Gebr. HAMERS, Botti De Keuver LAMA1S0N BOUWER A Co., Voorjaars- en Zomer-Artikelen. Brandverzekering- de buurt van de waterwerken, zonder j verliezen. De brigade Hooglanders deed gisteren een marsch van 24 uren, om Hamilton te ondersteunen. Het is niet te verwachten, dat er nog veel bezwaar zal worden ondervonden in den omtrek van Wepener, nu Dewetsdorp bezet is. Een nader telegram van Roberts van Woensdag meldt, dal de vijand in dien afgeloopen nacht uit de omstreken van Wepener zich heelt teruggetrokken. Hij ontvluchtte in noordoostelijke richting langs den weg naar Ladybrand. De vijand was omstreeks 4000 k 5000 man sterk. Het is den Engelschen dus niet mogen gelukken, met hun 40,000 man, de kleine Boerenmacht te vangen. Deze is naar het noorden ontsnapt, en werd tot nog toe zonder succes vervolgd. De Boeren-regeering gaat intusschen voort zich op een strijd tot het uiterste voor te bereiden. Geloofwaardige oog getuigen verzekeren, schrijft de Times, dat de Boeren-regeering reusachtige hoeveelheden provisiên verzamelt in dépöts in het district Lijdenburg, het geen de verwachting bevestigt, dat de Boeren van plan zijn in die bergachtige streek een laatsten strijd te beproeven. Inmiddels worden in de terreinen ron dom Johannesburg en Pretoria uitge breide versterkingen aangelegd. De gieterij van Begbie te Johannesburg is nacht en dag aan het werk en ver vaardigt 700 granaten per week. WEBELDHIILDE afin Z. II. den Pan». Nagekomen gift 6. O. tot zekere intentie f binnenland. „Het Centrum" bevat het volgende schrijven van Dr. Schaepman Nu naar mijne beschoidon meening aan tie leerplicht-betoogingen «el een eind zal zijn Nooit heb ik getwijfeld, of velen zouden de houding, door rnjju boogvereerden vriend en medestrijder mr. Kolkman en mij aaogeoomen, waardeeren en begrijpen. Verzwijgen mag ik echter met, dat onze daad te eenvoudig is om hulde te verdienen. Zij was geen daad van durven, maar van moeten. Een motten, opgelegd door overtuiging, eer en ge weten. Steeds vjjand van napleiton. eindig ik met 1 ~e gelegener iitieke gedrngi Aan deze dankbetuiging van Dr. Schaepman voegt de Maasbode het vol- Met den toon van bescheidene dank baarheid, die uit dit schrijven u tegemoet komt, zal ieder onzer gaarne vrede hebben. Waar dr. Schaepman een trouw en een liefde tegenademde, misschien uit eerbiedwaardiger kringen nog dan die, waaruit de jongste hulde-moties opgin gen, daar is het te begrijpen en te waardeeren, dat de gebruikelijke dank betuiging niet achterwege bleef. Waar we echter wel op afdingen, 't is op het woordje moeten in bovengaand stuk. Heeft men eerst zelf het stemmen over de leerplichtwet tot eene „Vrije Kwestie" geproclameerd, dan heeft het spraak, wanneer men later zegt, dat men tot het geven van zijn stem, hetzij voor of tegen, gedwongen is geworden. Gedtoongei wordt ge alleen door een Katholiek beginsel. Dit echter bleef volgens dr. Schaep man geheel buiten spel. En zegt hij nu gedwongen te zijn door overtuiging, eer en geweten, dan verzoe ken wij den lezer wel zeer vriendelijk zich niet door deze zwaarwichtige svoor- den te laten verblinden, want in eene „Vrije Kwestie" is het essentieele juist hierin gelegen, dat het allen dwang aan de menschelijke overtuiging ontneemt, dat het den raensch dus geheel vrij laat óf wel zijn overtuiging te volgen, óf wel die overtuiging ondergeschikt te maken aan het gevoelen van anderen. De poging dus om alvast een begin te maken met het geven van reken schap is hier weer volkomen mislukt. 't Is immers al te duidelijk. Eerst wordt nl. een of ander vraag stuk tot een Vrije Kwestie" gestem peld, en als men dan later bemerkt, dat juist die vrijheid het eenmaal ingenomen standpunt in gevaar brengt, dan maar fluks het op een anderen boeg gegooid, tot men eindelijk zoover komt, dat men spijt van die hooggeroemde vrijheid spreken gaat van dwang, geboren uit overtuiging, eer en geweten Van deze schermutseling des geestes, tear gaf mjj weinig hoop en zei, dat de vogel wel reeds zon gevlogen zijn. ,Dat geloof ik niet, want ik heb den man een slaapmiddel ingegeven, dat wel Iwee dagen werken zal.' „En vond gij hem?' vroeg ik Dr. Macpher- son, loen deze een nienwe sigaar opstak. .Zeker,* hernam hjj. .Precies zooals ik hem verlaten bad en bjj werd er tamelijk ziek van. Hy v van dit woordenspel, dat door sommi gen nu reeds als een pièce justificative aangezien en met sterk applaus begroet zal worden keeren wij ons ten eenenmale af. Deze aanslag op het gezond verstand is haast onduldbaar. Onduldbaar, ja. Maar treuriger nog is het ons, nu wij op 't eind weer moeten zien, hoe deze groote man, hardnekkig zich vast klemmende aan een vooropgezet sy steem, telkenmale de cardo guaeslionis ontwijkt en herhaaldelijk zich afgeeft migen Staats praest du eene uitvoering in het Bondsgebonw. De Zang- vereeniging .Kunst naar Vermogen" onder directie C. van Kamselaar en de tooneel-vereeniging „Ons Genoegen" onder-atdeeling van den Volks bond, hadden gezamenlijk de laak op zich ge nomen den ledeo eenen aangeoamen avond le verschaffen. En, waarlijk, beide badden eer van bun werk. Hel Oratorium van Deken Muller iliyen Drei-Könige. alsook de fragmenten I Haii s Jahres wjjze gezongen. Solo's, duclten, qnarletten i koren waren heerlijk schoon eo hadden ei benijdenswaardig succes. Het blijspel Sergeant Kwelgeest werd flii in nnltige handwerken, werd om prae-advies aan B. en W. gezondeo. Ditzelfde geschiedde met een adres van de atdeeiing Amersfoort vin den Bond van oud-onderofficieren om een voor een schietwedstrijd. Op het Request van hel bestuur der Sociëteit .Amicitia* om goedkeuring van een plan tot uitbreiding van zijn gebouw werd z. b. o. be- Op hel reqoesl van den heer H. Koniog tot aankoop van de Vingerhoedsteeg werd eveneens guostig beslist. Tot leden en plaatsvervangende •r Schuti a geko de heeren E. L Visser, M. L. Celos.., C. H. Prikken en Mr. J. A. van ZjjsL Hel voorstel tot wijziging der jaarwedde van den Ijjdeljjkeo klokkenisl werd aaogeoomen. Soaatdijk. Naar wjj vernemen, znllea H.H. BURGERLIJKE STANDEN. Gemeente Amersfoort, van 19 lot en met 15 April. Gssorsm: Gerril, z. van G. Pieper en E. van den Broek. - Godetrieda Christina Agatha, d. van G. C. Hoogewerf en J. C. Eiink Schuur man. Keinier, z. van J. van Slooten en J. van Bokhorst. Franciscus, z. van 1. Maler en W. Veer. Gerrit, z. van P. Mosterd eo H. Kraak. Marinns, z. van R. van Beek eo G. Veenbof. Clasina, d. van H. Rekers en C. van Remmerdeo. Willem, z. van G. Gouw eo T. Kraak. - Catrioa Mathilda, d. van J.G. Krjjnen en J. Collet. Rikje, d. van G. Hooyer en A. vao deo Broek. - Dirk, z. van S. Har- togsveld en B. H. Pnl. - Johaoua Emerenlia, d. van M. van Groenestjjn en 1. Bekker. Herman Berohard, z. van W. Bais en V. E. Frese. Zoc dit o| dijk, t beid als gi streve Mis. zij op adress Kamet verzoe zijn i onderi l'astot genssc en extra gezegd ontbra Te Lidma Mr. F kandic I dat d Tweed ter, o ontslai hebbel E. Duthler. Ben - Helena, dr. van W. Krei Gelder, 47 j. - Ch. S. Keers, 75 en Th. M. Beukm Gemeente Kaarden, a Andiièlte Sleffens. 'jacchui Cor- je l'ujjk Kdr. van Bommel. Gemeente Blaricum. Hendi ra» Cornelia Bakker en i Kujjler, echig. van Gemeente N'ijkerk. ouwn: Jan Klarenbeek en Geeilie Schuuring. Jan Kamp Hendrik Macl Hendrik S I. Jacol Aarije van Vanev z. - Hendriks Hjjwrg Hcijenberg, geb. Kramer, z eo Aaltje van der a Bertha Hoogeveen. ert van de Poll en m'l Bosch, geb. Haverkamp, egat.d. - Maria Petertje van 'I t. - Willcmpje Adverfentiën. AMSTERDAM, NIJMEGEN, AMERSFOORT, Muurhuizen B. 20t>, belasten zich met den in- en verkoop van fondsen, het incasseeren en disconteeren van wissels, koopen en verkoopen coupons, bui- lenlandsche wissels, vreemd bankpapier en muntspeciën, nemen gelden ft déposito, verleenen handelscrcdieten en openen rekening-courant niet renteberekening, sluiten prolongaliën, verschalen gelegenheid tot het ln bewaring geven van waar den ln de safekastjes hnnner gepantserde brand- en lnbraak- vrlje kast, waarvoor nadere con dities te hnnnen kantore ver krijgbaar. de le. le reg 6 Aug haling worde 5e, 6e zelfde i. September tot 3 October e.k. De miliciens der lichting 1898 van de 9e en 10e compagnie van boven gemeld korps zullen tot gemelde oeieningen worden opgeroepen resp. van 14 Juni tot 14 Juli en 9 Augustus tot 8 Sep tember. Dikke en PR0BSTEJER HAVER, Zomergarst, Boekweit. Pijn en grof Graszaad. Klaverzaad, Seradella en Spnrriezaad. Tot de meest concurreerende prijzen bij i. Stoeker, Hof, Amersfoort. Knolsand te koop gevraagd. Langestraat, Amersfoort Hoek Zevenhuizen. Ontvangen de nieuwe Groote keuze en goedkoope prijzen in DAMES BLOUSES, ROKKEN, Huishoud en Fantasie SCHORTEN, CÓRSETS, KOUSEN en SOKKEN, Glacé en Stof HANDSCHOENEN. DAMES STR1KS REGATS, LAVALIERES, BOORDEN MANCHETTEN, Heeren Artikelen, OVERHEMDEN, FRONTS, DASSEN, enz. Alle soorten KINDER BOEZELAARS, BLOUSENJÜRKJES, MANTELTJES, CAPEL1NES, BARETS, HOEDJES, groote sorteering Jongens Blouson, Broekjes, Matrozenkragen, om. enz. Soliede Goederen. Uiterst lage prijzen. Zichtzending op aanvrage. Tapijt 4 Beddenmagazijn. hm Behangerij Stoffeerderij. Groote keuze in de nieuwste dessins ia tin Tapistry, Brussels, Axminster, lo» Ve'vet, Vili, Jacquard, Koehaar en Cocos. linoleum, Vloerzeilen en Loopers. Karpetten: ^oehaar, Jacquard, Tapistry, Axminster, Naturel- en Uni Karpetten in iedere gewenschte maat. Hour- on Hangmatten on Fantaisie kleedjes. Tofoltlflóflon Flanellen, wasehechte Linnen, Cht L dJfin.lt, AAR 11 Fantaisie, Velvet en Peluche. Vitrage en afgepaste Gordijuen. Alle kleuren Franje Embrasses. Houten, plaat- en gewone ijzeren Ledekanten. Matrassen Bedden ENGELSCHE LEDEKANTEN en bijpassende Spiraalmatrassen. BchangNelpaplert'u eu Beliaiigsflllun<>UN. Aanbevelend, Gebrs. HAMERS. Nederlandsche Maatschappij VAN TE TIEL. Agent II. R. STRl'VIl, ('andldaat-Kotarla te Amersfoort Weveraalngcl 15. Ten kantore van HAMERS O", te Amersfoort, Koningstraat bij het plantsoen, D 35, wordt gezorgd voor liet aankoopen en verkoopen van Effecten, de uitbetaling van Coupons, het aan nemen en uitgeven van gelden in prolongatie enz. Plaatselijke Berichten. (Amersfoort. Op de gebruikelijke wjize werd Zondag het patroonsfeest .Sint Joris" gevierd door de leden van den Ameraioortschen R. K. u hebben, dat in de bijdrage gebonden was, ook wanneer de school op eenvoudiger voet werd ingericht. De motie werd ten slotte verworpen met op twee na algemeene stemmen, waarna met alge- meene stemmen overeenkomstig het prae-advies besloten werd. De heer Croockewil meende als bestuurslid van de vereeoiging, d' stelt de amba deelneming a ontbouden. De jaarwedde van T. van Noubuys en van der Harst die drie dienstjaren hebben bereikt, werden met f 50 verhoogd en op I 650 gebracht. lager onderwjjs om aan l toe te voegen tot het het toezicht op bel kind van den landbouwer A. S„ alhier, in een onbewaakt oogenblik te water. Toen men bet miste werd er gezocht en vond men het nabjj de woning levenloos in een sloot liggen. Ed». Onder deze gemeente heeft Zondagnacht een bosebbrand gewoed. Maandagmorgen om twaalf nor was men bet vuur meesier. De brand woedde voorbjj de Deeler heide, dus op aan- merkelyken afstand van de grens der gemeente Arnhem. Bijzonderheden omtrent de schade zijn niet bekend. KERKNIEUWS - Z. D. H. de Aartsbisschop van Dtrecht heelt benoemd lot pastoor te Lichtenvoorde den Welecrw. heer P. J. van ten Bergh. te 11 uur in het hotel „Schwemmkr" publiek aanbesteden Het bonwen van een IJZERMAGAZIJN aan de groote St- Janstraat aldaar. Het bestek en teekening liggen van Zaterdag 5 Mei e.k. af in voornoemd hotel ter inzage en zijn van dien datum af a f0.75 per stel verkrijgbaar ten kan tore van den voornoemden architect Aanwijzing zal worden gehouden op Vrijdag II Mei e.k. 's morgens te 11 uur aan het perceel.

De Eembode | 1900 | | pagina 4