Katholiek Nieuws- en Advertentieblad No. 1. Zaterdag 7 April 1900. Veertiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort. Apeldoorn, Baarn, Barneveld. Blarieum. Bussum, Driebergen. Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. Tweede Blad. Uit de Pers. Bijna alle Katholieke bladen des Lands hebben aan de zoo hoogst belangrijke eind- stemming over de Leerplicht-wet uitvoerige beschouwingen gewijd. In het gegeven ge val achten wy het hoogst wenschelijk enkele aanhalingen uit eenige van die organen ook Aan het slot van een hoofdartikel scbrijlt De Tijd De Leerplicht-wet dankt haar zegepraal niet aan de liberale Kamermeerderheid. Zij heelt die te danken enkel aan het feit, dat een tweetal leden der rechterzijde een zwen king naar links maakten, die wij wél hadden gevreesd, maar van welke wij toch nog tot hot laatste oogenblik gehoopt hadden dat zij zou zijn achterwege gebleven. Indien iets varing. Natuurlijk geven wij gaarne toe, dnt ieder afgevaardigde moet stemmen volgens zijn eigen geweten, zijn eigen overtuiging. Ken partijverband, dat tot eisclt zou stellen gene, wat in de ziel van den volksvertegen woordiger als eerlijke overtuiging van plicht en waarheid leeft, achten wij een katholiek man onwaardig. Maar mot dat al mag men, dunkt ons, het partijverband evenmin tel een zinledige leuze maken, die enkel dienen zal om in tyden van verkiezingen de stem gerechtigder. te drijven naar do Stembus, of op meetings aan eenige groolc woorden en daverende volzinnen toejuiching te bezorgen. Van het oogenblik af, dat door een adres beweging, die na het petitionnement van 1878 haar wedergade zoekt, een adresbe weging, uitgegaan van en gesteund door tal van eerbiedwaardige mannen, wier bevoegd heid om in deze te oordeeien wel even on verdacht zal mogen hectcn als hun eerlijk heid duidelijk gebleken was. met welke gevoelens het ontwerp op den Leerplicht door de katholieke bevolking werd ontvangen; bij de verkregen zekerheid dat (gelijk do heeren Scbaepman en Kolkman konden Een geleerde Schildwacht. In de vorige eenw keerschte in vele Duit- sche steden 't gebruik, dat 't stedelijk bestuur zich op een gemakkelijke wijze ontdeed van nutteloozc en roofzuchtige jongelui, door ze aan Engelache en Hollandsche werfofficieren te verkoopen. Zeverden dan in den nacht opgelicht en zoo mogelijk zonder dat iemand 'l bemerkte over de grenzen gebracht. Zoo was 't ook in de universiteitsstad Bittteln in Hessen, die in dien tijd door veel studenten bezocht werd. In Rintein dan was in 't jaar 1719 een Hol- landsch werfofficier, Jau van Brcughen ge naamd, met de opdracht, krachtige jongelui voor 't Engelsch leger te werven en over 't Kanaal naar Engeland te transporteeren. Te zelfder tijd woonde in Rlntcln een oude stu dent in de wijsbegeerte, die reeds van vele universiteiten als een onverbeterlijke door draaier was weggejaagd en dientengevolge in Rintein door den acadomischen Senaat niet in 't studentencorps was opgenomen. Er was geen vechtpartij binnen de muren van Rintein waaraan niet de beruchte .Bierton," (zoo was de bijnaam van den zwierbol), al had deel genomen. Toen kwam de burgemeester op do gedachte, om dit gevaarlijke individu door de vreemde wervers heimelijk te laten van gen en over 't Kanaal te laten brengen. De woeste student, die wegens zijn buiten gewone lengte gemakkelijk te herkennen was, woonde in een klein huisje met een tuintje er voor. In dit huisje waren twee kamers, die aan studenten verhuurd werden, de eenc werd bewoond door Bierton, terwijl de andere lan gen tijd leeg stond, daar geen student 't durfde wagen, de buurman te worden van dezen woesteling. De officier liet het een zaam gelegen huisje nanwkeurig bewaken en toon hem de wachters op een nacht be richtten, dat Bierton thuis was gekomen, haastte hij zich met eenige pootige kerels en een wagen naar diens woning. Ongelukkigerwijze had evenwel dien dag juist een vreemde student, die bijna even lang was als Bierton, in de leegstaande kamer zijn onderhui! Katholieke mede afgevaardigden: bij overweging voorts, dal mm hun stem de beslissing over deu leerplicht hing, of althans hangen kon, had, dunkt ons, misschien reeds de betamelijkheid, maar zeer zeker de voorzichtigheid gevorderd, dat zij in tyds hun mandaat ter beschikking hunner kiezers hadden gestold. Dfen ten minste Imd kunnen betreurenswaardige gevolgen van de gisteren gehouden stemming schijnt, een vernieuwde scheuring In onze Katholioko gelederen. De Maasbode schrijft Wie de verantwoordelijkheid draagt van het gebeurde, wordt gevraagd. Op de eerste plaats de heide Kamerleden, had doen verwerpen, zoo zij liuu persoonlijk inzicht ten otTer hadden willen brengen aan bijna algcmeeno opinie, die onder partij. Op de eerste plaats de heide Kamerleden, die zonder twijfel bobben gestemd volgons de inspraak hunner welgevestigde overtuiging, maar die dan inzichten en begrippen blijken te hebben, welke hen minder geschikt ma ken om de inzichten en begrippen van do massa der Katholieke kiezers te reelege n- ordigen That s een tijd geweest, dat dr. Schaep- !e Kamer over eetio fractie beschikte, beschikt hij nog over één volge- 'e. datnm van den 80 Maart zal er niet bijdragen om den invloed op liet katho lieke volk te schragen van hom, die, als hij -t hoogc goed dor eenheid had weten te ellen boven eigenen dunk, van dat volk Do A'oorilbrabanter drukt hare gevoelens Wij hebben dan aan de katholieke Kamer den dr. Schaapman en mr. Kolkman dego- heeie dwangwet, die Icerpliclit.heet, te danken. Wij hebben iets gevoeld in ons hart dat op mtc gelijkt, toen wij gisteren het clc- ch bericht ontvingen omtrent den uit slag der stemming. Wij, Katholieken, als intrek geuomeu. Deze lag reeds lang in de vccrcu, toen de werfofficier met zijn mannen in 't tuintje aankwamen de sluwe Bierton echter vond die geheimzinnige schaduwen in en voor 't tuintje wel wat verdacht en zijn zwarte ziel maakte dadelijk eenduivelsch plan: hij snelde naar de deur van den nieuwen student, klopte met beide vuisten en smeekte hem, te helpen, daar hij zwaar ziek was ge worden. Ickstadt, zoo heette zyn kamerbuur man, trok haastig de allernoodzakelijkst klee deren aan. om zijn zieken medestudent hulp te verleenen en ondertusschcn sloop Bierton haastig door de achterdeur weg. Terwijl Ick stadt tevergeefs in de audere kamer nuar Bierton zocht en zijn gedrag maar niet kon tweeden bewoner van 't huisje geen Hauw vermoeden hadden, door middel van een val- schen sleutel zachtjes binnengekomen en in een oogwenk hadden zjj den student een grooten zak over 't hoofd geworpen, zijn handen en voeten gebonden, en voort rolde de gereedstaande wagen mot 't slachtoffer der vergissing naar do grenzen. De ongelukkige Ickstadt, die uit een dorp ia de buurt van Mainz atkomstig was, waar zijn vader smid was geweest, had zich, toon hij aan de andere zijde der grenzen zag, in wiens handen hij gevallen was, geen illusies gemaakt over een gunstige wending van 't noodlot. Hij wist, dat hij door weerstand te bieden, zijn toestand nog verergerde, hij voegde zich dus in 't onvermijdelijke en wachtte met phiiosophische berusting als sol daat van de Engelache kroon aan de grens van 't onrustige, oproerige Schotland een gunstige gelegenheid af, die hem van zijn tegen wil en dank opgenomen beroep weer zou bevrijden. Ondertnsacben vond de jonge man tyd genoeg om zijn phiiosophische stu diën te vervolgen; 't grootste gedeelte van zijn soldij besteedde hij aan den aankoop van boeken en in de wachtzaal, wanneer zijn kameraden dobbelden of kaartspeelden, hield hij zich bezig met lezen. Ickstadt's han delwijze viel natuurlijk zijn kameraden en «taalkundige partij hebben door onze on- «enigheid hel Christelijk deel des volks, dat l zij ook ir tie vrij- nslng ge uze partij tweetal. field van onderwijs, waarop tie at "leegd is. En wij 7 Maar niet nan t le schande. Zij komc ucder op kt lat ons gelevord hooit aan Bnrgcsius en zijne >pvolgor». De Maas- en Hoeebode oordeelt lijtin eenparig gevoelen hunner Christelijke uedclcilcii en die, doof voor tie sttstu van •en zuer groot deel van liet Christen volk, le liberalen hielpen om hunnen goloofsgo- moten een dwangwet op te dringen, welke Het vortrnuwen van het katholieke volk Evo politici •do proef twijfelen do eerlijkheid hunner bedoelingen, evenzeer wantrouwen wij hun politiek doorzicht en de Christelijke partijen. Do JV. Uaaet, Ct, is mede teleurgesteld, en geeft dit aldus te kennen Wü betreuren tie gevallen beslissing. Wy hadden den uitslng gaarne nndnra gezien, van liet wetsontwerp omvorgevnllcn. Zwaar is de verantwoording van tlr. Scliacp- mau en mr. Kolkman, nu zij door liun af scheuring van de rochterzydc Nederland Moeten wij hem dnnrbij onze deelneming ■eluigen in zijne vreugde ol wel In zyn soil Zoo in het laatste, dan drukken wy leut in den geest hartelijk do liund. Want inschappelijk standpunt, oin belang te stellen in don jongen tnan. - de opstand in Schotland en Ierland eindeiyk onderdrukt was, kwam Ickstadt met 'tgrootsto gedeelte van 't Ëngclsche leger naar Lon den. zonder dat zich nog steeds eenige ver andering In zijn toestand voordeed. Niettegenstaande zyn tegenspoed, liet de jonge geleerde den moed niet zinken. Hot gelukte hom in Londen, zich eenige worki van den beroemden Cartesius en Isaac Ne- ton, die iu dien tijd de gcheelo beschaaf wereld met zijne mathematische onderzoeki gen verstomd deed staan, aan te schaffen, die hy met rustcloozen ijver begon te. bestudcercu Toen hy echter op zekeren dug op post stom en gemakshalve zijn geweer tegen een boon had gezet, om in een bock van Newton tl lezen, werd hij op heeter daad betrapt don: graal' Pembroke, een van do officieren, et wegens veronachtzaming van deu dienst li arrest gebracht, terwyl 't boek in beslag wen genomen. Tcrwyi Ickstadt in vortwyfeling In de donkere provoost zat en zyn hard no. lot beklaagde, trok de graaf, die evenals v leden van de hoogc Eugolsche aristocro zieli y vcrig met de wetenschap bezighiold tot de vurige bewonderaars van Newton hoorde, thuis 't in beslag genomen boek zyn zak en was niet weinig verwonderd zien, dat 't een van de beroemdste werk van Newton was, waarin op de randen de bladzyden tal van opmerkingen en v beteringen met potlood geschreven wan Terstond begaf hij zich naar don beroc den geleerde, die ondanks zyn tachtig jaren nog zy'n volle lichaamskrachten en heidei heid van geest bezat, en vertelde hem merkwaardige feit, terwyl hy hem 't boek van Ickstadt voorlegde. Newton sloeg verrast 't boek open; hy wendde de eene bladzijde na de andore om en de grijsaard verdiepte zich zoozeer in de lectuur van de oanteekeningen op de witus randen der bladzyden, dat hy de aanwezig en schooldwang hebben wij oiih geen ungon- nlet anders dan de imoering dunrvau iu Nodcrlnnd betreuren, betreuren wél beducht, wél overtuigd en wél geineend, Het llulsgain schrijft onder don Indruk der eindstemming Kit te pyitiykor zal velen lint aannemen der wet vallen, nu zy door do medewerking De Qtldeelandet laat zich aldus uit Met één stem meerderheid luid do nir wangwet van liet vrijzinnige ministerii egovlord, en gelijk te verwachten was, lelpenninck hem niet belet, op zijn post te ju, dan hadden de .stemmen gestuukt. Op «Ie heeren Scliaepuian en Kolkman nor hun afscheiding van de heolc rechter- ijdc, de zege der Leerplichtwet te hebben logelijk geuiankt De Hemel geve dal hun die houding niet Vooreerst toch is de Al kncllondor wor- endc staatsbemoeienis weer uitgebreid tot «linde van do persoonlijke vryiioid, eu dal list op ooit zéé toer gebied nis de opvoeding nil liet kind. iet gemoedsbezwaren maar alleen wanneer ie bezwaren als geldig zijn erkend door d schoolopzieners, die nlzoo als rechters zullen optreden in zaken, dio rechtstreeks el geweten dor ouders raken. Vervolgens zal door «loze wot hot bijzonder ndcrwijs, dat toch al mot zulke gronte locüijkhcdeii te kampen beeft, alweer lot wannier lasten worden gedoemd, Wnnt wel heeft ue minister beloofd, liet i die losten te zullen tegemoet komen maar y heelt volstrekt geweigerd te verklaren, heid van den graal geheel vergal en eerst, daaraan herinnerd word. Ncwtou schrok op eu verontschuldigde zich. .En wie, zegt u, mijn beste Pembroke," vroeg hij haastig, .heelt deze uuntcekeningen geschreven V" Een heel gewone soldaat, Sir," riep Pem broke uit, ,die daarmede bezig was, terwyl by op wacht stond.' .Onmogelijk, mynheer,' riep Newton, ter wyl hij opstond. .Een gewone schildwacht kati deze nanteckeningen niet gemaakt hebben.' de officier, .hij kan ons bovendien toch niet ontgaan,* voegde hij er lachende aan toe, .want hij zit voor zyn plichtverzuim in streng Ickstadt was niet weinig verbaasd, toon hy zyn strengen officier, in gezelschap van een ouden heer zag binnentreden, maar hy was nog meer verrast, toen zij beiden bom uil- noodigden, hen naar de cifficicrakaiucr te volgen. Hij wreef vergenoegd zijn stijl geworden bank op, die Item oen gehcelcu langen nacht tot bed bod moeten dienen. Boven, in de goed verlichte, rijk gcmoubileerde ofttciorskumcr, nam de oudo vriendelijke beer hem «ladclyk met zijn vrageu in beslag. Vooreerst of «Int boek, dat graaf Pembroke op post hem had afgenomen, hemzelf toebehoorde en vervol gens of hyzelf die oanteekeningen met pot lood daar bygeschreven had, en waar bij vandaan kwam en wie hy was. Ickstadt vertelde openhartig en eerlijk, hoe 't hom gegaan was, en verzweeg daarby niet, dat hij 't soldatenleven, waartoo hy buiten zyn schuld geraakt was, op den duur wel niet zou kannen uithouden. Vol innige deelneming hoorde de waar dige grysnard Ickstadt aaneiudelijk zei hy: .Jonge vriend, je hebt je goed gedragen en nu is ook 't einde van je ellende ge- waarin «lic tegemoetkoming zal bestaan, en bovendien kan zijn porsoonlijko belofte zyn •■pvolgurs niet binden. Wnar do rochtsgciykhoid tusschon bijzon- dor en openbaar oudorwijs toch al zooveel te wonschon overlaat, wordt do nieuwe ver ongelijking natuuriyk te dieper gevoeld. Kn nl is vordor het herhulingaondorwys niet verplichtend goslold, toch laat hot zich aanzien, «lat ook do byzondero school zich op deu duur op liet verschaffen van dat herlinlingsondorwys zal dlouen in te richten. Zoodra toch in cou gemeente de openbare school hcrhaliiigsoadorwljs gooit, zal de byzonderc school zodoiyk verplicht worden dat voorbcolil to volgon, wil zy het nlot aanzien dnt «Ie leerlingen, door haar gekweekt,' juist op oen govaariyken leeftyd aangelokt worden door eon «mderwy's mogelijk In stryd met hun ccrsto godsdienstige opleiding. En ten slotte opent de bepaling omtrent do verstrekking van vondsol on kleeding aan behoeftige schoolkinderen do deur voor steeds verder gaande Bociitlistische olschen. Word eerst van staatswege enkel onder wijs verstrekt; nu komt er al voedsel en kieeding bijstraks volgen de schoolbadon, s lioolurtzcn enz,, en ten slotte zal de school ook ligging en huisvesting hebben te ver schaffen. Waarom die staatsvorzorging enkel bepaald tot do kinderen, zoolang zy school gaan zal varvolgens gevraagd worden. Waarom zc niet heelemaal voor rekening van «Ion stnal onderhouden, van hun geboorte uf totdat zy zelf hun kost kunnon verdienen V En zoo wordt ongemerkt de weg gaéffend voor het socialisme, dnt don staat maakt tot Advertentiën. Waarheen 1 Naar Amepsfortia's Melksalon, UTRECHTSCHESTRAAT 33. CHOCOLATS. LIMONADES, BIEREN enz. Ik h Isaac Newton zelf en zal alles doeur om je nog heden aan ouzo krijgshaftige vrienden te onttrekken en je aan de geleerde werelil terug te geven." 't Duizelde Ickstadt, toon hy hoorde, dat de grijsaard do zoo geviarde Newton zelf was. Zonder vorder op zy'n aanwezigen mili tairen meerdere te letten, viel de jonge man deu cdulan grijsaard te voet en bedekte zijne handen mot kusson. Hy keerde niet meer in 't arrestantenhok terug. Nogdonzelfden avond deelde Newton hem mede, dnt hem eorvol ontslag was verleend uit 't leger, benevens toezegging van een pensioen tot voortzetting van zy'n ztudién. Ickstadt's verdere loopbaan was balten- gewoon schitterend. Spoedig na de gunstige wending van zyn lot keordo hy naar Duitach- land terug. In 't jaar 1727 vestigde hij zich in Marburg als Icoraar aan de acadomioiu 1781 werd hij proleasor in Würzburg en 't duurde slechts weinigo jaren of hy gold als een autoriteit op 't gebied van rechtsgeleerdheid. Dienten gevolge benoemde hom Keizer Karei VII In 't jaar 1711 tot protessor te Ingolstadt en droeg hem 't ondcrwys van zyn zoon In de philosophic en de staatswetenschappen op. Ickstadt stierf don 22sten April 1768 te Ingol stadt en zijn vorst en voormalige scholier eerde don ontslapene door oen hem waardig gralmonumeut on daardoor, dat hy persoon- lyk den Ujkstoet naar 't kerkhof bege- leiddo. Ickstadt's zinspreuk.Por ospcra ad astra.' dat is: .Door 't onaangename tot 't aller hoogste," past inderdaad op geen leven beter, dan op dat van den armen smidszoon, sol daat en protessor.

De Eembode | 1900 | | pagina 3