tioneele politiek blijven volgen, die het in staat stelt een eerste plaats in de wereld in te nemen, daarin gesteund door zijn oorlogsmacht. Wat de binnenlansche zaken betreft, moet op besliste wijze de democratie in de regeering worden bevestigd, ge reorganiseerd en geregeld. De minister van oorlog zal een wets ontwerp indienen op de kadervorming en een ander, dat meer rechtvaardig heid brengt in de promotie der offi cieren. Ten spoedigste zal de Regeering de opheffing der krijgsraden voorstellen. De Regeering zal de afschaffing van de wet-Falloux voorstellen en trachten door het stelsel der scheiding de vol ledige toepassing var. de vrijheid van geweten te verzekeren. „Wij zullen", zoo vervolgde de minister, „met kracht den weg versperren voor den nootlottigen terugkeer van den geest deroverheer- sching, uitgaande van een buitcnland- sche macht, wij zullen de vrijheid van godsdienst verzekeren, door zonder zwakheid alle bepalingen van de wet toe te passen en door, zoo noodig, nieuwe beslissingen te nemen." De verklaring weidt verder uit over de politieke actie van het kabinet en eindigt met de woorden: Schenkt ons uw vertrouwen, zij zullen handelen. Een motie, waarbij de verklaring der Regeering werd goedgekeurd, werd aangenomen met 395 tegen 96 stemmen. Het lage huichelspel van minister Clemenceau en consorten is dus met een verpletterende meerderheid goed gekeurd. De afgevaardigde abbé Lemirc heeft bij de Kamer een wetsvoorstel inge diend, bepalende, dat het duel voor taan zal beschouwd worden als een vergrijp. De bisschop van Angers heeft een schrijven gericht aan de geestelijkheid en geloovigen van zijn diocees, waar in de prelaat krachtig protesteert tegen de wegneming van kruisbeelden uit de scholen. „Moge de beleedigde Christus," zegt de bisschop „onder u moedige verdedigers van zijn eer vin den. Hangt openlijk aan den hals uwer kinderen als een getuigenis en een voortdurend eerherstel het kruis van den „Verbannene." Maandag had op den heuvel van den Montmartre te Parijs, aan den voet van den basiliek van het H. Hart, de „groote betooging der vrijdenkers" plaats ter cere van Chevalier de In Barre, die in 1756 ter dood veroordeeld werd wegens openbare gruwelijke hei ligschennis. Voor dien man hebben vrijdenkers een standbeeld onthuld, vlak tegenover de basiliek van het H. Hart. Dit is bedoeld als een uitdaging tegen God zelf. De verhouding tusschen Oostenrijk en Italië schijnt beter te zijn, dan sommige bladen soms gelieven voor te stellen, Een officieuse nota thans te Rome verschenen zegt. dat baron von Aekreuthol met den minister van buitenlandsche zaken van Italië, Tittoni, vriendschappelijke telegrammen heeft gewisseld, waaruit gebleken is, de ge meenschappelijke en vaste wil der beide ministers om in volkomen over eenstemming te handelen en er naar te willen streven om de uitmuntende betrekkingen, die er tusschen de beide regeeringen bestaan, steeds hartelijker r te maken. De Petersburgsche correspondent van de Frankf. Ztg. weet met zeker heid te berichten, dat graaf Witte zich candidaat zal stellen voor de aanstaande Rijksdoema. Daar zijn kansen te Peters burg echter slechts gering zijn, zal hij vermoedelijk in het gouvernement van de Zwarte Zee, waar hij bezittingen heeft liggen eencandidatuuraanvaarden. Zondag hebben te Moskou talrijke huiszoekingen en een groot aantal arrestaties plaats gehad, vooral onder de leden der sociaal-democratische partij. Men heeft 25 leden van het uitvoerende comité van die partij gear resteerd en lijsten van de leden der provinciale socialistische organisaties in beslag genomen. En dat was voor zijne vrouw een groote troost hij al haar zware leed en droefenis. Nu wist zij toch, dat haar man braaf ge storven was, en dat zij hem en hare kinderen eens in de eeuwigheid zou wedervinden. Op aarde bezat zij nu waarlijk niets meer, wat iemand het leven aantrekkelijk maken kan. Ja, slechts het geloof alleen was het, dat Elisabeth nu staande hield en haar bewaarde voor klagen en morren tegen Gods ondoor grondelijk raadsbesluit, waardoor zij in nauwe lijks drie maanden tijds midden uit het rijkste geluk in de grootste droefheid en verlatenheid verplaatst was. Hoe dikwijls smeekte zij nu tot hare heilige patronesse, haar bij te staan en haar door hare machtige voorspraak te helpen, het zware kruis ge duldig en verdienstelijk te dragen. Hoe dik wijls las zij in de eenzame avondstonden in het leven der heilige Elisabeth en schepte daaruit altijd weer nieuwen troost voor haar lijdend hart. BINNENLAND. KATHOLIEKEN, Koopt niet in winkels, waar zedenkwetsende artikelen worden uitge- stald of voorhanden Plaatselijke Berichten. Den 30sten October des avonds om 8 uur werd in het gebouw van den R. K. Volksbond ecne vergadering ge houden van het plaatselijk comité der Katho lieke Sociale actie. Na het lezen der notulen van de vorige vergadering, die na eeltige bespreking werden goedgekeurd, had de installatie plaats van twee nieuwe leden. Daarna werd het voorstel voor de Dio- cesaan-eomitë-vergadering, dat den 18de» November te Zwolle zal gehouden worden, besproken, of hel nuttig en noodig kan zijn, dnt in hel Aaitsbisdom eene Katholieke Mid- dciislandsvciceiiiging worde opgericht, en zoo ja, aan dal comité te verzoeken de noo- dige stappen lot voorbereiding daartoe te Namens de afdceling Amersfoort en om streken der St. I.ibuïuus-vereeitiging werd liet voorstel ter tafel gebracht, dat de plaatselijke en diocesane comité's zullen bewerken, dat op plaatsen, waar het niet is, aan de kinderen, die de lagere school hebben verlaten degelijk katholiek herhaliitgs-onderwijswordegegeven. Naar aanleiding van het bespreken der propaganda in andere plaatsen legen den vuilhaudel, werd besloten, dnt het comité plannen zal beramen, op welke manier die propaganda hier geleidelijk kan worden toe gepast. Aan het einde der vergadering werd door een der comité-leden uit naam van een der sprekers van de „sociale week" den lof aan Amersfoorts Katholieken gebracht voor de groote opkomst eu de belangstelling, betoond door het bijwonen van de cursussen gedu rende die week. Te half tien sloot de Voorzitter de ver gadering, - Dinsdag 20 November aanstaande, zal er, gelijk verleden jaar. door de R. K. Vereeniging „Geloof en Wetenschap" eene buitengewone vergadering gehouden worden in de groote zaal van het „Valkje". Deze vergadering zal toegankelijk zijn voor R. K. Dames en llecren. Als spreker zal dien avond optreden de Weled. Heer G. Bmna. redacteur van „Het Centrum", met het onder werp: „De kerkvervolging in Frankrijk". De spreker Is voor Amersfoort geen onbekende en het onderwerp, naar liet bestuur van eu W. meent, voor ieder Katholiek belang wekkend. Het bestuur durft dan ook ver trouwen, dat van de uituoudigingen. welke in den loop der week zullen warden ver zonden, een ruim gebruik znl worden gemaakt. Omtrent „Geloof en Wetenschap kunnen wij hierann toevoegen, dal er dezen winter door den WclEerw. Adviseur met medewer king van den WclEerw. Heer H. van Soest een apologetische cursus zal worden gegeven. Reeds is deze week daarmede een hegin gemaakt. Zoo mogelijk om de veertien dagen zal een der grondwaarheden, waarop het kath. geloof steunt, worden uiteengezet en door bewijzen gestaafd. Nict-lcdcu, die in dezen cursus belangstellen en dezen wenschcn bij tc wonen, kunnen zich daartoe wenden tot een der leden van het Bestuur. In de ninandelljksche vergadering van Zondag 4 November werd door den lieer J. Beus als afgevaardigde naar de Bondsver gadering van Deventer verslag uitgebracht over het behandelde onderwerp: Bondslc- vensverzekcring. fit een breedvoerig beloog lichtte de spreker de verschillende artikelen toe en zette klaar en duidelijk uiteen de voordcelen dier levensverzekering hoven de verzekering van andere dergelijke maatschap pijen. Door den Voorzitter werd spreker na het eindigen van zijn rede dank gezegd en hierna voorgesteld middelen te herauten tol het aanwerven van deelnemers, eu de plaat selijke commissie verzocht hierbij van advies liet stadje was men met groote deel neming voor de zoo zwaar beproefde weduwe lid, die door haren voorbeeldigen levens ei, zoowel als door hare groote mild dadigheid jegens de armen zich de onver deelde liefde en achting van j ,ig en oud Kcmgc oiiiindcnkciidcn meenden wcliswnnr, dal zij tocli nog lung niet alles verloren had. (ld een prachtig huis, een winstgevende zaak. een flink vermogen, en zou dus wellicht weder in het huwelijk treden, waar door een nieuw en gelukkig tijdperk weder voor haar kon aanbreken. De goede Elisabeth dacht anders. In hare weduwestant tot aan liet einde te volharden en met haar aardschc have en goed naar krachten God en de armen Ic dienen, at was het eindbesluit, dat zij hij het van haar geliefden echtgenoot had gc- Wordt vervolgd). te dienen. Gedurende de winteravonden zal door den geestelijken Adviseur, den Eerw. lieer II. Akkerman een apologetische cursus gegeven worden en waaraan tevens ver honden zal zijn het behandelen van oenige sociale vraagstukken van de sociale weck; deze zullen ingeleid worden door den heer P. Dieges. Deze cursus aanvang nemende op Vrijdag IC Nov., is ook toegankelijk gesteld voor niet-lcden tegen betaling van 10 cis. In de volgende vergadering wcnschtc het bestuur weder het ontwerp spaarkas ter hand te nemen met ultnoodiging van een spreker tot nadere toelichting van het nut der spaar kas. Van wege de schildcrsvcrccniging St. Lucas is voor dezen winter in den R. K. Volksbond een schildercursus opgericht en deze wordt bestuurd door den heer J. Tim merman en gehouden icderen Dinsdag en Donderdag des avonds ten 7 uur. Aan dezen cursus kunnen ook deel nemen zonen van nict-Icdcn en andersdenkenden tegen eene matige vergoeding. Aldus werd ook be sloten op de teckcnlcsscn deelneming te vcr- leenen aan die jongelieden, wier ouders geen lid zijn. Aan deze mecdeellngen en bespre kingen voegde de Voorzitter toe het nieuws, dat de heer M. van Lent Voor zitter was geworden van het Schilders- secretariaat. Oin beter gereed te zijn voor het Kerstfeest der kindeicn zal door de too- ncclvcrecniging „Ons Genoegen" nu reeds een stuk in studie worden genomen en voor de leden opgevoerd legen betaling van 10 ets, Ten slotte werd herinnerd aan de totstandko ming van de federatieve samenwerking der vijf Diocesen, waarvan liet Dngcl. Bestuur het plan heeft in 1907 een Algemeen Katho liek Congres met daaraan verhouden vak congres Ie houden. Aan den heer M, van llclpma, Burge meester van Hoevelaken, is, hij verlenging, lot 5 October 1909 verlof verleend om te Amersfoort Ie wonen. Tol tijdelijk onderwijzer aan de school in de Beekstraat is benoemd de heer F. van Gend, uit Klaaswaal. Mcjulfr. G. II. Thien, telefoniste aan het Post- en Telegraafkantoor alhier is over geplaatst naar Amsterdam niet ingang van I Dec, a,s. I.otcliugcn, die verzoeken betreffende de indeellng hebben te doen, d orden er nog maals aan herinnerd, dat niet de Militie- commissaris, maar de Provineiale-adjudant de Inducling doel, eu verzoeken dus aan dezen laalstcu dienen Ie worden ingezonden, met opgave van lichting. lotlngsiMiiunier eu ambacht of beroep. In de Maandagavond gehouden ver gadering der plaatselijke afdceling van den „Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren" werd, in plaats van den afgetreden Secretaris, den lieer J. W. Kuslnck, de lieer D.J. Krook voorloopig belast met diens functiëii. De vereeniging „Handel en Nijverheid" zal begin volgende week tiaar maandverga- Nil op de nieuwe Statuten der „Maat schappij tol opvoeding in liet huisgezin van weezen en andere minderjarigen" de Konink lijke bewilliging is verleend, moet een Be stuursverkiezing plaats hebben. Deze zal geschieden in de Algcmccnc vergadering, den 14 dezer ill „Hotel Kcichmnnn" hier Ie lil den nacht van Zondag op Maandag is uit een gesloten schuurtje aan de OUIcn- bariicveldt-lnan een rijwiel ontvreemd. Dc valschc sleutel werd in hel slot ge vonden en is voor den eigenaar terug te hekomen ten Politie-hurecle. -- Staatscourant No. 259 bevat de Statuten van de Naamloozc Vennootschap Arocrs- foorlschc Houthandel, tc Amersfoort. Doel: het drijven van handel in buut. Duur: 90 jaren. Kapitaalf 25.000, in 50 aandcclcn, waarvan er 37 zijn geplaatst en volgestort. Het bestuur der vennootschap wordt gevoerd door een directeur, onder toezicht van mins tens 3 commissarissen. Voor de ccrsic maal benoemd tot directeur de lieer A. Latenstcin van Voorst en lot commissarissen de hoeren J. C. de l.angc, J. H. van de Sladt en H. Endt. Soest. In de vergadering van stemgerechtig de ingelanden van het Waterschap „de Lang Eindschc Velden" alhier gehouden op 27 Oct. jl. is de lieer F. C. Knijper benoemd tot Bestuurslid in plaats van den lieer W. Schimmel Maandag jl. werd onder algemeene helangstclling op hel R. K. Kerkhof alhier begraven Mej. Dirkje Bosboom goh. Ililhorst, sedert meer dan 40 jaren gemeente-vroed vrouw alhier geweest. Dc overledene was eenige jaren van gemeentewege gcpcusion- neerd en bereikte den leeftijd van 82 jaren, in den Inalstcii lijd hulpbehoevend werd zij door hare kinderen zeer liefderijk verpleegd. Moge hare ziel in vrede rusten. Op Dinsdag, 13 Nov. a.s, zal door de Chr. Zaïigverccniglng „Soil Deo Gloria" iu de school aan den Hollcweg alhier eene zanguitvoering gegeven worden, waarbij de medewerking Is toegezegd van de dames v. d. Berg (sopr.), M. Picart (Alt) cn den heer II. F. llalin (Bas) Ie Utrecht, die in de Hoofdnummers de solopartijen zullen zingen. Voor de begeleiding is de medewerking verzekerd van het Utrcchtschc Muziekgezel schap „Mozart", dat tevens ook twee program* ma-nummers zal uitvoeren. Wij twijfelen er nicl aan of velen zullen van deze gelegenheid, om een schoonon musicnlcn avond door Ie lirengeu, profitceren. Zondagavond Irad de Eerw. Pater Ermaun voor de leden van het Kruisverboud, Mnrln-vcrcenigliig eu St. Amia-veieenlglng en andere belangstellenden op met het onder werp: Bespreking van liet alcoholvraagstuk. In een overtuigende rode, nu en dan door spekt met humoristische gezegden, die den lachlust der aanwezigen opwekten, schetste de Eerw. Spreker het verderfelijke van de drinkgewoonte en spoorde hen aan eensdeels tot volharding in den strijd en anderdeels tot toetreding tot het leger der drankbe strijders. De groote zaal dcrSt.Joscph-Jongclingcn- vereeniging was welgevuld en de verwach ting van hen, die gekomen waren om Pater Ermnnn tc hooren spreken, is niet beschaamd. Wij sluiten ons dan ook gaarne aan hij de woorden van dank, die door den Voorzitter van het bestuur van het Kruisverband na atloop zijner rede lol den Eerw. Spreker gericht werden en hopen, dat zijne over tuigende woorden mogen bijdragen tot den bloei van het Kruisverboud, Maria- en St. Annn-vcreeniging alhier. Dinsdag vierde de lieer L. Ravcsloot zijn zilveren jubilé als koster der K. K. Kerk alhier. Des morgens werd eene plechtige II. Mis van dankbaarheid opgedragen en daarna werd van de gelegenheid om den geachte» Jubilaris te fclicitccrcu door zeer veel inge zetenen gebruik gemaakt. Verschillende cadeaus weiden den Jubilaris aangeboden, waaronder een gift iu geld vaiulc parochianen, die hein door den ZeerEerw. Heer Pastoor werd overhandigd oildcr hel houden van een toespraak, waarin Z.Ecrw. den koster prees als iemand, die zijne plichten altijd mei nauw gezetheid oil ijver vervuld heeft. Moge het onzen geachte» koster gegeven zijn nog vele jaren zijne heirekking met dcnzclfdcn ijver en nauwgezetheid te kunnen Baaru. Vrijdag Hi Nov. hoopt de afdce ling Baarn van de Natlon.inl-Chrlstcii-Gchccl- Outhondcrs-vcrccnigiiig haar twnalt en een half-jarig bestaan in feestelijke bijeenkomst De hoeren Brus en Heerman, heiden onderwijzer aan de R.-Kalli. school zijn in gelijke betrekking benoemd respectievelijk te Aalten cn te llillcgom. Daartoe door ccuigc milde kimlci- vrienden in staat gesteld, werden deze week aan al de leerlingen der Wvslersclioot door het hoofd cn de onderwijzers warme scliool- panloltcls uitgereikt. Daar van de fil lolelingen voor de nationale militie ongeveer 21) worden inge lijfd, zal vermoedelijk no. 30 liet laalsle dienstplichtige nummer zijn. De keuring kan echter nog verrassingen of teleurstellingen brengen, zoodal op dit oogcublik nog niets met zekerheid te zeggen is. De heer A. Visser, die ongeveer 20 Jaren alhier als rijkscomntics gestationeerd was en dus reeds geheel in onze gemeente was ingeburgerd, wordt tegen I December a.s. overgeplaatst naar Gouda en vervangen door den lieer J. Wijkstra van Gouda. Soesterberg. Door het Departement van Oorlog znl, naar wij uil goede bron verne men. een smnlspoorhann met eene spnoi- wijdte van 0.60 M. worden aangelegd, ter verbinding van de legerplaats hij Zeist naar het station Huls ter Heide van den spoor weg de Bilt—Zeist, Zeist. Dr. I). Schermers, geneesheer- directeur van het gesticht Blocmcndanl te l.oosduinc», is benoemd iu gelijke betrek king aan liet Chr. Sanatorium voor Zenuw lijders alhier, welke benoeming door hem naar alle waarschijnlijkheid wel zal worden aangenomen. Als opvolger in zijn plaats zal, naar men verzekert, worden benoemd dr. L. Bonman, tc geneesheer van het gesticht Bloemciidn.il. Eemnes. De collecte voor het Bisschop pelijk Seminarie tc Kuilenburg heeft iu deze gemeente circa f2(*X) opgebracht. De grasranden langs den straatweg in Eemncs-buiten (lil den Noordpolder) moeten voor 15 November c. k. verwijderd worden. Maandag geschiedde tc Baant de loting voor de nationale militie voor Jongelieden uit deze gemeente. Er uniiicii 9 jongelieden aan deel. Daar er slechts drie de gelederen versterken, was dc kans om Op een alhier gehouden drijf jacht zijn met 5 geweren 08 stuks wild gescholen. Behalve een groot aantal hazen, werden ruim 2(1 fazanten geveld. Toen de zoon en dc knecht van den landbouwer v. d. Top, wonende op „de Burgt", ons dorp kwamen inrijden, begon het paard zoo hevig Ie slaan, dat de zoon een ernstige beenbreuk bekwam, terwijl dckltcclll, door van den wagen Ie springen, Inwendig verwond werd. Naar wij vernemen is dour een aantal kooplieden, die onze markt bezoeken, nog maals een adres aan den Rand gericht, met verzoek een groote overdekte eiermarkt te doen bouwen. Nljkurk. In 't begin dezer week is alhier weder van twee gevallen van typhus aangifte gedaan. De verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel zal alhier plaats hebben op Woensdag 14 Nov. a.s. Ier vervul ling der plaats van de hccrcn; R. Blokhuis lz.. G. Prins Cz., E. van de Pol Jbz.cn L. A. de Leeuw, wegens periodieke aftreding op den I Januari 1907. Dc hoeren R. Blokhuis lz. en E. van den Pol Jbz. wenschcn echter niet weder In aan merking te konten, Maandag geraakte een inwoner van Bunschoten, die met een vracht slroo te kort langs dc slootkant reed, nabij het Vctkamp mcl dc hccle vracht tc water. Dc voerman noch de paarden bekwamen gelukkig letsel. Dc bij de scheepvaart belanghebbenden zij medegedeeld, dat op 20 en mogelijk ook op 21 Nov. a.s. met kanonnen zal worden gevuurd van het fort Pampus, in O. N. O. en Z. Z. O. (90") richting, op 45(10 M. van het fort. Tijdens de oefeningen zullen iu dc omgeving ronde vlaggen waaien. Ut recht. Op de Maandag alhier gehouden paardenmarkt waren 800 paarden en veulens aangevoerd. De paarden werden verkucht van 140 tot f800: dc veulens vnnffiO lol f;#«, Harderwijk. Naar wij vernemen heeft de lieer Mr. O. N. Manger Cats, griffier bij het Kantongerecht alhier, mei I Jan, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Lntcliugcu. die verzoeken betreffende dc iudccling hebben te doen, worden er nogmaals aan herinnerd, dat niet dc Militie- commissaris, maar de Provineiale-adjudant de indcciing doel, en verzoeken dus aan dezen laatste dienen te worden ingezonden, met opgave van lichting, loiingsiitimmer en ambacht of beroep. Bij Kon. besluit van 31 Oei. zijn benoemd militieraad eu tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der Nat. Militie van 1907, in de provincie Gelderland, iu liet 2de mill- voorzitter mr. W, Roosmnle Nepveii, lid der Prov. Statenlot zijn plaatsvervanger L. A, M. van Basten Batenburg, lid der Prov, gemeenteraad van Ziitphcn tot zijn plaats vervanger C. G. Lagcrwey, lid van den De landbouwer Jongetjes een kolossale» suikerbiet te oogsten. Bi] den winkelier Albert Scliaflcnanr op de schaal gelegd, bleek hel wonderprodlict te wegen.... Gemengde Berichten. In den circus van Schumann Ie Berlijn Is Zondagavond een vieeselijk loonccl te aanschouwen geweest. De dierentemmer veertien leeuwen en tijgers zijne kunsten te vertonnen, Op oen oogcnhUk kwamen al die dieren op hem aangevlogen. liet publiek werd door een paniek bevangen en liep schreeuwend naar de uitgangen. den gingen dadelijk de kool met gloeiende ijzers binnen en konden de woedende dieren na een wanhopig gevecht verdrijven. Peters was erg gehavend en verloor veel bloed. Toen hij uit de kool was, viel hij llanw. Mevrouw Peters heeft, tocil zij haren man te hulp kwam, ook oen paar Icclijko knauwen ojigcloopcn. Te Morbcgno. hij Bergamo, sloeg Zon dagochtend de bliksem in de kerk. tor wijl er dienst was en trof den priester, terwijl hij aait liet prcekon was. De schoenen werden hem van de voeten gescheurd ciixjjn gewaad vloog in brand. Hij riep om hulp, maar de ontzette geloovigen vluchtten; De priester verkeert in zorgelijke» toestand. BURGHRLIJKl: STANDI-N. Gemeente Leusden. GEBORENHermanns, van li. van D.aat- solaar cn M. van den Heugel. Ondertrouwd Gerartlus 'lijmensen en Cornelia Greefhorst. Gehuwd: Johannes Tijmensen cn Gecr- truida Smit. Gemeente Stouteiibiirg. Ondertrouwd Johannes van 't Klooster eu lleudrika Itoerscn. Gehuwd: Geirit Verhoef en Johanna van den Hengel, - Aart van 't Klooster en Geertrui Gemeente Eemnes. Ondertrouwd Jan Swanink eu lleudrika fleck. - Johannes Alhcrlus Martlnus Pater en Grietje Wouters. .'I llllIHlr.'inc). line m Advertentien. DANKBETUIGING. Bij dezen anti allen, die mij met mijn 25 JARIG AMBTSJURILl: geluk gcweiisclit hebben, MIJN OP KUCHTEN DANK. In 't bijzonder aan Sclionlbcslmtr, collega's, leerlingen en ouders der kinderen. E. W. J. WENTINK.

De Eembode | 1906 | | pagina 2