DEEEMBODE. De Boerenhofstede flik, Vitrages enz. GebPo Hamers. GOEDKOOPST MAGAZIJN JÜIVERSMAGAZM It ruidenierswinkel", DURANT. ïlanke Rijst, IIMMEL, Reuver, ?s Gesloten. seling- Brandverzekering' wegens verbouwing. I- »»o T. Ctlis en G. »i a Catharina Tuin, IS j. AGENDA den Ameref. B K Volksbond 8 Juoi len 13 ure contributie; ten vergadering voor de schilders: ten 13' -gadering voor de timmerlieden ran SL dee namiddags len 3'. uur vergade- or de tooneelisten. ag 8 Juni "s namiddags ten 13' me ver g voor het Oodersleuningsfonde. H.illjiar- He Notaris C. A. ran Blam te Amersfoort, is voornemens op Vrijdag 27 Juni 1902, des middags ten 12 ure, in het koffiehuis .het Vai.kje" te Amers foort, in het openbaar te verkoopen Under LEUSDEN en WOUDENBERG. „de Kromme Star". Manufacturen, Garen en Band, Modeartikelen en gemaakte Goederen. KROM ME STRAAT 4, bij de Lang estraat. fV KXTKA VOORDKELIOK A A fi II1 K I W O, van uitsluitend soliede eigengemaakte Goederen, naar de beste modellen. Bij voegsel. Flinke zware Vrouwenhemden. Zaterdag 7 Juni 1902. Het ijsfeesl op den Uollart. Den 1 Januari 1759 zou voor de be woners van Emden aan de Noordzee, cene ware feestdag zijn. De Dollar'-, de brcede zeeboezem aan de monding van de Ems, was dien winter, wat maar zelden plaats heeft met een spiegelglad de ijsvlakte bedekt, en jong en oud, arm en rijk, zouden na den middag- dienst in de kerk van het ijsvermaak gaan genieten. Het was prachtig helder weer, en om vier uur bewoog zich op den Dollar! ecne ontelbare menschen- menigle op schaatsen en in sleden, en op de hooge dijken langs den kant ston den honderden toeschouwers, te oud om aan de pret mee te doen, of wel onbe kend met de edele kunst van schaatsen rijden, het bont gewemel op het ijs aan Ie zien. Een oude zeerob, met zijn Hollandsch tabakspijpje in den mond, stond mede op den dijk onder de toeschouwers, blauwe rookwolkjes in de lucht blazend en zich vermakend met het kijken naar de golvende menigte op liet ijs. De zon neigde reeds ten ondergang, toen een jonkman op den ouden schip per toetrad en, den hoed afnemend, te gen hem zei „Goeden middag, kapitein Andresseti. 't Is er vannaag plezierig op den Dol lar), zooals ik het van mijn teven nog niet heb gezien." De kapitein zag den jongen man met een koelen blik aan en beantwoordde zijn groet met een overstaanbaar ge- „Je bent nog altijd boos op me, ka pitein, vervolgde de jonkman „ik zou anders graag in goede buurtschap met u leven. Ik ben immer onschuldig aan hetgeen gebeurd is, en 'l zou mij aan genaam zijn, als ik het veranderen kon." De zeeman trok haastig aan zijn pijp. „Dat heb je me al meer gezegd. Erik Gorlinga, daar geef ik niets om." „Toch kan je me gelooven, kapitein, ik meen het eerlijk." „Zwijg jongen," riep thans de kapitein driftig uit. .Zulke praatjes had je vader ook altijd in den mond, toen ik hem nog mijn vriend waande. Toen mijn schip voor Crisliaansand verongelukte, toen ik ziek werd en toen mijn vrouw stierf, stond mijn vriend Corlinga mij met raad en daad bij, en nooit bleef zijn geldbuidel voor mij gesloten, als ik borgen moest. Maar toen ik weer op zee was, vorderde je vader mijn schuld in, en toen ik thuis kwant was mijn huis, dat mijn grootouders al bewoon den, gerechtelijk verkocht en mijneenig kind van haar vaderlijk erfdeel beroofd. God stond ons echter bij, zoodat wij geen gebrek behoefden te lijden, maar de vriendschap met de Gorling's was voor goed gedaan, en ofschoon je va der al lang in 't graf ligt, kan ik hem zijn valschheid en woeker nog niet ver- .Waarom vertel je me dat alles op nieuw, kapiten Andrcsen vroeg Erik ..Kan ik er iets aan doen? Ik was toen op zee, en toen ik terugkeerde, vonrt ik mijn vader stervende in het huis, dat eens het uwe was. Hij is ook niet zonder berouw gestorven, kapitein. In zijn laalste uur betreurde hij nog de verloren vriendschap, hij dacht ook aan uw dochter en zon op middelen om het gebeurde weer goed te maken." De kapitein staarde Erik somber aan. „Ik meen je bedoelingen te ratten," sprak hij. „maar zwijg daarover. I(e Andrcsens en de Gorlinga's zijn voor altijd van elkaar vervreemd." „Wees niet onrechtvaardig, kapitein," smeekte Erik. .Ik houd van uw dochter Maric, en ik weet. dal ik tiaar ook niet onverschillig ben. Maar evenals ik. eer biedigt zij uw vaderlijk gezag, en eerst, wanneer gij ons uw zegen gegeven hebt, wil zij voor God en de mensrhen mijn verloofde worden. Maria is thans met tante Hamia op liet ijs en u begrijpt, dat ik ook niet hier zou staan, als ze mij veroorloofd had haar te vergezellen. Nn weet gij alles kapitein." .Gij kent mijn wil. Erik, en die is even vast als het ijs op den Dollart," antwoordde de kapitein. „Ga. Marie kan nooit de uwe worden." Een dof gcdruisch klonk op eens door de lucht. Langs het strand steunde en zuchtte tiet. en een windstoot joeg de verdorde bladeren op. .Denk aan het welzijn van uw kind riep Erik. .Waarom offert gij het ge luk van twee ineeschen op aan uw haat jegens een doodc Erik wilde nog verder spreken, maar opnieuw klonk datzelfde dof gedruiseh loch was alles in 't rond vredig en stil, en de ondergaande zon zond tol af scheidsgroet haar purperen stralen als louter goud en bloed over hel onafzien bare ijsvlak. De kapitein had eenige schreden voor waarts gedaan naar hel slrand. Plotse ling veranderden zijn trekken en namen deze een angstige uitdrukking aan. Hij nam de pijp uit den mond en staarde sprakeloos naar de mcnschcnzee in ile verte. Opeens richtte zijn krachtige gestalte zich hoog op, en op hel ijsvlak wijzend, riep hij met forsche stem, die door alle omstanders op den dijk ge hoord werd: .Hemel! het ijs breekt af! Allen zijn verloren Als een loopend vuur verbeidde zich dat gerucht onder den toeschouwers aan den oevereen vreesclijke schrik maakt zich van iedereen meester bloed verwanten of vrienden op het ijs. Het kraken en knarsen van het ijs langs den oever werd steeds luiderhier en daar ontstonden scheuren, waardoor het wa ter opborrelde. Door den opkomenden vloed werd het ijsveld opgeheven en ird. zich op den Dollarl bewoog, was geen andere red ding meer mogelijk dan dat zij zich haastig near den oever spoedde. Op enkele plaatsen was het ijsveld al van den oever losgemaakl, nog wei nige minuten, en het zou wegdrijven naar den oceaan om door de aanrol lende golven in duizend stukken gebro ken Ie worden. Er was geen middel om de schaatsenrijders te waarschuwen op don dijk schreeuwde men en wuifde met doeken, maar 't werd niet opge merkt, of de weinigen, die het opmerk ten, beschouwden liet als een toeken van begroeting. Kapitein Amirescn, de stoere man, in gevaren vergrijsd, stond handen wringend aan den oever. Zijn eenig kind. de vreugde en de troost van zijn ouderdom, bevond zich onder de me nigte. Opeens voelde hij zich bij den arm grijpen, en Erik Goringa stond voor hum, kalm, maar bleek. .Daar is zij!lied haar! O, wat heb ik gezegd kermde de „God heeft mij een gedachte ingege ven," antwoordde Erik, ik zal allen red den. Kapitein Andresen, misschien kan ik goed maken, wat mijn vader u mis daan heeft." Hij snelde weg, naar zijn huis, dat op nauwlijks honderd schreden afstands lag. Weinige minuten later steeg een donkere rookwolk uit de schuur op, spoedig door een helle vlam gevolgd, en een oogwenk later stond het ganschc gebouw, uiet stroo en koren gevuld, in laaien gloed. Het vuur kroop langs de daken, cn weldra was de gansche hoeve van Erik een machtige vuurzee, die bloedig alstak tegen den duisteren avondhemel. Het ijs kraakte en werkte nog, maar zij, die zich op den Dollart bevonden, zagen van verre den vreeselijken brand. Door den verre afstand konden zij niet vermoeden waar liet wasvelen meen den dat Embden zelf in den brand stond. De heldhaftige daad van Erik, de eeni ge, die redding kon brengen, miste haar doel niet. Uil nieuwsgierigheid, meer nog uit bezorgdheid, spoeden de schaatsenrijders zich haastig naar den dijk, om te zien waar de brand was en om zoo noodig de behulpzame hand te bieden. Eerst aan den oever bemerkten zij het gevaar dat hen dreigde, doch hun werd door de lieden op den dijk den weg gewezen ont over de nog wei nige vaste plekken aan wal te komen. Met open armen werden zij ontvan gen tranen van vreugde werden ver goten maar ieder oogenblik groeide het gevaar aan. Nog op twee plaatsen slechts vormde liet ijs een smalle brug naar liet slrand, en nauwelijks waren de laatsten er overheen, of met een Prachtige Lectuur voor de Huiskamer levert het Katho lieke 66 canl par kwartaal.par poatBOcint. Etnim 60 VERHALEN n het Hoofdverhaal alleen den i waard is en tal van Allerlei. Ige wenken, Raadsels, Logo- en, enz. enz. len abonneert zich bij alle Boekhan- Jaren of bij den Uitgever P. STOK VIS- CATERREUS, 's-Bosch. liming een groote partij l 'arte Bevertien Broeken an f 3.50 voor f 2.50. 3.00 - 2.00. - 2.50 - 1.50. RAMSELAAR. eartikeleo wordt GEWAARBORGD. I» -STIJFSEL. Oct. p. pond BRUINE BOONEN 10 kop CAPUC1JNERS 9 GROENE ERWTEN 10% WITTE BOONEN 8 ZOUT3. SODA2 GROENE ZEEP .9 pond P0EDERZEEP(PIeines)5ct. p. pakje STROOP 8 pond RAAPOLIE 30 kan PATENTOLIE 32 KAARSEN. 19 pak SAGO 12 rol VERLAGING 'AN o— n thans 9'|., en 8'|, gulden. AMERSFOORT. Amersfoortsche Wielrijschool. Oudste Rijwielhandel, Langstraat. Reparatie-, Nikkel- en Emailleer-inrichting. Groote sorteering Onderdooien. Nederlandsche Maatschappij VAM TE TIEL. Agent H. B. 8TBÜVE, Candldaat-Notaria Ie Amersfoort Weveraalngel 15. Alle goederen worden zeer goedkoop opgeruimd. AANBEVELEND,

De Eembode | 1902 | | pagina 3