Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 30. Zaterdag 22 October 1892. Zesde Jaargang. DE EEMBODE voor Aïnersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Hardorwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veonendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnement»?rij» par drie maanden: Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. BureauKrommestraat, F 227, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. F rij» der Advertentitn: Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iedcren regel meer- 0.05 Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het Christendom en de Soeiale Toegerust met de kracht uit den Hooge begon de H. Kerk hier op aarde het reuzenwerk harer goddelijke zending. Door haar werd het aanschijn der aarde vernieuwd, het menschdora verlost, de maatschappij herschapen, uit den chaos der diepste verwarring de heerlijkste orde te voorschijn geroe pen. Tot de armen en noodlijdenden boog zij zich medelijdend neder om hun woorden van troost en zaligende be moediging toe te spreken, hun te wijzen op den Christus, die, hoewel eindeloos rijk, de armoede omhelsde, heiligde, en aan de armen den hemel beloofde. Tot de ongelukkige slaven daalde zij af, om hun geschonden rechteh te herstel len, de algeheele athankelijkheid te vernietigen, hun slavenboeien te ver breken, hun de verloren vrijheid te hergeven, hun geest te 'verrijken met de hemelsche wetenschap des geloofs, hun hart te veredelen door de beoetening der verhevenste christelijke deugden en alzoo hen op te heffen uil den lagen staat van verdierlijking, waarin zij lagen verzonken. Hare goddelijke roeping be wust, verhief zij zich in onverwinbare kracht tegenover de onmenschelijke heeren en meesters, om voor deze slaven des menschen recht, de vrijheid, teeischcn, hun het woord verkondigend van den Apostel der heidenen, om hun te geven, wat recht en billjjk is, hen als broeders in Christus te beschouwen, als mededie naren van eenen Heer in den Hemel, die eenmaal aan allen zender onderscheid, hetzij vrijgeboren of slaaf, vergelden zal naar hunne werken. De grooten en de machtigen dezer aarde, bewierookt door de menigte, aanbeden door het volk, doet zij afdalen van hun troonen om degenen, die zij weleer met trotsche verachting be- FEUILLETON. Bakker Trans. (Uit i i tijd i r Fransch# Ravoluti».) schouwden, de broederhand te drukken, hel zich tot een eer te rekenen om met Christus hun gelijkvormig te worden, zich vernederend aller dienaar te zijn. De rijken dezer wereld wijst zij op de vergan kelijkheid hunner rijkdommen, op de noodzakelijkheid der onthechting, op de verplichting der weldadigheid, op de armen als de vertegenwoordigers van den armen Christus hier op aarde, op de aalmoezen als het middel om zich den Hemel te koopen. Zoo verhief de H. Kerk het lagere tot het hoogere, zoo bracht zij het hoogere in de maatschappij tot het lagere in een gemeenscliappcljjken band der onderlinge broederlijke liefde. Hieruit echter ontsproot geenszins cene gelijkheid, welke in onze dagen zoo luide wordt gepredikt, eene gelijkheid, welke geen onderlinge rechten en plichten erkent en huldigt. Het werk Gods schept geen wanorde, die afbreekt en vernietigt, maar een bewonderenswaardige orde, die opbouwt en sticht. Overal, waarde Kerk zich verbreidt, zien wij die heer lijke orde in het leven treden. Alleen wat indruischt tegen de wet Gods vernietigt wat daarmede niet in strijd is, behoud zij en voert hel tol de volmaakt heid op, en alzoo blijft, als geheel in overeenstemming met de verordening Gods, hel verschil van rangen en standen in de maatschappij bestaan, en worden slechts de wanverhoudingen opgeheven. Zij, die weleer vervreemd waren van elkan der, in afgunst elkander benijdend, in haat en vijandschap elkander beoorlogend of in onrechtvaardige .wreedheid elkander I verdrukkend en verpletterend oncjer de macht des gewelds, worden door haur in vrede te zamen gebracht, in liefde vereenigd en verbonden; zij vormt uit de heidensche maatschappij de broeder lijke samenleving in Christus, de chris ten-maatschappij, waarin ieder onder worpen leeft aan de wetten en de voorschriften van Hem, die in en door zijne Kerk de Hersteller werd van het diep gevallen menschdom. We gevoelt zich niet verrukt en in bewondering opgevoerd, wanneer hij, als kind onzer rampzalige eeuw, dat verheven schouwspel der christelijke tijden beschouwt, door de H. Kerk voor de volken der aarde in het leven geroepen, door die Kerk, die in onze dagen zoozeer wordt verguisd en vervolgd, die men wil vernietigen en verdelgen van het aardrijk, omdat men haar niet kent of kennen wil. Welaan, verlustigen wy ons een wijle in de beschouwing van die christelijke maatschappij, die heerlijke stad Gods, door onze Moeder de II. Kerk onder lijdenslranen en martelbloed, met de cene hand strijdende, met de andere bouwende, is opgetrokken en voltooid 1 Dit schouwspel zal van do eene zijde ons inniger in liefde en trouw als kin deren hechten aan haar, die de Redster der volkeren geworden is en thans nog tot heil de reddende hand uitstrekt naar de diep rampzalige maatschappij van de andere zjjde zal het ons voller overtuigen, dat alio pogingen, om builen haar het geneesmiddel te zoeken tot genezing der kranke menschheid, inder daad onzinnig en dwaas zijn en vruch teloos zullen blijken. Welk een verschil bespeuren wij ook daar in de gelederen dier maatschappij door haar gevormd, welk een onderscheid tusschen de burgers dier stud Gods door haar gestichtarmen en rijken, arbeiders j en werkgevers, onderhoorigen en meesters, onderdanen en koningen. Maar toch, onder die wisselende verscheidenheid van ran gen en standen, wat een eenheid en harmonie! Allen zijn door één geest bezield, allen door den wet beheerscht, allen door één liefde vereenigd, allen door één maatschappelijken band ver bonden, allen kinderen van één groot huisgezin, waarin allen den goeden God als hun Vader erkennen en huldigen. En God, hun aller Vader, vertegenwoordigt zich op godsdienstig gebied door den Paus, op wereldlijk door den koning, en bekleedt beiden met zijn goddelijk gezag beiden maakt Hij tot verkondigers van zijn wil, uitvaardigers zijner bevelen, zoodat de onderdanen, hen hoorende, God hnoren, hen versmadend, God ver smaden. BUITENLAND. Dinsdag had bij de heropening der Fransche Kamer al dadelijk een levendig debat plaats over het gebeurde hij de werkstakingen te Carmaux. De zaak be treft het ontslag van een werkman, zeke ren Calvignae, die luien ongeschikt was en daarbij ongeregeld kwant, maar die door zijne dorpsgenooten tot burgemees ter was gekozen. Dit ontslag was tic oor zaak der werkstaking zijner kameraden. Het mijnbestuur was natuurlijk volkomen in zijn recht, het kan geen menschen in zijn dienst houden, die luieren, al kiezen hunne collega 's hem honderdmaal tol burgemeester. De radicale afgevaardig den dachten er evenwel anders over en trokken partij voor tie stakers en ver langden, dat van Staatswege de mijn werkers in bescherming zouden worden genomen tegenover hot bestuur. De minister-president verdedigde de houding tier Regcering en de rechten van het bestuur, maar daarmede was de in terpellatie nog niet geëindigd. Er waren verscheidene moliön van orde voorge steld. die echter later alle werden inge trokken. Alleen werd een voorstel van Baïhaut, tol herziening dor wet van 1810 betreffende don eigendom der mijnen, aangenomen. Men verzekert dat de minister-presi dent Loubet erin hoeft toegestemd scheidsrechter te wezen tusschen hel bestuur en de werklieden. Hel veelbesproken leger-onlwerp tot invoering van den tweejarigen diensttijd is Donderdag bij den Duitsehen Bonds raad ingediend. Do officieuse bladen verzekeren daaromtrent dat de Rijkskan selier Von Caprivi eiken post daarin nauwkeurig heeft nagegaan en zich aldus overtuigd heeft dat de verhooging van het effectief in vredestijd met jaarlijks 60.000 man strikt noodzakelijk is met het oog op de steeds toenemende leger- sterkten der oostelijke en westelijke naburen, Rusland en Frankrijk. Ook moet hij vast besloten zijn met dit Ontwerp te staan of te vallen. Bij aanneming zul len de meerdere kosten bedragen 57 mil- lioen voor het eerste jaar en later zelfs 65 millioen per jaar. Het vooruitzicht dat deze sommen moeten verkregen wor den door verhooging der belasting op bier, wyn en tabak brengt reeds nu de gemoederen in beweging. Wat laatstge noemd artikel betreft is te Bunde, in Weslfulen, in eene vergadering door 233 labaks- e» sigaren- fabrikanten daartegen geprotesteerd. De Zuid-Duitschc brou wers protestveren eveneens tegen een nieuwe bier-belasting en ook andere protesten zullen niet uitblijven. De cholcra-cpidomic schijnt te Ham burg uitgewoed. Woensdag nog slechts één geval en Donderdag in het geheel geen. Dat geeft verademing. Keizer Wilhelm heeft een som van 50.000 Mark naar Hamburg gezonden tot het stichten van een ondersteunings fonds voor weczen van choleraiyders. In de Ilaliaanscho Kamer bestreed de hertog van Gaetano de aanvraag om een crediet voor de nationale tentoonstelling, toen men opeens een stem uit het publiek hoorde roepen.Voor den Duitsehen Keizer hebt ge wel geld genoeg willen geven". Daarop werd de zaal ontruimd en toen het publiek zich verzotte, werden eenige personen gevan gen genomen en de zitting geschorst. Griekenland heeft quaeslie met Ru- menië over de nalatenschap van een Itumcensch onderdaan, die volgens vroe ger gedane beloften voor een deel ver maakt is aun Grieksche instellingen. Na het doen van deze beloften is echter de wet in Rumcniö hieromtrent gewjjzigd, zoodat die geeno uitkeering van legaten aan vreemde instellingen toelaat. Rume- niö wil liet geschil door een scheidsrech ter doen beslechten, maar Griekenland wil daarvan niet weten en heeft zijn vertegenwoordiger teruggeroepen. De kleine Koning van Spanje is op de terugreis van de Columbus-feesten te Iluclva ongesteld geworden en moest te Scvilla verpleegd worden, waar nu tijdelijk hel gehcelc Hof verblijf houdt. De toestand is evenwel niet ernstig en er komt reeds beterschap. De feesten to Grenada zijn wel door gegaan, maar de Koningin-Regentes heeft ze niet bij gewoond. H.M. heeft zich door den mini ster Canovas doen vertegenwoordigen. Er wordt in Engeland veel ophef van gemaakt dat in de plaats van een over leden Gladstoniaan ecu Unionist tot lid van het Parlement gekozen is. Men wil daarin een bewijs zien, dat de aanhang van Gladstone in het land werkeljjk 9) DU vooral do bakkerin en bare kinderen bjjaa dag en nacht voor bun gevangen kostwinner baden en vooral de heilige Moeder Anno om bevrijding van den dierbaren echtgenoot en vader smeekten, behoeven wjj nauwelijks Ie zeg gen. En hun aanhoudend gebed werd verhoord, nog eerder dan de goedgezinde Dërenaars hadden durven bopen. De bevrijding van den bakkt stond in nauw verband met de gebeurtenissei die d» zoo onverwacht verbroken feestrede volgden. In Parijs was inlusschen de woeste Robes pierre als slachtoffer der guillotine, die hjj zelf zoo doebtig had lalen werken, gevallen. De NaUonale Conventie bad zich van de vreeseljjke heerschappij meester gemaakt, maar ook deze werd spoedig door onderlinge verdeeldheid ondermijnd. Het eigenlijke .Volk" was hel on ophoudelijke bloedvergieten tegen gaan slaan. Langzamerhand waren een aantal der talrijke netten tegen den godsdienst en de uitoefening ervan opgeheven, hoewel ze in het buitenland nu en dan nog door de willekeurige republikeinen in hunne volle gestrengheid werden toegepast. Eindelijk viel ook de Nationale Conventie, cm voor het zoogenaamde Directoire plaats te ma ken, dat spoedig in handen van Booaparte geraakte, die met eoergiek beleid de orde en tucht herstelde en aan da vreeseljjke verwarring een einde maakte. Terstond na den val der Conventie werd hel meerendeel der gevangeuen, die zich reeds verlo ren waanden, boswel bunne onscbuld geen twijfel leed, vrjj gelaten. Hoe het eigenlijk in zjjn werk gegaan is, en wie bjj den dictator voor de beide geloofsverdedigers gesproken heeft, is men nooit te weten gekomen. Roken misschien de listige machtvoerders, die zich inlusschen van den monnik ontslagen hadden, dal cr een ander tijdperk was aangebroken, en men nu weer moi-sl trachten met de burgers op een goeden voel te komen, en hadden zij daarom Ie Aken de beschuldiging verzacht? Wal cr van zü, op een goeden morgen werd de deur der gevangenis geopend en traden cr twee gerechtsdienaars bet mandaat, dat door eene'bjjzon- dere gunst der goederlieren republiek pastoor Koblliaas en burger Frans W„ bakker van beroep, uit bunne gevangenschap ontslagen en op vrjje voeten gesteld waren. Het bevel werd terstond uilgevoerd en na eenige oogcnblikken lagen de beide .-lukkigen in elkanders armen. Eenige bnrgers van Aken, wicn deze onverwachte wending in bet lot der gevangenen ter oore was gekomen, voerden ben in triomf naar eene sociëteit en verkwikten ben overvloedig. Ook werd er terstond een bode oaer liëren gezonden, om aldaar de vreugdevolle tijding der bevrijding te brengen. Haastig werd er een rijtuig besteld de beide dipperen moesten instijgen en zoo rtrbtngd den tocht naar Dëren. Het bericht, dat de beminde pastoor van Anna vrij wa» en welhaast in gezelschap in den dood gawaanden bakker in Dëren zou rugkeereu, deed de harten der Dërcnnara van vreugde opspringen. Overal, m de huizen, op stralen en pleinen, vormden zich groepjes, om elkaar bet verblijdend nieuws mede te deelen. De woning des bakkers werd als bestormd door belangstellenden, die de treurende we%we kwamen gelukwenschen. Toen Gertrudis hoorde, dit haar man spoc- zij ongcloovig het hoofd, maar toen men haar in vollen ernst verzekerde, dat het inderdaad zoo was, sprak zjj verheugd: .Het ken ook niet anders of de heilige moeder Anna moest ons wel helpenwij hadden haar zoo vertrouwvol gebeden." De blijdschap over de bevrijding baars crhlgenools had baar ecbler zoo aangegrepen dat zij zich eenige oogenblikkcn te bed moest begeven. Na cene weldoende rust genoten Ie hebben, stond zjj op en begal zich met hare kinderen naar de kerk, om God uit den grond baars harten te bedanken voor die onverwachte hulp. Daar was reeds alles in gereedheid ga- bracht, om de leru| keerenden faestoljjk te ont vangen. Een burger vond in een hoek der sa cristie een oud vaan; auderen hadden op den toren plaats genomen, om, zoodra hel rjjtuig in bat gezicht was, cr de Dërenaars kennis van to geven. Uit eigen beweging hadden zich «en een- de verwenst!,Ie vrijheidsboom weer weggenomen was, begeven om een optocht naar de stads- Ook Gertrudis was uit de kerk geroepen om deel te nemen uun den optocht en haren echt genoot la gomoot te guan. Men dacht niet aan de gevolgen, die zulk een wederzien wellicht Opeens weerklonk trompetgeschal van den torentrans en werden ai do klokken in beweging gebracht. De hoogmogende lieercn deden alsof zjj niets hoorden of zagen. Do menigte snelt in zekere wanorde door de Breedestraat naar den ouden vijver. Hot vreugdegeroep aan do water poort, dat immer sterkeren sterker wordt, vor- kondigt den Dërenaars, dat de beide bevrijden de stad bereikt hebben. Zjj hadden bü de brug over de Roer het rijtuig verlaten en wilden langs een ornweg naar de stad terugkocren om opzien te vermijden. Maar zjj hadden huilen den waard gerekend. Zjj moesten, vergezeld een andere schaar, wie de afwezigheid van hun beminden harder to lang viel, en die daarom vooruitgesneld was, volgen en door do groole poort, waar de overigen hen wachtten, de stad binnen trokken. Toen het volk den ouden pastoor gewaar werd, ging er een luide juichkreet opmen I en weende door elkander en wildo een vrooljjk kerklied aanhclTen, maar, helaas! men was het reeds verleerd. De pastoor had den goeden bakker Frans bjj de hand, toen bjj de stad binnontrok. Ook zjjn hart was ontroerd, al hadden zjj hun gemoed ook onderweg reeds in een vloed van tranen lucht gegeven. De eerwaardige pastoor gtleok een engel des hemels, zoo kalm en bedaard wal hjj. Maar toen Gertrudis door de menigte naar voren drong, naar haren eehlgenoot, en bem onder het slaken van een vreugdekreet omdeu hals viel, toen couige burgers den pastoor wel kom wilden heelen in hun midden en do anders zoo krachllge mannen geen woord konden uit brengen, loen beefden ook de lippen van den grijsaard en zjjne oogen werden vochtig. .Naar .1.. kerk, kinderen, op. Ier kerketelde hjj ba- wogen ,om allesaiim den goeden God la dan ken I" Gehoorzaam aan dit beval richtte da tn»- nigta rich naar de gesloten parochiekerk, de bovijjden als in triomf meevoerend. Een plechtig Te Deum, zooals men er sedert mcnschengeheugen in Dëren geen gezongen had, besloot de plechtigheid van dien gewichtigen dag, en moge ook ons verhaal besluiten, daar van nu af alles in Dëren weer zjjn geregelden gang ging. De republiek had spoedig uit ea de veelbelovende vrijheid liet nog lang op zich wachten. De oude pastoor oefende zijne heilige bediening nog langen tijd uit In heilige trouw, evenals altijd, zoodat men hem, zelfa met in stemming der andersdenkenden, het volgend» grafschrift met volle recht kon geven .Een Paulua in zijn woorden, Een Engel aan '1 altaar." Al» Mn voorbeeldig priester stierf bjj in bet jaar 18*0, hoogbejaard, in den biecbtaloel, der halve op zijn post gestorven. En bakker Frans behield nog na zijn dood de onderscheiding, dat hjj, wanneer des Zondags ijjn naam van de Ijjst der overledenen werd 1 ->•

De Eembode | 1892 | | pagina 1