Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 51. Zaterdag 17 Maart 1900. Dertiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist Verschijnt eiken ZATEBDAO. Afcozuiromtaprija per drie maanden i Franco per post Afzonderlijke f 0,40. f 0,05. BureauBreedestraat, E 349. Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. PriJ* der AdvertntMni Van 1 tot 6 regels Voor iedoren regel meer Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het sehooldwang-ontwerp Dit bracht al een drietal weken onze Nederlandsche wetten-fabriek in werking. De kop is reeds goedgeijkt, en de leden van 'l monstertje ondergaan een geduchte bearbeiding, ja, de heer Ketelaar wilde den prikkeldraad om de ouderlijke vrijheid getrokken, nog enger binnen waartsschroe- ven. Waarom niet met één stap 't ge bied der Kerk betreden Met zevenmijls laarzen brengt men het ver. Reeds een 23-tal artikelen zijn pasklaar gemaakt. Toen art. 1 de helling bad verlaten, was er kans, dat ook de overige in vlot water zouden komen, Dat le artikel, waarin Vader Staat op het natuur recht der ouders ingrijpt, en schooldwang arresteert is er door, met 52 stemmen tegen 37. Rechterzij er tegen met den heer Pijnappel, en 6 waren afwezig; 5 liberalen ontbraken eveneens. Zoo waar Dr. Schaepman was niet meer zoo alleenéén gezel kwam hem terzijde, de heer Kolkman, die zich ont hield zijne stem te motiveeren. Beslissend voor de finale sannemingis deze stemming natuurlijk niet; wel mogelijk dat om beweegreden zus of zoo, de Doctor bij de eindstemming tegen het ontwerp stemt, en dan is de heer Kolkman den kelijk hem weer Ier zijde, maar dan met de geheele rechterzij op één lijn. Bladen van verschillende richting dur ven het nog niet aan, den Minister le verzekeren, dat hij gewonnen spel heeft, en niet alle liberalen nemen rouw aan bijden val van hel ontwerp. Of noemdehel Hbld. den hoog opgevijzelden Leerplicht niet een gedwongen recruteering voor het socialistische leger? Zoo zijn die doctrinaire Liberalen; het beginsel, dat ze belijden, prediken ze aan als het wonderzaadmet hun snoeimes weten ze het zoo te leiden, dat de vrucht in hunnen schoot valt, en ze zijn dank baar en tevreden. Maar nu komt de socia list en zegtgeen kunstenarij met dal snoeimes, laat aan de natuur haar loop, het zaad zijn groei. En nu komen er vruchten, voor de liberalen bitter, en zij vreezen de socialisterij wegens hare gevolgen. Dan is toch minister Borgesius van een andere stof. Ja, hij had een paar woorden gesproken, waarbij de socialisten een norsch gezicht zetten. De goedmoe dige raadsman der Kroon, werd tegen over die heeren honingzoet. t Is een van de grootste Terdiensten der sociaal democratie, dat zij op de wonde plekken van ons volk meer en meer het licht heeft aangebracht." Ja, ja, we zijn een mooi eind vooruil En dan dien hak aan Ged. Staten van Friesland gezet I Ze hadden de Schoter- landsohe begrooting vernietigd, omdat daarop f450 was uitgetrokken voor voeding der schoolkinderen enz. t Was niet meerin strijd met de wet, maar ontijdige invoering van het beginsel maar hij, minister, achtte de gemeente besturen bevoegd om voor dit doel op de begrooting gelden te brengen. Die uitlating werd terecht gelaakt door den heer Hartehoe zal de natie de gestelde machten eerbiedigen, wanneer een minister een besluit van een Regee- rings-kollege kritiseert en bespot Maar zoo iets van boven af, moet de socialisten verkwikt hebben en, bovenal, hebben zij zich wis ver kneuterd aan d -klaring, dat de school- voeding door ae gemeente te laten beUlen, zelfs onder de vigeerende wet geving, niet verboden is. Niet elk hart laat zich ecliler spoedig ver- ourwen,zekernietdat van den socialist van der Zwaag, die tegen veldarbeid als reden tot schoolverzuim gekant is. Gaat de Re geering hierin niet met hem mee, dan stemt hjj vierkant tegen hel ontwerp De tijd zal nu leer.-n o( hij woord houdt. Toen art. 1 met verplicht onderwijs er door was, ontmoette art. 2 verzuim van twee schooltijden in twee elkaar achtereenvolgende maanden, geen be zwaar. Maar bij 't 3e art. kwam er leven in de brouwerij. De schoolgang begint als 't kind 7 jaar oud is, duurt li jaren, eindigt op 't 13e jaar. De heer Ketelaar wist le bewerken, dal 't kind, dat op G jarigen leeftijd ter school komt, de school niet verlaat voor hel de klasse door liep, waarin liet geplaatst was, bij 't hereiken van 12 jarigen leeftijd. Dat slikte de Kamer, al zal nu soms een kind op een paar dagen na 12 jaren oud, nog eens die zelfde klas mee maken De Kanier wilde echter niets weten van het socialisten-amendement7 jaren schoolgang, geëindigd op 15 of althans op 14-jarigcn leeftijd. Ook de Minister was er tegen om de kosten, en bij 't laten glippen van 'l 7e jaar, had hij immers herhalings-onderwijs aangeboden. Nu toch 7 jaar te willen was, hoe goed in beginsel een strijkaadje voor de socialisten niet te bereiken. Art. 4 huisonderwijs regelend, want daar komt de wetgever ook al bij, G jaar lang, ook al tot 12 ol 13 jarigen leeftijd, liep vrij vlot, met art. 5 en G ging het nog vlugger. Maar art. 7 bevatte eenige vrijstellingen o.a. van ouders, die een vaste woonplaats missen de schippers en vagebondeerende kinderen, in wier belang later wel minislerieele voorstellen komen - door ziekelijkheid voor schoolbezoek ongeschikte kinderen, als er geen plaats op een school is binnen den afstand van 45 minuten gaans ge legen. We zeggen maar dadelijk, dat de 45 minuten afstand 4 kilometers worden, berekening in tijd schijnt ook ai de wetgeleerden te hinderen. Nu 45 minu ten of 4 kilometer, slaat nagenoeg gelijk. Wat meer gloed bewerkte de vrij stelling voor hen, die tegen het onderwijs bezwaar hebben, de gemoedsbezwaren. De heer Ketelaar liet zich ook hier niet onbetuigd en wilde, om de ontvolking der openbare school tegen te houden, alleen erkennen de godsdienstige over wegende bezwaren. De Minister was den heer Ketelaar niet. ter wille, toch was hij het met hem eens de bezwaren moeten het onderwijs, niet den onderwijzer gelden, en de Kamer wilde 't woordjegods dienstige bezwaren niet als beperking. Een wet is toch een raar ding, zij verbiedt b.v. op dc openbare school de moderne ethica in de hersenen der kinderen ie planten, b.v. dat misdadigers louter krankzinnigen zijn. of belaste indi vidu's, die wel moesten doen, wat ze deden, waarmee de toerekenbaarheid en dat ouderwetsche geweien kort weg worden weggesmeten. Laat zoo'n onder wijzer, die in dergelijke modernheden doet, het evenals Bolland tot hoogleeraar bren gen als professor der Hooge school kan hij vrij uit enormiteiten tegen de toereken baarheid debiteeren, zonder dat gemoeds bezwaren der ouders hem bekommeren, of hij ontslag behoeft te duchten. Art. 10 deelt mede, welke formali teiten de ouders en voogden hebben te vervullen, wanneer ze tegen het on derwijs zoo overwegend bezwaar heb ben, dat, voor de keuze gesteld, ze liever hun kinderen niet laten leeren, dan deze naar de gewraakte school zenden. De leerplicht-gezinde Dr. Schaepman, vol verlangen om de wet te verbeteren, opdat hij er voor zou kunnen stemmen, wilde liever ernstig dan overwegend bezwaar. Hij wilde ook de medewerking des schoolopzieners verplichtend stellen. De Minister was zoo vriendelijk deze redactie-wijziging over te nemen. Is nu het ontwerp er zoo veel smakelijker op geworden Meer roering bracht art. 12 teweeg, of juister gezegd een amendement Ke telaar en later een amendement van der Zwaag. liet art. maakte den ouders bekend om welke redenen hunne lie velingen tijdelijk de seiiool mogen ver en. Sub. 5wordt daar als voor de wet geldige reden genoemd o. m. vervulling van godsdienstplichten. Dc heer Ketelaar wilde daar bijvoegenhet gewone katechitisch onderwijs niet in begrepen. Dat was om dit onderwijs loveel mogelijk builen de gewone 'hooluren le doen plaats hebben. Die heer heeft zeker nooit nota gehouden de parochiale indeeling ten platte lande, anders zou hjj kunnen weten, dat parochies zijn, die 4 of 5 burgerlijke gemeenten omvatten, elk met een of openbare scholen. Hoe regelt deze Hoogmogende aldaar hel katechitisch onderwijs buiten de schooluren Hij echter zoo goed, desverlangd, voor de voorbereiding tot dc eerste H. Com munie eene uitzondering te maken. Wel vriendelijk Hierop trad de heer Mnlsaerls in het krijt en riep uitZiel ge, daar gaat het nu heen. Eerst treedt men in de rech ten der ouders, nu al in dc rechten der Kerk. En Dr. Vermeulen wees op de monstruositeit, dal de Kamer zou uitmaken of en hoe lang die vrijstelling lot de eerste H. Communie dienen mag. De beer Ketelaar had het echter zoo kwaad niet bedoeld en borg het amendement weer in zijn portefeuille. Een ander amendement van hetzelfde lid luidt, dat geen scholier langer dan 5 schooltijden achtereen van de school mag verwijderd blijven, zonder toestem ming van den arrond. schoolopziener. Die mannen krijgen druk werk! Alinea 4: tijdelijk verzuim om werk zaamheden voor landbouw, tuinbouw, veehouding of veenderij, vergund door deu schoolopziener zette den heer van der Zwaag in gloed. Vergunning van schoolverzuim wegens veldarbeid, met name den ongezonden veenarbeid zes weken lang dat nooitDat stuurt het klassikaal onderwijs ten platte lande in de war. Al zouden alle socialen voor de wet zijn, dan is hij er legen, wanneer de veldarbeid blijft. Bovendien werkt de zoogenoemde koppeiarbeid zoo verontzedelijkenii. En wal de ouders be treft voor hen is de kinderarbeid te missen. Lijden zij er onder, welnu, door het lijden tot de heerlijkheid is de leuze. Dit pleidooi voor hel kind was toch aan meer dan een ioorstander der wet al te kras, al was de vertegenwoordiger van 't landelijk district Enkhuizen de heer Kool tegen kinderarbeid in schooltijd, want die is nadeelig, ook voor volksonderwijs. Maar begrijpen zij dan niet, dat de ontlasting van het kind bij veldarbeid, gelijk slaat met zwaarder arbeid-belasting der vrouw V Want het werk moet gebeuren. Kinderarbeid is te missen, ook voor de oudersveluarbeid-verbod aan kin deren zal de aanvoer van werkkrachten op de arbeidsmarkt verminderen daardoor te komen tot verliooging loon enz., vond steun bij de heeren van Gilse, Rethaan Makaré en Pijtersen. De heer Ketelaar wilde de vrijstelling fakul- tatief en de Ged. Stat. 't laten regelen. De heer Tydeman wenschte regeling door de gemeenteraden, den schoolop ziener gehoord, behoudens goedkeuring van Ged. Stat. De heer Roessingh achtte het thuisblijven van de kinderen in de veenen dikwijls ten behoeve der ouders in het veld van welke verklaring de Minister akte nam. Het slot is, dat het diepingrijpende amendement v. d. Zwaag werd verwor pen en de araendementen en sub-amen dementen, die er zich om heen groepten, insgelijks, zoodat het schoolverzuim we gens veldarbeid gehandhaafd bleef. cees had de heer Ketelaar evenmin op zijn amendement, niet meer dan 5 keur van school, als tuchtmiddel. Na dit debal kwam er meer gang inarl. 13, 14, 15 waren er snel door. Mei arl. lü hokte 't weer, om 't schoolhoofd de be voegdheid om tijdelijk verlof te geven. een kleine wijziging wordt dit aan genomen. In dit debat, zooals onz<- lezers be- curen, mengde zich de Rechterzijde niet. Zij veroordeelt het op de vrijheid inbreuk-makend ontwerp wil deze Ro- goering den dag beleven, waarop liet -vordt aangenomen, dan mogen hare 'rienden haar helpen, om dit partijwerk iiuuilix voor bei Je oorlogvoerende partijen om zicli xclven zonder liarlalocht al te vragen, waarvoor zij strijden. Mol dit doel en mei bet oog op de vortelco- ringen van verscheidene liriUcllo staatslieden, dat do oorlog hegonnoo wua mot het vooraf beraamde doel om het gezag dor Koningin in Zuid-Alrika te ondermijnen, beschouwen wjj 't als onzen plicht plechtig lo verklaren, dat de oorlog enkel en alleen ondernomen werd als een defensieve maatregel tot waarborging van de onalhankelijkheid der republiek, als een touvereine internationale slant. Hjj is «Heen voorlgezet, om de oabetwialbara onaf hankelijkheid van de beide republieken als ermg I BUITENLAND. Meer en meer begint men in Duitsch- land in le zien, dat het aannemen lier vlootwet met grootc financierde bezwa ren zal gepaard gaan, en zelfs dc hef tigste voorstanders der wet beginnen reeds een toontje lager te zingen, nu het er op aankomt uit le maken, wie dc vermeerderde kosten voor de viool zal betalen. Vooral het achterwege blij ven van ophelderingen van de Regee ring baarl ongerustheid men begrijpt dan ook algemeen, dal nieuwe en druk kende belastingen het onmiddellijk uit vloeisel zullen zijn van de aanneming dezer onpopulaire wet. Geen wonder dan ook, dal hel Centrum van geen vioolplannen wil welen, zoolang niet de Regeering blijk gegeven heeft van hare bedoelingen, en den weg heeft aan gewezen hoe in dezen aan de groote sommen te komen. Naar alle waar schijnlijkheid zullen de Agrariërs vóór stemmen, indien ten minste het wets ontwerp op de vleeschkeuring wordt aangenomen, van welk ontwerp zij veel verwachten voor den Duitschen land bouwersstand. En daar bet niet onmo gelijk is, dal bij verwerping der vloot wet dc ontbinding van den Hijksdag zal volgen, tracht de Regcering de pu blieke opinie zooveel mogelijk voor zich le winnen, door ha."."- voor te houden, dat juist door 't gemis cener groote vloot Duitschland weinig vruchten heelt kunnen plukken van hare builenlandsche politiek. Of dit het ontwerp veel zal baten De eerw, paters Assumptionisten zul len in hooger beroep gaan tegen het arrest van het Hof van Appel, dat dc Congregatie ontbonden verklaarde en tot geringe boelen veroordeeld heeft. Voor de hisSc uippen en andere geeste lijken, wier traktement door de Fransche Regeering is ingehouden, is tot nu G5UU0 francs ingeschrevende inschrij vingen, door de Croix geopznd, zijn thans gesloten. Bij den Franschen Senaat is thans eene amnestiewet in behandeling, waarhij aan Zola, Picquarl e. a. amnestie zal worden verleend. Dit schijnt den heeren echter weinig te passen, daar zij, Zola, Picquart, Joseph Reinach en Dreyfus, thans protesteeren tegen deze wet in brieven, gericht aan den voorzitter der Senaatscommissie. Het in 'l laatst der vorige week ver spreide gerucht als zouden de beide presidenten der Bóeren-Republieken langs telegraphischen weg vredesonderhande lingen hebben aangeboden op den grond slag van de onafhankelijkheid der Repu blieken, is door de Engelsehe Regeering bevestigd. In het Hoogerhuis las lord Salisbury de volgende dépêche voor, die ontvangen was van Steyn en Kruger van Bloemfontein, onder dagteekening 5 Maart: ,Het bloed van duizenden, die geleden beu door den oorlog, hel vooruitzicht var reelen en econoniischen ondergang, waarmede Zuid-Alrika nu bedreigd wordt, maakt het Op doze v< erkriigen, dat d een zjjn wjj vcrlan- le zien, tcrwjjl wan- -iog hostalen ia de elden dezo verklaring vroeger af le dal wü vreesden, dat zoolang het ao onze zijde was en onze slrijd- erdedigende stellingen innamen, ver bied der Britsche koloniën, zulke n het eergevoel van hot Britsche ws, nu hot prof il Hrilsc Irijdkrai e gevangenneming van wij dientengevolge gc- itellingen to ontruimen, -hjj. Wjj kunnen nu niet langer aarzelen aan de Britsche regeering en natie duidoljjk kenbaar te maken, in lint anngezient wjj strijden en op welke voorwaarden wjj bereid Daurrm deed Salisbury voorlezing van het. antwoord der Britsche Regeering, waarin deze natuurlijk poseerde als de verdrukte onschuld, en ten slotle ver klaarde, dat zij niet bereid is toe te stemmen in de onafhankelijkheid hetzij van Transvaal, hetzij van den Vrijstaat. Zeer waarschijnlijk zal de vredesbe weging, die zich meer en meer baan begint te breken, de Engelsehe Regee ring er wel toe brengen, ook in haar eigen welbegrepen belang, iets water bij den politieken wijn le doen. Uit Washington werd Maandag reeds geseind Er bestaat reden om te gelooven, dat de regeering der Ver. Staten hare goede diensten bewijst aan Groot-Brittannië en de Zuid-Afrikaansche Republieken. Hare bemoeiing heeft echter niet den vorm aangenomen van een aanbod tol bemid deling, waarvan Grool-Brittanniê afkee- rig zou zijn, en dat door de Vereenigde Slaten niet uil eigen beweging zou wor den gedaan, voordat men er zeker van was, dat een dergeljjk aanbod voor beide oorlogvoerenden aannemelijk zou zijn. De regeering der Vereenigde Staten zou echter zeer goed kunnen dienen als be middelaar voor het overbrengen van een opwekking tot vrede of van een verzoek orn ingelicht te worden omtrent de voorwaarden, waarop vrede verkregen zou kunnen worden. Hierbij sluit zich gunstig aan het vol gende draadbericht uit Berlijn. Naar aanleidingTan het Reuter-bericht uit Durban, dat Duitschland het verzoek v.in de Tranvaalsche regeering om inter ventie van de hand heeft gewezen, merkt 't Wolff-bureau op Volgens door ons ingewonnen inlichtingen is bovenstaand bericht valsch en de toedracht van de zaak veeleer als volgtDe regeeringen van beide Zuid-Afrikaansche republieken hadden door de consuls jr "Pretoria tot een reeks van groote, /'un grootere der kleine staten, verzoeken om vriendschap pelijke bemiddeling gericht. Dc Duitsche regeering antwoordde daarop, dat zjj

De Eembode | 1900 | | pagina 1