Katholiek Nieuws» en Advertentieblad No. 32. Zaterdag 10 November 1906. Twintigste Jaargang. OE EENBODE voor Amersfoort, Apeldoorn, Baarn, Barneveld, Blaricum, Bussum, Driebergen, Eemnes, Harderwijk, Hilversum, Hoogland, Laren, Leusden, Naarden, Nijkerk, Soest, Stoutenburg, Veenendaal en Zeist. Verschijnt eiken ZATERDAG. .'ntsprij s por drie Franco per post Afzonderlijke nummers. f 0.40 f 0,05 Bureau: Langegracht 13, Amersfoort. Uitgave van de Vereeniging De Eembode. Prijs der AdvortenUün Van 1 tot 6 regelsf 0.30 Voor iederen regel meerf 00.5 Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Het bureau van „De Eembode" is verplaatst naar de „Stoomdruk kerij „De Eembode" Langegracht 13. Wegens de verplaatsing van liet bureau „De Eembode" naar onze nieuwe Stoomdrukkerij is het voor gekomen, dat j.l. Zaterdag enkele abounds bij vergissing geen „Eem bode" hebben ontvangen. Om dat te voorkomen zijn reeds degelijke maatregelen genomen, doch mocht het zijn, dat heden, Zaterdag, nog enkele nummers niet aan het adres bezorgd worden, dan verzoeken wij bij deze beleefd ons daarvan ken nis te willen geven, dan zal terstond een courant worden toegezonden, en kunnen verdere vergissingen vermeden worden. Een netelige quaestie. Bij gebrek aan een beter politiek aanknoopingspiint voor de meest uiteen- loopende liberale partijen, werd bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer het kiesrecht-vraagstuk naar voren geschoven en een blanco-artikel ter tafel gebracht. En sinds de huidige Regeering met dit artikel haar politiek program wist te verrijken, werden verschillende commissiën gevormd, welke ten doel hebben de kiesrecht- quaestic nauwkeurig te bcstudceren en dan haar bevindingtcr bevoegde plaatse in te dienen. Ook de katholieke Staatspartij heeft zich evenals de andere christelijke partijen hierin niet onbetuigd gelaten en cenc commissie gevormd, die in opdracht heeft binnen een niet te langen tijd haar rapport daarover uit te brengen. Dit zijn feiten van algemecne bekend heid en daarom moet het wel eenige verwondering wekken, dat, nu ook van anti-revolutionnairc zijde door alleszins bevoegde mannen dit vraagstuk in behandeling is genomen, een nieuwe aandrang tot uitbreiding van het kies recht zich openbaart in een schrijven van Patrimonium aan het hoofdbestuur der christelijke partijen (kies-organisa- ties) gericht. Daarin wordt gezegd „Het bestuur van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium, besloot in zijne jongste vergadering zich tot u te richten, in zake de regeling van het kiesrecht voor de Staten-Generaal. „Waar het verbond nog steeds als in 1900 eene regeling begeert, waardoor aan den arbeidersstand in zijn geheel het kiesrecht komt; „waar iedere verkiezing opnieuw het bewustzijn verscherpt van de onrede lijkheid der scheiding in den arbeiders stand, tusschen kiezers en niet-kiezers gemankt „spreekt het van zelf dat, nu door de Regeering de kiesrechtregeling aan de orde is gesteld, de overweging zich opdringt, dat dit een aanleiding kan zijn, dat wij beproeven tot eene ver vulling van onzen wensch te geraken. „Ons verbond is niet eene staatkundige vereeniging, maar sinds tientallen jaren heeft het voor kiesrechtuitbreiding geijverd, in het bewustzijn, dat het in het belang is van het geheele volk en van den arbeidersstand in het bijzonder, wanneer deze door uitoefening van het kiesrecht zijn Invloed kan oefenen op het bestuur en wetgeving. „In de laatste jaren werd door het verlangen om de zoo dringend gewor den sociale hervormingen tot stand te zien komen de begeerte naar andere kiesrechtregeling op den achtergrond gebracht, maar waar de Staten-Gene raal zich, naar Ie bezien staat, weldra zal hebben uit te spreken over een voorstel in zake kiesrecht, komt het verboudsbestuur tot u met een herin nering aan onze wenschen op dit punt. „Een afwerende houding van de par tijen ter rechterzijde, tegenover voor stellen, die kicsrechtuitbreiding bedoe len. zonder dat tevens bleek van den beslisten wil om langs anderen en beter gcachten weg, hetzelfde doel te bereiken, zou duizenden diep teleurstellen." Als de arbeidersstand in zijn geheel niet het kiesrecht bekomt dan zou het duizenden diep teleurstellen, zeggen adressanten. Maar dan is het toch wel ietwat vreemd, dat duizenden en nog eens duizenden arbeiders, die met een zeer geringe moeite het kiesrecht kunnen bekomen, er toch niets van willen weten. En dat nog wel ondanks de schier wanhopige pogingen door be sturen van kiesverenigingen en propa- ganda-clubs aangewend om die arbei ders te bewegen tot aangifte ter verkrijging van het kiesrecht. Wie dus die duizenden teleurgestelde arbeiders dan eigenlijk wezen moeten, is ons niet recht duidelijk. Maar meer nog vraagt dit adres de aandacht, omdat het allen schijn heeft of de arbeiders, die volgens adres santen hunkeren naar kiesrecht, absoluut dat recht noodig hebben om hun eigen belangen te kunnen verdedigen. In de laatste jaren vooral zijn zij, dat zal ieder eerlijk arbeider moeten toestem men, het voorwerp van warme belang stelling; het eene wetsontwerp tot verbetering van den arbeidersstand na het ander werd aangenomen, is reeds in behandeling of toegezegd, zoodat de zucht naar een stembiljet toch niet meer zóó groot behoeft te zijn. Reeds zijn wetten aangenomen ten gerieve van den arbeidersstand, die groote financieele moeilijkheden in het leven riepen en welke niet over wonnen kunnen worden, dan ten koste van zware offers te dragen door de belastingplichtigen. Doch gaarne wil men daarvoor offers brengen, zooals blijkt uit de nieuwe wetsontwerpen tot verbetering van den werk ia sst t id nog genoteerd opliet politiek program. Een diepgaande vraag rijst hiernevens op en wel dezeHet zal aan het Be stuur van Patrimonium, dat in naam van duizenden arbeiders meent te moeten spreken, toch evenmin als aan ieder ander zijn ontgaan, dat ook duizenden en nog eens duizenden arbeiders in het gareel draven van Troelstra en consorten en deze gods- diensthatende en maatschappelijke orde verstorende individuen, het soms uitbulderen om algemeen stemrecht? Was het ontzaglijk getal zoogenaamde arbeiders, dat ook weer bij de jongste meeting der socialisten opkwam ter verkrijging van algemeen kiesrecht niet werkelijk zorgwekkend? Bestaat niet inderdaad het gevaar, dat de duizenden arbeiders, die onder het vaandel van Troelstra en consorten opmarcheeren niet verreweg de dui zenden, die de christelijke partijen zouden willen steunen, zullen over treffen De goede bedoeling van adressanten geen oogenblik in twijfel willende trekken, achten wij het toch hoogst bedenkelijk, dat de arbeider zoo gedreven wordt zijn heil te gaan zoeken in zaken waarmede zijn waarachtige belangen nimmer kunnen bevredigd worden. Met algemeen kiesrecht kan men wel illusiën wekken bij den arbeider, maar de uitkomst ervan kan hem niet anders brengen dan diepe teleurstelling. BUITENLAND. In Engeland is nu ook muiterij bij de marine voorgekomen. Toen Maan dag te Portsmouth soldaten paradeerden begon het hevig te regenen, zonder verlof daartoe liepen nu de mannen snel naar binnen. Later hielden zij oefening in de gymnastiekzaal, toen een officier van kleine gestalte het voorste gelid beval te knielen, opdat hij de manschappen beter zou kunnen zien. Eenigen aar zelden, een weigerde het bevel op te volgen, en werd aan de marine-politie uitgeleverd. Zijn kameraden, die hier over verstoordwaren, vernielden de cantine. Dinsdag hadden ernstige rustver storingen plaats in de marine-kazernes. die voortduurden tot in den nacht. Honderden stakers deden een aanval op de woningen der officieren, gooi den daar de vensters in en richtten nog andere schade aan. Zij mishan delden sommige officieren, terwijl zij eenige politie-agenten ernstig verwond den, die in grootcn getale waren aan gerukt. De matrozen en mariniers werden in 't geweer geroepen en deze wisten de muiters te overmannen, van wie een groot aantal in arrest is ge steld. De gemeenteraads-verkiezingen in Engeland hebben voor de liberalen een groote teleurstelling gebracht. Over het geheele land zijn deze ten gunste van de conservatieven uitgeval len, een eigenaardige tegenstelling met de jongste Lagerhuis-verkiezingen. De verliezende partij hoopt, dat dit een aansporing voor de liberalen zal zijn bij de verkiezingen in Maart a.s. voor de graafschapsraden, maar in haar hart is zij daar niets gerust op. De Berlijnsche correspondent van de Frankf. Zlg. spreekt de loopende ge ruchten over het bondgenootschap van de drie keizers uitdrukkelijk tegen. Men behoeft slechts te denken aan de vaste afspraken, die tusschen Rusland en Frankrijk bestaan, om te begrijpen, dat zij niet waar kunnen zijn. Keizer Wilhelm heeft bij de graven der gesneuvelde Fransche soldaten te Mainz een krans met een waardeerend opschrift laten neerleggen. Krachtens een besluit nu van den Franschen minis terraad heeft de Fransche militaire at taché te Berlijn, markies Laguiche den Keizer een bezoek gebracht om hem den dank van zijn volk over te brengen. Den burgemeester van Mainz is voorts het Legioen van Eer verleend. In de Fransche kamer heeft de minis- ster-president Clemenceaii Maandag de ministerieele verklaring voorgelezen. In de Kamerverkiezingen had hij een aanmoediging gezien, om op den weg van hervorming sneller voort te schrij den. Wat de buitenlandsche staatkunde betreft, zal het kabinet het Fransch- Russisch verbond handhaven en de hoog gewaardeerde vriendschap, die Frankrijk bij andere mogendheden heeft gevonden, aanhouden. Wat de betrek kingen met de buitenlandsche mogend heden betreft, zal Frankrijk zijn tradi- FEUILLETON. Door het kruis tot heil. Op den derden Kerstdag, het tecsl van den heiligen Stephninis, droeg men hel laatste kind uit het eens zoo met kinderen rijkge- zegendc huis van Ehrhart. Bleek als de dood ging de vader achter de lijkkist van zijn laatste kind. Ceen traan kwam meer in zijn uogen, geen klacht over zijn vastopeengepreste lippen; hij was door overmaat van smart als wezenloos. Tot dusver had hij niets gekend dan het reinste familie-geluk, nu had liet kruis hem getroffen, zoo snel, zoo zwaar als met venen slag I In nog geen veertien dagen had hij al zijn lievelingen in smartelijk schrik kelijke ziekte met den dood zien worstelen, was hij, de gelukkige vader, kinderloos ge worden I Had hij al zijn have en goed ver loren, dat zou hij gemakkelijker hebben kunnen dragen, dan het verlies van zijn kroost, -- dal, voelde hij, gaf hem den doodsteek in 't hart. Hij was een goede, brave man,Goden zijn Kerk had hij met vreugde gediend in de dagen van geluk. En nu, opeens zoo zwaar door de hand Gods te worden getroffen, waaruit hij tot dusver slechts weldaden en levensvreugde ontvangen had, was hij niet sterk genoeg zich in volkomen liefde en overgeving onder de vaderlijke tuchtiging te buigen, maar als gebroken naar lichaam en ziel zonk hij moe deloos ter neer. Als nu de kindcrlooze ouders van de zes kleine grafheuvelen op het wil besneeuwde kerkhof in hun ledig, eenzaam huis terug kwamen, was het hun alsof alle vreugde in dit leven voor hen gevloden was. Zijn vrouw echter vermande zich, en met een zachte glimlach op het blecke, door smart en nachtwaken bijna doorzichtig ge worden aangezicht ging zij tot haren in droefgeestig zwijgen verzonken echtgenoot, reikte hem liederijk de hand en zcidc met trillende stem.Lieve Anloon, wij hebben wel veel verloren, ons liefste op aarde, maar wij hebben toch nog onzen God, en onze zes engeltjes in den hemel zullen zeker voor ons bidden, opdat wij het groote leed met Gods hulp kunnen dragen. En daarbij zag zij met angstvollen, bijna smeekenden blik tot den immer nog in on bewegelijk zwijgen verzonken echtgenoot op. „Elisabeth", sprak hij eindelijk met zachte bijna fluisterende stem, „ik zou u gaarne troost toespreken, maar, God moge het mij vergeven, ik kan niet I Binnen in mijn hart is met onze kinderen alles als weggestorven, en al mijn geluk is met hen op het kerkhof begraven. Ik weet niet hoe ik zoo nog langer leven kan I" Bittere smart doorsneed het hart der arme vrouw hij het hooren der woorden, maarzij dreef met kracht al haar eigen wee terug, om met zachte zelfopofferende liefde den geheel nedergebogen echtgenoot te troosten en op te richten. Zij kon niet aan zichzclvcn zoo gebroken zag. Ach, nu betrad zij met hare heilige patrones wel eenzelfden weg, den Kruiswegmaar wanneer zij ook zoo als deze geen TcDcunt vermocht te zingen, zij wilde toch hcprocven, dag aan dag onder tranen een uit haar onder worpen hart „zoo God hel wil I" te fluisteren. liet Kerstfeest was reeds lang voorbij en liet nieuwe jaar weer bereids aangevangen, en immcrscheen 'tinEhrhart's woning droever en treuriger Ie worden. De eens zoo opge wekte, werkzame smid, die men van den vroegen morgen tot den laten avond onver moeid friscli en vroolijk met zijn knechts bij den arbeid zag. was geheel veranderd. Bleek en lusteloos ging hij in het huis rund of zat uren lang beweegloos op een en de zelfde plek, niemand aanziende, met niemand een woord sprekend, slechts dof voor zich uit starend, als in een baugen droom verloren. Wanneer zijn goede vrouw in angstvolle liefde op den zoo gansch veranderden echtgenoot zachtkens toetrad en hem met liefdevolle woorden beproefde te troosten,' dan schudde hij het hoofd, en zeide zacht afwerend„Moeder, ach laat mij met rust I Niemand kan mij meer troosten I Zes kinderen opeens te verliezen, dat is te veel voor een vaderhart, dat zijn wonden, welke in het leven niet meer te heelen zijn." De arme vrouw hoorde dit smartelijk aan, -- zij wist het zelf, het zware verlies niet minder, dieper en voller nog dan zelfs het vaderhart! Maar zij drong iedere gedachte aan zich zelf als baatzuchtig terug', en beproefde op nieuw den gansch gebogen man met zachte liefde op te beuren. „Vader", begon zij weder, „wij hadden onze lieve kinderen toch niets beter kunnen geven dan den hemel, en hebben den troost, dat alle in volle onschuld zijn heengegaan en nu voor Gods troon als schoone engelen onze voorsprekers zijn. is dat niet veel beter, dan dat zij grooter geworden en wellicht ondanks al onze zorgen en waakzaamheid op slechte wegen waren geraakt? Ware dat niet veel zwaarder en treuriger voor ons ouderhart En wij hebben de kinderen toch niet voor altijd verloren, wij komen met Gods hulp toch ook eenmaal daar, waarheen zij ons zijn voorafgegaan en waar zij op ons beiden wachten I" Voor een oogenblik scheen de man bij zulke troostwoorden week te worden, maar spoedig was hij weder in de oude, strakke smart verzonken, Hij arbeidde niet, hij aten dronk bijna niets meer en hij nam zoo zicht baar af, dat ondanks als zijn tegenstreven de beangstigde vrouw dun dokter koinen liet, en deze haar in 't geheim meedeelde, dat haar man aan een sluipende zenuwkoorts leed, zijn gansche zenuwstelsel een vreeslijken schok had geleden, en hij alles zou aan wenden om hem weder opstreek te brengen. Enkele dagen later was Ehrhart zoo zwak, dat hij het bed niet meer verlaten koi toen tegen Februari de eerste sneeuwklokjes de naderende lente aankondigden, luidde de weemoedige klank van het stcrvcnsklokje in krachligen mannelijken ouderdom een door smartgebroken monschcnleven uit. Bijna bleeker nog dan den doode, dien zij volle vier weken lang met de grootste liefde dag en nacht verpleegd had, knielde de vrouw bij liet lijk van haren echtgenoot, met wien zij twaalf jaren lang iu de gelukkigen echt geleefd had. De smart wilde haar arme hart bijna over meesteren, maar dit weinige was haar een troost, dat de dierbare doode in de laatste weken zijns levens weder toegankelijker en dcclncmendcr geworden was. Zoo dikwijls de koortsen zijn geestkrachten niet afmatten verwekte hij een acte van overgeving in Gods heiligen wil. Hij sprak dan dikwijls over zijn lieve kinderen, maar niet meer met droeve troosteloosheid over hun verlies, maar vol hoop op het naderend wederzien met de lieve engelen. Met groote ontroering bedankte hij zijn trouwe cchtgcnootc voor alle liefde en toe wijding, die zij hein voortdurend in zoo rijke mate had bewezen, en beval haar in de be scherming en zegen van den almachtigen God. Gaarne en dikwijls liet hij zich door haar en door den dagelijks aan zijn ziekbed komenden volijvcrigen zielenherder voorbid den; en nadat hij tijdens de vier weken, dathij op het ziekbed lag, meermalen met groote godsvrucht de H. Sacramenten ontvangen had, was hij stil en geheet overgegeven in Gods heiligen wil ter eeuwige ruste ingegaan.

De Eembode | 1906 | | pagina 1