Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No 16. Zaterdag 15 Juli 1899. Dertiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn. Barneveld, Blarieum. Bussum, Driebergen, Eemnes. Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnementsprijs par dria auidam Franco per postf 0,40. Afzonderlijke nummers - 10,05. BureauBreedestraat, E 349. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs dar Advertentièn: Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer- 0.05 Correspondenliën en Advertenliën moeien uiterlijk Vrydag ivonj Eene verklaring Daags vóór da jongste stemmingen ▼oor den Gemeenteraad werd hier ter eteda een omvangrijk strooibiljet van een minder net gehalte verspreid, waar op tot lease was gekossn.Tegen de loge". Wijl na dit biljet sonder meer aan de Katholieken wordt toegeschre ven. gevoelen wij ons genoopt te ver klaren, dat het NIET van katholieke, maar van eene heel andere sjjde is uitgegaan, wat door bewijsstukken te staven is. Wij bestrijden wel de vrijmetselarij, maar niet met hatelijk heden tegen personen, en wij achten ook geen enkel fatsoenlijk Katholiek in staat mede te werken aan genoemde of dergelijke handelwijze. Deuitslagder Raadsverkiezingen. Met een enkel woord wenschen wij ons gevoelen te uiten over den uilslag der verkiezingen voor den Gemeente raad. Volgens de medcdeeling, voorkomende onder de plaatselijke berichten in dit nummer van ons blad, raag de uit slag der verkiezing in district I geens zins onbevredigend worden genoemd, immers de candidaat, ook door de kies- vereeniging .Recht en Orde" gesteld, de heer J. G. Kleber, komt in herstem ming met den candidaat van de kies- vereeniging .Eendracht"en terwjjl de gematigde partijen bij deze eerste stem ming niet eens aaneengesloten optraden, verkreeg de heer Kleber reeds vier stem men meer dan zjjn tegenstander. Een besliste uitspraak ligt hierin reeds op gesloten, nl. dat dit uitnemende raadslid eene meerderheid in dit district aan zijne zijde heeft. in district II was de uitslag der stem ming voor ons, Katholieken, eene biltere teleurstelling. De katholieke kiezers ston den in dezen strjjd nagenoeg alleen, wijl er in geen ander district zoo ijverig werd gestemd als juist hier, bleef dt heer Hamers ien slotte in de minderheid met 22 stemmen. Tot eere der katholieke kiezers in dit district mag evenwel gezegd, dat zij voorbeeldig gestemd hebben. Een woord oprechte hulde en dank mag hun daarvoor niet onthouden worden. De ongemotiveerde verdachtmaking als zou den er onder de katholieke kiezers zich velen bevinden, die bij de stemming een judasrol zouden hebben gespeeld, door niet op den katholieken candidaat Ie stemmen, mogen zij dan ook met verontwaardiging zich afwerpen. De lijst der stemming schenkt ons du vaste overtuiging, dat de katholieke kiezersin dislrict II trouw eerlijk gehandeld hebben, een paar personen uitgezonderd, die trouwens genoeg bekend zijn. De houding echter van een goed deel der on katholieke kiezers is mede gereede- lijk te verklaren. Gedreven door een zekere i, dat de heer Kleber in district I eens niet mocht gekozen worden, deed zeer velen onderhen, diezelfsreedsopenlijk hadden getuigd, dal hen niets liever wezen zou, dan dat én de heer Kleber én de heer Hamers beiden herkozen werden - ook in district 11 op den heer Kleber stein- De uitslag der stemming in district III was allerbevredigendst. De beide fel be streden aftredende raadsleden, de lieeren Tromp van Holst en van Zijst, werden glansrijk herkozen. Eerstgenoemde zelfs met eene zóó verpletterende meerderheid van stemmen, dal de vrienden van de kiesvereeniging „Eendracht" wel zullen erkennen, dat ook district III aan de ge matigde partijen behoort. Naar onze bescheiden meening mogen wij, Katholieken, ons door den uilslag der stemmingen dan ook geenszins laten ontmoedigen. Ons eenig streven moet zijn en blijvenIrouw en eerlijk mede werken met de gematigde partijen in het waarachtig belang dezer gemeente. BUITENLAND. Nu de rust in België is teruggekeerd, komt generaal Brialmont voor den dag met een soort van manifest ten gunste van den persoonlijken dienstplicht. Hij wil België hervormen tot een militairen staat en liefst een leger van 2501)00 man op de been kunnen brengen. De uitvaardiging van dit manifest moet ge zocht worden volgens den generaal in lie zoo pas onderdrukte kiesrecht- oproeren in dit land, doch deze aan leiding blijkt zóó gezocht, zóó weinig beteekonend, dat men hel er voor houdt, dat generaal Brialmont gebruik wil maken van eene ernstige crisis, om een andere, een nieuwe, eene voor de vrijheid, den voorspoed, de onafhankelijkheid des lands veel gevaarlijker crisis in T leven te roepen, 't Zal echter te bezien slaan, of het meerendeel der Belgen gediend wil zijn met de zegeningen van den per soonlijken dienstplicht, en of niet deze generaal, evenals voor twee jaren, fiasco zal maken. Nog altijd blijft de toestand tusschcn Engeland en Transvaal gespannen. Dit moei vooral geweten worden aan den minister Chamberlain, die van geen concessies wil weten, t Heeft er alle schiin van, dat deze anti-Bocrsehe be windhebber zoo mogelijk den oorlog wil, om zijn wil en wet ook in de Transvaal door te dryven. De algemeene opinie in Engeland is niet voor een gewapend optredennog Dinsdag 1.1. werd te Londen eene groote meeling gehouden in Sancl-Martins-hall, waarop Chamberlains houding in zake Transvaal ten strengste veroordeeld werd. Op deze meeling gaf o. a. de president wel toe, dat de Uitlanders grieven hebben, maar dat ze zich uit eigen beweging geves tigd hebben en zich derhalve aan de wetten des lands hebben te houden. Volgens den beige moet de ver houding tusschen de groep-Salisbury en de groep-Chamberlain bij den dag scher per worden in den Britschcn minister raad. Chamberlain moet reeds gedreigd hebben met ontslag en met afscheiding zijner geheele fractie van de ministeri- eele partij in het parlement, hetgeen den ondergang van 't Kabinet-Salisbury zou veroorzaken. Hierdoor sterk is Cham berlain tot alles in staat, te meer nog wijl hy wordt gesteund door het groot- kapitalistisch cosmopolitisch element te Johannesburg en door den gouverneur der Kaapkolonie. De onafhankelijkheid van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat moet vernietigd worden, zoo redeneert de Jingo-pers 't mocht anders eens gebeuren, dat de 400000 blanken te gelegener tijd het in 't hooid kregen, op te staan tegen Engeland en zich vrij le maken. Deze gedachte alleen zou Chamberlain er toe kunnen brengen een oorlog te doen ont branden. En dit alles nu in den Haag de Vredes conferentie haar gewonen verloop heeft Geen wonder, dat Transvaal niet Ier conferentie werd uitgenoodigd, nu blijkt, hoe in Engeland 't drijven van één minis ter van zoo groolen invloed kan zyn op de Rcgcering En dat Engeland hel meent, blijkt uit de zending van massa's wapens, levens middelen en krijgsbenoodigdheden naar Zuid-Atrika en uit het feit, dal Chaui- bcrluiri uit Brisbane en Queensland aan biedingen heeft gekregen van officieren, onderoflluieren, artillerie- en infanterie- ioldaten om de campagne in Zuid-Afrika te mogen medemaken. Uit Petersburg komt hel bericht, dal te Abbas Tumas in Trans Kaukasic, en plotseling opkomende hevige keelbloeding is overleden de Russische Grootvorst-troonopvolger Georg Alexan- drowitsch, de tweede broeder van keizer Nicolaas. De vorst was reeds langen tijd lijden- aan de lering en trachtte in 'l Zuiden leniging te zoeken voor zijne kwaal. Hij kon zich derhalve niet bezig houden met 's lands zaken. Er is een hofrouw afgekondigd voor den tijd van zes maanden. Dour den Czaar is de volgende ukase openbaar gemaaktSint Petersburg 11 Juli: „Upii 28 Juni (10 Juli) is te Abas- Tumas overleden onze beminde broe der, de Grootvorst-troonopvolger George Alexandrowitch. De ziekte, waaraan de grootvorst lijden de was, kon, naar het scheen, genezen worden door de kuur, welke was be gonnen onder den invloed van het Zui delijk klimaat. Maar God heeft anders beslist en zonder morren zich aan zyne Voorzienigheid onderwerpende, noodigen wij al onze getrouwe onderdanen uit deel le nemen in onze oprechte smart, in onze vurige gebeden voor de ziele- rust van onzen overleden broeder. Zoolang God ons niet zegent met de geboorte van een zoon, behoort in het vervolg het naaste recht op de opvol ging van den Iroon van alle Russen, volgens de strikte fondamenteele wet van liet keizerrijk, aan onzen beminden broeder grootvorst Michael Alexandro witch." Het lijk van grootvorst George zal van den Kaukasus naar St. Petersburg worden overgebracht om bijgezet te wor den in de kathedraal van Sint Petrus en Sint Paulus. Een bijzondere trein zal het lijk vervoeren, met de plechtigheden, welke een prins van zyn rang toekomen. Aan alle stations zullen de burgerlijke en militaire overheden aanwezig moeten zijn de troepen zullen daar de militaire eer moeien be vjjzen. Geestelijken zullen de lijkkist begeleiden en de waggon zal worden ingericht tot „Chapelleardente." De keizer zei den trein te gemoel gaan en er mee naar St. Petersburg terug- keeren. In weerwil van de heftige vervolging smadelijke beschuldiging door den Rijsselschen rechter Delalé van broeder Flamidianus, verdacht van moord op het knaapje Fovaux te Rijssel hebben de beide vereenigde rechterlijke Kamers den broeder vrijgesproken en zijne onmiddellijke invrijheidstelling ge last. Dit is dan ook terstond geschied de broeder klopte aan het klooster nog vóór men daar wist, dat hij de vrijheid had teruggekregen. Groot was dan ook de blijdschap aller broe ders op het weerzien van den 152 dagen onschuldig opgesloten geweest zjjnden broeder Flamidianus. Van alle kanten kwam men den ordebroeder van het internaal van de Rue de la Monnaie gelukwenschen met zyne invrijheidstel ling. Den reehler Delalé, wiens haat tegen de II. Kerk en hare bedienaren zich ook in deze zaak lucht gar, is dus eindelijk zijne prooi oulsnapl, die hij geheel on schuldig zoo langen tijd in den kerker deed verzuchten. De Fransche regeering beijvert zich om de vrienden van Dreyfus welgeval lig te zijn, door onderscheidene leger commandanten te verplaatsen, of op non-activiteit te stellen. Zelfs generaal Zurlinden is als gouverneur van Parijs vervangen. En loch noemt de regeering zich een ministerie van .verzoening." Woensdag ontving generaal de Pelli- eux een nieuw bericht van den voor hem gunsligen uitslag van het onderzoek van generaal Duchesne. Dinsdag dineerde de Pellieux bij den minister van Oorlog en voor Woensdagavond was hij op het diner bij president Loubet genoodigd. Men zegt, dat de militaire juslitie onbevoegd verklaard zal worden, kennis te nemen van dezaakDuPaty deClam, wegens de - naar men beweert thans bewezen medeplichtigheid van mevrouw FEUILLETON. De nieuwe Metbnsalem. 1) Tusschen de jareu 1710 en 17S0 heerschte in Hongarije groote vreugde en dankbaarheid. Prins Eugenius, de alom gevierde krijgsheld, was met zyn dapper leger de inwoners ter hulp gesneld en joeg de gehate Turken, onder wier jok het land reeds meer dan tweehon derd jaren luchtte, het land uit. De vrede van Passarowils verzekerde den Keizer het bezit van znideljjk Hongarije en Servië, welke landstreken Prins Eugenius den vjjaDden had ontworsteld door den slag by Peterwardein en de beroemde inname van Belgrado. De veelge liefde Keizer-Koning had in den oorlog zware offers gebracht voor zjjne geliefde Hongaren en bleef dit nog doen, nn de vrede gesloten was. Tjjdens bet bestnnr der lnie Turken was hel eertijds zoo gezegende land bijoa eene woes tenij geworden. De Aziatische veroveraars waren thans wel verjaagd, maar de geheels landbouw was vernietigd, boomen en wouden verdwenen de rivieren, niet meer door djjkeo beschermd, stortten hare wateren aren ver nit i vruchtbare landouwen en vormden verpestende poelen en moerassen. Steden en dorpen lagen in pninoveral verspreid en in gering aai sterk verminderd door bet zwaard van vijand en do ellende des oorlogs, zag debt king by bet aanbreken van den winter i gersoood voor de dear slaan- Toen Eugenius, en even edel meoschenvriend als groot veldheer, zjjne lieden om overal den nood te lenigen. Door zjjoe bemiddeling werden toen door den Keizer de beste middelen in het (esteld teneinde de door den oorlog gesla- onuen te heelen en het land in de zege van den vrede le doen deelen. Oflicieren en gezanten van den Keizer gingen overal heen bezendingen levensmiddelen, kleeren, land- vgereedscbappen en huisraad, om de in nood verkeorende bevolking van hel ooodigste te ln dezen winter, daags voor Driekoningen, reden twee mannen, dicht in hunne mantels 1, zwjjgend door den sneeuwstorm over nafzieobarc vlakte van Temesvar. Het sneenwtaput belette hun den weg behoorlijk te lolgen en voor zjj er op bedacht wareo zonk ien der paarden met zjjnea berijder in een noeras. Door de bnlp van zynen makker gelukte het den ruiter zich nil het verradcrlyke moeras te werken en daarby blonk onder den terugge worpen mantel eene schitterende al from. Het trouwe dier echter werkte zyne herhaalde pogingen al dieper in den mod der noch het roepen van den knecl lietkozingen van zyne meester werkten iets uit. Dtar kwam iemand langs den weg, een echte Hongaar; een soort mantel van schapen vellen omhulde zyn hooge gestalte, de groote laarzen kwamen hem lot over de knieën. Het gelaat toonde een bloeiende gezondheidmen zon geneigd geweest zyn hem niet meer dan vyflig jaren te geven, als de grysheid van hear eu baard hem niet een twintigtal jaren meer hadden toegekend. .Gegroet", riep de aangekomene de beide reizigers toe, ,gy zyt in 't moeras gevalleo." Met deze woor den legde fag, zonder iels meer le zeggen, het einde aan eenen boomstam en hel ander ijn lichaamtoen bij zoodoende aden had, lichtte hjj eerst de voorpooteu m het paard en het gelukte bem weldra zonder veel moeite, het dier goed en l drooge te brengen. Dat alles waa an enkele minutenuit verwondering en verbaziug kwamen de vreemdelingen er niet toe een handje te helpen, „le moest js schamen," aeide de flinke helper en wierp zyn schapenvel weerom de schouders .zoo jongen sterk alsgjj zyt en toch het paard er niet uit te hebben gebaald. Zestig jaar geleden zou ik liet met eene hand gedaan hebben." Deze sch(jobare scherts meende de officier met eene andere aardigheid le moe ten beantwoorden, en zcide daarom glim lachend ,Nu, zestig jaar geleden zoudt gy ook nog geen groote sprongen gemaakt in allen geval niet zoo'n heldendaad volbracht hebben." .Wat zegt ge, dat zou ik niet gedaan heb ben?" antwoordde de oude man levendig; ,ik geloot, dat er nn ruim zestig jaren voorbjj zjjn, toen ik ook eens hier langs kwarn hel was een sneeuwstorm zooals thans en ik geraakte met paard en wagen in het moeras. Als echte Hongaar hielp ik mjj zelf, rajjn paard.en myn wagen uit den modder, zonder iemands hulp .Maar hoe oud zyt gy dan wel?" vroeg de met kracht uitgesproken woorden, zeide de offi cier: .Hoe, vierentachtig jaarGy schertst, oude." Wal meent gy, dat lwan Czarlan onwaarheid spreekt? Een waar Hongaar liegt nooit," riep hy trots zyn hoofd opheffend. Nog onzeker of hy geloof moest slaan aan deze verzekering, tastte de vreemdeling in de beurs en stak den gedienstigen man een dub belden dukaat toe. Deze echter schudde bet hoofd en zeide: .Ik dank n wel, gy zjjt mg niets schuldig, men moet elkaar in nood hel pen." .Goed, brave inan, maar neein het toch dienst, aan den naasten bewezen. Als gu ver der trekt zult gij wel behoefligen vinden, wien gy een aalmoes kunt geven." ,'l Spijt my, ik wilde er u pleizier mede doen." .Welnu dan, als gü er my een genoegen me de wilt doeo, geef dan het geld aan myn armen vader, maar hiermede wil ik niet gezegd heb ben, dat lwan zich heeft laten betalen voor een naastendiens t." .Wat, nw vader? Hebt gjj dan vergeten, dat gjj vierentachtig jaren telt .Neen, zeker niet!" ,En gjj hebt nog een vader?" ,)a, volgt den weg maar in de richting van Temesvartot aan bet dichtst byzynd dorp knot gij myne voetstappen in de versche sneeuw vol- oekt daar in de nabyheid der kerk eene iet stroo gedekt, daar woont myn vader. Het zal n niet moeiiyk vallen hem te herkeonon, 'ant wy gelyken zeer veel op elkander. Ver der hebt u maar te vragen naar Janos Czartao, ilk kind kan u terecht helpen. Als gy wilt geel iem dan wat als aalmoes, en gü zult zijnen -.egen ontvangen, welke u heil zal aanbrengen." dy groeite en ging in tegenovergestelde richting rerder. De twee vreemdelingen volgden den vreemden man met hunne blikken, lot by nit tot zynen bediende: .Daar moeten wy meer van weten en als de man waarheid heeft ge sproken, moeten wy zynen rador loeren kennen." Een half nar later reden zy door het dorp en hielden voor de aangeduide hot stand. Een flinke grysaard zal naast den ingang op een bouten bank en had eenige landbouwgereed schappen voor zich liggen, welke hy joist had nagezien. Zijn haar was sneeuwwit, zyn gelaats- klenr frisch, zjjne oogen levendig, en züne trek ken geleken zoo sprekend op die van lwan, dat men hem voor zynen broeder bad kunnen honden. .Weesl welkom", klonk de Hongaarsche groet van den grysaard, dia snel opstond en eerbie dig zyne mats alaam, toen hg de vreemdelingen in 't gezicht kreeg. .Goeden dag," klonk het van de lippen des olficiers, dis hein •■rieodeljjk een band gal, ,gy zyt naar alle w ..rschynljjkheid de man, dien wy zoeken, en tochik geloof niet, dat gy de rechte zyt; gjj zyt de broeder van hem,die ons nit het moeras heeft geholpen, en niet zyn

De Eembode | 1899 | | pagina 1