Katholiek Nieuws- en Advertentieblad J. Ger. Kleber. No. 16. Zaterdag 15 Juli 1905. Negentiende Jaargang. DE EEMBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist Verschijnt eiken ZATERDAG. Abonnomentsprtje par drie maanden Franco per post Afzonderlijke nummers 10,40. f 0,05. Bureau Br eedestraat 18, Amersfoort. Uitgave van de Vereenfging De Eembode Prijs dar AdverteatUai Van 1 tot 6 regels10.30 Voor iederen regel meer10.05 BIJ dit Dimmer behoort eec Bijvoegsel. Herstemming Gemeenteraad. De kiezers in district 1 worden nog maals ter slembus geroepen om bij herstemming uit te maken, of de heer J. Ger. Kleber, aftredend lid, dan wel de heer J. C. Rolandus Hagedoorn als lid ran den Gemeenteraad zal zitting nemen. Wjj meenen echter dat een verdere aanbeveling van den heer J. Ger. Kleber vrijwel overbodig mag heeten. Immers dat de heer Kleber een uitnemend raadslid is, is een waarheid, die ieder ingezetene weten kan. Als hier dan ook partijhaat der vrijmetselarij ware achter wege gebleven, dan zou de heer Kleber stellig reeds zonder stemming gekozen zijn geweest. Kiezers, de strijd wordt u derhalve door de vrijmetselarij opgedrongen, i juist daarom tot den laatsten man ter stembus getogen en Woensdag 10 Juli aanslaande als één man gestemd op den heer Katholieke Sociale Actie. Zondag 1.1. vergaderde te Ulrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen voor de laatste maal het Stichtings-comité van de Katholieke Sociale Actie. Vastgesteld werd een reglement, waarbij bepaald werd, dat het beheer van hel Stichtingsfonds zou komen bij de Centrale vergadering der Diocesane Voorzitters, Secretarissen en Adviseurs, terwijl nauwkeurig werd vastgesteld waarvoor het fonds in de toekomst gebruikt mag worden. Op deze Statuten zal de Koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Door den Penningmeester en den Secretaris werd verslag uitgebracht over de daden van het Stichtingscomit.-. Stippen wij hieruit slechts aan, dat het Stichtingsfonds bestaat uit bijna f 25.000, waarvan echter reeds aan stichtings- kosten een vrij groot bedrag is uitge geven of weldra zal worden uitgegeven. Voorts bleken er door het Stichtings- comité te zyn opgericht 49 Plaatse lijke Comités, en welIn 't Aartsbisdom Utrecht 10, in 't Bisdom Haarlem 13, in 't Bisdom 's Hertogenboscli 16, in 't Bisdom Roermond 6, en in 't Bisdom Breda 4, waarvan het gezamenlijk aantal aangesloten leden thans reeds bedraagt ruim 40.000. Besloten werd deze verslagen in exten.io te pubiiceeren in het later eventueel uit te geven .Jaarboek van de Katholieke Sociale Actie." In welgekozen bewoordingen dankte de Voorzitter Jlir. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer de leden van het Stichtings- comité voor het vele werk door hen in betrekkelijk korten tijd verricht. Nadat nog een der leden een warm woord van dank en hulde had gesproken tot den Voorzitter en Secretaris, werd het Stichtingscomité ontbonden verklaard, en de vergadering gesloten. Centrals Vergadering. Na een kwartier pauze kwamen daarop de Voorzitters, Secretarissen en Adviseurs der Diocesane Coroité's voor het eerst in Centrale Vergadering bijeen. Met de leiding der vergadering werd belast de afgetreden Voorzitter van het Stichtingscomité, die je aanwezigen een hartelijk welkom toeriep en met nadruk wees op 't groote gewicht dezer eerste bijeenkomst, een gewicht.dat des te zwaarder uitkwam door de jongste Encycliek van Z. H. Paus Pius X. Allereerst werd overgegaan tot de benoeming van den Algemeenen Secre taris, die tevens belast is met de inrich ting eu directie van het op te richten Centraal Bureau. Besloten werd omtrent deze benoeming aan de aanwezigen geheimhouding op te leggen, uit eerbied jegens het door luchtig Episcopaat, aan welks goedkeuring volgens de Statuten deze benoeming onderworpen moet worden. Vastgesteld werd, dat het Bureau aanvankelijk zou bestaan uitden Secre taris-Directeur, een adjunct-secretaris, die Mr. iu de Rechten en liefst ook Dr. in de Staatswetenschappen moet zjjn, bovendien twee ambtenaren, waar van de een bij voorkeur uit den kring der journalisten, de andere uit dien der arbeiders moest voorkomen en ten slotte n klerk. De berekening was, dat voor de werk zaamheid van een aldus samengesteld bureau, voor salarissen, kantoorbehoeften, en licht, aankoop van boeken en tijdschriften, drukwerken, porto's enz. enz. jaarlijks benoodigd zou zyn een som van minstens f9000. Met klem werd er dan ook op gewezen, dat de taak der Diocesane en Plaatselijke co- mite's thans vóór alles is het aanwerven van donateurs en beschcrmhccren, opdat zoo spoedig mogelijk dit jaarlijks inkomen verzekerd zou zijn. Dat, zelfs wanneer met een uitgave van f9000 per jaar wordt aangevangen, wij nog slechts op zeer bescheiden schaal beginnen, blykt te dui delijker, wanneer men bedenkt, dat de Duitsrhe t'olkaverein beschikt over een jaarlijks inkomen van ruim f250.000. Aan den benoemden secretaris werden de noodige credieten toegestaan, om, zoodra zijn benoeming door het Door luchtig Episcopaat zou zijn bekrachtigd, te kunnen overgaan tot het huren van een geschikt huis, waarin het Centraal Burenu zal gevestigd worden, het meu- bileeren van dat Bureau, de aanschaffing van kantoorboeken, den aankoop van de meest noodige boeken, om met de op richting van de Centrale Bibliotheek een aanvang te maken, enz. Overeenkomstig de Statuten werd den benoemden Secretaris opgedragen aan hel Doorluchtig Episcopaat eirbiedig Ie verzoeken den Algemeenen Adviseur te willen benoemen. Hierna werd de vergadering door den Voorzitter gesloten met het uitspreken van den wensch, dat de eerstvolgende vergadering mocht plaats hebben in September, in het alsdan op plechtige wijze Ie openen Centraal Bureau van de Katholieke Sociale Actie in Nederland. BUITENLAND. Gelukkigis eindeljjklusschen Frankrijken Duitschland overeenstemming verkregen in de Marokko-quaestie. Na langdurige onderhandelingen zijn by een onderhoud, dat Rouvier en Radolin hebben gehad, de laatste moeilijkheid uit den weg geruimd. Maandag deelde Rouvier in de Kanier de nota mede, waardoor de goede ver houding lusschen beide landen ten op zichte van Marokko hersteld is. 7.\\ was vrij kort en bepaalde zich lol algemeen heden. Fr.inkryk stemt toe in de confe rentie inaar tevens worden de Fransche belangen gewaarborgd. in liet Eiigeliche Hoogerhuis diende Lord Weinyss Maandag een inotie in, behelzende, dat het gevaarlijk zou xjjn, enkel op de vloot te vertrouwen voor 's lands verdediging, zoodat een goede legermacht onderhouden moest worden orn een inval te beletten, Lord Roberts zeide, dat liet leger even ongeschikt en onvoorbereid voor een oorlog was als in 1900. Landsdowne betoogde, dat de regeeriug de marine- kwestie voorop liet gaan, want als En geland de heerschappij ter zee verloor, zou hot een veel grootere militaire macht op het vasteland tegenover zich hebben. De regeering beschouwde de krijgsmacht te land als een aanvulling van de zee macht. VVy hebben een sterk leger noodig om buitenlands op te treden de overige krijgsmacht moet goed geor ganiseerd worden ter verdediging van het land. De motie, waarmede de re geering zicli vereenigde, werd aange nomen. Het scliynl, dat men ook in Oosten rijk Hongarije begint in te zien, dat de Katholieken zicli bchooren te organi seeron. Naar gemeld wordt, heelt onder voorzitterschap van graal Ernst Sylva Tarouca zich een organisatie van ka tholieke mannen gevormd, die zich ten doel stelt om tegen den herfst de voor naamste Katholieken van geheel Oosten rijk, zonder onderscheid van pertij, te vereenigen, tot een grooten nict-politieken bond op katholieken en dynastieken grondslag. De H. Vader heeft de organisatie met het oog op haar doel, den Apostotischen zegen gegeven. Het Russische eiland Sachalin is door de Japanners bezet. Lincvitsj meldde 8 dezer Op 7 dezer hebben de Japanners de stad Korsakofsk op het eiland Sachalin bezet. Cen volgenden dag om 8 uur 's morgens verschenen twee torpedo booten in de Aniwabaaideze openden het vuur op de stelling van Soloviöf. Een afdeeling uit Korsakoftk verliet de stelling en begon in noordelijke richting terug te trekken. De Japansche cavallerie bezette daarop Soloviöt. De Japanners ontscheepten infanterie, cavallerie en artillerie by Korsakofsk. Dit eiland Sachalin wordt hoofdzake lijk bewoond door Russische gedepor teerden met hunne bewakers en eenige duizenden, aan den Japaoschen stam verwante, inwoners. Het is zeer geschikt kolonisatie, terwjjl de vischvangst op de kusten veel opbrengt. Uit Yokohama werd 8 dezer geseind, dat Baron Komoera en de andere 'redesgemachtigden dien dag naar Amerika waren vertrokken aan boord de stoomboot Minnesota. 7.ij werden met geestdrift uitgeleid. Te Tokio deden het lid van het college van de „oudste staatslieden" Cabina, ministers, admi raals en generaals tien uitgeleide. Eene reusachtige menigte riep .banzai!" Koinoera bezit het volle vertrouwen van de natie, die zich verheugt over liet vooruitzicht van den vrede. Wel een bewjjs, dat men in Japan evenzeer vurig naar vrede verlangt. Uit Tokio komt over de krijgsver richtingen in Mandsjoerije, het korte bericht, dat nu en dan botsingen lus schen de patrouilles ter weerszijden van den spoorweg, en op den weg Fengh- wan-Kaijucn plaats hebben, en dat de Russen langzamerhand naar het noorden opgedrongen worden. Het drama van de Potemkin is ten slotte voor beide partyen nog bly ge ëindigd de Russische marine heeft het schip in ongeschonden staat terug ge kregen en de muiters zyn op Roemeensch gebied aan land gegaan met de toe zegging, dat zjj niet zullen worden uit geleverd. Volgens de inlichtingen, die het Ber liner Tageblalt ontving van een zjjner correspondenten, was de muilery op de Potemkin sinds lang voorbereid. Sebss- topol is de zetel van het Zuid-Russische revolutionnaire comité, dat voor l'/s jaar onder Plehwe werd opgeheven en welks leden naar Siberië verbannen werden. Onder het bestuur van prins Swiatopolk-Miski mocht het terugkeeren en toen vatte het zyn taak met ver nieuwden (jver op. Het kwam zoover, dat gevallen, dat marine-oftlcieren aan de manschappen revolutionnaire geschrif ten voorlazen, alles behalve tot de zeld zaamheden behoorden. Over deze onhoud bare toestanden werd destyds uitvoerig aan den minister gerapporteerd, maar deze liet de zaak op haar beloop, omdat een onderzoek te veel opzien gebaard en kwaad bloed zou hebben gezet. Van daar, dat op de „Potemkin" drie machi- FEUILLETON. In dei sneeuwstorm 3) De oiitaionarls bleet nog wal, troostte de aeblerbljjrendeo, zegende het ontstelde liebssm en begaf zich vastberaden op den tarogweg. Vader, smeekte de ondste zoon ven den gestorvene, Inister naar het woord ven den stervenden roodhuid eo blijf vso nacht io onzen Ik moet weg, antwoordde vader Reni. Zwarthaar roept om baar vader eo wil oiet •larven zonder hem. Mag ik baar hnlpeloos heen laten gaan? Zie, vader, boe de vlokken dichter eo diebter vallen de atorm komt van de bergen, bij zal o inhalen. O. vader, blflfl Vader Rent rnkte xicb loe en flide met raesche schredeo naar den oeverrand, gevolgd door zjjn indianen, die bem smeekten ie blj)renwent de eerste builende vlagen van aen vreeaelgknn sneeuwstorm voerden bruisend over het meer. Stil, kinderen, bet moet zoo zj)0. Mjjn plicht roept mg. God zal mg beschermen. De bonden huilden. Sarabo, dn bandhond, een sterk, prachtig dier, spitete de ooren els neer eeo verwgderd geloid Inisterend, en zag met sgn verstandige oogen vragend naar sgo meealer op. Vader Rent zond de bezorgde Indianen weg, die met geweld bem wilden vergezellen. De zweetten klapten; pyirael vloog de slede over de gladde vlakteen was na weinige oogenbtikken in den dichten slnier der nederdwsrrelende vlokken verdweneo. Maoschakieta lag ziek, zwaarziek opz(jnbedje. Gegoetsah zat nog alljji snorrend bij hel haardvuur en bield haar knokige, gele handen boven dn vlam. komen? vroeg Manechakieta. Hjj bad aren lang io eeo zware koorat gelegen en in zjjn droom angstig gesteund en rreemde dingen gezegd. De oude meende, dat hjj oog yide en scbndde het grijze hoofd. Gegosaaah. herhaalde de knaap, wanneer zal vader Rent komen? - Scha, acha, antwoordde de oude, vader Rent zet vandaag niet komen. Gegoeaaab zegt, hg komt niet. Grootmoedertje, waarom niel? De atorm ia toornig, hjj geeselt zyn honden, de snelle winden. Hoort gj) ze huilen? Maar dn awartrok ia wye, bjj wacht tot morgeo. Doch Manechakieta moet niet eprekeo, meer altpeo, voegde zjj er, kort afbrekend bjj. De knaap werd alil. Het kleine stamhoofd slaapt, mompelde de onde nt eene poos, bet ia goed. Zjj stood op en ging naar boiteo. Nanweljjks waa Gegosaaah weg ol de koatp rtcbtle zich op en Inlaterde, aogelig voorovergebogen, Id den slormachtlgea avond, of bjj niat bat geklingel van bet naderend geapao ot het kraken van sneeuw schoenen op de jjtige vlakte boorde. Vermoeid took hg langzamerhand op xjjn leger nedsr eo viel lo eeo lichten alnlmer, wnernit hjj echter gewekt werd door het woeden van den atorm, blies met akelig gefluit door alle reten eo ntden. Gehuil, hoongelach, raten, angslgeschrei al deze geluiden klonken la samen en vormden winleralorm. Ademloos, met kloppend, koorlaig jagende pols, loiaterde de knaap; een on verklaarbare angat en beklemming had hem overmeesterd. Daar op eens hoort dat wee Sarabo, bet sterke, zware geblal van den Eskimohond. Uit honderd andere erkende Maoschakieta de de stem van Z(jo lieveling. In da hoogste opga- wondenheia spande de knaep zijn scherp gehoor tot het oitersle, om nog eens bet geluid te vernemen, dat hoop en vrees legaljjk gewekt bad. Hoor! al weer maar nu ging het geblal over ia een langgerekt, klagend gelioil en gejank dal, steeds meer wegeterveud, io de verte scheen Ie rerdwjjnen. Om hemels wil, wal beteekent dat? Waarom kwam bet gelnid niet nader, waarom klonk het zoo klagend ale in doods nood? Was vader Bené in gevaar? Met cen angstkreet sprong de kneep van zyn bed en wilde naar buiten, om het gevaar bekend te maken, de mennen tot redding te roepen. Daar overviel bem eeo dnizeliog en bewusteloos zeeg bg naast zg'n bed neder. Uren verliepen, langzamerhand bedaarde de storm. Hoog aan den hemel joegen de wolken nog voort. Achter de bergen kwam de maan op. Het werd middernacht. Hel silveren licht een bet vreedzame nachtgesternte speelde langs de Ukken en twygen van de met j|a bed'kta honderdjarige dennen. Uit de verte klonk het blaflend gehuil der wolven en van het meer het geheimzinnig kraken vin het y<. Wal was daar. niet ver van den oever op de helder verlichte vlakte? Eee grafheuvel scheen het te zjjn. Eo uit de omhulling aleekl hier een arm daarnaast uitgestrekt houdt aen kolossale sterke bond de wschl eo apilat luisterend de ooraa naar het woud, waaruit hel gehuil der wolven zich laat hoorec. Hoelang Manechakieta bewusteloos gelegen had, wtit hy Dial. Maar toen hy zyn oogen opsloeg, bevond hy zich in zyn bed in het helder verlichle kamertje. De halt vtrbriuda dennenblokken ran hat haardvuur waren ineen gestort, een breede vlam sloeg omhoog en liet vooral een slanke, hoogs prieatergeslalle met eeo schoon gevormd, van lange lokken omgeven voor hoofd,die aan oen rand van het bed koielde en bad. Juist hief hg hst gelaat omboog eo Man- schakleta slaakte een vreugdekreet, want het waa niemand enders dan vader Reoé, met zyn bleek schoon gelest en zijn groole donkere oogen, die met een uitdrukking ven onuit sprekelijke goedheid en liefde op den koaep Liere veder, wanneer zjjt gy gekomen? riep de knaap jubelend uit en atrekte zjjoe nog van koorts bevanda armen uit. Op dit oogenblik ging da vlam io den baard uit en de gestalte verdween wet eeo laatst vriendelijk knikken. Was bet een droomgesiohl geweest, waa hel werketykhaid? Manechakieta wiat hal zeil niet. Verwonderd wreel by z||n oogen en staarde naar alle keoteo In de half donkere ruimte rond. Nergens eeo spoor raa vader Rané. Waak of droom ik vroeg de knaap tich eel ven of. Hy waa btykbaar wakker, want hy hoorde bal tan dan wind, dia nog aacht door denrao ao vaoslara blies; hy tag, telkeoa ala de vlam zich weer verhiel, duideiyk het kleiae kraiibeeld een deo wand, dal vader René gesneden had, da drte gekleurde heiligeapreoteo, die daar reu oudsher gehangen htddeo, hel lage voetbankje met het ottervel, waarop hg pleegde Ie ittten, en de mokassin', die by hel vuur hingen Ie drogen. Terwfll hy zich varwooderde en de gedachten hem verwerd door het hoofd gingen, sonk hy van zwakte oogemerkl op zyn legerstede neer en Bluimerde opnieuw In, om eerst weer te ontwaken, toen d« bloedroods straal dar winter zon door het kleine veneter scheen en van buiten het geluid van balfgedempte stemmen in zyn ooreo drong. Duidstyk boorde hy tustcheo da ruwe keel klanken van zyn etamgeoooteo de zachtere geluiden van een Europeaan. Hal waa echter niat de slem van vader Rent. HQ zou se nooit weer hooreo. Mnnschskieta kon niet verstaan, wal er gelegd werd en voelde zich Ie zwak om op te staao. En bel wae meer goed ook, want anders had de alag, die hem wsohlte.ht» plotseling en mfeachleo doodetyk getroffen. Wordt utrvolgd)

De Eembode | 1905 | | pagina 1