Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 16. Zaterdag 16 Juli 1898. Twaalfde Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort. Apeldoorn. Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland. Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs per drie maanden: Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummersf 0,05. BureauBreedestraat, E 849. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der Advertentitm Van 1 tot 6 regelsf 0,30 Voor iederen regel meer- 0.Q5 De Katholieke Staatspartij. i. Nu de gemoederen noch door behan deling van ernstige vraagstukken in onze wetgevende Kamers, noch door verkie zingen in onrustige stemming verkeeren, achten wij het nuttig de tegenwoordige politieke verhouding der katholieke Staatsparty rondborstig te bespreken en die (link onder de oogen te zien. Onze staatkundige positie is wat zou het baten dit te verbloemen? onzuiver gewordener hoerscht een zekere wre vel maar ook bekommering in soinmiger harten daaraan op eene gepaste, kalme wijze uiting te geven, achten we oneindig beter dan, door zwijgen, deze gevoelens ver lammend te laten werken in het staatkun dig leven van het katholieke Nederland. Alvorens echter met alle bescheiden heid onze mecning te zeggen, omtrent hetgeen de katholieke Staatspartij hier te lande naar alle waarschijnlijkheid in eene niet zeer verre toekomst zal te doen hebben, laten we eerst de ge schiedenis aan het woord. De historie van het naast verleden zal daartoe meer dan voldoende zijn. Datgeenszins .napleiten," maar dat al leen hetraadplegen van de lessen der er varing in onze bedoeling ligt, om daaruit een gewenschtrichtsnoer voorde toekom- sligehandelingen van genoemde pat tij aan te geven, zal onze beschouwing van zelf genoegzaam uitwijzen. Gaan we slechts terug tol de ge wichtige gebeurtenis in den jare 1896, toen een wetsontwerp tot uitbreiding van het kiesrecht was aangenomen. Deze zoo ernstige quaestie was toen, naar men voorgaf, ,van de baan" ge holpen, maar juister gezegd .op de politieke baan" van Nederland geworpen, met al de gevolgen daaraan verbonden, Dat een nieuw tijdperk van harlstoch- telijken staatkundigen strijd daarmede was aangebroken, werd dan ook door bijna ieder erkend. Onze katholieke Afgevaardigden ter Tweede Kamer, hiervan wel het meest overtuigd, ver richtten in die ure van spanning en onrust eene daad, welke eerbied en be wondering afdwong. Opeens verrasten zij het katholieke Nederland met een staatkundigen arbeid, welke niet enkel voor het toenmalige, maar tot in de verre toekomst tol heil zou strekken voor land en volk. Onze katholieke Staatspartij, wilde zij in de ure des gevaars in gesloten gelederen, schouder aan schouder, strijdvaardig staan, had noodig een politiek program, dat als eene banier boven de hoofden onzer partij kon worden opgeheven, en waar onder alle Katholieken zich geestdriftig konden scharen. En zie, met al de fierheid en waardigheid, passend aan onze staatkundige partij, werd een der gelijke standaard plotseling voor de oogen des volks ontrold. Bij een eerslen blik ontwaarde men reedsonze Kamerleden leverden een meesterstuk. Al wal ook maar de ge ringste verdeeldheid brengen kon, was behendig den kop ingedrukt; zelfs de dreigende defensie-quaestie met haar persoonlijken dienstplicht, was met for- sche, kloeke taal omschrevenhelder en duidelijk bevat het katholiek pro gram Vermindering vao financieële en persoonlijke lasten moet richtsnoer en doel blijven. De vraag moet worden onderzocht ol bjj den tegenwoordigen stand van zaken een gave van meer dan twintig milüoen 's jaars het leger gewoltigd ia. Voor miliciens, die geacht kunnen worden geheel of ten dcclc kostwinners te zijn, wordt schadeloosstelling verleend. Naar verheffing van het zedelijk leven b(j land- en zesmacht moet worden gestreeld. Deze taal moest indruk ten goede maken, vertrouwen wekken; en h heele program ademde eenzelfden geest. Eene uiting van warme hulde kon dan ook niet uitblijven en ze werd onzen katholieken Afgevaardigden met onver deelde instemming aangeboden. Van alle zijden, zelfs van die onzer tegen standers, kwamen woorden van waar deering. Maar nog meer verheugd en bemoedigd gevoelde zich het katholieke Nederland toen in de gedenkwaardige vergadering van katholieke Leden der Tweede Kamer en afgevaardigden van R. K, Kiesver- eenigingen op 5 Mei des vorigen jaars te Utrecht gehouden, liet program werd vastgesteld, aanvaard en bekrachtigd en alzoo tie staatkundige eenheid onder de Katholieken des lands schitterend werd hersteld. Ook eene motie, door de Katnetleden in die bijeenkomst aan geboden, werd aangenomen in welke motie o. m. wordt verklaard dal de zelfstandigheid der Katholieke Staats party ten volle door hen wordt erkend en ge- dal de openbaring dier zelfstandigheid in tien eigen candidaten bij eerste stemming dat by herstemming Je belangen van bet oogenblik, voor zoover dal zonder prüsgeving van beginselen mogelqk is, den duorslag geven. Aldus werd onbewimpeld gehuldigd de politiek van de vrije 'iaml. Overwegingen echter, in de motie verder uilgedrukt, deden ter vergade ring hesluiten bij de eerstkomende ver- kiezings-campagne reeds bij eerste stemming met vol vertrouwen de anti- revolutionnaire candidaten te steunen, wijl het program van actie dezor partij enkel op vele punten met hot katholiek program overeenstemde, maar ook het moeilijke vraagstuk der wettelij ke reorganisatie derlevendestrijdkrachten met beslistheid naar den achtergrond schoof. Een gewettigd wantrouwen in de weder opgedrongen bondgenooten, werd echter eerst geheel weggenomen, toen de katholieke Kamerleden bij monde Dr. Schaepman deze verklaring aflegden gewichtig verschilpunt is erDe Katho lieken willen de dienstvervanging niel prijsgeven i zoolang dit gevaar oos dreigt, konden wü !l bondgenootschap niet onomwonden aan- Wy moesten hun te verstaan geven, dut wjj met een Staatsbeleid, dat don persoonleken dienstplicht aan de orde zou stellen, geen vrede n hebben, omdat een dcrgelük Staatsbe leid nocli liet vertrouwen onzer kiezer» noch el onze heeft, wy willen een ch stelgke meerdorlieid, maar Sn prjjs willen vru daaivoor niet botalonde opheffing van de plaatsvervanging. Mocht een ministerie dit voorstellen, dan, wy verklaren het allen zonder uitzondering, dan zou zonder verdere waarschuwing hel kabinet ons vertrouwen geheel en al verbeurd hebt en. Men zal zeggen, dat men dit in de resolutie had kunnen vermelden. De Katholieke Kamer leden hebben gemeend, dit niel le moeten doen, omdat, indien men vertrouwen vraagt, me vertrouwen schenken moet. Daarom hebben wp niet genomen onze' den, maar de woorden van de dcputalei gadoring, waarin wy lezen, zooals wp duidelpk hebben uitgesproken, dat h. i. do maatschappelijke vraagpunten op den voorgrond moeten tred, en delegerorganisatieniel aan de ordo kan koine Meer mogen wp niet vragen. Maar dit slaat vast, onwrikbaar vast, dat et regeering, hoe voorlrefleiyk, hoe «del. hoe chri lelpk ook, die lot invoering van den persoon- Ipkon of algemeenen dienstplicht een voc zou doen, oniniddellpk, onvoorwaardelpk, Met daverend vreugdebetoon, men weet het, werd deze rondborstige ver klaring, zóó plechtig afgelegd, loegeju- beld. Zelfs de geringste zweem var wantrouwen in onze bondgenooten werd hiermede als bij tooverslag weggevaagd. Aan deze was immers te verstaan ge geven, wat thans openlijk ten aanhoore van geheel Nederland werd gezegd. En onze katholieke Kamerleden aarzelden niet hun volle vertrouwen i!t de aan gewezen partij uit te spreken, daar zij meenden, dat voor politieke misleiding thans geen plaats overbleef. Inderdaad scheen hel dat de ver wachting der vergadering van katholieke Kamerleden en die dor afgevaardigden van R. K.Kiesvereenigingen.te Utrecht gehou den, niet zou worden beschaamd. Nauwe lijks toch had de katholieke pers hel resul taat dier vergadering medegedeeld, ot de Standaard -- het gezaghebbend or gaan, dat onder de leiding slaat van den aanvoerder der anti-revolutionnaire partij - kwam het vertrouwen in ge noemde fractie versterken, door zonder omwegen te beloven, wat door de Katholieken als voorwaarde tot samen werking verlangd werd. Hel blad schreef: In do Utroclllsclie rosolutiën der roomsche Dcpulaton-Vergadering is uilgcsproken. ivnlutioi inrty t. overtuiging in znko den porsooniyiten dienstplicht haaft, maar vorstnat, dat o, i. do definitieve ining van hel vraagstuk der legerorganisalio e eerstkomende periode niet nan de orde kan komen. Niet anders is het door ons verstaan. Onzes eraclitens is naineljjk het vraagstuk er legerorganisatlu niet moer wal het vóór IIii de artikelen over hei Volksleger, die we onlangs plnatsleo, toekenden we opzettelijk aan, en verklaring, dat we roods geheel voor het enkhecld van hut Volksleger, in gowpzigil Zwlt- Vnor zoo stellige verklaring is liet vraagsluk, i zpn toepassing op Nederland, en in verband iel de gewijzigde manier van oorlogvoeren, nog p verre na niet genoegzaam toegelicht. Maar ontkend mag daarom niet. dat de ever zeggen, van een logcrstelsel, dat de oelc- eel breeder rjjon van Kan nu een definitieve legerorganiBatio eerst lan met hoop op welslagen aan de orde worden gesteld, indien zich een genoegzaam algemecne overtuiging over het daarbp te volgen stelsel in den lande gevormd heeft, dan dient erkend, dat dit ten onzent nog volstrekt niel het geval is en niet kan zjin, zoo lang de strjjd lusschen de voorstanders van twee zoo uiteenloopende stelsels nog onverzwakt voortduurt en op verre log is gebracht. En t s, dat de vier komende j'aren, nis door een wonder, zal plaats hebbente minder nu de legislatieve kracht, en dus ook de denkkracht der publieke opinie, in die jaren door heel andere, en niet minder gewichtige vraagstukken, zal worden opgeéischt, sch(jnl het ons len eenen- male ondenkbaar, dat in de eerstkomende par lementaire periode de definitieve legerorganisalie van stapel loopt; en zulks wel onverschillig of de christelgke partijen, dan wel de liberale groepen, in Juoi de overwinning bö de stembus behalen. Duidelijker instemming met de poli-' liek der Katholieken in zake hel vraag stuk der legerorganisalie kon vai zijde onzer bondgenooten niet worden verlangd, dan door de Standaard hier gegeven wordt. Het orgaan van Dr. Kuyper. den polilieken leider der anti- revolutionnaire partij, verklaart immers ronduit, dat, onverschillig of de Chris telijke partijen, dan wel de liberale groepen, de overwinning bij de stembus behalen in de vier komende jaren, een definitieve legerorganisalie ,niet aan de orde kan komen." Wat wilde men meer? Met blijde bewondering mocht men dan ook gadeslaan den voorbeeldigen ijver en moed, waarmede de R. K Kiesvereenigingen ten arbeid togen moeite noch kosten werden gespaard om hel groote doeleene anti-liberale meerderheid in de Tweede Kamer te brengen, te bereiken. Nu onvoorwaar delijk vertrouwen in onze bondgenooten mocht gesteld worden, scheen de toe komst ook wel bemoedigend. Toch, dit kan niet ontkend, had de zoo ridderlijk gepredikte stembusstrijd te Utrecht ook hare schaduwzijde. Den liberalen van richtingen werd een strijd aange- waarvan het regeeringsbestaan hunner partij de inzet was -, en waar het niemand onbekend kon wezen, dat die bedreigde partij niet altijd kieskeurig iti de keuze harer middelen is, wanneer het geldl meester te blijven van hot Staatsbewind of dit te bemachtigen, men met eenige zekerheid vermoe den, wat gebeuren zou. Bovendien had eene zich christelijk noemende fractie in den lande reeds beruchtheid gekregen, wegens hare uitlatingen tegen de Katho lieken en legen „Rome"en deze, in haar haat niets ontziende groep, kwam der liberale partij in den wachtenden stembusstrijd met bijna ongekenden harts tocht haar hulpe bicden. n wat de kans op eene overwinning de stembus nog hachelijker maakte, de onderlinge verdeeldheid der Anti- rovolutionnairen. Dr. Kuyper en mr. Lohman met hunne aanhangers stonden als geslagen vijanden tegenover elkan der, zoo zelfs, dat spoedig bleek, dat des heeren Lohmans voornaamste stre- was, het verkrijgen van eene anti- liherale meerderheid te vorijdolen. Stoutweg word door laatstgenoemden ihristelijken Staatsman in de kaart zijner tegenstanders gespeeld de liberalen wer den zoowel door de Christelijk-Hislori- sche party van Lohinan als door die van Bronsveld openlyk of in 't geniep ge steund. Ziehier een bewijs. Vóór de herstem ming werd door de Utrechtsclic Com ic van Advies van de partij-Lohman het volgende manifest verspreid pziclile van ilobtj do aanstaande herstemming s volgen gedragslyn als linar gevoelen uit lo J*. dal mot don moesten ijver de verkiezing noel worden bevorderd van de heeren A. baron an Dodem, district Zwolle, mr. F. D. Graaf Schimmelpenninck, district Amersfoort, J. D. Bn. v. Wassenaar v. Kosande, district 's-Gra- venhage; 2". dal ook«hij de overige lierstemmingen de voorkeur behoort te worden gegeven aan die candidaten, die staan op het Program van Beginselen van 1878. De Commissie onthoudt zich van het geven van advies voor die districten, waar van zulke candidaten geen sprake is, van oordeel zijnde dat de kiezors het best zotten doen, in elk dier districten naar omstandigheden te bandelen, Aan de Katholieken, wier hulp om de candidaten van de partij-Lohman aan een Kamerzetel te helpen wat gaarne werd aanvaard, werd alzoo in het advies brutaalweg elke steun ontzegd, terwyl daarentegen den liberalen zijdelings werd te verstaan gegeven op bijstand te kunnen rekenen. Toch vermocht zelfs zulk eene behan deling niet aan den moed en het ver trouwen der Katholieken afbreuk te doen. wel een bewijs van eene onwankelbare overtuiging der goede zaak, welke zij voorstonden, maar tevens van eene eensgezindheid als zelden in zulke benarde omstandigheden wordt aange troffen. Waar het besluit was genomen een aangawezen candidaat te steunen, gaven alle Katholieken eenparig hunne stem, zonder dat wanklanken gehoord werden. BUITENLAND. De Italiaansche Regeering zoekt, tot in het kleingeestige toe, haren haat te koelen op de geestelijken van dit iand. Behalve de in ons vorig nummer ge noemde onrechtvaardige gevangenne- mingen en de hatelijke straffen, heeft ook thans Mgr. Goltardo Scotton de straffende hand van het Italiaansche gerecht moeten ondervinden. Mgr. is gevangen genomen, omdat hij prentjes in omloop bracht met een opschrift ten gunste van des Pausen wereldlijke macht. Na onderzoek is gebleken, dat deze prentjes reeds bijna 40 jaar oud zijn 't eerst werden zij gedrukt in 1860. Toen Rome in 1870 veroverd werd, ga ven zjj aanleiding tot een proces, doch hierop volgde vrijspraak. In 1895 werden zij herdrukt bij gelegenheid eener bede vaart naar Romeen nu, drie jaar na dien, wordt Mgr. Scotton deswege veroordeeld. Minister Pelloux heeft bij de Italiaan sche Kamer instemming gevonden voor zijne plannen tot handhaving der open bare rust. Bij deze gelegenheid sprak de minister o. a.„Mogen de socialis tische afgevaardigden zich ook al bepalen tol een uitsluitend theoretische versprei ding van het socialisme, daar is een onlzaglyk groot aantal raddraaiers, die by voorkeur het landvolk en de fabrieks arbeiders tot oproer aanstoken, Als men aan deze menschen wjjs maakt, dat ze hier op aarde in een paradys kunnen leven, hoe wil men dan van hen ver langen, dat zij zulk een paradys niet trachten te verwezenlijken, desnoods zelfs met geweld. Gij, die door geschrift en woord uw socialistische ideeën ver kondigt, draagt dus ook de verantwoor delijkheid voor demisdaden der anarchie." De verhouding derFransche ministers onderling is verre van goed. Vooral de premier Brisson acht zich verongelijkt, daar hij liever de stoel van den Kamer president Deschanel had bezet, en tevens wordt hij door de rol, welke de minister Cavaignac speelt, eiken dag meer en gemaakt tot een ministerieel per sonage van den tweeden rang en hjj moet bij herhaling op de tribune hooren verklaren, dat men hem alleen duldt, om den minister van Oorlog te kunnen behouden. Ook Bourgeois, minister van Onderwijs, houdt zich tot nog toe verre van de politiek en neemt den schijn aan, zich geheel te verdiepen in de studie van de Hooger Onderwijs-quaes- ties. De minister Peytral heelt aan alle chefs van dienst bij zijn departement langs telegraphischen weg doen weten, dat zonder voorafgegane ontvangen bekrachtiging door hen geen uitvoering mocht worden gegeven aan eenige be noeming gedurende de maand Juni 1.1, uitgegaan van minister Cochery. Het is nl. gebleken, dat er groote knoeieryen hebben plaats gehad bij de bevordering der ambtenarende vriendjes en broe ders in de orde van het schootsvel bezetten de beste plaatsen, terwijl an deren op de grievendsle manier werden gepasseerd. Hieraan nu wil minister Peytral een einde gemaokt hebben en heeft dan ook door dezen maatregel den dank van alle weldenkende ambtenaren ingeoogst. De Vérité juicht dezen maat regel toe, doch voegt er tevens aan toe, dat hij een nog verdienstelijker werk zou doen, indien hij eens het onwettig en onrechtvaardig decreet, waarmede die zelfde Cochery in de laatste dagen van zijn ministerieel bestaan een verscherpten strijd heeft geopend tegen do Kerkfa brieken. Majoor Esterhazy is Dinsdag 1.1. in hechtenis genomen. Nadat er eene huis zoeking had plaats gehad bij den kolonel Picquart, waarbij al diens papieren in beslag werden genomen, ging de heer Hamard even bij Esterhazy aan en ver zocht hem met hem naar de prefectuur te gaan deze inhechtenisneming schijnt niet in verband te staan met hetgeen in den laatsten tijd tusschen kolonel Piquart en Esterhazy is voorgevallen. De ex-kolonel Picquart is Woensdag in hechtenis genomen. Naar de Soir

De Eembode | 1898 | | pagina 1