de eeneopdievan soldaten, de andere op die van politieagenten, andere weer veeleer als brandweer uitgedost, nog andere als veld wachters of gendarmen,alles bont ondereen. Overblijfsels van garnaal, droogvisch, fruit, gobak, vettige papieren, verfrommelde gazetten liggen over den geheelen dijk dijk verirooid. Netjes is dit nu juist niet, aangenaam nog vee! minder en hot drukke luidruch tige veeleer vervelend. De zeelucht schijnt de gewone frisch- heid niet te bezitten. Die zondagsgasten laten we maar liever bij de zee en gaan rust zoeken in het park. Pas enkele stappen in het park of boem tjing 'jing. Muziek! en wat voov een muziok! oor- verdoovend, wel neen oorverscheurend. Rond de kiosk enkele menschen, meestal familie der uitvoerders, dio goduchtig in de handen klappen wanneer de pompblazende muzikanten de laatste akkoorden van een hunner geliefdo pas redoubles geëindigd hebben. Aan rUBt valt hier nog veel minder te denken. Dan maar de stad in. Een openbare plaats weer al muziek om er van weg te loopen een tweede, neen hier niet, maar wacht, wat is dat De zegepraal, de zegepr-a-a-a-a-1, de z-e-e-e-egepraal. Wat is dat nu weer Een koorzang maatschappij zingt zich de keel uit voor voorbij hollende rijtuigen en rammelende trams. Aan rust valt hier ook al niet te denken. Dan maar naar, wat men hier heel per- mantig het bosch noemt. Een eerste slap in 't bosch is alles be halve zeer berustigeud; in de verte krij- schend muziek en overal rondsleurende zondagsgasten. Eindelijk, bijna razend, loopt men naar huiB en vindt geen andoren uitweg om te rusten dan zich in zijn kamer op te sluiten, met deuren en vensters dicht gesloten, zoo niet, komen er nog nijdige krasse koper- tonen tot in ons persoonlijken eigendom binnendringen om er in al hunne kwaad aardigheid ook hier genoegelijkheid en rust te verdrijven. O H. Oorlog of Vrede? Een vraag, dio thans de pers van alle landen bezighoudt is: Zal de vrede tus schen Italië en Turkije spoedig gesloten worden? Telkens duiken weer nieuwe berichten over den a.s. vrede op, en ook telkens blijken ze weer onwaar te zijn. Toch schijnt er wel over de beëindiging van den oorlog te worden onderhandeld en zelfs wordt be weerd, dat in Zwitserland reeds langer dan een .maand van gedachten wordt gewisseld over den vrede, gedachtenwisselingen, welke een bevredigend verloop schijnen te zullen hebben. Ook de officieuse correspondent te Ber lijn van de Köln Ztg. houdt zich met deze kwestie bezig, en stelt de vraag, welke houding do Europeescho mogendheden thans tegouover den oorlog in Tripoli in nemen. Hij komt tot do slotsom dat zoo wel do Driebond (Duitschland, Oostenryk- Hongarije, Italië) de Balkanstaten, als de Triple Eutene (Engeland, Rusland, Frank rijk), een spoedigeu vrede wenschelijk ach ten. Het artikel beoogt natuurlijk Turkije aan te radeu nu maar gauw vrede te slui ten. En wat opmerkenswaard is in dit artikel: er wordt zeer warm over Italië ge sproken. Is dit toeval? Of opzet? In Italië is men eenigszins verstoord op Engeland, omdat Engelsche bladen, zich niet altijd even vriendelijk over Italië uitlaten, wat eigenlijk reeds van af het begin van den oorlog het geval is. Wil het Duitsche blad thans in 't gevlij komen? Hooien we hoe het artikel zich over de zaak uitlaat. Het vraag- en antwoordenspcl „zullen Turk en Italiaan vrede sluiten?" houdt allo groote mogendheden levendig bezig, wat als 't ware van zelf spreekt, gelet op de economische belangeu die vele, zoo niet de meeste mogendheden met ol- kaar gemeen hebben. Bij het begin van den oorlog heeft men herhaaldelijk, zelfs met ^besliste zekerheid beweerd, dat deze oorlog verdere internationale verwikkelingen in verband met de Balkankwestie tenge volge zou hebben, een voorspelling die ge lukkig niet uitgekomen iB. In den laatsten tijd is, integendeel, steeds meer duidelijke geworden, dat de mogendheden niet alleen geen uitbreiding van den oorlog begeereu, maar ook Turkye's positie als Europ. mogendheid willen handhaven. Vroeger zyn, met het oog op depositie van Rusland, dikwyls stemmen opgegaan, die uiting gaven aan de vrees, dat zich vedere moeilijkheden voor Turkije zouden voordoeu. Daarmee is niet alleen de tegen woordige politiek van Rusland in tegen spraak, maar ook datgene, wat voor Rus- land's bedoelingen van betrouwbare zijde meegedeeld wordt, en dit richt zich beslist tegen elke verzwakking van de positie van Turkije, welke niet onmiddellijk uit den oorlog voortvloeit. Eveneens is te verwach ten dat do kleinere Balkanstaten, dank zij den invloed van Rusland en Oostenrijk- Hongarye, geen a inleiding tot eenige ver wikkelingen zullen geven, terwijl Oostenryk aan den audei'CD kant tcnduidelijkstcgetoond heeft, dat het aan het behoud van een sterk Europ. Turkije groote waarde hecht. Wat Griekenland betreft, de z.g.n. Helleensche beweging kan zoo goed als op geen steun meer rekenen. Zelfs Italië heelt duidelijk het verlangen geuit, dat elke Turkije vijan dige poging dier beweging achterwege zou blijven. Ook blykt uit Rusland's en Enge- land's politiek voldoende dat beide mo gendheden Turkije voor verdere verwikke lingen willen sparen. En Duitschland? Wel, van hetzelfde laken een pak, wat toch blijkt uit zijn vriendschappelijke gezindheid je gens Turkije. Europa denkt derhalve over de gewichti ge kwestie, als waar het hier om gaat, pre cies eender. Slaan wij, zoo heet het ten slotte, als onpartijdige toeschouwer nog even een blik op Italië, dan ontwaren wij, dat zijo nationaal bewustzijn door den oor log toegenomen is. De slotwoorden doen ons dan denken aan den dichter Gabriele d'Annunzio, waar wy lezen„En het is hier ook het leger, wien do ontwaakte geestdrift der natie ten goede komt. Overbodig is het te zeggen, dat de tegenspoed van vroegere tyden op militair gebied, reeds lang door het Italiaansche volk vergeten is. En in werkelijkheid hebbon de gebeurtenissen van dezen voldtocht dan ook den slochten in druk van vroeger geheel uitgewischt." Belangrijke Samensprkking. Men heeft te St. Petersburg alle maat regelen genomen, zoo schrijft de Times, om aan het bezoek van Poincaré, den Franschen minister-president, zoo groot mogelijke beteekenis te geven. Do Russische regeoring is er op uit om een tastbaar bewye te loveron, van het groote gewicht, dat zy aan de over- eeukomst met Frankryk hecht Do gesprekken van Poincaré met Kokof- tsof en Sasonof zullen waarschijnlijk loopen over den huidigen toestand op den Balkan. Sasonof heeft besloten, om zich eind September naar Londen te begeven en zal daarna ook een bezoek aan Parys breDgen. Aldus de Times. Een medewerker van de Echo de Paris zegt in staat te zyn mee te deelen, welke onderwerpen door de Fransche on Rus sische staatslieden uaar aanleiding van het bezoek van Poincaré zullen worden be sproken. Het zijn: de overeenkomst tus schen Frankryk eD Rusland over leger en vloot, de spoorwegen in Kletn-Azië, de Chineesche leening, de Italiaanscb-Turkscho oorlog, do tooBtaud op den Balkan en het Europeesch evenwicht. Gelijk mon ziet, stelt het blad er zich mee tevreden, alle politieke kwesties van den dag op te sommen. Iswolski, dio reeds te St. PeterBbusg is, zal uaar de correspondent vau de Kölnische Zeitung meldt, do politieke gesprokken tusschen Poincaré en de Russisct e ministers bijwonen. In Russische diplomatieke kringen ziet men, volgens denzelfden cor respondent, deze gesprekken met vertrou wen tegemoet, en meent men, dat het be richt van de Temps, dat Frankryk eu Rusland een vlootovereenkomst hebben gesloten, niet geheel juist is. Een Rus sisch staatsman had tegen den correspon dent gezegd: dat zou dan een vloot overeenkomst zonder vloot zijn. De Kiesuechtstrijd in Biclgiö. De oommissie voor den kiesrechtstrijd en do algemeene werkstaking in België heeft een manifest uitgevaardigd aan het Belgische volk, opgesteld door de Brouc- kère, Le Keu en Yandcrvelde, waarin do redenen woiden uiteengezet, waarom de Werkliedenpartij de algemeene werkstaking organiseert om tot het algemeen kiesrecht te komen. Yoorts staat op haar program nog do verspreiding van een tweede manifest, dat binucn 14 dagen verschynt en waarin do arbeiders zullen worden gewezen op ver schillende middelen, om langdurig en ge disciplineerd een staking to kunnen vol houden. Na deze beide manifesten volgt de ver spreiding van een reeks brochures, ieder in 1 millioen exemplaren en de volgende onderwerpen behandelend: a. algemeen stemrecht; b. algemeene werkstaking; c. aan de Christelijke werklieden; d. de werkstaking en de coöperaties; e. het A. S. en de vakbeweging; f. de werkstaking en het leger; g. bet A. S. en de werkerspensioenen; h. de werkstaking en do alcohol. In de groote Centra zijn of zullen betoo-

De Eemlander | 1912 | | pagina 1