DE EEMBODE. HOOIGRAS ieblad. No. 10. Zatt DEI De Notaris A. N J. V08 te Amersfoort, zal op V HIJ»AU 13* JUNI 1900, des middags 12 her Hotel ,de Vercui.de Zwaan" Utrechtscheslraat te Amersfoort, A. In bet Twintigste Jaargang. 8 perceeleu !IDE BIJVOEGSEL. Zaterdag 2 Juni 1906. Algemeene Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Maandagmiddag jl. hield de boven genoemde Bond haar jaarlykschc ver gadering in „liet Kasteel van Antwer pen" te Utrecht. De voorzitter, mr. L). A. P. N. Kooien, opende de vergadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom, en wierp in zijn openingsrede een terug blik op de verkiezingen in 1905, die voor ons een grootc teleurstelling brachten. Naar zijne meening is de toen geleden nederlaag niet toe te schrijven aan eigen schuld. Aan ons, Katholieken, is die niet te wijten geweest. Aan de eenheid onder ons ontbrak niets. De verdeeldheid onder de Auti-revo- lutionnairen heeft ongetwijfeld schuld aan de nederlaag. Iedere fractie onder die partij was begeerig naar Kamerzetels en daardoor is, om slechts een district te noemen, Kampen verloren gegaan. Daar bij kwam nog de actie tegen Dr. Kuyper. Vooral is van dezen laatste nog altijd niet vergeten, dat hij de man is van 1886, die toen met zijne volgelingen uil het partijverhond is getreden. Spr. meende dan ook, dat de nederlaag voor een groot deel is toe te schrijven aan de houding der Christelijk-hislorischcn. De doleantie zal steeds een hinderpaal blijven voor hartelijke samenwerking. Bij dit alles kwam nog de ommekeer der kleurlooze kiezers, die, doordat zij waren bang gemaakt voor het tarief, naar links overliepen. En ten slotte hielpen mee de groote liberale stokpaardjeshet openbaar onderwijs en de vrijhandel. Spreker was van meening, dat wij vooreerst niet zullen le staan komen vóór een Kamerverkiezing, liet Ministerie zal ruim gebruik maken van zijn be noemingsrecht en zich verder bewegen in neutrale zóne. Eerst bij de behandeling der quaestie van de Grondwetsherziening zal er een zuivere strijd om beginselen te wachten zijn. Na er op gewezen te hebben, dat weder vier centrale kiesvereenigingen zich sedert de vorige vergadering bij den Bond hebben aangesloten, nl. Delft, Katwijk, Den Helder en Gulpen, noemde spr. liet een verblijdend teeken, dat zoovele vereenigingen gebruik hebben gemaakt van haar recht, volgens art. 12 der statuten, om voorstellen voor deze vergadering in te dienen. Dit is toe le juichen. Hieruit blijkt o. a. het besef, dat wij inderdaad een politieke partij vormen, die recht op haar doel afgaat. Na deze openingsrede, werd door den secretaris, baron van Lams- weerde, liet jaarverslag uitgebracht. Daaruit vernam men, dat verschil lende stukken waren ingekomen. Ver dei bleek er uit, dat van de 85 R. K. Kiesvereenigingen in Nederland 68 zijn aangesloten. Van de 17 overige zijn er 11 gevestigd in Noord-Brabant. Dit is te verklaren uit het feit, dat Breda en enkele andere zich niet willen aansluiten, mits het reeds ten vorigen jare gewraakte art. 12 der statuten (over de wijze van stemming) eenige wijziging onderga. Uit IteL verslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten be droegen ruim f 14UU, de uitgaven ruim 112uu, waarbij ongeveer f800 meest uit schenkingen als steun aan noodlijdende kiesdistricten. Het saldo bedraagt f208. Hierna kwam in behandeling de motie- Amsterdam IX over de kwestie mr. Tliijs- sen (Oosterhout). Uit de verklaring van den Voorzitter, waarom de motie der R. K. Kiesver- eeniging Amsterdam IX niet op de agenda was geplaatst, bleek dat er een zeker misverstand had bestaan. De heer Wier- dels zette daarop uileen, dat hij zijn motie wel weer zou hebben ingetrokken, dal hij geen stemming zou hebben uit gelokt, maar dat hij hier alléén had willen doen constateeren, dal hetgeen in (Josterhout geschiedde, zoo maar niet aangaat. Nu echter de motie toch aan de orde is geweest, wil spr. dus verder van de zaak afstappen. De lieer Smit uit Amsterdam wil als mede-onderteekenaar der motie nog eens nadrukkelijk verklaren, dat liet hem geenszins om ruzie stoken te doen is geweest, (liet woord ruzie was den voorzitter ontvallen.) Jhr. J. \V. van Nispen lol Sevenaer uit Den Haag. die al liet persoonlijke uit de discussie wenschl geweerd te zien, wil ecliter in 't algemeen wel zeggen, dat er onverkwikkelijke dingen aan de stembus van het vorig jaar zijn geseiiied en dat men geen premie moet stellen op minder correcte handelingen door te zeggen er wordt niet meer aan gedacht. Namens Den Haag II dient hij een motie in, waarin de verwachting wordt uil- gesproken, dat de betreurenswaardige feiten, die hebben plaats gehad, niel meer zullen voorkomen. Alsnu werd besloten na afhandeling der punten van den oproepingsbrief de discussie daarover voort le zetten, doch toen werd de motie (Den Haag) ingetrok ken, waarna nog eens door Jhr. van Nispen werd verklaard, dat zij niets persoonlijks beoogde en enkel ten doel had, even te laten voelen, dat hetgeen gesellied is, onder Katholieken niet betaamt. Vervolgens kwam in behandeling de motie-Arnhem, waarbij het bestuur uitge- noodigd werd een commissie te benoemen om rapport uit te brengen over den stand van het kiesrecht-vraagstuk, de al of niet urgentie van een andere regeling en de wijze, waarop zij vermeent, dat deze regeling eventueel zou dienen te worden geformuleerd. In deze motie werd verder afkeuring uitgesproken over het ver strekken van jenever of andere alcohol houdende dranken bij verkiezingen cu alle vereenigingen uitgenoodigd, dit mis bruik uiol kracht tegen te gaan. De voorzitter verklaarde, dat het be stuur zich met deze voorstellen kan ver eenigen en zeide overweging van het voorgestelde toe. Alsnu was aan de orde het voorstel van de afdeeiing Ede, oin de jaarlijksche bijdrage van fó voor alle, of ten minste voor sommigs districten te verlagen. Na eenige bespreking werd dit punt op voorstel van Mr. Aalberse, van de agenda afgevoerd en tot de volgende jaarvergade ring aangehouden- Daarna werd besproken liet voorstel van Zaandam om de tijd van uitnoodiging voor liet inzenden van voor stellen voor de jaarvergadering van 8 op 13 weken le stellen. Dit voorstel werd na rondvraag eveneens tot het volgende jaar aangehouden. Ten slotte werd het debat geopend over de kiesrecht-vooretellen van Amster dam, Arnhem, Deventer, Leiden, Nij megen, Rotterdam, Utrecht en Wijk bij Duurstede. De volgende motie werd nu voorgesteld en aangenomen De Algemeene Boud van R. K. Kicsver- eenigingen in Nederland, overwegende naaste toekomst in liet vooruitzicht ia gesteld een voorstel tot grondwetsherziening, o. a. ten doel hebbende de regeling van het kies recht aau den gewonen wetgever over te dat het mitsdien te ceniger tijd wou- scholijk en zells noodzakelijk kan blijken, dat de Algern. Bond van R. K. Kiesver eenigingen in Nederland zich uiispreke over wijzigingen in de wettelijke bepalingen, dut aan een degelijke bespreking dezer kwes tie in de kiesvereenigingen en deu Bond een schrilielijke voorbereiding zeer bovordelijk besluit een commissie te benoemen van vijl leden, aau welke wordt opgedragen do kwestie van het kiesrecht aan een nauw keurige studie te onderwerpen, daarover ecu ,j„ rapport uit te brengen c- "- n bij li inijk b maanden na heden. I)it rapport wordo door opmerkingen, ter bespreking toegezonden aan de aangesloten kiesvereenigingen, teu einde een vruchtbare discussie op de ccrstvolgeude algeut. vergadering mogelijk te uiakcn. Thans volgde een debat over den tijd, die de commissie zou worden gelaten voor liet instellen van haar onderzoek. Sommi gen meenden, dat een lijd van 6 maanden voor het onderzoek en het samenstellen van het rapport le gering was. Velen wilden dien tijd op een jaar ge steld zienéén zells op twee jaar. Anderen drongen aan op bekorting, terwijl Rotter dam voorstelde de commissie uit le brei den met eenige leden. Bij stemming werd besloten de com missie te doen bestaan uit vijl leden en haar een tijd van zes maanden toe te staan (die zoo noodig kan verlengd worden) voor het indienen van het rapport. De leden dezer commissie zullen zoo spoedig mogelijk worden benoemd. Of het rapport zal behandeld worden in de a.s. algemeene vergadering, dan wel het Congres, Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, die in het buitenland vertoeft. Hy herhaalde liet welkom Dinsdag door den burgemeester ge sproken met genoegen, in Amersfoort, waar hij 9 jaar burgemeester was met voorliefde omdat de te bespreken onderwerpen van zoo groot belang zijn voor Amersfoort en de omgeving (de ontginning van woeste gronden vooral), de bakens moeton verzet worden als het getij verloopt. Dit doelt op een deugd, die ons groot heeft gemaakt op ontginningsgebied enz. Is deze deugd schuil gegaan Met den wensch, konijn de medaille van den Prins dei- Nederlanden voor liet mooisto konijn groot rasen de medaille van de Ge meente Amersfoort voor het mooiste konijn kleine ras. De bronzen medaille van den heer H. Meursing viel ten deel aan den heer H. van E'eten, te Ameiden, voor de mooiste kalkoenende zilveren medaille van den hee: C. J. Begeer aan den heer M. C. Piek Cz. te Ouds hoorn, voor de mooiste BuffOrpingtcfn. Te half twee werd het cuügres her vat. Vraagpunten waren: nut der koelpakhuizen, inl. de heer A. Waller; «ijk, Hilversum, Hoogland, Prijs dB' Advertontiêni 5 regels f 0.30 n regel meerf0.05 arb 3 paard, minimum-taillé 1.55 M., var DJ particulieren prijzen verguld medaille met f5, zilveren medaille met f2.50 en bronzen medaille; Cinschrijvingen Deze verf heeft den MEESTEN De eerste prijs .1. L. F. Dijckmeester. GLANS en DEKKRACHT. Grondverf te Utrecht; de tweede J. K. Knotte 50 en Glansverf 60 cent per kilo. Klcur- bèlt, te Hoevelaken, en do derde A kaarten gratis bij Schimmel te Woudenberg. rim»rtT7 T7V1N Bestuursprijs R. Bresser, te Utrecht J OvJ JLV lif JA Vervoly atin de binnenzijde vu» dit blad Hof Amersfoort. BUITENLAND. GROOTE ROZIJNEN i RO- Omtrent den alschuwelijken aanslag ziJNEN zonder pitten 8 ct. 't pond. waarvan we in ons vorig nummer ondei KRENTEN' 10 ct 't pond. PUIK BLOEM 6 en 7 ct. 't pond. torme menigte woonde deze revue bij. Het was zeer warm en buiten gewoon stoffig. Om half tien 's avonds had een galavoorstelling plaats in het koninklijk theater. Aile uniformen der wereld waren vertegenwoordigd. Z. H. de Paus ontving Vrijdagmorgen het bericht betreffende den aanslag te Madrid. Des avonds om zes uur werd in de Sixlijnsche kapei een Te Deura gezongen om God te bedanken, dat Hg het vorstelijk paar gespaard had hierbij waren het H. College, het corps diplo matique en de prelatuuc tegenwoordig. De politie te Barcelona heeft ontdekt, dat de pleger van den aanslag te Madrid (zijn ware naam blijkt nu le zijn Morral y Roca) ook de dader geweest is van den aanslag op koning Alfons en presi dent Loubet den len Juni 1905 te Parijs. In een omgespit veld in de buurt van Madrid, heelt een werkman de kleeren gevonden van den pleger van den aan slag. Zij waren in een zak gedaan. Het geheele aantal dooden en ge wonden bij den aanslag werd Dinsdag op 103 gesteld. Volgens een mededeeling van de N'ew- Yorksche „Sun" heeft de Amerikaansche politie nu óók een omvangrijk complot ontdekt en wel niet minder dan om koning Eduard te vermoorden, den Czaar en president Roosevelt Een Russische Pool is te Portland Oregon als medeplichtige gearresteerd. Overal zijn geheime politieagenten heengezonden ten einde de uitheerasche anarchisten te bewaken, o. a. te Balti more, waar het hoofdkwartier is. Twaalf Italianen zijn onlangs vandaar vertrokken naar Wilmington in Delaware, waar een nieuw hoofdkwartier is ge vestigd, alsook naar Patterson in New Jersey. De Ameiikaansche politie richt een buitengewonen bewakingsdienst in om Roosevelt dezen zomer te bescher- De Duitsche Keizer is Woensdagavond te Weenen aangekomen en door Keizer Frans Jozef op de meest hartelijke wijze begroet. De Duitsche Keizer is vergezeld van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken von Tschirschky. De Neue Freie Presse bericht uit Berlijn, dat men ver keerd zou doen, door daaruit af te leiden, dat de reis een politiek doel heeft. Daar door zou men het zuiver vriendschappe lijke doel van het bezoek miskennen. De nieuwe staatssecretaris gaat alleen mee om voorgesteld te worden aan Keizer Frans Jozef en aan graaf Goluchowski. Vorsten- ontmoetingen hebben altijd eene politieke beteekenis. Maar al» er ditmaal sprake staatszaken, dan zal dat slechts vertrouwelijk zyn, van vriend tot vriend. Zeker zal er geen gedachtenwisseling plaats hebben over nieuwe zaken, ver band houdende met het Duitsch-Oosten- rijksche verbond of met den driebond. De samenkomst der Fransche bis schoppen in het aartsbisschoppelijk paleis te Parijs is gesloten met een ceremonie, die een eenvoudig doch hoogst indruk wekkend karakter droeg. Na drie dagen beraadslaagd te hebben over de belangen van Kerk en Vaderland zijn zij gaan neerknielen in de nationale kerk, die op den Monlmarlre door het Katholieke Frankrijk ter eere van liet H. Hart is opgericht, om redding af te smeeken over het arme Frankrijk. Nadat de kerkelijke gezaugen waren geëindigd, trad de coadjutor, mgr. Amette vooruit en hield, in naam van de Fransche prelaten een toespraak en verklaarde, dat na de bijeenkomst van drie dagen de bisschoppen hier wilden neerknielen om aan het H. Hart een eerbewijs le brengen en een gebed. Het eerbewijs zou de hernieuwde toewijding zijn van heel Frankrijk aan hel Hart van Christus, „dal de Franschen bemint." Op het

De Eembode | 1906 | | pagina 5