DE EEMBODE Katholiek Nieuws= en Advertentieblad No. 32. Zaterdag 10 November 1906. Twintigste Jaargang. DE EEMBODE Hilversum, Hoogland, Laren, BIJVOEGSEL. Zaterdag 3 November 1906. Dr. Ariëns-Fonds. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van het „Federatief Bestuur van So- brietas," tot plaatsing van onderstaand schrijven In den laatstcn tijd is in Nederland van Katholieke zijde herhaaldelijk gewezen op de wenschelijkheid van verpleging van drank zuchtigen. Zoo in ons vaderland als daarbuiten werden speciaal voor die verpleging inge richte Sanatoria ingericht. Tegen verpleging van drankzuchtigen in Katholieke inrichtingen buiten Nederland be staan vele bezwaren, terwijl de Katholieke in de hoe goed overigens ook bestuurde en ingerichte Ncderlandsche neutrale Sana toria niet datgene vindt, wat Item in de eerste plaats moet sterken in zijn strijd tegen de verleiding van den alcohol. Dat voornaamste is de machtige hulp van alle middelen, die onze H. Godsdienst ons biedt, geheel de om- Eving, waarin de drankzuchtige zich tholiek gesticht bevindt. At moge nu de stichting van een Sanatorium voor de Ncderlandsche Katholiek Drankwccr in de eerste jaren misschien tot de vrome wenschcn bchooren, mogelijk is toch de vorming van een door het federatief bestuur van Sobriëtas beheerd wordend fonds, waarvan de rente (geheel of gedeeltelijk) kan dienen tot finantieele hulp bij de ver pleging van drankzuchtigen in Sanatoria of andere ziekenhuizen. Nu volgens besluit van het Federatief bestuur van Sobriëtas het tweede Nederlandseh Katholiek congres tot bestrijding van het alcoholisme zal gehouden worden te Nijme- En den I8en Augustus I9U7 en volgen gen, is thans hel oogenblik daar, een bef, te mpken met de vorming van bedoeld fonds, waaraan mede naar aanleiding van het denkbeeld geopperd door^ de propaganda- drankmishruik in de dekenaten Amersfoort, Naarden, Utrecht en Wijk-bij- het federatief bestuur den na~~ an dr. Ariëns-fonds. Den I5den Augustus 1907 toch zal het jaren geleden zijn, dat dr. Alph. Ariëns H. Priesterwijding ontving en met voorkennis van den pastoor van Steenderen zullen de Ncderlandsche Katholieke drankbestrijders hem hunne feestgave kunnen bieden in den vorm van het dr. Ariëns-fonds. Zij zullen hem op die wijze hun dank be tuigen voor het onnoemlijk vele, dat hij met Gods genade voor de Ncderlandsche Katho lieke drankwccr mocht verrichten. De besturen der bij Sobriëtas aangesloten diocesane bonden worden uitgenoodigd hunne afdeclingsbcsturcn aan te sporen vrijwillige bijdragen van de leden voor dit doel te innen op de daarvoor in iedere afdccling meest geëigende wijze. Doch niet enkel tot de Ncderlandsche Ka tholieke drankbestrijders leden van Kruis- verbonden, St. Anna-, St. Michaël- en St. Paulus-vercenigingen ook tot vereeni- gingen en personen, die in dr. Ariëns willen huldigen den Katholieken priester, den oud kapelaan van Enschedé, den stoeren werker op het breede veld der sociale actie, richt zich het federatief bestuur van Sobriëtas. Het doet dit door middel van de welwil lende hulp der Ncderlandsche Katholieke bladen, voor wie èn dr. Ariëns èn de Ka tholieke drankwccr geenc onbekenden zijn. Op die wijze zullen alle Katholieken, die zulks willen, deel kunnen nemen aan de tot standkoming van een nieuw liefdewerk van het Katholieke Nederland. Vereeniglngen andere dan R. K. drank- weervereenigingen en personen, die of niet behooren tot eenige R. K. drankweer- vereeniging, of behalve hunne bijdrage als lid eener R. K. drankwecr-verecniging eene persoonlijke gift voor het dr. Ariéns-fonds beschikbaar stellen, worden verzocht de voor "IS het fonds bestemde gelden met behoorlijke opgaven van naam en plaats rechtstreeks te zenden aan het secretariaat van Sobriëtas. Stichting de Stuers, te Maastricht. Het Federatief Bestuur van Sobriëtas, Ctt. Ruijs de Beerenbrouck, Voorzitter. Henri Hermans. Secretaris. Maastricht, October 1906. Wegens plaatsgebrek in ons vorig nu moest de plaatsing van dit schrijven tot heden worden uitgesteld. Naar wij vernemen kwam „van een vric van dr. Ariëns, die onbekend wenscht ,v blijven" het bericht in, dat hij 2000 gulden Plaatselijke Berichten. Hoogland. Maandag vierde de heer G. J. baron van Boetzclaar zijn zilveren ambts- feest als burgemeester onzer gemeente. Bij die gelegenheid heeft onze gemeente weder op waardige wijze feestgevierd versiering op vele plaatsen was inderdaad prachtig. Om tien uur des morgens begaf de feestcom missie, bestaande uit de hoeren: G. J. ver- Loren van Thema.it, van „Schothorst", Voor zitter; B. F. Brenter, Secretaris; dr. F. H, Bos, Penningmeester; dr. J. Ricmens, Ned. Hervormd predikantF. Kosler, pastoor, dr. Fehrmann, B. Te Linteloo, NV. Tolboom en G. Schoondcrwoerd. naar het Raadhuis, om den Burgemeester geluk te wenschcn. Daar werd den jubilaris bij monde van den Voorzitter der fccst-commissie namens alle gemeentenaren een keurig serre-ameublement aangeboden. Namens den Raad en personeel Secretarie werd den Burgemeester bij idevait den Wethouderden heerG.Schoon- derwoerd aangeboden een prachtige zilveren iktkokcr versierd met zijn familiewapen en voorzien van een inscriptie. !n uur begonnen de volksspelen, be staande uit ringsteken voor wielrijders niet minder dan 35 in getale mastklimmen, ïkloopen, bocgsprictloopen, turfrapen, enz. Ongeveer acht uur des avonds werd praclt- g vuurwerk afgestoken. Het slotstuk„Lang ve onze Burgemeester", waarmede zeker de wensch van alle Hooglanders werd ver tolkt, voldeed in hooge mate. 'erd een fakkeloptocht saamgestcld nuzick voorop, en zoo werd de jubilaris als in tromf naar zijn woning tcrug- t. Nog even werd halt gehouden voor van den heer Van der Sluijs, wijl hier weder c afgestoken. De geestdrift steeg echter ten top bij het huis van den Jubilaris, waar een daverend gejubel„Lang zal hij leven I" weer klonk. liet Raadhuis werden nu de feestcom missie, de Gemeenteraadsleden en de Com missarissen van orde door den Jubilaris ont vangen en hier werd de eerewijn aangeboden, tarbij door den heer Dr. F. Bos, een geest driftige toespraak werd gehouden. Dinsdag werd opnieuw een feestelijk op- icht gehouden. Per rijtuig ging de Burge meester de schoone versiering in oogenschouw i, door de gemeentenaren in de ver- nde buurten aangebracht. Het rijtuig werd voorafgegaan en gevolgd door meer dan honderd twintig Hooglandsche jongelui op fietsen, zooda' het een ware zegetocht was. Moge onze Hooggeachte Burgemeester nog eenmaal zijn gouden Ambtsfeest als zoo danig vieren is ongetwijfeld in onze gemeente aller wcnsch. i van het geill.Weekblad voor Katholieken no IOUD. - Een treffend tnfcccl tc Vntparr Illustratie) - De Kecscl iter bedelarij in Spa i KruTsbeeld, door MajjJa. De ai SSSSSsml iSEspë" au (mei porlrct). -Adir I (met portret). - Illustraties). BURGERLIJKE STANDEN. Gemeente Amersfoort. Van 24 October tot 1 November 190G. Geboren Hcrmanus Adrianus, z. van Hcr- manus Adrianus de Vries en Hendrika van Lavieren. - Evert, z. van Gerrit Jan van Elder! en Christina Louisa van den Hoek. - Maartje, d. van Willem Bleijnberg en Harmpje Kciscr. - Elisabeth, d. van Steven Hartogsveld en Bastiana Hendrika Pul. - Karei, z. van Philippus van Dijk en Jannetje Pampus. - Johannes, z. van Jan van den Berg en Theo dora Wellerd. - Johannes Jacobus, z. v" Joscphus van Gist Kwishout. - Joliann van Hees en Ad-iana sopnia tnsabeth van Beek. - Corneli; Aleida, d. van Tijmen van Locnen en Francisca van Daatselaar. - Chris tina Elisabeth, d. van Hendrik ten Burg en Johanna Maria van Broekhoven. - Antjc, d. van Koert Wegma en Johanna Bakker. - Willem Frederik, z. van Lionel Hubertus Spijkerman en Margaretha WilleminaPenraad. - Harnipje, d. van Cornelis Arie van Zwol en Gerritje Haverkamp. - Hendrika Johanna, d. van Pictcr de Winteren Bartha van Keken. Sara Ie Roij. - Goosscns de Kruijff en Aartje van Dijk. - Hendrik Brandscn eu Gerritje Maas. Getrouwd: Johan Adriana van westc Johannes Niks en Johanna Josine Buijs. - Marinus Weiter en - Anton Jacob -• juMiuina Josine Buijs. - Galjce en Margje van der Vecht. - Gijshert van de Vis en Reintje de Bruin. - Albcrtus Stephanus Wouterse en Maria Kremer. .edenWilhelmina Vermeer, 77 j.. an Herman Enkelaar. - Dirk Barend -ijzen, 1 j. - Hendris Spreeuwenberg 7 mnd. Elisabeth Vet. 94 jr., wed. van Johannes Zacharias Kerkhoff. Conrad Maria Helienkamp, 8 d. Leonardus Aloysius van Munster, 70 j., ongeh. - Antonia Maria Quick, 64 j., echtg. van Johannes Laseur. Gemeente Barneveld. .ll.enMeina Elisabeth Kuijpers, geb. d. Heintje Blankcspoor, geb. Wes- teneng, z. Maria Malcstein, geb. van Declcn, d. Hendrika van de Kraats, geb. van Beek, z, Evertje Haanschoten, geb. van de Klok, z. Evertje van de Beek, geb. Hazeiegcr, z. Ondertrouwd: Jacobus van Drie i eunisje Kas. lord— c-— erritje van den Hem en Margje Jonkman. Overleden Jan Zevenbergen, wedr. van Geertje Schuitcman. Berendina Kampert, 'r., echtg. van Lammert Donkerstecg. rtus Schouten 27 jr. Gerrit van de Is, 17 mnd. Jan Kerkhof, 58 jr., echtg. Catharina van Ooijen. Hcndrijntje Lokhorst, 50 jr., wed. van Matthijs Lokhorst. kelijke stelen, was hij, de gelukkige vader, kinderloos g worden! Had hij al zijn have en goed ver loren, dat zou hij gemakkelijker hebben kunnen dragen, dan het verlies van zijn kroost, - dat, voelde hij, gaf hein den doodsteek in 't hart. Hij was een goede, brave man, God en zijn Kerk had hij met vreugde gediend in de dagen van geluk. En nu. opeens zoo zwaar door de hand Gods te worden getroffen, waaruit hij tot dusver slechts weldaden en levensvreugde ontvangen had, - was hij niet sterk genoeg zich in volkomen liefde en overgeving onder de vaderlijke tuchtiging te buigen, maar als smeekenden blik tot oen iininet nog i„ bewegelijk zwijgen verzonken echtgenoot op. „Elisabeth", sprak hij eindelijk met zachte bijna fluisterende stem, „ik zou u gaarne troost toespreken, maar, God moge het mij vergeven, ik kan nietBinnen in mijn hart is met onze kinderen alles als weggestorven, en al mijn geluk is met hen op het kerkhof begraven. Ik weet niet hoe ik zoo nog langer leven kanl" Bittere smart doorsneed het hart der arme vrouw bij het hooren der woorden, maarzij dreef met kracht al haar eigen wee terug, om "'et zachte zelfopofferende liefde den geheel ncdergebogen echtgenoot tc troosten starend, als in een hangen droom verloren. Wanneer zijn goede vrouw in angstvolle liefde op den zoo ganscli veranderden echtgenoot zachtkens toetrad en hem met liefdevolle woorden beproefde tc troosten, dan schudde hij het hoofd, en zeide zacht afwerend: „Moeder, ach laat mij met rust! Niemand kan mij meer troosten I Zes kinderen opeens te verliezen, dal is te veel voor een vaderhart, dat zijn wonden, welke in het leven niet meer tc heelen zijn. De arme vrouw hoorde dit smartelijk aan, zij wist het zelf, het moederhart voelde cht? tgste ter •echt staat de tnten ende )OgSt eken htige idigd iti bij erden onder beval appen t aar- op te 5olitie hier- en de te die voortduurden tot in den nacht. Honderden stakers deden een aanval op de woningen der officieren, gooi den daar de vensters in en richtten nog andere schade aan. Zij mishan delden sommige officieren, terwijl zij eenige politie-agenten ernstig verwond den, die in grooten getale waren aan gerukt. De matrozen en mariniers werden in 't geweer geroepen en deze wisten de muiters te overmannen, van i groot aantal in arrest is ge steld. De gemeenteraads-verkiezingen in Engeland hebben voor de liberalen n groote teleurstelling gebracht. Over het geheele land zijn deze ten gunste van de conservatieven uitgeval len, een eigenaardige tegenstelling met de jongste Lagerhuis-verkiezingen. De verliezende partij hoopt, dat dit _jn aansporing voor de liberalen zal zijn bij de verkiezingen in Maart a.s. voor de graafschapsraden, maar in haar hart is zij daar niets gerust op. De Berlijnschc correspondent van de Frankf. Ztg. spreekt de loopende ge ruchten over het bondgenootschap van de drie keizers uitdrukkelijk tegen. Men behoeft slechts te denken aan de vaste afspraken, die tusschen Rusland en Frankrijk bestaan, om te begrijpen, dat zij niet waar kunnen zijn. Keizer Wilhelm heeft bij de graven der gesneuvelde Fransche soldaten te Mainz een krans met een waardeerend opschrift laten neerleggen. Krachtens een besluit nu van den Franschen minis terraad heeft de Fransche militaire at taché te Berlijn, markies Laguiche den Keizer een bezoek gebracht om hem den dank van zijn volk over te brengen. Den burgemeester van Mainz is voorts het Legioen van Eer verleend. In de Fransche kamer heeft de minis- ster-president Clemeiiceau Maandag de ministerieele verklaring voorgelezen. In de Kamerverkiezingen had hij een aanmoediging gezien, om op den weg van hervorming sneller voort te schrij den. Wat de buitenlandsche staatkunde betreft, zal het kabinet het Fransch- Russisch verbond handhaven en de hoog gewaardeerde vriendschap, die Frankrijk bij andere mogendheden heeft gevonden, aanhouden. Wat de betrek kingen met de buitenlandsche mogend heden betreft, zal Frankrijk zijn tradi- are dat en toch bij zulke troostwoorden week te worden, maar spoedig was hij weder In de oude, strakke smart verzonken. Hij arbeidde niet, hij at en dronk bijna niets meer eu hij nam zoo zicht baar af. dat ondanks als zijn tegenstreven de beangstigde vrouw den dokter komen liet, en deze haar in 't geheim meedeelde, dat haar man aan een sluipende zenuwkoorts leed, zijn ganschc zenuwstelsel een vreeslijken schok had geleden, en hij alles zou aan wenden om hem weder opstreek te brengen. Enkele dagen later was Elirhart zoo zwak, dat hij het bed niet meer verlaten koi toen tegen Februari de eerste sneeuwklokjes de naderende lente aankondigden, luidde de weemoedige klank van het stervensklokje in krachtigcn mannclljkcn ouderdom een door smartgebroken mcnsclienleven uit. Bijna blocker nog dan den doode, dien zij volle vier weken lang met de grootste liefde dag en nacht verpleegd had, knielde de vrouw bij het lijk van haren echtgenoot, met wien zij twaalf jaren lang in de gelukkigen echt geleefd had. De smart wilde haar arme hart bijna over meesteren. maar dit weinige was haar een troost, dat de dierbare doode in de laatste weken zijns levens weder toegankelijker en deelnemcndcr geworden was. Zoo dikwijls de koortsen zijn geestkrachten niet afmatten verwekte hij een acte van overgeving in Gods heiligen wil. Hij sprak dan dikwijls over zijn lieve kinderen, maar niet meer met droeve troosteloosheid over hun verlies, maar vol hoop op liet naderend wederzien met de lieve engelen. Met groote ontroering bedankte hij zijn trouwe echtgenoote voor alle liefde en toe wijding, die zij hem voortdurend in zoo rijke mate had bewezen, en beval haar in de be scherming en zegen van den almachtigen God. Gaarne en dikwijls liet hij zich door haar en door den dagelijks aan zijn ziekbed komenden volijverigen zielenherder voorbid den; en nadat hij tijdens de vier weken, dathij op het ziekbed lag, meermalen met groote godsvrucht de H. Sacramenten ontvangen had, was hij stil en geheel overgegeven in Gods heiligen wil ter eeuwige ruste ingegaan.

De Eembode | 1906 | | pagina 5