Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No 30. Zaterdag 21 October 1899. Dertiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort. Apeldoorn, Baam, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Yeenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnomantaprija par dria maanden i Franco per postf0,40. Afzonderlijke nummersf0,05. BureauBreedestraat, E 349, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniglng De Eembode. Frij» dar AdvartentiSm Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meer- 0.05 Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Het Woningvraagstuk. II. (Slot.) Veel is er dus gesproken, geschre ven en gestreden, zonder dat het woning vraagstuk voor deze stad nader tot zijne oplossing is gebracht. E i toch is deze ernstige quaestie in hooge mate urgent. Zullen nu de handen in den school gelegd en een toestand bestendigd wor den, die ieder weldenkend mensch met weemoed vervult? Dit zou diep betreurd moeten worden, ja zelfs onverantwoor delijk zijn. Deze quaestie, nu eenmaal opgeworpen, is van te hoog ernstig be lang om daarin stil te berusten. Maar omdat deze zaak ernstig en moeiljjk is, dient men niet omzichtigheid te werk te gaan. Van alle kanten moet ze bekeken worden, wil men zich vrijwaren voor moeilijkheden en teleurstellingen. Dit schijnt ook de meening te zijn van de .Maatschappij tot bevordering der bouwkunst," welke onlangs ter be antwoording de volgende vragen stelde. «»l mew gedaan wordt op het gebied »ao de stedelijke gezondheid,commi„iCo, hoofdtakeljjk it belreft steenen, al voer van UecaliCn en van menage- water, drinkwater, rioleeriog en»., niet voldoen aan de eischen der hygiene en de daarop be trekking liebheade bestaande of weoschelyk geachte artikelen der verordening op hel bou wen in de gemeente, waar uwe afdeeling is gevestigd V Is een krachtig ingrijpen tot verbetering van die toestanden niel hoogst noodig en, zoo ja, op welke wijze? Is bet mogelgk om de eigenaren van wonin gen bel nilvoereo van verbeteringen, in gevallen als boven bedoeld, op te leggeo bianeD een billijk Ie stellen termijn, om bjj nalatigheid hierin de woningen onbewoonbaar te verklaren In eenc vergadering der afdeeling Amsterdam dier Maatschappij gehouden, werd dit onderwerp door den heer F. van Erkel ingeleid. Diens rede werd in het „Bouwkundig Weekblad" opgenomen en door de Utr. Ct. in de hoofdzaken weergegeven. Da baar van Erkel, zegt genoemd orgaan, begoo met de opmerking, dal er haast geen onderwerp is, waarin zoo geliefhebberd wordt als in hst woningvraagstuk, wal zeer verklaar baar is, omdat de feiten voor iedereen waar neembaar zijn. Het gevolg daarvan ie weer, dat lo. de eischen voor de verbetering veelal Ie boog worden opgevoerd, en lo. bel woning vraagstuk soms met oodere sociale qoaesties ten onrechte wordt samengekoppeld of er mee verward, waardoor de vatbaarheid voor oplos sing niet weinig wordt verminderd. Slechts die eiscbea mogen worden gesteld, die werkelijk ale in hel beloog der openbare gezondheid, orde en veiligheid algemeen worden erkend, en verder stelle men rooral geen voor schriften of eitchen, waarvan men niet zeker Ons dunkt, dat deze wenken beharti ging verdienen. Waar te veel wordt verlangd, wordt zelden veel verkregen. De eischen, die men stelt, moeten be scheiden en billijk zjjn; doch wil men in dien geest handelen, wil men doel treffende maatregelen nemen tot ver- belering van volkshuisvesting, dan be hoort men ook den juisten toestand in deze te kennen, om met onbevangen oordeel te kunnen optreden. Daarom is het noodig, schreef mr. Veldman, te Leiden, onlangs in het .Handelsblad", een onderzoek in te stellen naar den woningtoestand in elke gemeente, door een speciaal daartoe aan gewezen commissie, door den raad be noemd. Het instellen van een woningonderzoek in alli gemeenten, zegt genoemde schrijver daarop moet met kracht worden aangedrongen. Imti dit onderzoek mort noodzakelijk hel fundan Indien s hel n stmg si kracht kunnen oplreden. Telkens weer zal hel stuiten op hel bezwaar geen k|jk Ie hebben op deo bestasnden toestand. Dezelfde meening, hier helder en zaak rijk door mr. Veldman ontwikkeld, stond ons voor den geest toen in de raads zitting van (i Juni l.l. het bekende rapport van de commissie in zake onbewoonbaar- verklaring van eenige woningen aai orde kwam. Voor velen met ons bracht dit rapport een eigenaardige verrassing, Geheel onverwachts vernam men, dat eene commissie het oog had laten vallen op woningen, gelegen in wijk A no. 134, 135 en 136, en haar rapport strekte deze onbewoonbaar doch voor verbete ring vatbaar te verklaren, met aanneming van een aantal verbeteringen, die binnen twee maanden moesten zijn aangebracht, en om de woningen gelegen in wijk A, nos. 125 lot en met 133, onbewoonbaar te verklaren, met bevel tot ontruiming binnen twee maanden. De zaak werd dus kranig aangepakt, maar hoe de Raad er toe kwam juist die woningen uit te kiezen en met geen enkele syllabe te reppen van de veel ellendiger krotten, welke op zoo ver schillende punten van de stad zijn aan te wijzen, scheen ons een raadsel. Ten deele werd dit ons echter opgelost door het officieele verslag der bovengenoemde raadszitting, waarin staat te lezen De heer Gerritsen zou gaarne aan B. en W. In overweging geven om, nadat deze besluiten lot onbewoonbaarverklaring mei algemeene stem- lot de burgerij, opdst deze wote, dal de Raad niugen, die feitelijk onbewoonbaar zjjn, en dat zjj dus moeien zorgen, dal hunne woningen in goeden staat worden gebracht. Spr. geelt dat in overweginghet is ook in het belang van de huurders zelvco. Wij meenen hieruit te moeten ver staan, dat de schrik bij de zoogenaamde huisjesmelkers erin gebracht moest wordenmen had nu immers een voor beeld gesteld in hoeverre de Raad ver mocht in te grijpen in het beheer van iemands rechtmatig bezit, wanneer het niet volgens de inzichten van dit lichaam aan de gemeenteverordening omtrent woningen voldoet. Maar aan zulk een optreden, hoe uit stekend ook bedoeld, is, naar onze mee ning, een bedenkelijke schaduwzijde ver bonden. Hiermede werd niet alleen een bewijs gegeven van onbekendheid met den plaatselijken woningtoestand, maar ook minstens een schijn van grove willekeur. Want ging men op die wijze voort dan zou het getal onbewoonbaar verklaarde woningen ontzettend wezen. Het wil ons dan ook voorkomen, dat tegenover den eigenaar van bovenge noemde onbewoonbaar verklaarde per- ceelen minder correct gehandeld is. Wij zouden willen vragenWaren dien» woningen, elk uit twee vertrekken be staande, niet voor zoodanige verbetering vatbaar, dat ze zeer goed bewoonbaar worden konden? Was genoemde heer niet bereid die verbeteringen aan te brengen, welke van hem naar eisch en billijkheid mochten verlangd worden? Wij gelooven op beide vragen veilig een bevestigend antwoord te kunnen geven. Maar bijaldien de Raad eene andere meening mocht zijn toegedaan, dan vin- we het te bejammeren, dat andere, voor den mensch schier onbewoonbare krotten, langer geduld worden. En zeer hinderlijk moet het dan zijn voor den heer B., dat juist tegenover hom het bewuste besluit genomen is. Het vraagt dan ook terecht de aan dacht, dat in eene nadere raadszitting, het voorstel van den heer Ger ritsen tot het uitvaardigen van eene proclamatie, tot waarschuwing aan eige naren om aan hunne woningen de noodige verbeteringen aan te brengen, door hein werd ingetrokken, en wel om reden, dal het besluit reeds voldoende bekend werd geacht. Maar zou het niel juister zijn, als gezegd ware, dat van een bedoelde proclamatie door belang hebbenden toch zeer weinig of soms tteelemaal geen notitie zou genonn worden Met dal al is echter liet netelige woningvraagstuk blijkbaar een stadium ingetreden, dat in geen geval mag besten digd worden. Nu de gemeenteraad in deze quaestie werkdadig is opgetreden, achten wij liet hoogst wenschelijk, dat hij blijve voortgaan, naar liet gezonde advies van mr. Veldman, tloor ons ge releveerd. Dan, indien de Raad een com missie benocme, aan wie speciualtot taak wordt gesteld een grondig onderzoek te doen naar den woningtoestand dezer ge meente,kan een rapport verschijnen, waar uil blijken zal, dat de toestand werkelijk onhoudbaar is. Maar dan ook zal de Raad in staat zijn gebracht een onbe vangen oordeel te vellen, hetwelk op een zaakrijken, rechtvaardigen grondslag berust, en waarvan inderdaad heil kan verwacht worden. Indien men echter binnen een al te lang tijdperk met zekerheid beleren toestand wil erlangen, dan is het niet alleen wenschelijk, maar zelfs drin gend aanbevelenswaardig, dat ook van Gemeentewege wordt medegewerkt om dit doel op een voor ieder bevredigende wijze te bereiken. Met onbewoonbaar verklaren van woningen, zal men wel verkrijgen, dat ze verlaten worden, maar dan zal men nader meermalen op het bezwaar sluiten, dat de eigenaren ervan niet bij machte zijn ze op te ruimen en door nieuwe te doen vervangen. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de afge keurde woningen verder geheel verwaar loosd worden, en derhalve een nog onbekoorlijker schouwspel bieden zullen. Om dit nu eenigszins te voorkomen ware het gewenscht, datdoorden Gemeenteraad jaarlijks op de gemeente-begrooting een zeker bedrag wierd uitgetrokken en be schikbaar gesteld tot aankoop van der gelijke oude krotten om deze te arao- veeren, en dan den grond, ingeval deze tot behoud aan de gemeente minder dienstig werd geacht, weder te verkoopen en de opbrengst ervan andermaal tot aankoop van onbewoonbare panden ge reed te houden. Ook bij openbare vei lingen van dergelijke perceelen zouden dan gelden beschikbaar zijn en op die wjjze zou men dan voor eeri betrekkelijk kleine som jaarlijks groote verbeteringen in den ellendigen woningtoestand kun- aanbrengen. Met bescheidenheid zouden we tevens aan den Gemeenteraad in overweging willen geven in de stedelijke bouwver ordening ook de bepaling te willen op nemen, dat voortaan binnen de stad geen woningen meer mogen gebouwd worden met minder dan twee vertrekken. Niets toch bevordert meer eene zedelijke verstomping, ja zelfs verdierlijking bij den behoetligen medemensch, dan het verblijven van gezinnen met kinderen in één woonvertrek. Herhaaldelijk toch moeten zij, die door hunne geestelijke bediening, als leden van liefdadige instel lingen of anderszins van deze gezinnen kennis nemen, gruwen over de verre gaand diep onzedelijke toestanden, die zij daar aantreden. Deze maatschappelijke kanker moet dus te dezer stede bestre den worden, en hiermede wij zijn er zeker van, dat hetgeheele Stedelijke Bestuur ook deze meening deelt zal eerst recht handelen in bet waar achtig belang dezer gemeente. Maar dat dan ook liet woningvraag stuk met vernieuwden moed en energie door ons geacht Gemeentebestuur worde ter hand genomen aan oprechte bulungstclling en waardeering zal het van de zijde der burgerij daarbij aller minst ontbreken. Natuurlijk is het geenszins onze be doeling particulier initiatief in deze quaestie ter zijde te dringeniedere poging, van welke zijde ook beproefd, om den ellendigen woningtoestand binnen ile stad te verbeteren, juichen wij van harte toe. Wij meenen daarom dit. betoog niet te moeten eindigen alvorens aan den heer A. M. Tromp van Holst, voor diens milddadig, hoogst verdienstelijk optreden in ie woningquaestic, ecresaluut te hebben gebracht. In de jongste raadszitting is lol onzi meente-liegrooling bereids eèn post van f tb') niigetrokken, om gelden beschikbaar to li and ia deze gemeente. BUITENLAND. L.l. Zondag hebben in België de kiezingen plaats gehad over hel gehcele land. Voor de Katholieken zijn de stem mingen op enkele plaatsen niet naar wensch uitgevallen te Namen, Antwer pen en Leuven zijn zij verslagen door het samengaan van liberalen en socia listen. Te Antwerpen bestaat de gemeente raad nu uit 24 liberalen, 12 katholieken en 3 socialisten, te Namen, waar de katholieken de meerderheid vormden, hebben thans de radicalen en socialisten eene meerderheid van één stem. Te Aalst hebben de katholieken de zege praal behaald, ondanks het samengaan van de parlij-Daens met de liberalen en socialisten. Demooisleoverwinning,die de katholieken behaald hebben, is te Meche- len, waar de liberale meerderheid na zwaren strijd is ten onder gebracht. De socialisten hebben in de provincie Henegouwen verschillende nederlagen geleden, maar te Luik hunne positie nog versterkt. Jammer blijft het voor de Katholieken, dat zij Namen, dat met zooveel moeite en inspanning eertijds was veroverd, moesten verliezen, terwijl in Antwerpen zelfs zeven zetels verloren gingen. Het Oostenrijksche Huis van Afge vaardigden heeft Woensdag zijne zittin gen hervat. Nadat de vroegere president dr. Victor von Fuchs weder tot voor zitter herkozen was, las de minister president graat Clary de programver klaring der Regeering voor. De regeering sprak daarin de hoop uit, dat de afgevaardigden haar zullen steunen in hare pogingen om den nor malen toestand in het Parlement te herstellen. Zich strikt houdend aan de grondwet, rekent zij op de medewerking der partijen otn de vrede in het land te herstellen. De regeering besloot de taal-ordonnantifin in te trekken, maar zal die aangelegenheid regelen langs wetgevenden weg. Voorts noodigde zjj het Parlement uit da begrooting te vo- teeren en wees op de noodzakelijkheid om zich bezig te houden met econo mische en landbouwvraagstukken, en met de belangen van den godsdienst en het onderwijs. De Kamer besloot op voorstel van Engel en Kaiser, gisteren Vrijdag, over de verklaring der regeering het debat te openen. Bij de Kamer kwam een voorstel in, n het ministerie-Thun in staat van beschuldiging te stellen. De oorlog met Transvaal is thans in vollen gang en zal door de Transvalere met mannenmoed en door de Engelschen met hartstochtelijkheid worden voortge zet. De Engetsche Regeering heeft alvast, bij dezen noodlottigen, onrechtvaardigen oorlog, den onverwachten steun der conservatieven en liberalen in 't verlee- nen der extra oorlogskredieten, en in 't goedkeuren van de houding der Regee ring. De leider der liberale partij, sir Henry Campbell Bannermann, heeft Dins dag l.l. in het Lagerhuis verklaard, dat de oppositie van Hare Majesteit geen moeilijkheden aan de Regeering in den weg wil leggen, ten aanzien van de kredieten voor eene snelle en afdoende voortzetting van den oorlog. Onder lang durige toejuiching werd deze mededee- ling ontvangen. Alleen de Ieren, onder Dillon, Labou- chóre enDavid, protesteerden ennoemden Engelands inmenging in Transvaals bin- itenlandsche aangelegenheden onwettig en vroegen in eene motie, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen, eono poging tot arbitrage te beproeven, in overeenstemming met de ter vredes conferentie aangenomen beginselen. Met 322 tegen 54 stemmen werd deze motie echter verworpen. Engeland, of liever dc Jingo-purtij, wil dus den oorlog ten koste van alles. Dillon verklaarde o.a. nog, dat de verantwoordelijkheid niet op de Boeren rust, maar geheel voor reke ning komt van Chamberlain en Rhodes. Waren deze er niel geweest, en had Lord Salisbury, als minister van Koloniën, in Downing-street gezeten, dan zou er op dit oogenblik vrede zijn in de Zuid-Afri- kaansche Republieken. Wat ook het einde moge zijn van dezen veldtocht, zjj zal nooit room verschaffen aan de Britsche wapenen. De Boeren zijn vol moed en trekken steeds voorwaarts. Onder dagteekening van 17 Oct. kwam te Kaapstad uit Pielermaritzburg bericht, dat een gevecht woedde te Spitsfontein tien mijlen ten zuiden van Kimberley. De Boeren sneden de gemeenschap met Kimberley, waar Rhodes is, geheel af. Zij hielden den spoorweg langs de Oran jerivier tot Kimberley bezet. Daily Telegraph zegt, dat drie sterke afdeelingen Boeren, te zamen 13000 man, in Natal zijn doorgedrongen achter «tation Ingagani. 1500 Boeren bezetten Dann- hauser- De inboorlingen vertellen, dat een ver woed gevecht Maandag plaats gehad heelt tusschen Vrijstaters en het garni zoen van Kimberley. Een depêche van Donkerpoort aan de Oranjerivier zegt, dat Burgersdorp in de Kaapkolonie aan de zuidgrens van den Vrjjstaal door de Boeren is ingenomen. De inneming dezer laatste plaats zou een belangrijk teit zjjn, daar het een kruispunt is van spoorwegen. Onder dagteekening van 16 Oct. wordt gemeld, dat de Boeren Taungs, veertig mijlen ten zuiden van Vrjjburg bezet hebben. Commandant Cronjé is Maandag 16 Oct. begonnen met de beschieting der stad Mafeking, nadat hij eene waar schuwing had gezonden tot de bewoners der stad ten einde vrouwen en kinderen veiligheid te brengen. Uit te Kaapstad ontvangen bijzonder heden omtrent den aanval der Boeren op een geblindeerden trein bij Spits fontein, ten zuiden van Kimberley, bljjkt, dat de Boeren granaten naar den trein schoten, doch dien niet raakten. De trein naderde en de bezetting begon uit de Maxim-kanonnen te vuren, waarop de Boeren met zwaar geweervuur ant woordden. Vijf Boeren en twee paarden werden gedood aan Britsche zijde werd niemand getroffen. Generaal Joubert bevindt zich te Char- lestown, dicht bij de Amajuba-hill, waar de Engelschen in '81 werden geslagen. Hij heeft vandaar een tetegraphische verbinding tot stand gebracht met Pre toria. Ook aan de zuidelijke grens van den Oranje Vrijstaat zjjn de vijandelijkheden begonnen. Colesberg en het station Don kerpoort, aan de ljjn Middelburg-Bloem-

De Eembode | 1899 | | pagina 5